PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Φωτογραφικές μηχανές
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Απρ 2008, 15:29:55    Θέμα δημοσίευσης: Φωτογραφικές μηχανές Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μιας και τα εκλασε η δικια μου ψαχνω κατι σε
κομπακτ κατασταση
oxi slr

με καλο οσο γινεται βιντεο και αρκετα καλη λειτουργια στο auto
καθως ελαχιστες φορες εχω ασχοληθει να παιξω με αυτη που ειχα
(canon ixus400)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Απρ 2008, 15:41:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πριν λιγο καιρό που χαζευα σχετικά μου ειχε αρέσει αυτή:
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1367

δεν ειναι πολύ μικρή σε μέγεθος αλλά εχει πολύ ενδιαφέρουσα σχέση τιμής απόδοσης και απίστευτο wide zoom... 20χ... με FULL MANUAL CONTROL και DUAL IMAGE STABILIZATION και HOT SHOE FOR AN EXTERNAL FLASH αν θες να το πάς παραπέρα το πράγμα... (χωρίς να μπλέξεις με slr) Wink

επίσης μου συνέστηναν μια κάτι500 δεν θυμάμαι ποια όμως...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Απρ 2008, 15:58:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TONIZΩ
οτι θελω μια κομπακτ
με καλη αυτοματη λειτουργια

εσυ να ανοιξεις δικο σου τοπικ Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Απρ 2008, 16:44:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα την σειρά μ (mini) της Olympus.... Μικρές, φθηνές και θαυματουργές.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ignotic69 (Νίκος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Mongoose_Pro_Sniper(dirty edition)

Ένταξη: 28 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 91

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Απρ 2008, 18:33:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kι εγώ που έπαιζα με μερικές σ'ένα μαγαζί την προηγούμενη βδομάδα οι olympus μου φάνηκαν καλύτερες,δοκιμάζοντας πολλές,δε θυμάμαι μοντέλα όμως...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Απρ 2008, 21:21:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1. panasonic lumix FS-3 Arrow 200e
2. σειρά ixus της canon 200-300ε
& 3. sony W120 επίσης στα 200

είναι κόμπακτ και με το παραπάνω και στις αυτόματο τα πάνε πολύ καλά.

Αμα θες να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη υπάρχουν κι αλλες επιλογές.

Εγώ θα έπερνα την panasonic (φακός leica γαρ)

ΥΓ. Αμα θες πάντως για τα βίντεο στα Μέγαρα με την μηχανή στο κάθισμα θα σου πρότεινα κατι που απαραίτητα να έχει ευρυγώνιο φακό για να χωρέσει αρκετό πλάνο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Απρ 2008, 10:38:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεχρι 200 ευρω θα επελεγα τη Sony Cybershot W120
Carl Zeiss φακος, μπαταρια με ΤΕΡΑΑΑΑΣΤΙΑ αυτονομια και ΟΠΤΙΚΟ ΖΟΥΜ .Ειναι και μακραν η πιο ευχρηστη.

Αν θες να παιξεις λιγο παραπανω χτυπας Panasonic FX33 με 270 ευρωπουλα που εχει ευρυγωνιο φακο, που ειναι και Leica (το αντιπαλο δεος της Carl Zeiss), oπτικο ζουμ 3.6x, αλλα εχει και καλυτερη αναλυση βιντεο (848 x 480- 30fps εναντι 640 x 480- 30fps της Sony)
Επειδη γραφεις οτι σε ενδιαφερει η λειτουργεια βιντεο, πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη για εσενα....... Wink

Ααα,υπολογισε οτι θα χρειαστεις και μερικα χρηματα ακομα για θηκουλα και memory stick.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Απρ 2008, 12:02:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sorry παιδιά, αλλά απορώ τι βρίσκετε στις Sony... Τι Carl Zeiss και @@διες, όποτε τραβάω φώτο με τέτοιας μάρκας μηχανή οι μισές φώτο είναι πουτάνα! Τόσο σε φωτισμό όσο και σε χρώματα. Άσε οτι η λειτουργία του φλας απλα ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ! Δεν μπορώ να μετρήσω καν τις φορές όπου αναβοσβήνει το φλας 2-3 φορές και τραβάει την φώτο σε λάθος χρόνο με αποτέλεσμα να βγαίνει μόνο μια μαυρίλα! (μιλάω πάντα για την αυτόματη λειτουργία της)

Και η πρόταση μου:

OLYMPUS MJU760 SILVER
7.1 MP, 3XOPTICAL, 5XDIGITAL, 2.5''LCD, 18MB, USB, A/V, LITHIUM, XD

στα 169 ευρώ!!

(με θήκη-μνήμη-2η μπαταρία)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Απρ 2008, 12:15:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βασικα ειχα καπου δει μια με 10μπιξελ ολυμπους που τραβαγε μεγαλυτερης αναλυσης βιντεο
(μονο ο γιαννης με επιασε Laughing )

αλλα δε ξερω αν εχει νοημα και ουσια


επισης αυτο που ειπες γιαννη για φακο ευρυγωνιο λογικα θελεις εξωτερικο φακο με slr Μηχανη ε?
θελω οπωσδηποτε οσο γινεται μικροτερο μεγεθος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Απρ 2008, 13:26:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τακήηηη θες
1. ευρυγώνιο φακό
2. ανάλυση βίντεο απο vga και πάνω και από 30fps και πανω
3.τα mp γενικά είναι αδίαφορα, εκτός αν θες να εκτυπώσεις αφίσα.
4. Μικρό μέγεθος
5. Θα σου πρότεινα εδώ και το εξής: πάρε μια μηχανή που στις ρυθμίσεις να έχει προτεραιότητα ταχύτητας ή μάνιουαλ ρύθμιση για να μπορείς να επιλέξεις μια μεγάλη ταχύτητα της τάξης του 1/1000s με σκοπό να φριζάρεις πλήρως ενα όχημα που κινείται. Ανθρωπος είσαι μπορείς να θέλεις να βγάλεις τον αδερφό σου φωτο την ώρα που γυρνάει τη νύφη στα Μέγαρα, μπορεί να θες να βγάλεις ενα ΑΧ στη Ριτσώνα....

Εγώ θα κοιτάξω ολά αυτά και θα σου πω απο Δευτέρα γιατι τώρα μόλις ξύπνησα και φευγω για Νέα Μάκρη...

btw για βίντεο με 200€ πέρvεις της κανον μια αρκετά καλη βιντεοκάμερα με mini dvd....


edit: με ~300€ πέρνεις φωτογραφική μηχανή panasonic lumix fx-100 με:
1. ευρυγώνιο φακό
2. 12Μpixles
3. video 640x480 30fps or 1280x720 15fps or 848x480, 30fps
4. φωτεινό φακό με ανοιχτό διάφραγμα στο 1/2.8
5. Οπτικό σταθεροποιητή εικόνας
6. Macro στα 5cm
7. Μπαταρία λιθίου
8. Αρκετά αυτόματα προγράμματα ανάλογα το ειδος της φωτογράφισης.

9&10: Είναι Japan και έχει φακό Leica που σε χρωματα κάνει παπάδες.

11. Δεν έχει μάλλον αυτο για την προτεραίοτητα ταχύτητας και το μανιουαλ.



Αν καταφέρω τελικά και πουλήσω τη δικιά μου, θα πάρω κι εγώ μια κομπακτ, σκέφτομαι την κανον A720IS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Απρ 2008, 18:20:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη ήρθε η ώρα για αγορα φωτογραφικης μηχανής...λέω για την 400D,ποιά η γνώμη σου?
Επίσης κάτι που μου κίνησε την περιέργεια...έψαχνα να πάρω την πιο "γρηγορη" κάρτα της αγοράς.
Ελα ομως που οι εταιρίες ειναι οτιναναι και δινουν πραγματικα οτιναναι χαρακτιριστικά.
Πχ 2 καρτες λεμε τις βαφτιζουν ταχυητητας 150Χ και η μια εχει read/write 11mb/s και η άλλη 20mb/s
Ποιά καρτα εχεις δοκιμασμένη? μας νοιάζει το write πιο πολύ,μιας και θελουμε τον μιν χρόνο αποθηκευσης συνεχόμενων καρέ (μιας και στα ραλι "ακολουθώ" τα αυτοκίνητα,με την φωτογρ οχι με το αμαξι Razz ).
ΝΑ το αναλύσουμε λίγο το θέμα,γιατί καλές οι δανεικές,αλλα μη γινει καμμια ζημια και μπουμε μεσα Rolling eyes
Για φακό μην κανεις λογο καν,θα αρκεστώ αρχικά στον 18/55 και ας τον βριζουν ολοι και ίδωμεν έπειτα.
Αναμένω την απάντηση σου.


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Απρ 2008, 19:58:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τάκη μην τους ακούς!

Αυτήν να πάρεις:
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977547&product=1087002
12MP, 5x Optical Zoom, 1280x720p Video 30fps with mono sound

Επίσης δες αυτή:
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977547&product=1023942
12ΜP, 3x Optical Zoom, 1280x720p Video 30fps with STEREO sound


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Απρ 2008, 01:46:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kane έγραψε:
Γιάννη ήρθε η ώρα για αγορα φωτογραφικης μηχανής...λέω για την 400D,ποιά η γνώμη σου?
Επίσης κάτι που μου κίνησε την περιέργεια...έψαχνα να πάρω την πιο "γρηγορη" κάρτα της αγοράς.
Ελα ομως που οι εταιρίες ειναι οτιναναι και δινουν πραγματικα οτιναναι χαρακτιριστικά.
Πχ 2 καρτες λεμε τις βαφτιζουν ταχυητητας 150Χ και η μια εχει read/write 11mb/s και η άλλη 20mb/s
Ποιά καρτα εχεις δοκιμασμένη? μας νοιάζει το write πιο πολύ,μιας και θελουμε τον μιν χρόνο αποθηκευσης συνεχόμενων καρέ (μιας και στα ραλι "ακολουθώ" τα αυτοκίνητα,με την φωτογρ οχι με το αμαξι Razz ).
ΝΑ το αναλύσουμε λίγο το θέμα,γιατί καλές οι δανεικές,αλλα μη γινει καμμια ζημια και μπουμε μεσα Rolling eyes
Για φακό μην κανεις λογο καν,θα αρκεστώ αρχικά στον 18/55 και ας τον βριζουν ολοι και ίδωμεν έπειτα.
Αναμένω την απάντηση σου.


Κατ΄αρχήν εύχομαι να σου φανώ χρήσιμος.
Οι επιλογές στα λεφτα που μάλλον παίζεις (~600€) είναι πολλές, αρχικά το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις ειναι να πιάσεις τις υποψήφιες κυρίες στο χέρι σου να δεις ποια σου καθεται πιο καλά, είναι πάρα πολύ σημαντικό αυτό. Κατα δεύτερον αποφασίζεις την εν καιρώ γκάμα των φακών σου, οι φακοί είναι αυτοι που θα σε οδηγήσουν στο τι μηχανή θα πάρεις.

Θα πρότεινα να αποφύγεις olympus & sony αρχικά, οπότε παίζεις σε canon, nikon & pentax. Η 400D θεωρώ πως είναι πολύ καλή περίπτωση με ενα βασικό μειονέκτημα οτι οι φτηνές σειρές φακών της κανον στερούνται σε ποιοτητα εικόνας, βινιετάρουν αρκετά, δεν έχουν τοσο καλά χρώματα και οξύτητα. Εν αντιθέσει με τους nikon που παρά την "πλαστική" φτηνή κατασεκυή τους έχουν πολύ καλή απόδοση.

Pentax δεν έχω εμπειρία ομολογώ, για να προτείνω οπότε κάτι θα έλεγα nikon D40X/D60 Vs canon 400D/450D. Αν δεν σκοπεύεις να επεκταθείς σε φακούς θα πρότεινα nikon για την ποιότητα χρωμάτων με λίγα λεφτά και την εργονομία στο σώμα που παρέχουν, αν σκοπεύεις να επεκταθείς σε φακούς (macro, fish eye, tele, wide etc etc) τότε η canon είναι μονόδρομος αφου οι παραπάνω nikon δεν εχουν το μηχανισμό εστίασης στο σώμα, άρα θα πρέπει να πάρεις φακούς με το μοτερ εστίασης στο φακό.

Σε ταχύτητα οι παραπάνω είναι ολες 3fps. Οι κάρτες τωρα, sandisk, οι nikon πέρνουν SD και οι πιο γρήγορες ειναι οι extreme III και οι canon πέρνουν CF και οι πιο γρήγορες πέρνουν extreme IV. Για τα 3fps λοιπον οι extreme III επαρκεί μια χαρά. Δοκισμένες ομού, οι sd στη δικιά μου και oi cf σε canon 40D & markII...


Τα πολλά καρέ τώρα, η ριπή δλδ ειναι δίκοπο μαχαίρι γενικά. Πρέπει να είσαι πολύ τσακάλι για να το χειριστείς σωστά. Θα το εξηγήσω αλλη φορά (γιατι τώρα ειμαι ζαλισμένος, με πήγε ο Τάκης βόλτα στο Διόνυσο Razz ). Γενικά πάντως στη ριπή υπάρχει το ενδεχομένο να βγουν φλου οι φωτο αφου το δαχτυλίδι του ζουμ πρέπει να ξέρεις να το παιζεις για να ειναι το θέμα σου διαρκώς κεντραρισμένο στο κάδρο. Απο την αλλη τώρα με την ριπή αυξάνουν οι πιθανότητες να πετύχεις ενα θεαματικό στιγμιότυπο.
Τελικά μάλλον το εξηγησα....



Αααα πουλάω τη δικιά μου αν θες.... nikon D40 με μεγάλη προίκα σε καλη τιμή και σε αριστη κατάσταση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Απρ 2008, 10:05:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
Εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα την σειρά μ (mini) της Olympus.... Μικρές, φθηνές και θαυματουργές.

...Αλλα οταν πας να δεις τις φωτο στο pc σου (ποσο μαλλον εκτυπωμενες) ειναι σαν να εχει πεσει κανενα ποτηρι με νερο πανω! Cool
Τουλαχιστον για τις πρωτες mini της Olympus! Wink


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Απρ 2008, 10:16:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τάκη, συνιστώ ανεπιφύλακτα Kodak.

Έχω αλλάξει τρεις από δαύτες, ξεκινώντας πριν 4 χρόνια με μια CX
(σταθερού φακού) στα 3Mp, συνεχίζοντας με μια 5Mp και τώρα με μια ZD710 με φακό Schneider-Kreuznach.

Οι τιμές τους ξεπερνούσαν οριακά τα 200Ε έτσι ώστε να μη με πολυνοιάζει αν πάθουν κάτι - η δεύτερη έπαθε γιατί έφαγε θαλασσόνερο στην Κρήτη πέρυσι το καλοκαίρι. Από πλευράς ευκολίας στις ρυθμίσεις, ευκρίνειας και ποιότητας χρωμάτων σε κάθε δυνατή κατάσταση είναι ό,τι καλύτερο έχω συναντήσει μέχρι σήμερα.

Σε σχέση με μια HP και κάτι Olympus που έχουν περάσει κατά καιρούς από τα χέρια μου, οι φωτογραφίες των Kodak είναι πολλά επίπεδα καλύτερες.

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι ότι έχεις μια φωτογραφική μηχανή που δεν σου ζαλίζει τα ούμπαλα για να βγάλεις μια φωτογραφία. Αλλά και σούρουπο/ηλιοβασίλεμα να παίρνεις πάλι καλό θα βγει.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Απρ 2008, 15:06:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη ευχαριστώ αρχικά για την υπομονη σου με ποστ τέτοιου μεγέθους.

Λοιπόν,ουσιαστικά εγω εμπειρία "αντικειμενική" δεν μπορώ να έχω μιας και δεν ειμαι φωτογράφος,ουτε κανένας γραφίστας ώστε να παρατηρώ ΤΙΣ λεπτομέρειες της λεπτομέρειας.
Τουλάχιστο στο επιπεδο μου πάντα.Εχω βγαλει φωτό με αρκετές μηχανες,τόσο νικον οσο και κανον,πχ ΕΟΣ300D,400D,5D και νικον D40,D300 (νομίζω).
Ουσιαστικά αυτος πυο διαμορφώνει τη γνωμη μου ειναι φιλος επαγγελματιας φωτογραφος κάτοχος πολλων μηχανων/φακων λόγω δουλειας φυσικα.
Τοσο αυτός οσο και ενας άλλος φιλος (επαγγελματιας επισης) μου προτειναν κανον αμφότεροι.Μαλιστα ο 2ος ειναι κατοχος και νικον,αλλα στα υποδεέστερα μοντέλα του τυπου 400-450D οπως λενε αμφοτεροι (υποδεέστερα για αυτους παντα) η κάνον ειναι καλύτερη
Μη μου πεις να το αναλύσω,μιας και δεν κατέχω τεχνικα.Απλά επειδή ειναι 20-30 χρόνια στο χώρο τους εμπιστεύομαι τυφλά.
Ουσιαστικα εχω καταληξει στην κανον 400D,μιας και ειναι πολυ οικονομική και ουσιαστικα entry level στις dslr.
Με τον κλασσικο 18-55 μνημη κοστίζει περί στα 550ε.
Σιγουρα κάποια στιγμή θα πάω και για έναν φακο,αλλά σιγουρα οχι συντομα.
Με κάλυψες στο θεμα ταχύτητας μνημών απότι ειδα η 20D που εχω σπιτι ειναι 100Χ,15mb write και μου φάνηκε ανεκτή.

Υ.Γ. σου χα στειλει παλιοτερα πμ για την δικη σου,αλλα αποφάσια να παρω καινουργια (ωστε να την κοψω και τιμολογιο στο φιλο,να γλυτωσω και ΦΠΑ).
Θα πω πάντως εναν αλλο φιλο καμμένο που εχω,μήπως ενδιαφερεται και θα επικοινωνησουμε για τα περαιτέρω.


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Απρ 2008, 15:49:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι ευχαριστείς....

Η 400D οπως και οι αλλες του είδους ειναι πολύ καλές μηχανές. Για μένα αυτοί που έχουν παράπονα ειναι αυτοί που δεν ξέρουν να αξιοποιήσουν - σετάρουν τη μηχανή τους. Δεν θα το μετανιώσεις... και η τιμή που την βρήκες ειναι πολύ καλή. Αντεεεεε καλές λήψεις! Ισως τα πούμε στο Λαμίας αν κατέβεις!

Αμα ενδιαφέρεται ο φίλος σου εδώ είμαι!

ΥΓ. Ο ανδρέας ο hunter or andreasthess, κάποιο απο τα nicknames ισως σου ειναι γνωστό φωτογραφίζει με canon 350 αν δεν κάνω λάθος αλλά ο φακός που έχει ειναι αρκετά καλός, οποτε... κοιτα χρώματα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Απρ 2008, 19:55:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γιαννη ευχαριστω πολυ για την υπογραφη σου αλλα θα προτιμουσα μια φορμα της πεζο σπορτ .... Laughing Laughing


σταυρο ασχετο αλλα γιατι δε τη κοβεις εσυ φπα
εγω ετσι θα κανω.
μηχανολογικο εξοπλισμο...
βγαζω φωτο σωληνες-μαντρουλες-κουζινες κλπ κλπ κλπ Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Απρ 2008, 20:10:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

plaketokofths έγραψε:
Τι ευχαριστείς....

Η 400D οπως και οι αλλες του είδους ειναι πολύ καλές μηχανές. Για μένα αυτοί που έχουν παράπονα ειναι αυτοί που δεν ξέρουν να αξιοποιήσουν - σετάρουν τη μηχανή τους. Δεν θα το μετανιώσεις... και η τιμή που την βρήκες ειναι πολύ καλή. Αντεεεεε καλές λήψεις! Ισως τα πούμε στο Λαμίας αν κατέβεις!

Αμα ενδιαφέρεται ο φίλος σου εδώ είμαι!

ΥΓ. Ο ανδρέας ο hunter or andreasthess, κάποιο απο τα nicknames ισως σου ειναι γνωστό φωτογραφίζει με canon 350 αν δεν κάνω λάθος αλλά ο φακός που έχει ειναι αρκετά καλός, οποτε... κοιτα χρώματα!


Οπότε λέω να "κλεισω" στην 400D να τελειώνει και αυτή η υπόθεση.Τώρα για τα παιδιά τι να σου πω...δεν το "ψάχνω" και παραπάνω...
Η τιμή ειναι η φθηνοτερη της αγορας,τσέκαρε τα και συ...www.adorama.gr o φίλος τα πάντα απο κει τα ψωνίζει.
Για το λαμίας θα εξαρτηθεί απο δουλεια και αν τρέξουν κάποιοι φίλοι. (έκλεισαν οι συμμετοχες?)
Τον αντρέα τον ξέρω,ιντερνετικά φυσικα,οχι προσωπικά.Ειναι μαζι με τον πασχάλη το ρόμποκοπ οι φωτορεπόρτερς Razz του r40.
Είναι αμφότεροι ωραίοι φωτογράφοι! απλά υπαρχει μια διαφορά.Εγω πηγαίνω να δω αγώνα και τραβάω φωτο για πλάκα.
Αυτοί πηγαίνουν για να τραβηξουν φωτο και να δουνε αγώνα (ετσι θεωρώ δηλ)

Υ.Γ. τάκη λες ρε να μπορώ να την κόψω και γω? θα ρωτήσω το λογιστή.Ετσι ρε φιλε και μου κανουν κανα ντου η εφορία θα με γ@μήσουν.Πισι πηρα το χω σπιτι,σκληρους τους εχω σπιτι,τιβι την εχω σπιτι...κτλ κτλ κτλ.


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Απρ 2008, 20:15:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι αλλα η μηχανη ειναι φορητη.... Wink
τι σημασια εχει σπιτι γραφειο?

εμενα οντως μου χρειαζεται μηχανη καθως φωτογραφιζω σε αυτοψιες πολλες φορες...

δεν εχει καμια λογικη να μη σου το επιτρεπουν εσενα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Επόμενη
Σελίδα 1 από 17

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3324s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on