PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Λάστιχα για 206 1.4
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 19, 20, 21  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Μάϊ 2003, 13:22:45    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Λάστιχα για 206 1.4 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή τα μαμίσια μου λάστιχα (Goodyear GT2 175/65/14) είναι εντελώς GTP μετά από 30Κ χλμ, ήρθε η ώρα να βάλω καινουυυυρια...

Στη μάρκα έχω καταλήξει στα Exalto, αλλά δεν ξέρω τι μέγεθος να βάλω.

Έχουμε και λέμε...

- Δεν με ενδιαφέρει αν χάσω από τελική ταχύτητα, και μέχρι 150 να πάει καλά είναι...
- Δεν θέλω να αυξηθεί η κατανάλωση βενζίνης.
- Θέλω καλύτερο τίναγμα/επιτάχυνση (δύσκολο αυτό σε σχέση με το προηγούμενο εWink.
- Θέλω κράτημα.
- Θέλω να είναι μούρη εμφανισιακά.

Η διάσταση 185/55/14 ακούγεται καλή... Η 195/50/15 πως θα είναι;

ΥΓ: παίζει ρόλο ότι δεν θα βάλω ζάντες αλουμινίου;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
zzzleepy (Μαύρος Χέλωνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 06 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1289
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Μάϊ 2003, 13:42:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ερώτημα που θέτεις είναι από τα δημοφιλέστερα στο forum.
Ψάξε λίγο εδώ:

http://www.206club.gr/forum/viewtopic.php?t=1351

και εδώ:

http://www.206club.gr/forum/viewtopic.php?t=591

Πάντως για το 195/50/15 που ρωτάς να σου πω ότι το φοράω εγώ στο δικό μου 14άρι και είναι "πολύ". Αυξημένη κατανάλωση, μειωμένες τελικές (στα ρεπρίζ δεν χάνει και πολύ) αλλά μούρη, σταθερότητα, καλύτερο πάτημα στο δρόμο, ελαχιστοποίηση του γερσίματος.

Αυτά. Καλή αναζήτηση...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Ady (Αδριανός)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2001)

Ένταξη: 03 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 1468
Τόπος: Αθήνα - Ν. Ερυθραία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Μάϊ 2003, 13:53:54    Θέμα δημοσίευσης: Re: Λάστιχα στα 1.4 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
- Δεν με ενδιαφέρει αν χάσω από τελική ταχύτητα, και μέχρι 150 να πάει καλά είναι...

Πάρε πιο μεγάλη διάσταση πέλματος.

SnakeMJK έγραψε:
- Δεν θέλω να αυξηθεί η κατανάλωση βενζίνης.

Μην πάρεις πιο μεγάλη διάσταση πέλματος.

SnakeMJK έγραψε:
- Θέλω καλύτερο τίναγμα/επιτάχυνση.

Πάρε πιο μεγάλη διάσταση πέλματος.

SnakeMJK έγραψε:
- Θέλω κράτημα.

Πάρε πιο μεγάλη διάσταση πέλματος.

SnakeMJK έγραψε:
- Θέλω να είναι μούρη εμφανισιακά.

Πάρε πιο μεγάλη διάσταση πέλματος.

Εχουμε λοιπόν το σκορ 4-1 υπέρ του να πάρεις πιο μεγάλη διάσταση πέλματος. Ποιά όμως;

Από 175/65-14 είναι καλύτερο να πας στην 185/60-14 για να μη χάσεις σε βήμα...

Είμαι σύντομος και περιεκτικός στην απάντησή μου γιατί αυτό το θέμα εξηγείται αναλυτικά σε άλλα topics.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Μάϊ 2003, 22:41:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

είμαι μεταξύ των 185/55/14 και 195/50/15...

η απόσταση ανάμεσα στα λάστιχα και τους θόλους, με τις συγκεκριμένες διαστάσεις, αυξάνεται/μειώνεται/τι;

8α χρειαστεί να το χαμηλώσω για να μην φαίνεται σαν τρακτέρ; θα έβαζα κανα Eibach, αλλά θέλω να περιμένω λίγο για να χώσω full kit αναρτήσεις-ελατήρια (bilstein πιθανότατα).


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Μάϊ 2003, 07:51:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
είμαι μεταξύ των 185/55/14 και 195/50/15...

η απόσταση ανάμεσα στα λάστιχα και τους θόλους, με τις συγκεκριμένες διαστάσεις, αυξάνεται/μειώνεται/τι;

8α χρειαστεί να το χαμηλώσω για να μην φαίνεται σαν τρακτέρ; θα έβαζα κανα Eibach, αλλά θέλω να περιμένω λίγο για να χώσω full kit αναρτήσεις-ελατήρια (bilstein πιθανότατα).


Ρε φίλε, πώς είσαι μεταξύ 185/55 R14 & 195/50 R15, αφού δεν θα αλλάξεις ζάντες;;;;

Θεωρώ ότι η διάσταση 185/60 R14 είναι η ιδανική για αυτά που θές. Το γιατί, θα το βρείς στα παραπάνω topic.


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Μάϊ 2003, 11:48:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pezomania έγραψε:
Ρε φίλε, πώς είσαι μεταξύ 185/55 R14 & 195/50 R15, αφού δεν θα αλλάξεις ζάντες;;;;

Δηλαδή στο R14,5 εεεεε;;;;;;; Rolling eyes
LaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughing

Λοιπόν,για να μην πολυλογούμε.Άν έχεις 14άρες ζάντες το 185/55 είναι καλή επιλογή άν και λίγο ακριβότερη(λόγω 55άρι προφίλ).
Άλλη καλή επιλογή είναι και το 185/60. Αυτά όσον αφορά για 14'' ζάντες.
Άν τώρα έχεις 15άρες ζάντες, μια έπιλογή είναι να πάς στο 195/50(με τα υπέρ και τα κατά που σου είπαν τα παιδιά και γενικά με όσα έχουν συζητηθεί στα ανάλογα topics Wink ) και πάλι το 185/55 αλλά σε R15. Wink
Φυσικά περιττεύει το να σου πώ για το πολυσυζητημένο offset της ζάντας(άν πάρεις,έτσι; ).
Διάβασε τα topic που αναφέρονται σε αυτά τα θέματα(διαστάσεις,ελαστικά κτλ κτλ),κερδισμένος θα βγείς και φυσικά πιο σοφός Wink .


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Odysseas 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 XT

Ένταξη: 04 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Σεπ 2003, 14:10:24    Θέμα δημοσίευσης: Ελαστικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Exw Peugeot 206 XT 1,4L .Foraw Michelin Energy 175/65/14. Ta exw duo xronia kai exoun liwsei kanonika. Skeftomai na foresw Michelin Pilot Exalto 185/60/14. Einai sumferousa h epilogi?


206 gia panta!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Σεπ 2003, 14:23:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ψάξε λίγο ποιο κάτω και θα βρείς αναλυτικό συγκριτικό μεταξύ κάποιον ελαστικών. Ένα από αυτά είναι και το Michelin Pilot Exalto .


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ady (Αδριανός)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2001)

Ένταξη: 03 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 1468
Τόπος: Αθήνα - Ν. Ερυθραία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Σεπ 2003, 14:40:08    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Odysseas έγραψε:
Exw Peugeot 206 XT 1,4L .Foraw Michelin Energy 175/65/14. Ta exw duo xronia kai exoun liwsei kanonika. Skeftomai na foresw Michelin Pilot Exalto 185/60/14. Einai sumferousa h epilogi?

Καλό λάστιχο, αν και καταργείται, και καλή η επιλογή της διάστασης που θα πας.

Και καλωσήρθες !


Τσαφ...τσουφ...τσαφ...τσουφ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TONY PAP (Aντώνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1,6 16V 5θ

Ένταξη: 22 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 556
Τόπος: Μοσχάτο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Σεπ 2003, 15:18:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά Smile

Idea Χρησιμοποίησε την Αναζήτηση (πανω μέρος οθόνης) ώστε να διαβάσεις για διάφορα ελαστικά και διαστάσεις.

Επίσης στα Εργαλεία (κατω μέρος οθόνης) θα βρεις τι διάσταση μπορείς να επιλέξεις . Wink

Καλό διάβασμα Exclamation Exclamation


TONY PAP
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Σεπ 2003, 16:16:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλώς ήρθες φίλε Οδυσσέα! Smile
Άκουσε αυτά που σου λένε τα παιδιά και δεν θα χάσεις! Wink
Δεν μας είπες όμως τι κινητήρα έχεις... Rolling eyes
Εγώ που έχω το 1.1 και είχα διάσταση 175/65/14 πέρασα σε 185/60/14...
Ήταν να βάλω το Michelin αλλά επειδή καταργούνται διάλεξα να βάλω το AVON ZV1... Rolling eyes
Πιο σκληρό απο Michelin Pilot Exalto και πιο μαλακό απο Bridgestone Potenza... Υπάρχουν κι άλλα καλά ελαστικά... Θέλει ψάξιμο... Wink
Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε! Wink Very happy Cool


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Σεπ 2003, 23:35:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν μπορώ να καταλάβω από που μάθατε ότι τα Pilot Exalto καταργούνται...
Παράγονται κανονικά και μάλιστα είναι αρκετά βελτιωμένα ως προς τη γόμα. Εξάλλου άντε και ακούσατε ότι καταργούνται... Για να βγουν στην θέση τους ποιά;

Για την κατηγορία των Exalto, η Michelin παράγει φέτος τα... Exalto! Wink


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Ady (Αδριανός)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2001)

Ένταξη: 03 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 1468
Τόπος: Αθήνα - Ν. Ερυθραία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Σεπ 2003, 07:35:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Δεν μπορώ να καταλάβω από που μάθατε ότι τα Pilot Exalto καταργούνται...

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση, Μίλτο.

Πήρα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία της Michelin, η οποία μου είπε ότι το Exalto πράγματι έχει σταματήσει να παράγεται σε μερικές διαστάσεις.

Αν θέλετε να βάλετε Exalto πάρτε στο 210. 6598444 να μάθετε αν συνεχίζει να παράγεται στη διάσταση που θέλετε.


Τσαφ...τσουφ...τσαφ...τσουφ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Σεπ 2003, 15:14:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Δεν μπορώ να καταλάβω από που μάθατε ότι τα Pilot Exalto καταργούνται...
Παράγονται κανονικά και μάλιστα είναι αρκετά βελτιωμένα ως προς τη γόμα. Εξάλλου άντε και ακούσατε ότι καταργούνται...

Όταν πήγα να ρωτήσω για τα λάστιχα και τα αμορτισέρ ήταν να παραγγείλω Exalto! Ο λαστιχάς μου είπε πως σιγά σιγά καταργούνται... Μου έδειξε μάλιστα και το ελαστικό που θα έρχεται απο εδώ και πέρα... Rolling eyes

Κάτι άσχετο προς κατόχους 1.1:Μη πάτε να βάλετε διάσταση μεγαλύτερη απο 185/60/14!!!! Το αμάξι χάνει...
Ο νοών νοείτο... Wink

Τα σκεύη μου...


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TONY PAP (Aντώνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1,6 16V 5θ

Ένταξη: 22 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 556
Τόπος: Μοσχάτο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Σεπ 2003, 15:19:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Arrow Καθότι μου αρέσουν τα γλυκά Smile έχω κολήσει για

μπακλαβά (λάστιχα) τα Α539 Exclamation


Question Question Πως μπορώ να ξεκολλήσω ...


TONY PAP
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mcdmate 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 12 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Σεπ 2003, 10:36:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα.

Η διάσταση 185/60/14 είναι ιδανική για 1400. Όταν άλλαξα λάστιχα για πρώτη φορά έβαλα τα exalto τα είχα για 40000 χλμ με πάρα πολύ καλή συμπεριφορά σε στεγνό και απίστευτη συμπεριφορά σε βρεγμένο, με ένα μικρό πρόβλημα κάνουν πολύ θόρυβο.

Πριν μια εβδομάδα περίπου τα άλλαξα και έβαλα τα Yokohama a539 στη ίδια διάσταση, η διαφορά γίνεται αμέσως αντιληπτή, κατ’ αρχήν ένα θετικό είναι ότι έχω πολύ λίγο θόρυβο από τα λάστιχα ( πριν δεν καταλάβαινα τι σημαίνει αυτό ), η αίσθηση όμως που αφήνουν στο δρόμο δεν είναι καλύτερη και συγκεκριμένα, τα exalto έδιναν μια πιο σπορ αίσθηση οδήγησης, στο φρένο κόλλαγαν κάτω, σε αντίθεση με τα 539 που νομίζεις ότι γλιστράει, τώρα όσο για τα πιο σκληρά πλαϊνά ακόμα δεν τα έχω καταλάβει, η πρώτη πάντως εντύπωση δεν είναι και τόσο θετική σε σύγκριση πάντα με τα exalto, τόσο που αν μου δίνονταν η ευκαιρία να ξαναεπιλέξω μάλλον τα ίδια θα έβαζα (exalto).

Ίσως είναι πολύ νωρίς και να μην πρόλαβα να εκτιμήσω σωστά αλλά …

Τα 539 μου στοίχισαν 240 ε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ntinos 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Saxo Vts-206 QUIKSILVER

Ένταξη: 14 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 417

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Σεπ 2003, 12:00:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mcdmate έγραψε:
Καλημέρα.

Η διάσταση 185/60/14 είναι ιδανική για 1400. Όταν άλλαξα λάστιχα για πρώτη φορά έβαλα τα exalto τα είχα για 40000 χλμ με πάρα πολύ καλή συμπεριφορά σε στεγνό και απίστευτη συμπεριφορά σε βρεγμένο, με ένα μικρό πρόβλημα κάνουν πολύ θόρυβο.

Πριν μια εβδομάδα περίπου τα άλλαξα και έβαλα τα Yokohama a539 στη ίδια διάσταση, η διαφορά γίνεται αμέσως αντιληπτή, κατ’ αρχήν ένα θετικό είναι ότι έχω πολύ λίγο θόρυβο από τα λάστιχα ( πριν δεν καταλάβαινα τι σημαίνει αυτό ), η αίσθηση όμως που αφήνουν στο δρόμο δεν είναι καλύτερη και συγκεκριμένα, τα exalto έδιναν μια πιο σπορ αίσθηση οδήγησης, στο φρένο κόλλαγαν κάτω, σε αντίθεση με τα 539 που νομίζεις ότι γλιστράει, τώρα όσο για τα πιο σκληρά πλαϊνά ακόμα δεν τα έχω καταλάβει, η πρώτη πάντως εντύπωση δεν είναι και τόσο θετική σε σύγκριση πάντα με τα exalto, τόσο που αν μου δίνονταν η ευκαιρία να ξαναεπιλέξω μάλλον τα ίδια θα έβαζα (exalto).

Ίσως είναι πολύ νωρίς και να μην πρόλαβα να εκτιμήσω σωστά αλλά …

Τα 539 μου στοίχισαν 240 ε.

τα yokohama εχουν ενα κακο,δεν ζεσταινονται ευκολα αλλα μην τα συγκρινεις με τα exalto που κατα την γνωμη μου ειναι καλα λαστιχα αλλα οχι για τον καιρο της Ελλαδας αφου εχουν μια ταση να σφιγγουν το καλοκαιρι. παντως τα πεζο δουλευουν κατα γενικη ομολογια καλα με τα yokohama αν και στην αρχη δινουν μια αισθηση οτι δεν κρατανε.
κατι αλλο που μπορει να παιρνουμε υποψην μας ειναι οτι οταν ενα αμαξι εχει μαλ**α αμορτισερ πρεπει να δουλευει με μαλακο λαστιχο και οταν σκληραινει η αναρτηση να επιλεγουμε και σκληροτερο ελαστικο αφου και ζεσταινεται γρηγοροτερα αλλα και δεν φθειρεται τοσο ευκολα οσο ενα μαλακο.
σκεψου οτι τα rallye με group N κανουν τα yokohama να φενονται πολυ μαλ**α και τα τελειωνουν μεσα σε 20000χλμ.
ο θορυβος που λες οτι μειωθηκε ηταν απο σφυριγματα οταν εστριβες?γιατι αυτο ειναι αλλη μια αποδειξη οτι τα michelin τα φτυνουν με τις πρωτες ζεστες.
παντως στο quicksilver που εβαλα τα bridgstone μετα απο ενα χρονο και 12000χλμ εχουν δουλεψει καλα στην διασταση 185/60 r14.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
mcdmate 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 12 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Σεπ 2003, 13:14:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο θόρυβος δεν ακούγονταν μόνο σε στροφές, ήταν μια μόνιμη κατάσταση που φάνηκε όταν άλλαξα τα λάστιχα (ησύχασε το εσωτερικό).

Όσο για τα 539 δεν είπα ότι δεν σταματάνε αλλά ότι δίνουν την αίσθηση να γλιστράνε πράγμα που κάνουν σε λεία άσφαλτο που όμως καινούργια αλλά και μετά 2 καλοκαίρια, δεν είχα τουλάχιστο παρατηρήσει, με τα exalto, ίσως να θέλουν πιο πολύ ζέσταμα.

Η γνώμη των πιο πολλών λαστιχάδων είναι ότι το 539 είναι πολύ καλή επιλογή για το 206.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NICK THE GREEK (NIKOS)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 RALLYE

Ένταξη: 29 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 48
Τόπος: PETROUPOLI

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Σεπ 2003, 17:59:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ειχα τα εχαΙτο.πριν λιγες μερες πηγα στο ιδιο επισημο αντιπροσωπο της μισελεν και οντως μου ειπε οτι σιγα σιγα καταργουνται.λογο του οτι ειναι και φιλος μου προτεινε (λογο και τις βελτιωσης του αυτοκινητου) να βαλω σαν πιο εξελιγμενα,με πιο ενισχυμενα πλαινα για στροφιλικια και πιο αθορυβα τα ΒF GOODRICH PROFILER G.κατα τα λεγομενα κατασκευαζονται μεσα στα εργοστασια τις μισελεν στη γαλλια με τα ιδια και πιο εξελιγμενα υλικα απο την μισελεν για πιο σπορ οδηγηση.τα δοκιμαζω και βλεπουμε.'η θα ειναι οντως ετσι 'η θα επαλυθευτει το ''με τετοιους φιλους τι τους θελεις τους εχθρους'' Question


206R
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
GIANNIS206 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 RC

Ένταξη: 07 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1168
Τόπος: Σέρρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Σεπ 2003, 21:04:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα Michelin exalto μου έχουν αφήσει πάρα πολύ καλές εντυπώσεις!
Δεν έχει σταματήσει ολότελα η παραγωγή τους.
Μήπως η Michelin θέλει να σπρώξει στην αγορά τα νέα energy? Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 19, 20, 21  Επόμενη
Σελίδα 1 από 21

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2914s (PHP: 73% - SQL: 27%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on