PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Μπόσικα βάσης αμορτισέρ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mikromoupony (Πάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 02 Απρ 2018
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Απρ 2018, 13:02:52    Θέμα δημοσίευσης: Μπόσικα βάσης αμορτισέρ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους.

Απέκτησα πρόσφατα ένα 308GT και στον ελεγχο ο μάστορας μου είπε οτι θέλει βάσεις αμορτισέρ μπροστά (topmount?), μιας και οταν έσπρωχνε τη ρόδα απο κάτω με το αμάξι σηκωμένο αυτή ανέβαινε λίγο.

Κοιτώντας τα κομμάτια απο τα οποία αποτελείται, σε ένα λυμένο που είχε στον πάγκο, δεν καταλαβαίνω πιο σημείο τρώγεται και θέλει αντικατάσταση. Δεν μπορεί να σφίξει το παξιμάδι που έχει στο πάνω μέρος και να το ρεγουλάρει;

Πως μπορώ να ελεγξω οτι όντως θέλει αλλαγή αυτό το πράγμα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vatos (Παναγιώτης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 17 Ιούν 2017
Δημοσιεύσεις: 87

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Απρ 2018, 17:39:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν στον αέρα η ρόδα πάει πάνω κάτω και το ακούς να κοπανάει συνήθως θέλουν αλλαγή

δεν σφίγγουν ρυθμίζονται κλπ οπότε άλλαξε τα φθηνά είναι συνήθως αυτά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mikromoupony (Πάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 02 Απρ 2018
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Απρ 2018, 18:13:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vatos έγραψε:
αν στον αέρα η ρόδα πάει πάνω κάτω και το ακούς να κοπανάει συνήθως θέλουν αλλαγή

δεν σφίγγουν ρυθμίζονται κλπ οπότε άλλαξε τα φθηνά είναι συνήθως αυτά


Συνονόματε ευχαριστώ για την απάντηση. Τι ακριβώς δηλαδή χαλάει και θέλει αλλαγή; Είναι πολλά τα κομμάτια και το σύνολο δεν ειναι φτηνό. Μου είπε κάτι στα 80-100€ συν εργασία κάθε μεριά για μαμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vatos (Παναγιώτης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 17 Ιούν 2017
Δημοσιεύσεις: 87

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Απρ 2018, 18:52:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγώ όσα topmount χάλασα στη ζωή μου φθηνά ήταν
τις πιο πολλές φορές την ακούνε τα ρουλεμάν που έχουν
μια φορά εγώ σε ένα κλιο έσπασα και το ένα σε μια καλή λακούβα...

τώρα στο 308 δεν ξέρω να σου πω
https://www.ebay.co.uk/itm/Top-Front-Strut-Mount-Bearing-For-Citroen-C4-II-DS4-Peugeot-308/302542791899?hash=item4670f4a4db:g:6-gAAOSwHEhaAh6P


20 λύρες στην τύχη ένα που βρήκα ebay πες χ2 και επειδή εδώ τιμές Ελλάδας... καλά παίζει να σου είπε :p

κάτσε να έρθει και κανένας άλλος που ξέρει τιμές να σου πει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mikromoupony (Πάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 02 Απρ 2018
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Απρ 2018, 19:06:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vatos έγραψε:
εγώ όσα topmount χάλασα στη ζωή μου φθηνά ήταν
τις πιο πολλές φορές την ακούνε τα ρουλεμάν που έχουν
μια φορά εγώ σε ένα κλιο έσπασα και το ένα σε μια καλή λακούβα...

τώρα στο 308 δεν ξέρω να σου πω
https://www.ebay.co.uk/itm/Top-Front-Strut-Mount-Bearing-For-Citroen-C4-II-DS4-Peugeot-308/302542791899?hash=item4670f4a4db:g:6-gAAOSwHEhaAh6P


20 λύρες στην τύχη ένα που βρήκα ebay πες χ2 και επειδή εδώ τιμές Ελλάδας... καλά παίζει να σου είπε :p

κάτσε να έρθει και κανένας άλλος που ξέρει τιμές να σου πει


Οπότε μονο αυτά χρειάζονται; Γιατί είχε και κάτι άλλα. Ένα κουπάκι κατι ροδέλες κτλ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Απρ 2018, 19:25:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η δοκιμη ΔΕΝ γινετε με το αμαξι στον αερα αλλα πατημενο κανονικα κατω...βαζεις κλειει στο παξιμαδι το 21 που εχει απο πανω και γυρνας αν κανει γυρω γυρω ειναι αχρηστο....και η ζημια ειναι οτι ξεκολαει το μεταλικο στελεχος που χει στο κεντρο και σφιγκει το αμορτισερ απο το λαστιχο γυρω του....κοστος περιπου στο 50αρικο και κανα 20αρικο εργασια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
mikromoupony (Πάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 02 Απρ 2018
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Απρ 2018, 19:43:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giannis307 έγραψε:
η δοκιμη ΔΕΝ γινετε με το αμαξι στον αερα αλλα πατημενο κανονικα κατω...βαζεις κλειει στο παξιμαδι το 21 που εχει απο πανω και γυρνας αν κανει γυρω γυρω ειναι αχρηστο....και η ζημια ειναι οτι ξεκολαει το μεταλικο στελεχος που χει στο κεντρο και σφιγκει το αμορτισερ απο το λαστιχο γυρω του....κοστος περιπου στο 50αρικο και κανα 20αρικο εργασια


Ευχαριστώ φίλε Γιάννη.
Δηλαδή λάθος το έκανε με το αμάξι σηκωμένο;;;
Αυτό που λες οτι αν γυρίζει ειναι άχρηστο τι είναι; Το τοπ μουντ ή το αμορτισέρ;
Αυτό το μεταλλικό στέλεχος που ειναι; Στην κούπα ή στο λάστιχο;

70€ με εργασία το καθένα ή και τα δύο μαζί; Που παίρνουν τόσα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Απρ 2018, 20:27:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχεις πμ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
vatos (Παναγιώτης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 17 Ιούν 2017
Δημοσιεύσεις: 87

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Απρ 2018, 21:32:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πάνε στα παιδιά εκεί να σε φτιάξουν που ξέρουν :p
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mikromoupony (Πάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 02 Απρ 2018
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Απρ 2018, 21:33:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μακαρι ρε μαγκες αλλά είμαι σπάρτη. Αν δεν βγάλω άκρη εδω κάτω θα ανέβω μια απο τα μέρη σας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
action_peugeot (Τηλεμαχος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


406 V6 24VALVE / 207 thp / 207 hdi

Ένταξη: 06 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 696
Τόπος: Νικαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Απρ 2018, 22:57:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βάλε καλύτερα τα γνήσια γιατί αν βάλεις αλλά γρήγορα θα κοπούν π.χ. sasic. metal cauts είναι άχρηστα.


ACTION SPORT PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑΣ ΤΗΛ.& ΝΙΚ.
ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΦΑΝΟΒΑΦΕΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ
ΚΑΥΚΑΣΟΥ 51 ΝΙΚΑΙΑ
2105617306 2105697890
6947123587 Τηλέμαχος
Υγραεριοκίνηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
B.M-SPORT (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Citroen Xsara 1.4 (8v) coupe 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 337
Τόπος: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Απρ 2018, 11:12:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλα ειναι και τα febi bilstein ή KYB
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1142s (PHP: 71% - SQL: 29%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on