PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 - Πισω δισκοι και χεροφρενο στα 106

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
106 maxi (Manthos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 17 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 41

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Αύγ 2008, 23:39:27    Θέμα δημοσίευσης: 106 - Πισω δισκοι και χεροφρενο στα 106 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε παίδες αφού τα δισκόφρενα μπορούν να ασκούν μεγαλύτερη δύναμη δεν θα έπρεπε να κάνεις καλύτερα χειρόφρενα? σε δισκόφρενα πίσω το χειρόφρενο πιάνει με ντίζα ή με κύκλωμα ύγρών? αληθεύει ότι σε χειρόφρενα με πίσω δισκόφρενα στραβώνουν οι δίσκοι? τα υδραυλικά χειρόφρενα έχουν κομπί για να κλειδώνουν ή είναι ελεύθερα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
106 maxi (Manthos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 17 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 41

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Αύγ 2008, 18:51:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παίδες δεν απαντάει κανείς??????? Ουφφφφφφφφφ πάλι με απορίες θα μείνω!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Road_Runner (Νικόλας) (ο Παγκόσμιος)
Ειδ. Γραμματέας
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 OMG

Ένταξη: 27 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 7134
Τόπος: Pyongyang

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Αύγ 2008, 22:24:09    Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορίες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

106 maxi έγραψε:
ρε παίδες αφού τα δισκόφρενα μπορούν να ασκούν μεγαλύτερη δύναμη δεν θα έπρεπε να κάνεις καλύτερα χειρόφρενα? σε δισκόφρενα πίσω το χειρόφρενο πιάνει με ντίζα ή με κύκλωμα ύγρών? αληθεύει ότι σε χειρόφρενα με πίσω δισκόφρενα στραβώνουν οι δίσκοι? τα υδραυλικά χειρόφρενα έχουν κομπί για να κλειδώνουν ή είναι ελεύθερα?


-Ποιος σου ειπε οτι ασκουν περισσοτερη δυναμη ασκοντας το ίδιο φορτίο πανς σε μια δαγκανα δισκόφρενου και στις σιαγώνες του ταμπούρου??
-Εξαρταται το αμαξι
-οχι δεν νομιζω να ισχυει, το πολυ πολυ να σπασεις κανενα ρουλεμαν.
-Την τελευταια ερςτηση δεν την καταλαβα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Αύγ 2008, 22:28:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εντελώς θεωρητικά, το ταμπούρο είναι πιο δυνατό από τα δισκόφρενα. Απλά τα τελευταία έχουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά στην συνεχή καταπόνηση.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
106 maxi (Manthos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 17 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 41

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Αύγ 2008, 00:26:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η τελευταία ερώτηση είναι αν σε χειρόφρενα υδραυλικά όπως στα wrc υπάρχει κουμπί να μένει σηκωμένο ή είναι ελεύθερο και μόνο με ταχύτητα "δένεις" το αυτοκίνητο?
ρε παιδιά έχω διαβάσει ότι η δαγκάνες με τα εμβολάκια μπορούν να ασκήσουν περισσότερη δύναμη στην δισκόπλακα απ' ότι οι σιαγόνες στην καμπάνα του ταμπούρου! ας πούμε ότι ισχύει το αντιθέτο (στην θεωρία) τότε θα έπρεπε να έχουμε και δίσκους μπροστά? και κάτι άλλο. τα wrc έχουν το χειρόφρενο που ανέφερα και πίσω δίσκους και παρόλα τα άλογα και την τετρακίνηση τελοσπάντων είναι σαπούνι στα χειρόφρενα! γιατί εμείς να θέλουμε ταμπούρα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
COOL ALEXIS (Aleki)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

C3 Cowmooflage

Ένταξη: 10 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 2776
Τόπος: Fathercare

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Αύγ 2008, 09:23:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

106 maxi έγραψε:
η τελευταία ερώτηση είναι αν σε χειρόφρενα υδραυλικά όπως στα wrc υπάρχει κουμπί να μένει σηκωμένο ή είναι ελεύθερο και μόνο με ταχύτητα "δένεις" το αυτοκίνητο?
ρε παιδιά έχω διαβάσει ότι η δαγκάνες με τα εμβολάκια μπορούν να ασκήσουν περισσότερη δύναμη στην δισκόπλακα απ' ότι οι σιαγόνες στην καμπάνα του ταμπούρου! ας πούμε ότι ισχύει το αντιθέτο (στην θεωρία) τότε θα έπρεπε να έχουμε και δίσκους μπροστά? και κάτι άλλο. τα wrc έχουν το χειρόφρενο που ανέφερα και πίσω δίσκους και παρόλα τα άλογα και την τετρακίνηση τελοσπάντων είναι σαπούνι στα χειρόφρενα! γιατί εμείς να θέλουμε ταμπούρα?


Question Question Question Question Question


Θέλω ένα και ένα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Road_Runner (Νικόλας) (ο Παγκόσμιος)
Ειδ. Γραμματέας
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 OMG

Ένταξη: 27 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 7134
Τόπος: Pyongyang

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Αύγ 2008, 12:19:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

106 maxi έγραψε:
η τελευταία ερώτηση είναι αν σε χειρόφρενα υδραυλικά όπως στα wrc υπάρχει κουμπί να μένει σηκωμένο ή είναι ελεύθερο και μόνο με ταχύτητα "δένεις" το αυτοκίνητο?
ρε παιδιά έχω διαβάσει ότι η δαγκάνες με τα εμβολάκια μπορούν να ασκήσουν περισσότερη δύναμη στην δισκόπλακα απ' ότι οι σιαγόνες στην καμπάνα του ταμπούρου! ας πούμε ότι ισχύει το αντιθέτο (στην θεωρία) τότε θα έπρεπε να έχουμε και δίσκους μπροστά? και κάτι άλλο. τα wrc έχουν το χειρόφρενο που ανέφερα και πίσω δίσκους και παρόλα τα άλογα και την τετρακίνηση τελοσπάντων είναι σαπούνι στα χειρόφρενα! γιατί εμείς να θέλουμε ταμπούρα?


Εξαρταται το χειροφρενο....
Θα επρεπε να εχουμε και δισκους μπροστα γιατι με τα φορτια που σηκωνει στο φρεναρισμα το μπροστινο συστημα, θα επαιρνε "φωτια" το ταμπουρο χωρις τον επαρκη αερισμο.
Γιατι το χειροφρενο ειναι υδραυλικο. Βαλε και εσυ υδραυλικο χειροφρενο και ας εχεις και δισκους 180 mm να δεις για ποτε θα μπλοκαρει....
ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΙΣ ΒΟΥΡΤΣΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΥΤΣΕΣ....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Αύγ 2008, 15:56:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

106 maxi, θα σε παρακαλεσω για αλλη μια φορα ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΝEO TOPIC ΝΑ ΒΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ/ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΟ ΤΙΤΛΟ. Δεν γινεται να ανοιγεις παντου "Απορια".... Αν το καναμε ολοι αυτο, δεν θα ηξερε κανενας που να βρει αυτο που τον ενδιαφερει !!!

ModTeam
STELIOS



Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
leflask (stratos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


"Peugeot 106 1.1 (8V) XN (1998)&

Ένταξη: 29 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 17
Τόπος: Κρήτη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Σεπ 2008, 14:53:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα.... νομιζω πως σε καποια μοντελα το χειροφρενο εχει ξεχωριστο εμβολακι και δαγκανα οποτε οι δισκοι του αυτοκινητου δεν εχουν προβλημα.. επισης ολα τα χειροφρενα εχουν ασφαλεια για να ξεκλειδωνουν αλλιως δεν θα κλειδωναν.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την leflask στις Κυρ 07 Σεπ 2008, 20:59:38, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Σεπ 2008, 20:05:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το χειρόφρενο πιάνει μηχανικά, το φρένο με τους δίσκους.

Άντε πάρτε κανα playmobil.



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Σεπ 2008, 09:57:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

leflask έγραψε:
καλησπερα.... νομιζω πως σε καποια μοντελα το χειροφρενο εχει ξεχωριστο εμβολακι,δαγκανα και δισκο οποτε οι δισκοι του αυτοκινητου δεν εχουν προβλημα.. επισης ολα τα χειροφρενα εχουν ασφαλεια για να ξεκλειδωνουν αλλιως δεν θα κλειδωναν.


Ξεχωριστό δίσκο δεν ξέρω κανένα αμάξι να έχει, ξεχωριστοί δαγκάνα έχουν αρκετά ζουπερκαρς.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ath7 (Χαρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


corsa B

Ένταξη: 22 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 1180
Τόπος: Περιστερι-Κηπουπολη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Σεπ 2008, 15:58:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
ξεχωριστοί δαγκάνα έχουν αρκετά ζουπερκαρς.


Για το χειροφρενο την εχουν την μικρη δαγκανα?
Και ελεγα τι στο διαλο δεν του φτανουν οι δαγκανες που ειναι μεγαλυτερες απο τη ζαντα μου?

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing




..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Σεπ 2008, 16:30:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε ναι... Laughing Smile


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Σεπ 2008, 18:21:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mια χαρα ειναι τα φρενα σε σουπερκαρς.....

Περαν αυτου ταμπουρα ειχαν τα αυτοκινητα παλια και τα περισσοτερα σε 10 στροφες με λιγη κατηφορα εβγαιναν game over και ειτε σταματαγαν σε κανα χωραφι η σε καν α δεντρο....


Το δικο μου και με το μηχανικο χειροφρενο μπλοκαρει μια χααααααρα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Σεπ 2008, 15:46:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Το χειρόφρενο πιάνει μηχανικά, το φρένο με τους δίσκους.


Προφανώς εννοείς ότι το χειρόφρενο πιάνει μηχανικά, ενώ το φρένο υδραυλικά...



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alfetta (konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


alfa 156 gta & 106 rallye 1.3

Ένταξη: 30 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Μάϊ 2009, 18:25:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

να επαναφέρω το θέμα με
αυτό:


τι λέτε?
έχει βάλει κάποιος? πως "παντρεύεται" με το κύκλωμα?


...alt+ctrl+del...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
action_peugeot (Τηλεμαχος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


406 V6 24VALVE / 207 thp / 207 hdi

Ένταξη: 06 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 696
Τόπος: Νικαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Μάϊ 2009, 22:24:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχει δικό του κύκλωμα υγρών και σωλήνων το χειρόφρενο και δικες του δαγκάνες


ACTION SPORT PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑΣ ΤΗΛ.& ΝΙΚ.
ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΦΑΝΟΒΑΦΕΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ
ΚΑΥΚΑΣΟΥ 51 ΝΙΚΑΙΑ
2105617306 2105697890
6947123587 Τηλέμαχος
Υγραεριοκίνηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
alfetta (konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


alfa 156 gta & 106 rallye 1.3

Ένταξη: 30 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Μάϊ 2009, 11:32:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

όχι απαραίτητα...


...alt+ctrl+del...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Μάϊ 2009, 11:57:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alfetta έγραψε:
όχι απαραίτητα...

Μπορεί δλδ να συνδεθεί στο υπάρχων υδραυλικό σύστημα των πίσω φρένων????
Ετσι όπως το σκέφτομαι, μόνο αν θα μπορούσε να τοποθετηθεί μια αντεπίστροφη βαλβίδα για να μην στέλνει πίεση και στα μπροστά φρένα... Rolling eyes



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,135s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on