PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - HOW TO: Αλλαγή Χρωματισμού Οθόνης LCD
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Σεπ 2004, 11:58:38    Θέμα δημοσίευσης: 206 - HOW TO: Αλλαγή Χρωματισμού Οθόνης LCD Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το συγκεκριμένο HOWTO ήρθε από το φίλο Γιάννη (HYPER_Piccolo). Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να το ποστάρω. Wink

Torx ανα χείρας και πάμε... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Πριν πειράξουμε οτιδήποτε στο αυτοκίνητό μας, βγάζουμε τον ένα πόλο της μπαταρίας!!!!


1.Τραβαμε από πίσω και βγάζουμε το επάνω καπάκι…



2.Πιέζουμε τους διακόπτες (1) και τραβάμε προς τα κάτω (2) για να ξεσυνδέσουμε το καλώδιο των alarm



3.Ξεβιδώνουμε τις δυο βίδες που υπάρχουν (1) για να ελευθερωθεί η οθόνη



4.Στο πίσω μέρος της οθόνης μας υπάρχει το καλώδιο που συνδέεται, αφού πατήσουμε το "εξόγκωμα" προς τα μέσα (ώστε να απασφαλίσει ο διακόπτης) τραβάμε κυκλικά τον διακόπτη (1) και μετά τραβάμε προς τα πάνω (2)



5.Εδώ είναι η τελική κατάληξη του διακόπτη αφού έχει ξεσυνδεθεί



6. Αφού έχουμε ξεβιδώσει τις βίδες (βήμα 3) τραβάμε προς τα έξω όπως δείχνει η εικόνα



7.Εχουμε βγάλει την οθόνη από την θέση της και την κοιτάμε από πάνω έχει 3 γαντζάκια τα πιέζουμε προς τα πάνω και έξω για να απελευθερώνεται το προστατευτικό της οθόνης



8. Το ίδιο κάνουμε και από την κάτω μεριά της οθόνης τώρα είναι πιο εύκολο διότι είναι ελεύθερο από την επάνω μεριά



9. Εδώ είναι το προστατευτικό της οθόνης



10. Εδώ έχουμε την οθόνη χωρίς το προστατευτικό της



11. Από την μια πλευρά της οθόνης υπάρχουν δύο γαντζάκια τραβάμε προς τα έξω (1) και προς τα πάνω (2)



12. από την άλλη μεριά επίσης κάνουμε τις δυο κινήσεις για να απελευθερωθεί το πάνω μέρος της οθόνης



13. Με αυτήν την κίνηση που φαίνεται στην εικόνα έχουμε ανοίξει την οθόνη μας και μπορούμε να βγάλουμε το μαύρο τζαμάκι τραβώντας το προς τα κάτω αλλά με προσοχή διότι είναι εύθραυστο (!ΠΟΛΥ!)



14. Εδώ έχουμε τον λόγο που τα γράμματα και το φόντο της εικόνας στην οθόνη είναι πορτοκαλί (ότι χρώμα είναι στο κάθε αυτοκίνητο) το ξεκολλάμε προσεκτικά χωρίς να γρατσουνίσουμε το τζαμάκι



15. Εδώ βλέπουμε τα περίφημα λαμπάκια πυρακτώσεως τα οποία θα αντικατασταθούν λίαν σύντομος



16. Στην πίσω μεριά από τα λαμπάκια βλέπουμε κάποιες μικρές λαβες γυρνάμε τα λαμπάκια μέχρι να ελευθερωθούν φαίνεται ακόμα καλύτερα και στο επόμενο βήμα



17. εδώ πάλι βλέπουμε πως γυρνάει η βάση με το λαμπάκι για να ελευθερωθεί



18. εδώ έχουμε το λαμπάκι πιέζουμε λίγο από τα πλάγια (1) που έχει δύο λαμαρινούλες και μετά τραβάμε προς τα πάνω(2) είτε από το λαμπάκι είτε προσεκτικά πιέζουμε προς τα πάνω (2) με ένα κατσαβίδι μικρό από τα πλάγια σιδεράκια



19. Έτσι καταλήγουμε εδώ



20. Μετά από διάφορους πειραματισμούς το καινούριο μας μπλε LED είναι τοποθετημένο έτσι όπως βλέπετε.



21. Άλλη μια οπτική γωνία του τι καταφέραμε



22. Φτάνουμε στο τέλος… Τα LED έχουν τοποθετηθεί με την αντίστροφη ακριβώς διαδικασία του βήματος 16 και 17 επίσης εγώ έκοψα από μια από μια ζελατίνα ένα κομμάτι και το τοποθέτησα στην θέση όπου ήταν το παλιό χρωματιστό φύλο.



ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ !!!! (αφού κάνουμε τις αντίστροφες διαδικασίες των βημάτων 3, 4, 6, 7, και 8)


Μέρα (με ένα μόνο κομμάτι ζελατίνα)



Και Νύχτα (με 4 κομμάτια ζελατίνα) τελικό αποτέλεσμα !! θα ψάξω να βρω το ίδιο υλικό που υπήρχε πριν αλλά σε μπλε να δω μήπως βγαίνει καλύτερο…



Όπως πάντα οποίος είναι ριψοκίνδυνος μπορεί να παίξει… να χρησιμοποιήσει πιο πολλές ζελατίνες η ακόμα και κάποιο άλλο υλικό εκτός της ζελατίνας, επίσης ο λόγος που λέω στο βήμα 18,19 και 20 να κάνουμε πειραματισμούς είναι ότι τα LED που αγόρασα δεν ήταν το ίδιο ακριβός σχήμα και αναγκάστηκα να κάνω διάφορα κόλπα για να τα συνδέσω και να μην φοβάμαι και να μην έχουν κάποια επαφή με τα κλασικά αποτελέσματα…

Η διάφορα είναι εμφανής…



Όσο πιο πολύ αναλυτικά μπορούσα το εξήγησα τώρα πιστεύω ότι αν σε κάποιον αρέσει το αποτέλεσμα είναι υπερβολικά εύκολο να το φτιάξει μόνος του αφού χρειάζεται μόνο λίγη φαντασία…
COMING MORE SOON!!!!…. Piccolo’s Inventions


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Σεπ 2004, 12:09:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη, μπράβο σου! Εύγε! Very happy Cool
Καταπληκτική δουλειά!!!!! Wink

Τώρα μένει να κάνεις έτσι και το clima σου και το...ΤΑΣΑΚΙ Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes (αχ αυτά τα τασάκια...). Ναι και το τασάκι τέτοιο λαμπάκι έχει!!!! Wink Very happy

Ιδού:



Εγώ βέβαια έβαλα και ζελατίνα (αφού έβγαλα το πορτοκαλί πλαστικό)



και να πως είναι όταν τη διαπερνάει το φως


HOWTO για το τασάκι αργότερα. Very happy


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Σεπ 2004, 13:55:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aπλά Μαμάτα Wink Τα καλύτερα how to


Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Σεπ 2004, 19:09:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Recifees έγραψε:
Aπλά Μαμάτα Wink Τα καλύτερα how to


Υπάρχουν και για τα υπόλοιπα εσωτερικά "φωτάκια" του 206 μας, απλά δεν υπάρχει χρόνος για να τα φτιάξουμε!!!! Wink
Πάλι καλά που έφτιαξε κι ο Γιάννης το HOWTO. Very happy


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
teoman (Τεό)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


C230 Sport Coupe Kompressor

Ένταξη: 19 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 2143
Τόπος: Jurassic Park

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Σεπ 2004, 23:09:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ καλή προσπάθεια παιδιά...
(Φυσικά έγινε sticky το topic)


Ότι αξίζει πονάει... Και είναι δύσκολο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
HYPER_Piccolo (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XT 1.4 90Hp

Ένταξη: 29 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 293
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 12 Σεπ 2004, 01:07:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ενα τεραστιο ευχαριστω στον πλεον φιλο μου τον kovac γιατι μπορει εγω να εκατσα να εβγαλα τις φωτος και να εκανα σμπαραλια το αυτοκινητο αλλα ο kovac ειχε την υπομονη και την θεληση να κανει τετια κινηση για καποιον αλο και εσας φυσικα....
ευχαριστω και παλι kovac
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 12 Σεπ 2004, 07:30:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kovac έγραψε:
Recifees έγραψε:
Aπλά Μαμάτα Wink Τα καλύτερα how to


Υπάρχουν και για τα υπόλοιπα εσωτερικά "φωτάκια" του 206 μας, απλά δεν υπάρχει χρόνος για να τα φτιάξουμε!!!! Wink
Πάλι καλά που έφτιαξε κι ο Γιάννης το HOWTO. Very happy


Kαι μόνο που το ανοίξατε κλπ κλπ κλπ μέχρι το How to και το βλέπουμε είναι Thumb right


Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Σεπ 2004, 00:17:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HYPER_Piccolo έγραψε:
ενα τεραστιο ευχαριστω στον πλεον φιλο μου τον kovac γιατι μπορει εγω να εκατσα να εβγαλα τις φωτος και να εκανα σμπαραλια το αυτοκινητο αλλα ο kovac ειχε την υπομονη και την θεληση να κανει τετια κινηση για καποιον αλο και εσας φυσικα....
ευχαριστω και παλι kovac


Δεν υπάρχει λόγος να με ευχαριστείς Γιάννη! Wink



teoman έγραψε:
Πολύ καλή προσπάθεια παιδιά...
(Φυσικά έγινε sticky το topic)


Τεό, αν θέλετε, μπορείτε να κάνετε "sticky" και τα εξής:

http://www.206club.gr/forum/viewtopic.php?t=3387

http://www.206club.gr/forum/viewtopic.php?t=3392

Very happy Wink


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Ady (Αδριανός)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2001)

Ένταξη: 03 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 1468
Τόπος: Αθήνα - Ν. Ερυθραία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Σεπ 2004, 07:58:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο παιδιά !!!!!


Τσαφ...τσουφ...τσαφ...τσουφ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Σεπ 2004, 14:50:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Μπράβο!!! Καταπληκτικό!
Εμένα όμως με εντυπωσίασαν οι φωτογραφίες. Τι φακοί χρησιμοποιήθηκαν; Φοβερές οι κοντινές λήψεις!!!

(ψιλοάσχετο)
Με αναλογική ή με ψηφιακή μηχανή έγινε η λήψη (μάλλον το δέυτερο);


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
HYPER_Piccolo (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XT 1.4 90Hp

Ένταξη: 29 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 293
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Σεπ 2004, 16:52:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εφυναν με ψυφιακη video-camera... να ειναι καλα το zoom και η εστιαση που εχει σαν gadgetakia η καμερα.... χωρις αυτα ειδικα το ζοομ δεν θα ηταν τοσο καλες οι οικονες... αντε... συντομα και HOW-TO για βαψιμο τηε κεντρικης κονσολας... αλλα εκει απλα θελει λιγο να πιανει το χερι σας... οι φωτος δεν θα σας βοηθησουν... παρα μονο σταυλικα και στο πως θα ειναι η εμφανιση τους μετα απο καθε χερι... (μην σας τρεξει κοπελια!!!! σε ενα σημειο το εκανα Embarassed σκ**α Embarassed !!!!!!)
--------ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ
οσο αναφορα τον φωτισμο δυο πραγματα....
1ον. ΜΗΝ δοκιμασετε ΠΟΤΕ να βαλετε λαμπακι η led μεγαλιτερης η μικροτερης δυμαμης (volt-watt) παραλιγο να θρεινουμε θυματα (την οθονη μου)
2ον. προτεινω σε ολους να μην αγορασουν led γιατι παλορο που βγαζουν πολυ πιο ομορφο μπλε φως το βγαζουν σε δεσμιδα και διαπερναει ακομα και το πλαστικο (το πορτοκαλι) και δεν ειναι ομορφο καθολου
3ον. μετα απο ψαξιμο 4αρων ημερων.... περιπου 26 ωρων.... πανω κατω στα ηλεκτρικα,ηλεκτρονικα,ανταλακτικα και πολλα αλλα μαγαζια... πηγα απο την peugeot και αγορασα 3 led που μου λειβοντουσαν... ναι το ξερω οτι ειναι φαρμακειο... (1,17ευρο το ενα λαμπακι(σκετο)) αλλα τουλαχιστον δεν θα χρειαστει να φατε 3 με 4 ωρες για να στερεωσετε τα μη συνεργασιμα λαμπακια σας Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Σεπ 2004, 18:56:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HYPER_Piccolo έγραψε:
2ον. προτεινω σε ολους να μην αγορασουν led γιατι παλορο που βγαζουν πολυ πιο ομορφο μπλε φως το βγαζουν σε δεσμιδα και διαπερναει ακομα και το πλαστικο (το πορτοκαλι) και δεν ειναι ομορφο καθολου


Ακριβώς! Wink


Αν δε βρίσκετε μπλε λαμπάκια, βάλτε μπλε "σκουφάκια" στα λαμπάκια, έτσι λέγονται και αλλάζει το χρώμα που βγάζουν ανάλογα με το χρώμα του σκουφιού! Wink


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
HYPER_Piccolo (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XT 1.4 90Hp

Ένταξη: 29 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 293
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Σεπ 2004, 20:42:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ψεφτη εμενα μου τα ειπες καποτακια Smile Very happy Smile Very happy Smile Very happy Wink Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Σεπ 2004, 15:54:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HYPER_Piccolo έγραψε:
ψεφτη εμενα μου τα ειπες καποτακια Smile Very happy Smile Very happy Smile Very happy Wink Wink Wink


"Σκουφί" λέμε την καπότα Γιάννη. Razz
Είπα να είμαι ευγενικός στο post μου. Twisted evil Twisted evil Twisted evil Laughing Laughing Wink


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
HYPER_Piccolo (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XT 1.4 90Hp

Ένταξη: 29 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 293
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Σεπ 2004, 02:11:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λοιπον παιδακια η ωρα ειναι 3:00 τα μεσανυχτα και τελειωνω με το νεο HOW TO.... αλλαγη φωτισμου στο clyma... θα το ζητουσα παλι απο τον φιλο μου τον kovac που εκατσε και ανευασε ολο το HOW TO....αλλα δεν λεει παλι να τον πριζω... αρα οποιο καλο παιδακι μπορει να κανει την ιδια καλη δουλεια οπως εκανε και ο kovac ας μου το πει να του στειλω σε WORD το HOW TO για να το ανευασει Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Σεπ 2004, 08:07:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HYPER_Piccolo έγραψε:
λοιπον παιδακια η ωρα ειναι 3:00 τα μεσανυχτα και τελειωνω με το νεο HOW TO.... αλλαγη φωτισμου στο clyma... θα το ζητουσα παλι απο τον φιλο μου τον kovac που εκατσε και ανευασε ολο το HOW TO....αλλα δεν λεει παλι να τον πριζω... αρα οποιο καλο παιδακι μπορει να κανει την ιδια καλη δουλεια οπως εκανε και ο kovac ας μου το πει να του στειλω σε WORD το HOW TO για να το ανευασει Very happy


Στο είπα και την άλλη φορά, δε με πρήζεις. Razz Αν το έστελνες εκείνη την ώρα θα το είχαμε ποστάρει τώρα (μέσα ήμουν). Wink


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
HYPER_Piccolo (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XT 1.4 90Hp

Ένταξη: 29 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 293
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Σεπ 2004, 14:34:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οκ σου το στελνω....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tomy (Θωμάς)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 xs 1.6

Ένταξη: 24 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 35

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Νοέ 2004, 11:35:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω μείνει χαζός με αυτό το know how. Το μπράβο είναι λίγο.
Εγώ τόλμησα και έβαψα τα πλαστικά και νόμιζα ότι έκανα κάτι σπουδαίο. Κούνια που με κούναγε!
Λοιπόν διαβάζοντας αυτό το know how μου μπήκαν ιδέες γιατί έχω ένα radio-cd με μπλέ φωτισμό και νομίζω ότι θα συμφωνήσετε και εσείς ότι θα ταιρίαζει ωραία αν αλλάξω και κάνω μπλέ και τα φώτα στο καντράν. Η απορία που μου δημιουργήθηκε λοιπόν είναι αν χρειάζεται να αλλάξουμε τα led και να τα βάλουμε μπλε ή αν τελικά αρκεί να βάλουμε μόνο μπλέ ζελατίνα, αφού τα αρχικά λαμπάκια είναι λευκά; Την ζελατίνα που μπορώ να την βρω και πως να την στερεώσω; Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
HYPER_Piccolo (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XT 1.4 90Hp

Ένταξη: 29 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 293
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Νοέ 2004, 17:27:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ευχαριστω για τα καλα σου λογια tomy...
λοιπον...
μιλαμε παντα για την κεντρικη κονσολα που ειναι στη μεση του νταμπλο...
ο χρωματισμος του καντραν ειναι εντελος διαφορετικος...

θα μιλισω πρωτα οσο αναφορα τον χρωματισμο στην οθονη στην μεση του νταμπλο εγω την λεω οθονη ενδειξεων... Λοιπον... το αν θα αλαξεις τα λαμπακια η θα αλαξεις απλα την μεμβρανη ειναι δικη σου επιλογη... αναλογος το πως σου αρεσει ο φωτησμος... να ξερεις οτι αν βαλεις μπλε λαμπακια θα πεσει ο φωτεισμος δηλαδη υπαρχει περιπτοση την μερα να μην βλεπεις την οθονη καθαρα... συγκεκριμενα εγω το πρωι δεν βλεπω σχεδον τιποτα οταν πευτει ο ηλιος επανω... (και ασχετο ειναι λαμπακια και οχι led) αρα ειναι στο χερι σου να κανεις διαφορους συνδιασμους λαμπακια με ζελατινες και ειδος ζελατινας και να βρεις το καταληλοτερο...
εγω εχω βαλει μπλε λαμπακα τα οποια τα αγορασα απο την peugeot και εχω βαλει 3 φυλα μπλε ζελατινα απο πλαστικο ντοσιε... μια γνωμη απο ενα φιλο που θα την δοκιμασω οταν εχω χρονο ειναι να βλαλω απο τετραδιο το εξωτερικο μπλε μεμβρανακι που το καληβει...

τωρα παμε στο καντραν... το καντραν εχει οπως ειπες και εσυ αν αναφεροσουν σε αυτα LED τα οποια ομως ειναι παραξενα LED διοτι ειναι πανω σε πλακετα αρα.. για αλαγη χρωματος πιστεω οτι πρεπει να γινει πολυ δουλεια απο ηλεκτρονικο (οχι ηλεκτρολογο) υπαρχει ομως και η αλλη λυση του να αλαξεις την πλακετα οπου ειναι επανω τα γραμματα και οι αριθμοι... υπαρχει thread για το καντραν... το οποιο ομολογω οτι δεν το εχω ψαξει... αλλα αν θα κανω κατι θα ειναι να αλαξω τα led (παντα στα συσκολα παω Razz )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tomy (Θωμάς)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 xs 1.6

Ένταξη: 24 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 35

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Νοέ 2004, 09:42:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες τόσο γρήγορα. Ναι έχεις δίκιο δεν εννοούσα τις ενδείξεις στο ταχύμετρο και το στροφόμετρο αλλά την οθόνη στην κεντρική κονσόλα. Όσο για τα led είχα καταλάβει λάθος εγώ. Άλλη μια ερώτηση, όταν πήγες στην Peugeot για να πάρεις τα λαμπάκια τι ακριβώς τους ζήτησες. Αυτοί πως και είχαν μπλέ αφού τα κανονικά είναι λευκά; Ρωτάω για να μην πάω και πάρω λάθος πράγματα.
Μήπως θυμάσε τα χαρακτηριστικά για τα λαμπάκια;
Α, και άλλη μια ερώτηση, την ζελατίνα ή τις ζελατίνες πως τις στερεώνεις;
Ζητάω συγνώμη αν έχω γίνει ενοχλητικός με τις ερωτήσεις μου, αλλά με έχεις πωρώσει και θέλω να το κάνω και εγώ. Σε ευχαριστώ και πάλι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2803s (PHP: 62% - SQL: 38%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on