PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Φωτογραφικές μηχανές
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Road_Runner (Νικόλας) (ο Παγκόσμιος)
Ειδ. Γραμματέας
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 OMG

Ένταξη: 27 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 7134
Τόπος: Pyongyang

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Δεκ 2015, 10:14:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για μεσα στο σπιτι χωρις φλας θελεις σιγουρα 2.8 και κατω διαφραγμα. ειδικα αν μιλαμε οτι θα φωτογραφισεις αντικειμενο με κινηση.. Και θεωρωντας οτι δεν θελεις να εχεις ISO στον θεο..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Δεκ 2015, 11:03:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Road_Runner έγραψε:
Για μεσα στο σπιτι χωρις φλας θελεις σιγουρα 2.8 και κατω διαφραγμα. ειδικα αν μιλαμε οτι θα φωτογραφισεις αντικειμενο με κινηση.. Και θεωρωντας οτι δεν θελεις να εχεις ISO στον θεο..


Για τον 35μμ τον 1.8g μιλάμε οπότε έχει ανοιχτό διάφραγμα... Βέβαια όσο πιο ανοιχτό διάφραγμα τόσο πιο δύσκολο είναι να ξεχωρίσεις το θέμα σου απο το background ειδικά αν μιλάμε για πολύ κοντινή εστίαση!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Δεκ 2015, 11:43:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Btw, εχω 35ρη με f/1.4 Nikkor αλλα για φιλματη SLR του πατερα μου (Nikon2000). Παιζει να ταιριαξει στη D5200?


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Δεκ 2015, 11:57:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Btw, εχω 35ρη με f/1.4 Nikkor αλλα για φιλματη SLR του πατερα μου (Nikon2000). Παιζει να ταιριαξει στη D5200?


μπορεί αν έχει ίδιο κούμπωμα όμως δεν θα έχεις autofocus και σταθεροποίηση επίσης αν το φορμά δεν είναι ίδιο με τις DX μηχανές τότε θα αυξηθεί το εστιακό μήκος , δλδ θα είναι σα να έχεις 50μμ~ φακό


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Δεκ 2015, 12:13:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

I see...

Τι αλλο να υπολογισω στο budget;
Εχω δει καποια προστατευτικα φακου της hoya. Καρτα μνημης τι class χρειαζομαι; 10 ή ειναι υπερβολη; Επισης για τσαντα τι να προσεξω; Οτι νομιζετε πως χρειαζομαι, πειτε


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Δεκ 2015, 12:20:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
I see...

Τι αλλο να υπολογισω στο budget;
Εχω δει καποια προστατευτικα φακου της hoya. Καρτα μνημης τι class χρειαζομαι; 10 ή ειναι υπερβολη; Επισης για τσαντα τι να προσεξω; Οτι νομιζετε πως χρειαζομαι, πειτε


Κάρτα μνήμης ό,τι πιο γρήγορο μπορείς - κάνει διαφορά σε video και κατα ριπάς φωτογράφηση ΕΙΔΙΚΑ αν θές να τραβάς και RAW αρχεία... (η δικιά μου στο Jpeg φορμάτ βγάζει 25mb ανα φωτογραφία... σκέψου τώρα να τραβήξεις 5 συνεχόμενα κλικ και να έχεις κάρτα μνήμης αργή..εεε και η cache της φωτογραφικής έχει το όριο της Laughing


Προστατευτικό το πιο απλό που μπορεις να κάνεις είναι να βάλεις ενα UV φίλτρο (έχει και η hoya) είναι παμφθηνο και προστατεύει τόσο απο πέτραδακια,σκόνες κτλπ όσο και τον αισθητήρα απο uv ακτινοβολία


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Δεκ 2015, 13:04:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κι ενα πολωτικο φιλτρο... Wink Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Δεκ 2015, 22:56:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος


jpg images


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Δεκ 2015, 10:46:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

to termatises Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Δεκ 2015, 11:27:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

23 Δεκ θέλω να πάω να τραβήξω το γιό μου σε μιά θεατρική σκηνή που θα κάνουν κάτι σκετσακια με τον παιδικό σταθμό. Εκεί, ακόμα κι ο 18-105 θα ήταν λίγος σύμφωνα με τα λεγόμενα των πωλητών και υπήρχε πλήρης ταύτιση απόψεων 5/5.
Σίγουρα αυτό έχει να κάνει με την απόσταση που θα τραβάω η οποία όμως δε θα είναι μικρότερη των 10m. Επίσης αυτή είναι μιά κατάσταση που θα επαναληφθεί.
Οπότε μπήκα σε mode 18-55+55-200VR (Nikkor) ή +55-300VR (Nikkor) με μια διαφορά +100 και κανα δυό δωράκια.
Με μπέρδεψε αρκετά ένας Sigma 70-300 που τον έδινε στα 130, ήταν made in Japan (ποιοτικά στο χέρι έδειχνε όντως ανώτερος του nikkor) αλλά δεν είχε VR κι αυτό με φόβισε κάπως. Δεν ξέρω αν έκανα καλά που δεν τον προτίμησα αλλά... anyway.
Αυτά Smile


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Δεκ 2015, 12:26:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

...αυτο που επρεπε... Cool Cool Cool Cool

καλα κλικ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Razz Razz Razz


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Apostolos-106 rallye (ApostolisR)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 106 Rallye, 1.6L 16V, Year 2003

Ένταξη: 25 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 228

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Δεκ 2015, 03:19:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν έχω την Νικκον δ3200 μαζί με 18-105μμ.

Είμαι σχετικά νέος χρήστης τέτοιας μηχανής και ψάχνομαι.

Έψαξα για τα προστατευτικά φίλτρα, που αναφέρατε και βρήκα "δύο" ειδών Hoya UV(C) και UV(0). Υπάρχει διαφορά μεταξύ τους? Ποιο ταιριάζει σε μένα ?

Σαν 2ο φακό τι θα μου προτείνατε ώς συμπλήρωμα ?

(με ενδιαφέρει αρκετά νυκτερινή φωτογράφηση, ουρανού)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Road_Runner (Νικόλας) (ο Παγκόσμιος)
Ειδ. Γραμματέας
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 OMG

Ένταξη: 27 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 7134
Τόπος: Pyongyang

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Δεκ 2015, 10:37:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Apostolos-106 rallye έγραψε:
Λοιπόν έχω την Νικκον δ3200 μαζί με 18-105μμ.

Είμαι σχετικά νέος χρήστης τέτοιας μηχανής και ψάχνομαι.

Έψαξα για τα προστατευτικά φίλτρα, που αναφέρατε και βρήκα "δύο" ειδών Hoya UV(C) και UV(0). Υπάρχει διαφορά μεταξύ τους? Ποιο ταιριάζει σε μένα ?

Σαν 2ο φακό τι θα μου προτείνατε ώς συμπλήρωμα ?

(με ενδιαφέρει αρκετά νυκτερινή φωτογράφηση, ουρανού)

To UV(c) ειναι το νεοτερο μοντελο του UV(o).
Πρακτικα δεν θα καταλαβεις καμια διαφορα.
Οσο για φακο, αν θες νυχτερινη φωτογραφιση, θα πρεπει να τα σκασεις. Θα χρειαστεις καποιον φακο με αρκετα μεγαλο διαφραγμα, κατα την γνωμη μου απο 2.4 και κατω. Βεβαια με ενα καλο τριποδο ισως και με ελαφρως μεγαλυτερο διαφραγμα ισως κανεις δουλεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Δεκ 2015, 13:00:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kανονικά για νυχτερινή φωτογράφηση θες μηχανή ΠΑΠΑΡΑΤΗ όσον αφορά το θόρυβο που παράγει λόγω ISO δηλαδή να δουλεύεις βαρβάτα ISO χωρίς θόρυβο...Και όσο γίνεται πιο ευρυγώνιος για μια εστω μικρή ανοχή σε τρέμουλο.. Τα υπόλοιπα είναι ναχουμε να λέμε Laughing Laughing Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Δεκ 2015, 13:56:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη καλές λήψεις!
Εβλεπα τα φιλτρα που αγορασες μαζι, δεν ξέρω τί ποιότητας ειναι τα συγκεκριμένα αλλά η επιλογή παίζει μεγάλο ρόλο.

Στους ακριβούς φακούς αυτο που πληρώνεις ειναι η ποιότητα των κρυστάλλων και οι επιστρώσεις. Ένα κακό φίλτρο "αχρηστεύει" ότι καλό μπορεί να έχει ο φακός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Apostolos-106 rallye (ApostolisR)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 106 Rallye, 1.6L 16V, Year 2003

Ένταξη: 25 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 228

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Δεκ 2015, 16:34:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Για άριστα αποτελέσματα σε νυχτερινή φωτογράφηση ξέρω, ότι χρειάζεται ψηλό οικονομικό μπατζετ. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το διαθέσω, άρα ψάχνω κάτι πιο συμβατό σε μένα.

Αυτή τη στιγμή πάω για τρίποδο, φίλτρο uv και ένα έξτρα φακό.

Για το θέμα του φακού σκεφτόμουν AF-S DX Nikkor 35mm με f1,8 ή

AF-S Nikkor 50mm με f1,8. Αυτοί είναι κοντά σε τιμή, αλλά νμζω σε μένα ταιριάζει καλύτερα ο 2ος. Τι λέτε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Δεκ 2015, 18:32:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

o 18-55 είναι μια χαρά πάντως Laughing Laughing Laughing Laughing






Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Δεκ 2015, 20:07:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καμια γνωμη για αυτη ;
https://www.youtube.com/watch?v=fkmSZq1lr8Y
για superzoom all around ;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Road_Runner (Νικόλας) (ο Παγκόσμιος)
Ειδ. Γραμματέας
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 OMG

Ένταξη: 27 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 7134
Τόπος: Pyongyang

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Δεκ 2015, 10:41:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τασο με 18-55 ειναι το φεγγαρι?
Και με D3000?
Εισαι σιγουρος?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Δεκ 2015, 11:14:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eννοείται... D3000 και 18-55 ρυθμισμένος στα 18μμ...


Υ.Γ. βοήθησε και ενα τηλεσκόπιο 1200mm με τη τεχνική της afocal λήψης Laughing Laughing





Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Επόμενη
Σελίδα 16 από 17

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2857s (PHP: 83% - SQL: 17%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on