PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Αλλαγή λεβιέ ταχυτήτων
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Privateer (Φιλιππος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 17 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 3
Τόπος: Athenz

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Σεπ 2008, 18:38:20    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Αλλαγή λεβιέ ταχυτήτων Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπεριζω και γω,και ας αργησα!!
Εχω το 206 και σκεφτομαι να του αλλαξω-για αρχη-το λεβιε ταχυτητων..κοιταζοντας λιγο προσεκτικα,δεν εβγαλα ακρη.Θελει να μου το αλλαξουν σε μαγαζι,η γινεται και απο καποιον ψιλο-ασχετο Question
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Σεπ 2008, 19:10:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εξαρταται με τι λεβιε θελεις να τον αντικαταστησεις.

Αν δηλαδη πρεπει να βγει ο εργοστασιακος μαζι με τη βαση του (που ειναι πρεσαριστη στο μοχλο και πρεπει να καταστραφει για να βγει) θελει λιγη δουλεια. Δεν ειναι δυσκολο αλλα αν δεν το εχεις ξανακανει θα θες βοηθεια (την οποια προσφερουμε απλοχερα... Laughing )


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Privateer (Φιλιππος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 17 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 3
Τόπος: Athenz

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Σεπ 2008, 19:28:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θελω να τον αντικαταστησω με αντιστοιχω λεβιε,οπως εχει για παραδειγμα και ο γεωργακοπουλος.Μονο την κεφαλη δλδ.Βλεποντας το λεβιε μου, πρεπει να εχεις δικιο.Σαν πρεσαριστο ειναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
abaleo (stathis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Pug 206 1.6 (16V) GTi (2005)

Ένταξη: 04 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 890
Τόπος: Καλλιθέα - Πάτρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008, 02:51:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για να βγει το μπαλάκι του λεβιέ πρεπει να τραβήξεις απλως με δύναμη (και λίγη προσοχή βέβαια...!) τωρα για να μπει ο άλλος ανάλογα τι τύπου είναι


---
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008, 07:30:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακριβως. Το γυρνας (αντιθετα με το ρολοϊ) και το τραβας με δηναμη.
Αναλογα τι λεβιες θελεις να βαλεις μετα, ειτε τον κουμπωνεις κατευθειαν στη παλια βαση, ειτε πρεπει να βγαλεις εντελος τη βαση.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Privateer (Φιλιππος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 17 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 3
Τόπος: Athenz

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Σεπ 2008, 10:55:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραια,ευχαριστω για τις συμβουλες,θα δοκιμασω επεμβαση!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Φεβ 2010, 03:01:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παίδες...
θέλω να αλλάξω το δέρμα του λεβιέ ταχυτήτων γιατί έχει λιώσει εντελώς...

έχω βρεί αυτό

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280420716611

είναι εύκολο να γίνει η αντικατάσταση ή θα μείνω με το δέρμα στο χέρι;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Φεβ 2010, 16:28:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το δέρμα στο χέρι Sad



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
sod (BASILHS)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων


PUG 206 1.4 (8v) Βελτιωμενο στα σημεια

Ένταξη: 10 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2079
Τόπος: athina - peristeri

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Φεβ 2010, 16:35:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο λεβιεs βγαινει πανευκολα.....θελει στριψιμο και τραβηγμα..... Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Φεβ 2010, 00:51:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sod έγραψε:
Ο λεβιεs βγαινει πανευκολα.....θελει στριψιμο και τραβηγμα..... Wink
Για την δερμάτινη φούσκα δε μας είπες...



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Φεβ 2010, 00:53:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
παίδες...
θέλω να αλλάξω το δέρμα του λεβιέ ταχυτήτων γιατί έχει λιώσει εντελώς...

έχω βρεί αυτό

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280420716611

είναι εύκολο να γίνει η αντικατάσταση ή θα μείνω με το δέρμα στο χέρι;


Ζήση είναι πανεύκολο. Έχω αλλάξει κι εγώ δέρμα στο λεβιέ.
Το "μυστικό" (που με άφησε μ@λ@κ@ όταν μου το έδειξε ο γιατρός, μιας και δεν το είχα σκεφτεί..) είναι να πάρεις ένα πανάκι, να τυλίξεις το λεβιέ (ώστε να μη γδαρθεί) και με ένα σφυράκι να το χτυπάς από κάτω προς τα πάνω σιγά-σιγά μέχρι να βγει. Wink
Γιατί με το τράβηγμα σε βλέπω να βγάζει κανένα μάτι. Laughing Laughing Laughing Laughing


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Φεβ 2010, 00:55:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
sod έγραψε:
Ο λεβιεs βγαινει πανευκολα.....θελει στριψιμο και τραβηγμα..... Wink
Για την δερμάτινη φούσκα δε μας είπες...


Η φούσκα είναι πιασμένη στο κάτω μέρος από ένα τετράγωνο πλαστικό που πιάνει γύρω-γύρω. Με ένα λεπτό κατσαβιδάκι το σπρώχνεις ελαφρά προς το εσωτερικό του λεβιέ και προς τα πάνω και βγαίνει. Wink


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Φεβ 2010, 14:59:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άρα:

1. βγάζω το λεβιέ
2. βγάζω το παλιό δέρμα
3. βάζω το νέο δέρμα
4. ξαναβάζω το παλιό λεβιέ....

θα σας πω από βδομάδα αν όντως τελικά ήταν εύκολο!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sod (BASILHS)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων


PUG 206 1.4 (8v) Βελτιωμενο στα σημεια

Ένταξη: 10 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2079
Τόπος: athina - peristeri

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Φεβ 2010, 15:28:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα στο κανω εγω....... Laughing Laughing Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
takis_206 (takis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot 206

Ένταξη: 05 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 848
Τόπος: chania

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Μάρ 2010, 09:13:58    Θέμα δημοσίευσης: allagh lebie taxuthtwn Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sugnwmh gia ta greekish alla edw den exei to pc thn ellinikh glossa
o lebies bgenei polu eukola trabas me dynamh panw kai to gurnas ligo aristera,to derma katw exei ena plastiko guro guro pou koumponei stin konsola kai bgenei polu eukola,allazeis to dermataki,meta 8a deis oti o lebies exei mia egkoph gia na efarmozei to dermataki panw, bazeis ena dematiko kai to pianeis kai eisai komple, meta bazeis ton lebie kai ton sproxneis katw kai koumponei kai eisai ok Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάϊ 2010, 20:33:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον εχω σκεφτει να κανω μια καγκουρια την οποια ομως την γουσταρω τερμα!! Σκεφτομαι να βγαλω το λεβιε και το δερματινο περιτιλυγμα και να βαλω κατω ενα σιδερενιο πατωμα με εσοχες για 1η 2η κ.λ.π...πως ειναι δηλαδη σε κατι lambo και αλλα αγωνιστικα....πιστευω οτι το αισθητικο αποτελεσμα θα ειναι κ@υλ@....αλλα δεν ξερω που να παω για να μου παρουν μετρα και να γινει σωστα...εχει κανεις ιδεα που να γινει αυτο ή αν υπαρχει ετοιμο...δεν ξερω και πως να το βρω στο e-bay..αν υπαρχει δλδ...κανονικα πρεπει να ειναι πολυ απλο για να κατσκευαστει και λιγο πριξιμο για να μπει...ακουω ιδεες!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 22 Ιούν 2010, 12:49:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κανεις?????? Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 22 Ιούν 2010, 12:59:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το να κάτσεις να φτιάξεις χτένα σε ένα αμάξι σαν το 206 (με ΜΑ σασμάν) είναι από δύσκολο εώς ΠΟΛΥ δύσκολο, εάν θες να μπορείς να αλλάζεις και ταχύτητες σωστά.

Κι αυτό γιατί οι εγκάρσιες αποστάσεις μεταξύ των ταχυτήτων 1-3-5 και 2-4 ειναι μικρές με αποτέλεσμα να πρέπει να τοποθετήσεις τη χτένα σε μεγάλο ύψος, οπότε θες και πύργο. Επειδή δεν υπάρχει έτοιμος πύργος για πάντρεμα με χτένα, θες πολλή μελέτη με μεγάλη ακρίβεια για να μη βρίσκει το στιλιάρι (που πρέπει να γίνει αρκετά λεπτό-γύρω στο Φ6-8 κι από ανθεκτικό μέταλλο για να μη στραβώσει στις καρφωτές) πάνω στα χτένια.

Άρα θες πολλή μελέτη, καλό τορναδόρο με όρεξη κι αρκετά χρήματα...

Όσον αφορά το αισθητικό αποτέλεσμα, δε σχολιάζω μιάς και κοιτάω το πρακτικό κομάτι...


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Ιούν 2010, 08:40:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οχι ρε συ τοσο μεγαλη ιστορια ειναι Crying or Very sad Ειδα και κατι αλλο που ειναι χωρις την χτενα που μου λες το οποιο δεν ξερω αν και αυτο θελει πυργο και τορνο κ.τ.λ για δες Smile

http://www.youtube.com/watch?v=wRPZRqnczwA&feature=related

Ειναι στο 1.34 η εικονα Wink

Υ.Γ:Ξερω ειναι καγκουρια αλλα περι ορεξεως Exclamation Exclamation Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Ιούν 2010, 14:25:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό στο βίντεο δεν έχει καμιά σχέση μ'αυτό που ζήτησες. Αποφάσισε πρώτα τι θες και μετά πράττεις αναλόγως


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2736s (PHP: 89% - SQL: 11%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on