PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Kαθαρισμα μπεκ ψεκασμου
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
axtheo (theo)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 306 1.4 8V,106 1.1 quicksilver

Ένταξη: 28 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Σεπ 2008, 12:48:29    Θέμα δημοσίευσης: Kαθαρισμα μπεκ ψεκασμου Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γνωριζει καποιος καθε ποτε πρεπει να καθαριζονται τα μπεκ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Σεπ 2008, 09:32:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω αχω ακουσει καθε 50.000 km το πολυ καλο ειναι να καθαριζονται. οχι τιποτα αλλα με τις κολοβενζινες που βαζουμε μπουκονουν σιγα σιγα...

Εγω με την σειρά μου να ρωτήσω. ΕΙναι σχετικά ευκολο να βγουν τα μπέκ? αν μπορέσω να τα βγάλω θα τα καθαρίσω μονος μου και θα γλυτώσω το 50αρικο ..

για ν αβγουνε πρεπει να βγει πεταλουδα πλαστικη εισαγωγή και μετα τα μπεκ? μεχρι πεταλουδα εχω βγάλει..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Σεπ 2008, 10:34:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γενικα θελουν καθε περιπου 50.000 χλμ καθαρισμο.
Απο τιμη εχω ακουσει και 100 ευρω για καθαρισμο με υπερηχους.

Για να βγουν δεν χρειαζεται να βγει η πεταλουδα. Βρισκονται στη βαση της πολλαπλης εισαγωγης, εκει που πιανει στη κεφαλη. Δεν θυμαμαι ακριβως πως βγαινει η μπεκιερα αλλα δεν ειναι δησκολο, με κλιπσακια και κουμπωματα πρεπει να βγαινει. Εχε υποψη οτι θα γεμισεις τη περιοχη και τα χερια σου βενζινες (οταν αποσυνδεσεις τη παροχη τους).
Για να τα καθαρισεις μονος σου δεν ξερω αν γινεται. Σε συνεργειο που εχω δει καθαρισμο τα συνδεουν με ενα μηχανημα και τα βαζουν να δουλεουν ψεκαζωντας ενα ειδικο καθαρηστικο.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
axtheo (theo)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 306 1.4 8V,106 1.1 quicksilver

Ένταξη: 28 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Σεπ 2008, 13:46:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ευχαριστω Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
jim 106 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 106 rallye 1.6

Ένταξη: 19 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 21

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008, 17:42:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κυκλοφορει μια φημη πως τα μπεκ που εχουν υποστει καθαρισμο,μετα απο καποια χιλιομετρα παρουσιαζουν προβλημα,αληθευει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008, 17:51:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

jim 106 έγραψε:
Κυκλοφορει μια φημη πως τα μπεκ που εχουν υποστει καθαρισμο,μετα απο καποια χιλιομετρα παρουσιαζουν προβλημα,αληθευει?

ΠΑΠΑΡΙΑ ΦΗΜΗ.

Εσένα σου φαίνεται λογικό αυτό?



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
insanous (Kyriakos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 xs (1998)

Ένταξη: 02 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 16
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 07 Οκτ 2008, 19:31:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα δικα μου δν ειχαν κα8αριστει ποτε οποτε τα εστειλα οσωνουπο για καθαρισμο απο τη στιγμη που αγορασα το αυτοκινητο ειχε 140000 χλμ-κοστος 80€ κ τεραστια διαφορα στο πατημα του γκαζιου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
B.M-SPORT (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Citroen Xsara 1.4 (8v) coupe 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 337
Τόπος: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 09 Οκτ 2008, 10:18:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

insanous έγραψε:
Τα δικα μου δν ειχαν κα8αριστει ποτε οποτε τα εστειλα οσωνουπο για καθαρισμο απο τη στιγμη που αγορασα το αυτοκινητο ειχε 140000 χλμ-κοστος 80€ κ τεραστια διαφορα στο πατημα του γκαζιου


Σε ποιον τα εστειλες;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Οκτ 2008, 10:28:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πριν 4 μερες πηγα για καθάρισμα μπεκ με υπερήχους. Κοστος 100Ε και 3 ωρες δουλειά (το βγάλσιμο τους και ο καθαρισμός ηταν εύκολος , οταν ηταν να τα ξανατοποθετήσουν ομως χρειάστηκε να βγάλουν ολη την εισαγωγή και αυτό πηρε ώρα, τους παιδευσε και λιγο μια βίδα.. )

Πρώτη εντύπωση πολύ θετική. Ο κινητήρας εγινε βελούδινος σαν ηλεκτρικός, πολυ ομοιόμορφη αυξηση στροφών, καλύτερη και ποιο δυναμική απόκρυση στο γκάζι, σαν να ειναι καινούριος κινητήρας. ΘΕΤΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ αν και 100Ε δεν ειναι λίγα για κάτι προαιρετικό. .

ΟΜΩΣ!!

Μετα από το καθαρισμα των μπεκ και 3-4 ωρες μετά μου παρουσίασε πρόβλημα, ξαφνικά αναβοσβήνει το λαμπάκι του κινητήρα δουλεέυει σαν 3κιλυνδρο και βρομάει βενζίνα (βγάζει και άσπρο καπνό απο πίσω ντουμάνι), το σφάλμα που γραφει στο διαγνωστικό ειναι προβλημα στα μπεκ και αποτυχία αναφλεξης.

Το πήγα πίσω στο συνεργείο που μου τα καθάρισαν και μου ειπαν οτι το ενα μπεκ εχει κολήσει ανοιχτό οποτε ψεκάζει συνέχεια και καποια στιγμή το μείγμα ειναι τοσο πλούσιο σε βενζίνη που δεν εχει αρκετο αέρα να κανει καυση και παθαίνει αφλογηστία. Μου αλλαξαν μπεκ 25Ε μονο χωρίς εξοδα περαστικά (καθότι μαλλον απο μαλ***α τους οταν τα καθάρισαν εγινε η ζημειά στο μπέκ) ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
PASALIMANI (Σπυρος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 1.6 (16V) XS (2002)

Ένταξη: 07 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 85
Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Οκτ 2008, 21:11:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

W00t W00t Φοβαμαι! Θελω και εγω να τα καθαρισω και τωρα με εβαλες σε σκεψεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2008, 12:23:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά το λαθος ήταν δικό τους. γιατι κόλησε το πηνειο του μπεκ, τα μπεκάκια λεει εχουν μεσα ηλεκτοπινεια που αναλογα με το ρευμα που παίρνουν ανοιγουν και κλήνουν, στο ενα μπεκ κολησε και εμενα συνέχεια ανοιχτο, με αποτελεσμα να πεταει συνέχεια βενζίνη, μεχρι που ξεχείλιζε το μπεκ, βρομούσε παντου βενζινη, παθεναι αφλογηστία γιατι δεν ειχε αρκετό αερα για να κανει αναφλεξη με τον σπινθίρα του μπουζί. Ολη η εισαγωγη, ο κυλινδρος, και η εξαγωγη (& καταλυτης) ηταν γεμάτα ακαυστη βενζίνη. .
Πώς δεν πήρα καμια φωτιά...

ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ ειναι οτι το λαθος ηταν δικό τους γιατι οταν βγαλανε τα μπεκ και τα καθαρισανε σε καποια στιγμή τους αλάξαν κατι μικρά φιλτράκια που εχουν πανω τους. για να τα βάλει ομως τα καινούεια φιλτράκια βαρούσε τα μπεκακια με ενα σφυρί. Ε συγνώμη κιολας αλλα εν εχει ηλεκτροπεινίο το μπεκ μεσα δεν το βαρας νταμπα ντουμπα με σφυρί!!

Τι να πω... Evil Βασικα χαζομαρα μου γιατι δεν ειχα ορεξη και δεν ειναι κ το στυλ μου να κανω φασαριες. εδωσα 30Ε για το νεο μπεκ που μου αλαξαν και εφυγα..

Μου την εσπασε που προσπαθούσαν να με πήσουν οτι το μπεκ ειχε προβλημα και θα χαλουσε καποια στιγμή ετσι κ αλλιος! . .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2008, 12:27:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

PASALIMANI έγραψε:
W00t W00t Φοβαμαι! Θελω και εγω να τα καθαρισω και τωρα με εβαλες σε σκεψεις...


καθαρησε τα (πόσα km έχεις πανω?)

Απλός πρόσεχε που θα πάς, να στα καθαρήσουν με υπερήχους οχι με απλή βύθηση σε υγρά . .

και να τους πεις να αλλάξουν τα φιλτράκια των μπεκ (κατι πολυ πολυ μικρα ασπρα που μπαίνουν στις ακρες τους) αλλά να προσέχουν τα μπεκ γιατι πες πχ σε εναν φίλο σου τα χτύπησαν δυνατα και το ενα κόλησε ανοιχτό. .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
PASALIMANI (Σπυρος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 1.6 (16V) XS (2002)

Ένταξη: 07 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 85
Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2008, 15:26:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω 60000 και σκεφτομαι να παω σε καποιο εξουσιοδοτημενο της BOSCH για να εχω το οσο το δυνατον...το κεφαλι μου ησυχο.Δουλευουν και το σαββατο οποτε με βολευει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Οκτ 2009, 03:09:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εριξα μια ματια σε αυτό το τόπικ αλλα και σε αυτό:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=318407#318407

τα μπεκ μου εχουν σχεδόν 95000 οποτε λεω να τα παω για καθαρισμα...

ή μήπως να πάρω 4 καινουργια?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Οκτ 2009, 08:35:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ με 100άρα only τα μπεκ τα καθάρισα με 40 ευρώ*... και δεν είχαν τίποτα Mad

Καλά θα είναι όμως να τα πας έστω και προληπτικά (γιατί γα** την Αθήνα σας και τα πρατήρια σας, είστε επικίνδυνοι) και να τα κάνεις και ογκομέτρηση για να δείς αν είναι ΟΚ σε παροχή ή αν έχουν πέσει Wink



*τα μπεκ τα πήγα στο χέρι βγαλμένα από την εισαγωγή, αν τα έβγαζε αυτός ήθελε 100 ευρώ για εξαγωγή/καθαρισμό/τοποθέτηση



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Οκτ 2009, 11:58:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ποσο ευκολα βγαίνουν? (στο 2λιτρο)

με υπερηχους ή με υγρα καθαρισμός καλήτερα?

μια 4αδα καινουργια πόσο εχουν?
και ποια να βάλω?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Οκτ 2009, 12:06:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγώ απλά έβαλα καινούρια... το κόστος δεν ήταν κάτι τρελό.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Οκτ 2009, 12:17:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

να μην σας θυμήσω τι ζημεια ειχα παθει εγώ απο καθαρισμό...


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Οκτ 2009, 12:32:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
ποσο ευκολα βγαίνουν? (στο 2λιτρο)

με υπερηχους ή με υγρα καθαρισμός καλήτερα?

μια 4αδα καινουργια πόσο εχουν?
και ποια να βάλω?
Με υπέρηχο και υγρά μαζί Wink

4άδα καινούρια έχουν 200 ευρώ νομίζω



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Οκτ 2009, 12:58:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ευχαριστω Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2534s (PHP: 90% - SQL: 10%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on