PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Μου κάνει "μπιπ" σε στροφές!!!!

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vec (Θοδωρής)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (16V) Dyn (2006)

Ένταξη: 04 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Σεπ 2008, 08:19:51    Θέμα δημοσίευσης: Μου κάνει "μπιπ" σε στροφές!!!! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παιδιά, μήπως ξέρει κανείς κάτι σχετικό; Το αυτοκίνητο (206 1.4 16v κοντό σασμάν του 2006) το έχω κανα 10μηνο, και δεν το κυνηγάω πολύ είναι η αλήθεια, αλλά έχει συμβεί το εξής 2 φορές. Μια φορά σε αρκετά ζορισμένα ανηφορική δεξιά φουρκέτα με το γκάζι πατημένο και μια φορά σήμερα το πρωί σε στροφή σχεδόν 90 μοιρών με αρκετά φρένα έπειτα από έντονη επιτάχυνση. Το αυτοκίνητο έκανε ένα "ΜΠΙΠ", σαν αυτά που κάνει κάθε τρεις και λίγο για κάθε λόγο (ζώνη, φώτα, πόρτες, βενζίνη και ότι του κατέβει). Την ώρα που σφύριξε φυσικά δεν μπορούσα να κοιτάξω οθόνες και καντράν, αλλά αμέσως μετά όταν μπόρεσα να κοιτάξω δεν είχε ανάψει ή γράψει κάτι.
Και η ερώτηση. Τι είναι αυτό που σφύριξε και γιατί; Από όσο ξέρω δεν έχει ούτε traction control ούτε ESP. Τουλάχιστον εκεί που λέει το προσπέκτους ότι έχει το σχετικό λαμπάκι δεν έχει τίποτα. Ούτε έχει κάποιο κουμπί. Συν ότι σε γλιστερούς δρόμους την υποστροφή με σπινάρισμα αλλά και φυσικά την υπερστροφή τις έχει εύκολα χωρίς ηχητικά εφέ από βομβητές. Πρόβλημα με το "μανταλάκι" της πόρτας δεν νομίζω να είναι γιατί συνέβη και σε δεξιά και σε αριστερή στροφή. Βενζίνη είχα κάμποση και στις δυο περιπτώσεις. Μήπως κάποιο άλλο λάδι-ξίδι λόγο της πλάγιας επιτάχυνσης μετρήθηκε λάθος ότι είναι χαμηλή η στάθμη; Μήπως τελικά έχει κάποιο ηλεκτρονικό "φύλακα" και δεν το ξέρω. Το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος αυτό το σφύριγμα;

(παρακαλώ όχι κράξιμο του στυλ "μα καλά το έχεις 10 μήνες και σε έχει σφυρίξει μόνο 2 φορές; εμένα μου σφυρίζει τρεις φορές την ημέρα" κτλ, δεν θα τα αντέξει ο καταπιεσμένος κάγκουρας που κρύβεται μέσα μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Σεπ 2008, 08:42:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μαλλον ειναι απο φρενα...οταν εχει λιγα υγρα ή τελειωμενα τακακι σε φουρκετες βαραει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Σεπ 2008, 09:00:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
μαλλον ειναι απο φρενα...οταν εχει λιγα υγρα ή τελειωμενα τακακι σε φουρκετες βαραει


Συμφωνώ όταν τα μπροστινά τακάκια ήταν στα τελευταία τους όταν το πίεζα στις φουρκέτες όλο μπίπ ήταν, άλλαξα τακάκια και το βούλωσε Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
vec (Θοδωρής)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (16V) Dyn (2006)

Ένταξη: 04 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Σεπ 2008, 09:28:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από φρένα γιατί να είναι; Τι στιγμή το σφυρίγματος δεν πατούσα το φρένο. Τα υγρά στο κύκλωμα δεν νομίζω να επηρεάζονται σε τέτοιες περιπτώσεις, παρά μόνο αν είναι πολύ κάτω. Τα τακάκια μου, τουλάχιστον στην πρώτη περίπτωση (ανηφορική φουρκέτα) ήταν σίγουρα ΟΚ, τώρα δεν τα έχω τσεκάρει...
Άλλη φλασιά που μόλις μου ήρθε. Μήπως έχει να κάνει με την απότομη κλίση που πήρε το αυτοκίνητο; Η fiat θυμάμαι, μετά από τις στρατιές καμμένων punto και bravo έβαλε κάποιο σύστημα που κόβει την παροχή βενζίνης σε περίπτωση ανατροπής. Μήπως είναι κάτι τέτοιο;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abaleo (stathis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Pug 206 1.6 (16V) GTi (2005)

Ένταξη: 04 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 890
Τόπος: Καλλιθέα - Πάτρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Σεπ 2008, 14:29:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν έχεις τελειωμένα τακάκια μειώνεται η πίεση στο κύκλωμα των υγρών φρένων (γιατί το τακάκι έχει βγει πιο έξω) και ανάβει η ένδειξη για πρόβλημα στα φρένα, αρχικά όταν το αυτοκίνητο στρίβει. Εγώ με τελειωμένα τακάκια το είχα κάνει strobo το φωτάκι (αλλά δεν ήταν multiplex και δε βάραγε!) Very happy


---
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Σεπ 2008, 14:39:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά πέφτει η στάθμη στο δοχείο και στις εναλλαγές πορείας ο αισθητήρας στάθμης βλέπει χαμηλή και χτυπάει.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vec (Θοδωρής)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (16V) Dyn (2006)

Ένταξη: 04 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Οκτ 2008, 10:25:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά παιδιά έχετε δίκιο, μάλλον είναι από τα υγρά φρένων. Το παρκάρισα χτες με πλάγια κλίση.... και "μπιπ"!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nOkpos (Δημήτρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 1.6 GT (2009)

Ένταξη: 10 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 1108
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Ιαν 2009, 08:42:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στανταρ τακακια ειναι το ειχα παθει και εγω αυτο !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Athens (Αθηνά)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206cc 1.6

Ένταξη: 11 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 570
Τόπος: Αιγάλεω

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Ιαν 2009, 07:51:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=14770

υγρό φρένων...

πάρκαρα με τη μούρη πάνω και μπιπ Razz

έβαλα υγρό φρένων και το βούλωσε Razz


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
COOL ALEXIS (Aleki)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

C3 Cowmooflage

Ένταξη: 10 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 2776
Τόπος: Fathercare

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Ιαν 2009, 08:56:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην ξεχάσεις να το βγάλεις την επόμενη φορά που αλλάξεις τακάκια... Wink


Θέλω ένα και ένα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Athens (Αθηνά)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206cc 1.6

Ένταξη: 11 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 570
Τόπος: Αιγάλεω

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Ιαν 2009, 11:54:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ποιο? Confused


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nOkpos (Δημήτρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 1.6 GT (2009)

Ένταξη: 10 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 1108
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Ιαν 2009, 13:18:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Athens έγραψε:
ποιο? Confused


το υγρο φρενων ! κατεβηκε η σταθμη γτ τα τακακια φαγωθηκαν και χρειαζετε περισοτερο υγρο για να καλυψη το κυκλωμα αν βαλεις καινουργια τακια θα επανελθη η σταθμη οπως ηταν κανονικα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
alekoukos106 (Αλεξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 rallye 1.3

Ένταξη: 26 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 731

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 17 Ιαν 2009, 22:40:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

να φορτισεις το κινητο δοκιμασες???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2315s (PHP: 48% - SQL: 52%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on