PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - 15άρες ζάντες στα 1400 κυβικά
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Ιούν 2003, 08:34:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mimis έγραψε:
PoiSoNeR έγραψε:
chatasos έγραψε:
Είναι ακριβότερο γιατί πουλάει λιγότερο. Wink

Πολυ σωστα!!! Cool

Μήπως ξέρεις να μας πείς και κατα πόσο είναι ακριβότερο ? Confused


Περίπου υπολόγισε το 185/55 να είναι καμια 20 με 30 χιλιάδες παραπάνω απο το 195/50.


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Ιούν 2003, 12:23:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mimis έγραψε:
PoiSoNeR έγραψε:
chatasos έγραψε:
Είναι ακριβότερο γιατί πουλάει λιγότερο. Wink

Πολυ σωστα!!! Cool

Μήπως ξέρεις να μας πείς και κατα πόσο είναι ακριβότερο ? Confused


Είχα υπολογίσει ότι 2 τετράδες ελαστικά 185 κάνουν όσο 3 τετράδες ελαστικά 195


Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
NICK (ΝΙΚΟΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XT Premium 1.4 (2000)

Ένταξη: 05 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 232
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Ιούν 2003, 17:07:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επιδή έχω οργώσει κυριολεκτικά την αγορά της Θεσσαλονίκης ψάχνοντας για λάστιχα σε διάσταση 185/55/15,σας ενημερώνω ότι οι τιμές όλων των εταιριών (bridgestone,dunlop,pirelli,michelin,continental,yokohama,toyo,goodyear) παίζουν από 360 έως 380 ευρώ.Το κακό είναι πως,εκτός από την υψηλή τιμή τους,υπάρχει μικρή γκάμα επιλογών,καθώς οι παραπάνω εταιρίες βγάζουν μόνο έναν τύπο ελαστικού στη διάσταση αυτή και δεν υπάρχουν στη λίστα τους για αγορά καλά και καταξιωμένα λάστιχα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Mimis (Δημήτρης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XS 1,4lt 16v 90hp

Ένταξη: 07 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 217
Τόπος: Ν.Ιωνία, Βόλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Ιούν 2003, 22:28:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

NICK έγραψε:
Επιδή έχω οργώσει κυριολεκτικά την αγορά της Θεσσαλονίκης ψάχνοντας για λάστιχα σε διάσταση 185/55/15,σας ενημερώνω ότι οι τιμές όλων των εταιριών (bridgestone,dunlop,pirelli,michelin,continental,yokohama,toyo,goodyear) παίζουν από 360 έως 380 ευρώ.Το κακό είναι πως,εκτός από την υψηλή τιμή τους,υπάρχει μικρή γκάμα επιλογών,καθώς οι παραπάνω εταιρίες βγάζουν μόνο έναν τύπο ελαστικού στη διάσταση αυτή και δεν υπάρχουν στη λίστα τους για αγορά καλά και καταξιωμένα λάστιχα.

Νίκο, ξέρεις περίπου σε τί τιμές κυμαίνεται και το 175/65/14 ?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Ιούν 2003, 15:40:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mimis έγραψε:
Νίκο, ξέρεις περίπου σε τί τιμές κυμαίνεται και το 175/65/14 ?
Υπολόγιζε περίπου στα 75-90 χιλιάρικα.
Γιατί δεν κοιτάς και για 185/60/14? Wink
Είναι μια καλή αναβάθμιση και δεν χάνεις και το βήμα σου. Wink
Έχει αναφερθεί αρκετά... Ψάξιμο και πάλι ψάξιμο στα topics... Wink
Δεν θα χάσεις... Cool


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mimis (Δημήτρης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XS 1,4lt 16v 90hp

Ένταξη: 07 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 217
Τόπος: Ν.Ιωνία, Βόλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Ιούν 2003, 21:35:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mick206 έγραψε:
mimis έγραψε:
Νίκο, ξέρεις περίπου σε τί τιμές κυμαίνεται και το 175/65/14 ?
Υπολόγιζε περίπου στα 75-90 χιλιάρικα.
Γιατί δεν κοιτάς και για 185/60/14? Wink
Είναι μια καλή αναβάθμιση και δεν χάνεις και το βήμα σου. Wink
Έχει αναφερθεί αρκετά... Ψάξιμο και πάλι ψάξιμο στα topics... Wink
Δεν θα χάσεις... Cool

Πληροφοριακά ρωτάω. Πάντως, κατα την γνώμη μου το θεωρώ χαζομάρα να βάλω 185/60/14 την στιγμή που μπορώ στο ίδιο φάρδος να βάλω 185/55/15 και να απολαμβάνω και την πανέμορφη 15 αρα ζάντα....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tony (Αντώνης)
Μέλος
Μέλος


ibiza FR 1800cc 20v Turbo

Ένταξη: 31 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 100
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Ιούν 2003, 22:25:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mimis έγραψε:
mick206 έγραψε:
mimis έγραψε:
Νίκο, ξέρεις περίπου σε τί τιμές κυμαίνεται και το 175/65/14 ?
Υπολόγιζε περίπου στα 75-90 χιλιάρικα.
Γιατί δεν κοιτάς και για 185/60/14? Wink
Είναι μια καλή αναβάθμιση και δεν χάνεις και το βήμα σου. Wink
Έχει αναφερθεί αρκετά... Ψάξιμο και πάλι ψάξιμο στα topics... Wink
Δεν θα χάσεις... Cool

Πληροφοριακά ρωτάω. Πάντως, κατα την γνώμη μου το θεωρώ χαζομάρα να βάλω 185/60/14 την στιγμή που μπορώ στο ίδιο φάρδος να βάλω 185/55/15 και να απολαμβάνω και την πανέμορφη 15 αρα ζάντα....


Το έχω πει και θα το ξαναπώ....οποίος με περάσει με 15άρες ενο εγώ το έχω μαμά το αυτοκίνητο του δίνω την κοπέλα μου για ένα βράδυ (Νίκο την λένε :PPPP)


Tony - Seat Ibiza Formula Racing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Lord Cypher 
Μέλος
Μέλος


206 QS

Ένταξη: 15 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 187
Τόπος: Το Στέκι του Πετράν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Ιούν 2003, 22:35:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tony έγραψε:


Το έχω πει και θα το ξαναπώ....οποίος με περάσει με 15άρες ενο εγώ το έχω μαμά το αυτοκίνητο του δίνω την κοπέλα μου για ένα βράδυ (Νίκο την λένε :PPPP)


Ε, τώρα το πας γυρέυοντας... Exclamation Exclamation Exclamation Και όπως λένε ,καλύτερα να σου βγεί το μάτι παρά το όνομα... Exclamation Exclamation Exclamation Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes

Και όσο για τις 15άρες στο ξαναλέω γιατί μάλλον αδυνατείς να το καταλάβεις...

Αν κάποιος φοράει 15άρες με 175 πέλμα ( Exclamation Exclamation Exclamation ) είσαστε στα ίδια (σχεδόν). Αν κάποιος βέβαια φοράει 15άρες και δίλιτρη μηχάνη μάλλον την έκατσες Exclamation Exclamation Exclamation Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil

Και αν θες και 15άρες με ίδιο με το δικό σου.... μπορώ να σε κεράσω και ένα τσαγάκι αν θες.... (ΕΝΑ LIPTON ΣΤΟ 4 ΠΑΡΑΚΑΛΩ Exclamation Exclamation Exclamation )



Remember... No Obstacles... Only Challenges...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Ιούν 2003, 22:48:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tony εγω και ο γρηγορασημακης ειμαστε μεσα παντως.... Wink Evil Very happy Laughing
(οταν παρουμε τις πινακιδουλες μας!!!)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Lord Cypher 
Μέλος
Μέλος


206 QS

Ένταξη: 15 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 187
Τόπος: Το Στέκι του Πετράν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Ιούν 2003, 19:03:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

PoiSoNeR έγραψε:
Tony εγω και ο γρηγορασημακης ειμαστε μεσα παντως.... Wink Evil Very happy Laughing
(οταν παρουμε τις πινακιδουλες μας!!!)


Θα τα πηγαίνουμε χεράκι χεράκι Question Question Question

ή μήπως ΚΑΡΟΤΣΑ ΚΑΡΟΤΣΑ Question Question Question

Δώσε πράμα Poisoner Exclamation Exclamation Exclamation

Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil



Remember... No Obstacles... Only Challenges...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NICK (ΝΙΚΟΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XT Premium 1.4 (2000)

Ένταξη: 05 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 232
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Ιούν 2003, 07:22:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mimis έγραψε:
mick206 έγραψε:
mimis έγραψε:
Νίκο, ξέρεις περίπου σε τί τιμές κυμαίνεται και το 175/65/14 ?
Υπολόγιζε περίπου στα 75-90 χιλιάρικα.
Γιατί δεν κοιτάς και για 185/60/14? Wink
Είναι μια καλή αναβάθμιση και δεν χάνεις και το βήμα σου. Wink
Έχει αναφερθεί αρκετά... Ψάξιμο και πάλι ψάξιμο στα topics... Wink
Δεν θα χάσεις... Cool

Πληροφοριακά ρωτάω. Πάντως, κατα την γνώμη μου το θεωρώ χαζομάρα να βάλω 185/60/14 την στιγμή που μπορώ στο ίδιο φάρδος να βάλω 185/55/15 και να απολαμβάνω και την πανέμορφη 15 αρα ζάντα....


Δημήτρη δεν το έχω ψάξει καθόλου για αυτή τη διάσταση , οπότε θα πρέπει να αρκεστείς στη απάντηση του mick206.Κατά τα άλλα το τελευταίο σχόλιό σου είναι πολύ σωστό...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
206.1.4 (Γιαννης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 1.4 (8v) XR (1999)

Ένταξη: 05 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: ΣΥΡΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Δεκ 2004, 22:52:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

NICK έγραψε:
Φίλε Αντώνη γειά σου.
Το ίδιο ερώτημα έθεσα κι εγώ σε άλλο σημείο (βλ. ``Αλλαγή ζαντών σε 1.4``).Τα παιδιά έδωσαν πολλές απαντήσεις.Σε γενικές γραμμές οι λύσεις είναι οι εξής:
1)Αφήνεις τις ζάντες ως έχουν και βάζεις 185/60/14 (λύση που ο Μίλτος θεωρεί την ιδανικότερη για 1400).
2)Βάζεις ζάντες 15`` από 1600 ή 2000 (απλές ή αλουμινίου) με λάστιχο 185/55/15,που δεν αλλάζει την περιφέρια των τροχών (λύση που θα υιοθετήσω κι εγώ).
3)Αγοράζεις ζάντα αλουμινίου από όπου θέλεις (αφού βαρέθηκες τα τάσια) ,προσέχοντας το offset,και βάζεις την παραπάνω διάσταση.
Τα 195/50/15 είναι κατά την γνώμη μου υπερβολικά για τα δικά μας.Διάβασε όμως το topic που σου ανέφερα,για περισσότερες πληροφορίες.

νικο, γραφεις "προσεχοντας το οφσετ..." γιατι??? και εγω απο αγνοια στην αρχη το προσεξα... μεχρι που οδηγησα το χς ενος φιλου, που ειχε τοποθετησει technomagnesio 15αρα με φσετ απο ραλι,απο εσκεμενο λαθος του αντιπροσοπου,επειδη δεν ειχε για 206!!! απιστευτα καλυτερη συμπεριφορα... σκεψου, οτι η πεζο, δινει στη σπορ εκδοση (βλεπε ραλι)μεγαλυτερο μετατροχιο απο τα"απλα" 106. το οποιο οφειλεται αποκλειστικα στο οφσετ! το ιδιο συνεβη και στο 206.. δοκιμασε το, και αν μπορεις κανε ενα θεμα πανω σ'αυτο. περιμενω απαντηη. Γιαννης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Ιούλ 2005, 10:12:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξέρετε τι διάσταση φοράνε τα πεζάκια στο junior cup; Το ρωτάω αυτό γιατί στα ασφάλτινα φοράνε 15"!! Μήπως ξέρουν κάτι παραπάνω...;; Και επειδή μετά τον Σεπτέμβρη πάω για λάστιχα, με βάζει σε προβληματισμούς.....

Αν φοράνε 195/50/15, λογικά θα κόβει πολύ λόγω του 195.

Αν φοράνε 185/55/15, πρέπει να είναι ΟΚ, αλλά θα κόβει πολύ από τελική, αλλάζει αρκετά το βήμα και θα αυξάνει αισθητά την κατανάλωση... Άσε ότι είναι πανάκριβη αυτή η διάσταση... Crying or Very sad


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Ιούλ 2005, 10:17:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
Ξέρετε τι διάσταση φοράνε τα πεζάκια στο junior cup; Το ρωτάω αυτό γιατί στα ασφάλτινα φοράνε 15"!! Μήπως ξέρουν κάτι παραπάνω...;; Και επειδή μετά τον Σεπτέμβρη πάω για λάστιχα, με βάζει σε προβληματισμούς.....

Αν φοράνε 195/50/15, λογικά θα κόβει πολύ λόγω του 195.

Αν φοράνε 185/55/15, πρέπει να είναι ΟΚ, αλλά θα κόβει πολύ από τελική, αλλάζει αρκετά το βήμα και θα αυξάνει αισθητά την κατανάλωση... Άσε ότι είναι πανάκριβη αυτή η διάσταση... Crying or Very sad

Εγώ στο 1400άρι 8ν 206 θα έβαζα "ραλλοδιαστάσεις":
185/60-14 ή 195/45-15... Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Ιούλ 2005, 10:42:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
Ξέρετε τι διάσταση φοράνε τα πεζάκια στο junior cup; Το ρωτάω αυτό γιατί στα ασφάλτινα φοράνε 15"!! Μήπως ξέρουν κάτι παραπάνω...;; Και επειδή μετά τον Σεπτέμβρη πάω για λάστιχα, με βάζει σε προβληματισμούς.....

Αν φοράνε 195/50/15, λογικά θα κόβει πολύ λόγω του 195.

Αν φοράνε 185/55/15, πρέπει να είναι ΟΚ, αλλά θα κόβει πολύ από τελική, αλλάζει αρκετά το βήμα και θα αυξάνει αισθητά την κατανάλωση... Άσε ότι είναι πανάκριβη αυτή η διάσταση... Crying or Very sad

Επειδή έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο, αν δεν έχεις πρόβλημα με τα χρήματα βάλε 185-55-15. Το θεωρώ χρυσή τομή μεταξύ κρατήματος και επιδόσεων για τα άλογά μας. Είχα 185-60-14 και πρόσφατα έβαλα 195-50-15. Επίσης αν δεν θες να βγαίνει η ρόδα έξω από το φτερό, επειδή δεν έχουμε τα φουσκωτά φτερά, να βάλεις ζάντα με πλάτος 6χ15. Είναι ακριβώς στο όριο του φτερού.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
UnderTaker (Παναγιώτης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Αυτοκίνητο? Μπα....

Ένταξη: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 823

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Ιούλ 2005, 11:39:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Περί διαστάσεων.

Εάν έχεις διάσταση 185/60 R 14, τότε το ελαστικό σου έχει ονομαστική διάμετρο 587,7 mm.

Αντίστοιχα με διάσταση 195/50 R15, το ελαστικό έχει διάμετρο 586 mm, είναι δηλαδή ελάχιστα πιο μικρή. Στην πράξη τρίχες διαφορές...

Αυτό σημαίνει ότι η τελική σου σχέση μετάδοσης κονταίνει ελάχιστα. Στην πράξη δηλαδή τρίχες διαφορές... Η τιμή μιας καλής τετράδας 195/50 είναι λίγο πάνω απο 300 ευρώα [Αθήνας τιμές], ποσό που μου φαίνεται μάλλον λογικό ως και μικρό...

Πράγματι η διάσταση 195/55 είναι μυστήρια. Η τελική σχέση μετάδοσης μακραίνει αρκετά αφού η διάμετρος του ελαστικού σου γίνεται πλέον 606 mm. Και επειδή τα νούμερα αυτά είναι λίγο θεωρητικά, ας δούμε και την πράξη...


Οι σχέσεις του κιβωτίου σου έχουν την εξής κλιμάκωση [206 1.4 8v]
1η: 3,42
2η: 1,81
3η: 1,28
4η: 0,98
5η: 0,77
Διαφορικό: 4,06

Με λάστιχα 185/60 R14 με 4η και 6.000rpm έχεις 158km/h
Με λάστιχα 195/50 R15 με 4η και 6.000rpm εχεις 157,5km/h
Με λάστιχα 195/55 R15 με 4η και 6.000rpm έχεις 163km/h

Προφανώς και επιλέγεις την μεσαία διάσταση αν δεν θέλεις να αλλάξεις τη σχέση μετάδοσης...
Διαλέγεις και παίρνεις...


WELCOME TO THE DARK SIDE!!!!!
(.....we have cookies....)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
UnderTaker (Παναγιώτης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Αυτοκίνητο? Μπα....

Ένταξη: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 823

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Ιούλ 2005, 11:41:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sorry για το διπλό post... κάτι πατήθηκε κατά λάθος [ξεπίτηδες]. Σβήσε το πρώτο ρε μάστορα εσύ που κάνεις κουμάντο στο site...


WELCOME TO THE DARK SIDE!!!!!
(.....we have cookies....)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
BadSpud! (Spiros) - (Π.R.T.)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 106 Rallye 1600cc 16v (Τούμπανο)

Ένταξη: 23 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 393
Τόπος: 6' απο Παντού!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Μάϊ 2006, 20:04:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ φίλε μου θα πρότεινα ΟΖ super legera που είναι από τις πιο ελαφριές ζάντες 4,5 κιλά σε 15’ με 195 πάτημα και δεν είναι και ακριβή έχει 550 euro

Εγώ έχω ένα 106 XSi 1400cc το είχα με 175/60/14 σε μαμά ζάντα αλουμινίου και του έβαλα την ΟΖ suprturismo 195/45/15 άπου είναι 9 κιλά η κάθε μια και δεν έχω δει διαφορά βέβαια εγώ είμαι και στα 110Hp αλλά δεν νομίζω να δεις διαφορά




Τελικά πολύ γρήγορο το κόκκινο (Ν προς Ε) για να καταλάβεις πόσο γρήγορο είναι…

Είναι λίγο πίσω μου (Ν προς Α)!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1985s (PHP: 84% - SQL: 16%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on