PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 - Μεταλλικός θόρυβος σε 106 1400

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
anestis_106 (ANESTIS)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


PEUGEOT 106 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 28 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Σεπ 2008, 19:56:38    Θέμα δημοσίευσης: 106 - Μεταλλικός θόρυβος σε 106 1400 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους και παρακαλώ για τη βοήθειά σας. Έχω ένα 106 1400 μοντέλο 2000 που φοράει bilstein sprind και ελατήρια eibach. Αισίως το σετάκι έχει κάνει γύρω στα 130000 χλμ και σκεφτόμουν να πάω για αλλαγή. Εδώ και περίπου δύο μήνες ακούω μεταλλικό θόρυβο από την μπροστινή ανάρτηση στην πλευρά του οδηγού. Ο θόρυβος ακούγεται μόνο σε χαμηλές ταχύτητες και όταν περνάω από σαμαράκια - λακκούβες. Στο συνεργείο μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω αμορτισέρ, αλλά ο θόρυβος οφείλεται στο ψαλίδι που πρέπει να αλλάξει. Να σημειώσω ότι το ψαλίδι έχει αλλάξει εδώ και 20.000 χλμ. Είναι λογικό να οφείλεται σε αυτό ο θόρυβος ή οφείλεται στη φθορά των αμορτισέρ. Τέλος όσον αφορά τα αμορτισέρ, σκέφτηκα να τα αλλάξω με τα ίδια που έχω τώρα. (κόστος περίπου 450 ευρώ). Σε άλλα σημεία όμως του forum βλέπω προτάσεις για τοποθέτηση των αμορτισέρ του rallye. Μπορώ να κάνω κάτι τετοιο και στο δικό μου αμάξι?
Ζητώ συγγνώμη αν ρωτάω κάποια "χαζά" πράγματα, αλλά βλέπω ότι στο forum κυκλοφορούν πολύτιμες πληροφορίες και αρκετή εμπειρία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
IAKOVOS (iakovos)
Μέλος
Μέλος


307CC 1.6 16 V 2007

Ένταξη: 03 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 173
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Σεπ 2008, 10:14:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοιτα μηπως ειναι το ρουλεμαν στο top mount τις πιο πολλες φορες ο θορυβος που ειπες ειναι απο εκει .Δηλαδη μπορει να αλλαξεις τπ αμορτισερ και να μην αλλαξεις το ρουλεμαν και να ακους και παλι το θορυβο. Smile Sniper


ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
axtheo (theo)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 306 1.4 8V,106 1.1 quicksilver

Ένταξη: 28 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 06 Οκτ 2008, 07:47:37    Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεταλλικός θόρυβος σε 106 1400 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

anestis_106 έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους και παρακαλώ για τη βοήθειά σας. Έχω ένα 106 1400 μοντέλο 2000 που φοράει bilstein sprind και ελατήρια eibach. Αισίως το σετάκι έχει κάνει γύρω στα 130000 χλμ και σκεφτόμουν να πάω για αλλαγή. Εδώ και περίπου δύο μήνες ακούω μεταλλικό θόρυβο από την μπροστινή ανάρτηση στην πλευρά του οδηγού. Ο θόρυβος ακούγεται μόνο σε χαμηλές ταχύτητες και όταν περνάω από σαμαράκια - λακκούβες. Στο συνεργείο μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω αμορτισέρ, αλλά ο θόρυβος οφείλεται στο ψαλίδι που πρέπει να αλλάξει. Να σημειώσω ότι το ψαλίδι έχει αλλάξει εδώ και 20.000 χλμ. Είναι λογικό να οφείλεται σε αυτό ο θόρυβος ή οφείλεται στη φθορά των αμορτισέρ. Τέλος όσον αφορά τα αμορτισέρ, σκέφτηκα να τα αλλάξω με τα ίδια που έχω τώρα. (κόστος περίπου 450 ευρώ). Σε άλλα σημεία όμως του forum βλέπω προτάσεις για τοποθέτηση των αμορτισέρ του rallye. Μπορώ να κάνω κάτι τετοιο και στο δικό μου αμάξι?
Ζητώ συγγνώμη αν ρωτάω κάποια "χαζά" πράγματα, αλλά βλέπω ότι στο forum κυκλοφορούν πολύτιμες πληροφορίες και αρκετή εμπειρία.


υπαρχει περιπτωση να ειναι ο σφαιρικος συνδεσμος (μπαλακι) αρθρωσης της πλημνης (ακραξονιο) το οποιο αλλαζει χωρις αλλαγη ψαλιδιου με κοστος 20 ευρω το ανταλλακτικο και 30 ευρω εργασια.αλλη μια περιπτωση ειναι να εχει φθαρει το μπαλακι του ακρομπαρου της κραμαγιερας το οποιο αλλαζει παλι με μικρο κοστος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
anestis_106 (ANESTIS)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


PEUGEOT 106 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 28 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Δεκ 2008, 00:33:28    Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεταλλικός θόρυβος σε 106 1400 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε.
Το ψαλίδι είναι μια χαρά. Τοποθετήθηκαν νέα αμορτισέρ της peugeot από rallye και νέα "stop" (ίσως να το λέω και λάθος), μεταξύ αμορτισέρ και θόλου. Τριξίματα τέλος και μεγάλη βελτίωση στο ότι το αυτοκίνητο "έπαιρνε" προς τα αριστερά. Το αυτοκίνητο είναι λίγο πιο "μαλακό" από τα bilstein, αλλά δεν έχω παράπονο. Δεν ξέρω βέβαια αν ο συνδυασμός των εργοστασιακών αμορτισέρ με HR ελατήρια είναι ο καλύτερος, αλλά θα δείξει.
Στη συνέχεια έγινε αλλαγή ελαστικών (ΤΟΥΟ CF1), από τα οποία είναι πολύ ευχαριστημένος μετά από 2000 χλμ και τα πάντα έγιναν όπως έπρεπε, σαν καινούργια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1832s (PHP: 39% - SQL: 61%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on