PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Dynoday
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κοινωνικές Εκδηλώσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Σεπ 2008, 08:29:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fynos έγραψε:
Αυτό, για τα παιδία που με ενδιαφέρον ρώτησαν σήμερα στην λέσχη !
Διάγραμμα
Στέλιο με βάση το παραπάνω ίσος μπορείς να τα εξηγήσεις καλύτερα !
Εγώ έχω τις εξής απορίες,
1. Γιατί τώρα να αρχίζει το ανέβασμα από περίπου 2300 αίνο πριν από 1800. Τουλάχιστον έτσι φαίνεται στο διάγραμμα . . .
2. Κοντά στις 5400 κάνει ένα φοβερό κόψιμο λόγο intercooler, για μάθε διαστάσεις για αυτό που λέγαμε !
3. Τι καλύτερο θα μπορούσε να γίνει για να αποδίδει από χαμηλά ?

Πάντως ο Τάσος έπρεπε να μας το πει ότι είχε πρόβλημα, τι να την κάνω την μέτρηση στο περίπου κτλ κτλ, αυτό είναι το παράπονο μου !


Συμφωνώ απόλυτα Γιάννη!

Το ανέβασμα ξεκινά στις 2300 γιατί έτσι ειναι οι συνηθισμένες ρυθμίσεις για μετρήσεις στα αυτοκίνητά μας (το rollout καθορίζει σε τί στροφές κινητήρα ξεκινά να εφαρμόζεται φορτίο - δεν τουρμπίζεις αργότερα σε σχέση με το εργοστασιακό :D ).
Φορτίο 0%, rollout 130 και κανονικοποίηση ISO1585 με τον αισθητήρα θερμοκρασίας εισαγωγής μέσα στο καπώ, στην εισαγωγή αέρα.

Αυτό που είδες στις 5200 είναι ακριβώς το ίδιο που συμβαίνει σε όλα τα 207, απλώς στο δικό σου συμβαίνει λίγο νωρίτερα -500 στροφές για την ακρίβεια- λόγω της εξάτμισης. Οι κοιλότητες που ακολουθούν οφείλονται στη διόρθωση αβανς λόγω υπερβολικής θερμοκρασίας.

Και για του λόγου το αληθές, ορίστε η συγκριτική δυναμομέτρηση των παιδιών χωρίς κανονικοποίηση ISO αφού ήταν γ.τ.π. η θερμοκρασία. Αμφότεροι δουλεύουν μέσω προγράμματος με τις ίδιες ακριβώς πιέσεις τουρμπίνας (διαφορετικά δεν θα μπορούσαμε να βγάλουμε συμπεράσματα).

Έχω σημειώσει με πορτοκαλί την μέγιστη ιπποδύναμη που μόλις φτάνουν τα Gt/Rallye με εργοστασιακό intercooler αρχίζουν και πέφτουν.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Σεπ 2008, 08:32:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ROLLOUT 120 δε βαζουμε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Σεπ 2008, 08:49:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό όμως Στέλιο που δεν έπιασα είναι γιατί στο αμάξι μου έχω τις λιγότερες στροφές και τα περισσότερα χιλιόμετρα. Λάθος ρύθμιση???
Πάντος κάτι πρέπει να κάνουμε με το intercooler σίγουρα είναι κρυμμένα μερικά αλογάκια ψιλά (μάλλον θα 200αρίσει ειδικά και με την εξάτμιση). Το σίγουρο είναι οτι θα κρατάει απόδοση κοντά στο κόφτη και δεν θα το πέρνει η κατιφόρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Σεπ 2008, 08:58:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχετε φυγει λιγο απο το θεμα

αν θελετε πατε power technics να βγαλετε και 220....

εγω προσωπικα το μονο που κοιταω σε μια τετοια δυναμομετρηση ειναι η μορφη της καμπυλης για να εχω ενα μετρο που πρεπει να αλλζω ταχυτητα κλπ κλπ

σαν απολυτα νουμερα βλεπετε και εσεις οτι ειναι παντα ολα σχετικα

αλλωστε η αληθεια ειναι εκει εξω ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Σεπ 2008, 09:10:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
........................
.....................
....εγω προσωπικα το μονο που κοιταω σε μια τετοια δυναμομετρηση ειναι η μορφη της καμπυλης για να εχω ενα μετρο που πρεπει να αλλζω ταχυτητα κλπ κλπ

σαν απολυτα νουμερα βλεπετε και εσεις οτι ειναι παντα ολα σχετικα

αλλωστε η αληθεια ειναι εκει εξω ...

Thumb right
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Σεπ 2008, 09:14:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Volvos έγραψε:
αλλωστε η αληθεια ειναι εκει εξω ...

Σε τρώει ο κώλος σου εσένα να σου ξαναφεύγω με 4η Laughing Laughing Laughing
Και να βρίσκεις δικαιολογίες για μπουζί, κόμπλερ, μίζες κτλ κτλ.

Πέρα από την πλάκα δεν με νοιάζει το απόλυτο νούμερο αλλά θα με ένδιέφερε η βελτίωση στις καμπύλες ψιλά, χαμηλά είναι super (έχει 30+ κιλά στις 2.900). Το κόψιμο ψιλά του Γιάννη μου το είχε πεί και ο Μάνθος εμένα είναι σε καλύτερη μοίρα και ειδικά εν κινήση που το intercooler τραβάει και λίγο αέρα αλλά θα το ήθελα λίγο καλύτερο. Άντε να τελειώσει η εγγύηση να ασχοληθώ με ποιό ενδιαφέροντα πράγματα(μπλοκαδούρες-γεωμετρία ανάρτησης κτλπ.)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιαν 2009, 16:35:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To σαββατο θα πανε 5 φιλοι απο το saxosportclub για δυναμομετρηση στο MAHA του φωτεινελη οι τιμη ειναι στα 50 ευρω,αμα βρεθουν αλλοι 5 θα πεσει στα 40...ενδιαφερετε κανενας?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
venzinas (Μανθος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος




Ένταξη: 04 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 242

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιαν 2009, 16:43:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πληροφοριακα οι μετριση θα γινει με της ρυθμησης που εχει ο αγγελιδης(maxa σπατα)...

-Διορθωτικος δεικτης ISO 1585
-Roll out 120 km/h
-0% φορτιο
- ο αισθητηρας θερμοκρασιας αερα θα μπει διπλα ή αν ειναι δυνατον και μεσα στην εισοδο του φιλτροκουτιου,σκουπας καθως βαση εκεινου θα γινουν και οι διορθωσεις.

οποιος ενδιαφερετε μπορει να με παρει στο 6937753186

υ.γ. πρωει θα παμε


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
venzinas (Μανθος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος




Ένταξη: 04 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 242

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιαν 2009, 17:37:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τελικα θα γινει στον αγγελιδη


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιαν 2009, 17:48:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

venzinas έγραψε:
τελικα θα γινει στον αγγελιδη


σιγουρα ρε? Rolling eyes μην εχετε κανα προβλημα με κεινα που λεγαμε...κριμα ειναι.


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
venzinas (Μανθος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος




Ένταξη: 04 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 242

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιαν 2009, 18:21:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μηλησα με τον τασο και δεν υπαρχει κανενα θεμα πια


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
isim (Ιωαννης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


208 Allure

Ένταξη: 10 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 334

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιαν 2009, 20:10:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα παει κανεις απο εδω παιδες;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιαν 2009, 20:11:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για ξηγα

γα**το σημερα εβαλα εισαγωγη δε προλαβαινω μεχρι σαββατο να φτιαξω προγραμμα

σαααααααααααααλεξ Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 29 Ιαν 2009, 11:05:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πηγαινε ετσι,λογικα θα στεγνωνει λιγο παραπανω οποτε θα πετυχεις και αυτο που θες πχ ενα σπασμενο μοτερ... Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 29 Ιαν 2009, 18:42:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Πηγαινε ετσι,λογικα θα στεγνωνει λιγο παραπανω οποτε θα πετυχεις και αυτο που θες πχ ενα σπασμενο μοτερ... Laughing


Είναι λιγάκι ασαφές τί ακριβώς θέλει να πετύχει ο ποιητής.
Βαριέμαι να κουβαλάω και τον wideband βραδυάτικα. Αντιπροτείνω να πάμε για κανένα μεζέ και να αφήσουμε το βολβάμαξο στην ησυχία του! Razz


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 29 Ιαν 2009, 18:45:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

salex έγραψε:
Pughell έγραψε:
Πηγαινε ετσι,λογικα θα στεγνωνει λιγο παραπανω οποτε θα πετυχεις και αυτο που θες πχ ενα σπασμενο μοτερ... Laughing


Είναι λιγάκι ασαφές τί ακριβώς θέλει να πετύχει ο ποιητής.
Βαριέμαι να κουβαλάω και τον wideband βραδυάτικα. Αντιπροτείνω να πάμε για κανένα μεζέ και να αφήσουμε το βολβάμαξο στην ησυχία του! Razz


ναι αλλα την παρασκευη φερτον μπας και βγαλουμε κανα σαξο-πορισμα... Confused


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 29 Ιαν 2009, 19:01:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εσυ αμεσως να την σκαπουλαρεις,ρεμαλι... Laughing Laughing Laughing

Αφησε το να παει ετσι να δουμε στο περιπου καμπυλες τουλαχιστον ρε. Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Ιαν 2009, 00:23:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οπως ειπε νικος σημερα λεσχη

''αντι να το πας δυναμομετρο απλα κανεις ενα ανοιγμα μπροστα στο παγκχελ και σου εχει πει αμεσως ιπποδυναμη σπεκς πικς δυναμης κλπ κλπ...κινητο δυναμομετρο καθε φορα στους αγωνες''
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Ιαν 2009, 12:22:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε sorry αλλα εγω βγαζω αλογα στο τελικο καζανακι,ουτε τροχο-ουτε στροφαλο οποτε οποια συγκριση προς αντιπαραθεση,ακυρη... Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κοινωνικές Εκδηλώσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2159s (PHP: 73% - SQL: 27%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on