PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Φωτογραφικές μηχανές
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 15, 16, 17  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Δεκ 2008, 17:56:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τελικά ... ακυρο ειχε τελειωσει...
ισως ξαναφερει... ισως... (αν και χλωμό) οόποτε πάμε γι αλλα εν καιρό...

ειδα βεβαια από κοντα 1~2 πραγματακια που μου αρεσαν...

1) η Sony (αν και δεν ξέρω γιατι δεν θα επερνα sony ψηφιακή, μαλλον για ψυχολογικους λόγους, αν και εμεαθα οτι κάποιες ψηφιακές της ειναι σε συνεργασία με την konicα και αξίζουν, τελος πάντων, αλλο θεμα αυτό) εχει μερικές dslr με ανακλινώμενη οθόνη (ναι ειμαι κολλημένος με αυτό το θέμα αλλά ειναι τρομερη ευκολία και ανεση)... αρκεί βεβαια να βγάζουν και καλές φώτο..

2) ειχε μαι οραιότατη canon μοντελο 1000κάτι με φακο αν δεν κάνω λάθος 18-70 στα 450ε

3) επίσης την d60 με 18-55 δεν θυμαμαι τιμή...

ενημερώθηκα και από τον κ.πρόεδρο για την διαφορα στο μεγεθος του αισθητήρα μετα δ40 και 570... ~15χ25mm ο πρώτος... 6,6mm διαγώνιο ο άλλος.. εε καμια σχέση ... παρόλα αυτά η c7070 που ειχα παλαιότερα (για τα δικά μου δεδομένα) εβγαζε μια χαρα φωτογραφίες...

αυτά... (προς το παρόν) Laughing Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Δεκ 2008, 18:17:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:


ενημερώθηκα και από τον κ.πρόεδρο για την διαφορα στο μεγεθος του αισθητήρα μετα δ40 και 570... ~15χ25mm ο πρώτος... 6,6mm διαγώνιο ο άλλος.. εε καμια σχέση ... παρόλα αυτά η c7070 που ειχα παλαιότερα (για τα δικά μου δεδομένα) εβγαζε μια χαρα φωτογραφίες...

αυτά... (προς το παρόν) Laughing Laughing


Για να είμαστε πιο ακριβείς:

Η D40 έχει αισθητήρα 23.7 x 15.6 mm CCD sensor
H Olympus SP-570 UZ που κοίταγες φοράει 1/2.33" Type CCD. Αυτοί οι αισθητήρες έχουν διάσταση: 6,5x5,5mm περίπου (6,9mm διαγώνιο)

Για να καταλάβεις τί σημαίνει αυτό πρακτικά:
Compact digital cameras and Digicams typically have much smaller sensors than a Digital SLR and are thus less sensitive to light and inherently more prone to noise.

Δες και αυτό:
http://photo.net/equipment/digital/sensorsize/

Αν μπορεί κάποιος να το συγκρίνει με το φίλμ, είναι σαν να συγκρίνουμε πάλι τις κόμπακτ που είχαν μικρό φιλμ με τις 35mm μηχανές.

Πάρε και ένα σχετικό διάγραμμα για να καταλάβεις τις διαφορές σε μέγεθος:





If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Δεκ 2008, 22:52:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παρε βρε ενα κιτ canon 400d h 450d να τελειωνεις...τις χαριζουν στο dpgr...
Και μολις ασχοληθεις πολυ πολυ πολυ και "τελειωσεις" αυτη τη μηχανη πηγαινε σε μια 5d παλι μτχ...


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Δεκ 2008, 02:20:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τι εννοείς "τις χαριζουν"?
μεταχειρισμενη εννοείς?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Δεκ 2008, 09:44:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι,μεταχειρσμένες...

Διδονται ειτε με το φακο του κιτ τους ή ειτε με άλλους σε πολυ φιλική τιμη! την οποια παζαρευεις άνετα...(ειναι και αθηνα,οποτε παιρνεις τον πσολερ,που ειναι και μελος ΚΑΙ εκει,και την ελεγχει)

Κατσε να σου πω κανα 2 αγγελίες...

"Canon eos 400d kit με 18-55 φακο, μαζι με μια θηκη caselogic,καρτα μνημης san disk 1gb,φιλτρο HOya Uv, φιλτρο polarizer cokin,εντος εγγυησης μεχρι 4/09 με 2200 κλικ,ολοκαινουργια, δεκτος καθε ελεγχος, υπαρχει και το κουτι με ολα του τα χαρτια και προγραμματα αθικτο..."

350e (πολυ καλή τιμη!)

πωλείται πάλι η 400 D. Τελείως αγρατζουνιστη σε κατάσταση βιτρίνας. Έχει 1030 klicks, στο κουτί της με όλα τα παρελκυόμενα που δίνει η Ιntersys.(χωρις φακο μεν,αλλα αυτο ειναι ευκολο,για εναν 18-55 ως αρχαριος)

Νέα τιμή 330 ευρω

Σκεψου το...η 400/450D ειναι πολυ καλές entrylevev φωτογραφικες.Πάντα για τα χρήματα που αξιζουν,ειδικα αν τις παρεις μτχ,που ειναι πολυ φθηνές.
Εγω εχω την 400ρα,και δν προβλέπεται να την αλλάξω για πολυυυυυ καιρό ακόμα. (αντεχει η ερμη και στη βροχη,εφαγε νερό στο παλλάδιο Razz Razz Razz )


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
soler (Παναγιω-Τάκης)
Moderator


Τροπέτο 206 GTI

Ένταξη: 20 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 604

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Δεκ 2008, 09:51:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kane έγραψε:

Εγω εχω την 400ρα,και δν προβλέπεται να την αλλάξω για πολυυυυυ καιρό ακόμα. (αντεχει η ερμη και στη βροχη,εφαγε νερό στο παλλάδιο Razz Razz Razz )


Ρε Σταύρο..να σε ρωτήσω..

Το κουμπί της 400άρας σε έχει βολέψει ή είναι πολύ μικρό και δε μπορείς να το πατήσεις με τον αγκώνα?



Και κατέβαινα το δρόμο σα να είμαι ο Per-Gunnar..
Μα που βρέθηκε μπροστά μου η φουρκέτα στα ρανταρ???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Δεκ 2008, 09:52:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δε σε πιάνω...


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
soler (Παναγιω-Τάκης)
Moderator


Τροπέτο 206 GTI

Ένταξη: 20 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 604

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Δεκ 2008, 09:53:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kane έγραψε:
δε σε πιάνω...


Laughing Laughing Laughing Laughing



Και κατέβαινα το δρόμο σα να είμαι ο Per-Gunnar..
Μα που βρέθηκε μπροστά μου η φουρκέτα στα ρανταρ???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Δεκ 2008, 09:56:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

soler έγραψε:
kane έγραψε:
δε σε πιάνω...


Laughing Laughing Laughing Laughing


επειδη ειμαι σιγουρος οτι ειπες καποιας μορφής μαλ***α,θα το προσπεράσω.

Παντως μια που το ανφερες, η μηχανή ειναι κάπως "μικρή" ακομη και για μένα που εχω μικρες παλάμες.
Καμία σχεση στο "πιασιμο" με 20δ, ή 5δ...

Ισως η 400/450 με καποια batt grip να βελτιωνονται,αυξανοντας δηλ τον "χωρο" στη μηχανή αλλα δν ειμαι και σιγουρος,μιας και δν εχω παρει ακομη...


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιαν 2011, 23:22:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειτα απο 2 χρονια... ξεθαβω αυτο το τοπικ , μιας κ εχω μπλεξει τα μπουτια μου με τις φωτογραφικες (τα εφτυσε η ixus80is που ειχα τα τελευταια 2,5 χρονια... , η οποια με ειχε αφησει πολυ ικανοποιημενο).

Το ασχημο ειναι πως ολο ψαχνω , χωρις να εχω αποφασισει τι ακριβως ψαχνω... . Laughing

Μου αρεσει πολυ να βγαζω τοπια (οπως καποιοι καταλαβατε απο ενα λινκ μου πριν καναδυο βδομαδες) κ κατι που θα ηθελα ειναι αρκετα παραπνω οπτικο ζουμ (απο το classic 4αρι...) .

Ετσι λοιπον , μαλλον ξεχναω τις "τσεπης" κ απ'oτι εχω δει ως τωρα οι κατηγοριες χωριζονται ουσιαστικα σε 2:

1) Sony DSC-HX5V (240e) , 'η την καπως φτηνοτερη H55 (180e)
Panasonic DMC-TZ10 (270e), 'η την καπως φτηνοτερη TZ8 (200e)

και

2) Olympus sp800uz (250e)
Panasonic FZ38 (275e)
Sony HX1 (275e)


Δυστυχως απο Canon δεν βρηκα κατι να με καλυπτει σε αυτες τις κατηγοριες , οποτε μενουν οι παραπανω.

Βασικο μειον ολων (αν δεν απατωμαι) , ειναι πως οταν παιρνουν βιντεο , δεν μπορουν να κανουν ζουμ.

Θελω να ξεκινησω λιγακι να παιζω με ρυθμισεις κλπ , μιας κ ως τωρα παντα εβγαζα pics με την αυτοματη λειτουργια. Embarassed

Τις 2 φτηνοτερες τις προσθεσα , προσπαθωντας ουσιαστικα να εκτοπιστουν τις 2 ακριβοτερες της κατηγοριας , καθαρα λογω τιμης , αφου η δευτερη κατηγορια ειναι μαλλον πολυ καλυτερη , στα ιδια ευρω Wink .

Αυτα τα ολιγα.

Sorry για το μεγαλο ποστ. Embarassed
Καθε βοηθεια δεκτη Cool

Ευχαριστω!


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
power (Κώστας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT

Ένταξη: 03 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 455
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιαν 2011, 23:48:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι Panasonic DMC-TZ10 και FZ38 μπουρουν να ζουμαρουν και στο βιντεο.
Για τις αλλες δεν ξερω.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sinanai (Κωστής)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 (16V) GTi (2006)

Ένταξη: 10 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 5637
Τόπος: Στις "Κάπα" των παλαιών Ε.Ο.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιαν 2011, 23:52:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γενικώς προτίμησε Panasonic & Olympus. Τις Sony για κάποιο ανεξήγητο λόγο, ποτέ δεν τις συμπάθησα ιδιαίτερα. Την Olympus Ελλάδα τη βλέπω και 230 ευρώ. Η FZ γα***, την έχω δει, δλδ, αλλά και οι "μικρές" TZ είναι πάααρα πολύ καλές. Γνώμη μου, μην κινηθείς στο μέσον. Πάρε ή τη φτηνότερη ή την ακριβότερη. Το λέω μπακάλικα, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Δλδ θα κοιτούσα ή κάποια από τις TZ, ή, εναλλακτικά, κάποια Samsung WB, π.χ. την 650, ή, αλλιώς, μάλλον θα πήγαινα κατευθείαν στην FZ 38, για να μη σου πω ότι θα σφιγγόμουν λίγο να φτάσω την FZ 45. Ελπίζω να βοήθησα κάπως!


Σβέλτα, μαντόνα, μανιβέλα
φρένο, στραπάτσο, καραμπόλα
μόδα, καβάλα, ντόλτσε βίτα
τρόμπα, φιγούρα, σαχλαμάρα κι άρπα-κόλλα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιαν 2011, 23:57:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

power έγραψε:
Οι Panasonic DMC-TZ10 και FZ38 μπουρουν να ζουμαρουν και στο βιντεο.
Για τις αλλες δεν ξερω.

Ωχ ναι , για την FZ38 το ηξερα κ το ξεχασα (ετσι ειχα αποκλεισει την sp800uz) .
Για την TZ10 δεν το ηξερα! Σ'ευχαριστω πολυ!!! Very happy


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιαν 2011, 23:57:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το βιντεο καλυτερα ξεχνα το στις compatc, γτ εχουν μόνο point and shoot mode. Κοντολογίς το εστιακό μήκος κλειδώνει από την ώρα που πατήσεις το κουμπί και η φ/μ δεν αλλάζει το εστιακό μήκος κατά την διάρκεια της λήψης.

Ο μικρός αισθητήρας και ο ευγρυγώνιος φακός συντελούν στο να μην είναι εντονο το φαινομενο "out of focus".

Αναμεσα σε compact προτίμησε μόνο panasonic (έχουν κρύσταλλα leica) & sony (carl zeiss). Ειναι εξίσου καλές με τις sony να υπηρέχουν στην φωτομέτρηση του φλας! Η panasonic υπερεκθετουν στο φλας και σολάρουν τις φωτο.

Προσωπικά εχω αντικαστήσει την slr που εχω, με μια lumix lx-3. Τραβάω αφλασα μόνο ομως.

Ελπίζω να βοήθησα εστω και λιγο.

PS. Για value for money δες και kodak.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιαν 2011, 00:02:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sinanai έγραψε:
Γενικώς προτίμησε Panasonic & Olympus. Τις Sony για κάποιο ανεξήγητο λόγο, ποτέ δεν τις συμπάθησα ιδιαίτερα. Την Olympus Ελλάδα τη βλέπω και 230 ευρώ. Η FZ γα***, την έχω δει, δλδ, αλλά και οι "μικρές" TZ είναι πάααρα πολύ καλές. Γνώμη μου, μην κινηθείς στο μέσον. Πάρε ή τη φτηνότερη ή την ακριβότερη. Το λέω μπακάλικα, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Δλδ θα κοιτούσα ή κάποια από τις TZ, ή, εναλλακτικά, κάποια Samsung WB, π.χ. την 650, ή, αλλιώς, μάλλον θα πήγαινα κατευθείαν στην FZ 38, για να μη σου πω ότι θα σφιγγόμουν λίγο να φτάσω την FZ 45. Ελπίζω να βοήθησα κάπως!

Κωστη βοηθησες πολυ Smile
Αυτα ακριβως σκεφτομουν κ γω!!!
Ειτε μια ixus 105 is (120 ευρω) ειτε FZ38/HX1. (κ ολο κοιταζω κ την FZ45 ρε συ , οπως το ειπες(!!!) , αλλα παει 400 που απλα δεν υπαρχει λογος πιστευω να φτασω εκει...) .

Ωπα?!?! Pixmania 318???!!!??? Πως μου ξεφυγε αυτο?!? Το Pixamania το εχω ξεσκονισει!! Laughing


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιαν 2011, 00:08:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

plaketokofths έγραψε:
το βιντεο καλυτερα ξεχνα το στις compatc, γτ εχουν μόνο point and shoot mode. Κοντολογίς το εστιακό μήκος κλειδώνει από την ώρα που πατήσεις το κουμπί και η φ/μ δεν αλλάζει το εστιακό μήκος κατά την διάρκεια της λήψης.

Ο μικρός αισθητήρας και ο ευγρυγώνιος φακός συντελούν στο να μην είναι εντονο το φαινομενο "out of focus".

Αναμεσα σε compact προτίμησε μόνο panasonic (έχουν κρύσταλλα leica) & sony (carl zeiss). Ειναι εξίσου καλές με τις sony να υπηρέχουν στην φωτομέτρηση του φλας! Η panasonic υπερεκθετουν στο φλας και σολάρουν τις φωτο.

Προσωπικά εχω αντικαστήσει την slr που εχω, με μια lumix lx-3. Τραβάω αφλασα μόνο ομως.

Ελπίζω να βοήθησα εστω και λιγο.

PS. Για value for money δες και kodak.

Ναι , και γω αφλασα τραβαω κατα 99% Laughing

Απο καλο value for money ειδα κ τις Fujifil finepix S1800 και S2500 , αλλα στο νετ δεν διαβαζω κ πολυ καλες κριτικες Sad
Μηπως να την κανω για κατι τετοιο , οριακα κατω απο τα 200 ευρω?!? Rolling eyes

Σ'ευχαριστω πολυ!
Κ γω ειτε Panasonic ειτε Sony σκεφτομαι μονο , σε αυτη την κατηγορια.


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιαν 2011, 00:10:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Octane έγραψε:
plaketokofths έγραψε:
το βιντεο καλυτερα ξεχνα το στις compatc, γτ εχουν μόνο point and shoot mode. Κοντολογίς το εστιακό μήκος κλειδώνει από την ώρα που πατήσεις το κουμπί και η φ/μ δεν αλλάζει το εστιακό μήκος κατά την διάρκεια της λήψης.

Ο μικρός αισθητήρας και ο ευγρυγώνιος φακός συντελούν στο να μην είναι εντονο το φαινομενο "out of focus".

Αναμεσα σε compact προτίμησε μόνο panasonic (έχουν κρύσταλλα leica) & sony (carl zeiss). Ειναι εξίσου καλές με τις sony να υπηρέχουν στην φωτομέτρηση του φλας! Η panasonic υπερεκθετουν στο φλας και σολάρουν τις φωτο.

Προσωπικά εχω αντικαστήσει την slr που εχω, με μια lumix lx-3. Τραβάω αφλασα μόνο ομως.

Ελπίζω να βοήθησα εστω και λιγο.

PS. Για value for money δες και kodak.

Ναι , και γω αφλασα τραβαω κατα 99% Laughing

Απο καλο value for money ειδα κ τις Fujifil finepix S1800 και S2500 , αλλα στο νετ δεν διαβαζω κ πολυ καλες κριτικες Sad
Μηπως να την κανω για κατι τετοιο , οριακα κατω απο τα 200 ευρω?!? Rolling eyes


Όσο πιο πολυ το ψάχνεις, τοσο θα μπερδεύσαι. Δεν ξέρω εκεί που κατοικεις αν υπάρχει κάποιο κατάστημα οπως ελλαδα media markt που τις εχει ολες να δοκιμασεις...

Αφιερωσε ενα απογευμα 2 ωρες και αλλαξέ τους τα πετρέλαια...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιαν 2011, 00:16:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

άσχετο και σχετικό ποστ:

για τον απλο "καλλιτέχνη" το κακό με την ψηφιακή φωτογραφία είναι οτι τραβαμε σε ταξιδι 5 ημερων 800 φωτός με αποτέλεσμα οταν μετά απο λίγο καιρό αναζητήσουμε πχ. να δούμε το προπερσινο ταξίδι μας στο "Μονακό" να ψάχνουμε τις 10 καλές απο τις 800 και τελικά να μην βλέπουμε τπτ.

Πάρτε μια φιλμάτι (τις χαρίζουν) και προσπαθείστε στις εξορμήσεις σας σε 24 ή 36 λήψεις να μεταφέρετε την ολη ατμόσφαιρα. θα δειτε ποσο διαφορετικές, προσεκτικές, αντιπροσωπευτικές εικόνες θα εχετε. το καλύτερο απ ολα? θα αναγκαζεστε να τις τυπώνετε κι αυτο πρακτικα σημαίνει οτι η φωτό δεν χάνεται!

σκληροι δίσκοι, μπαντ σεκτορς, κρασαρισματα και αλλα τετοια...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sinanai (Κωστής)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 (16V) GTi (2006)

Ένταξη: 10 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 5637
Τόπος: Στις "Κάπα" των παλαιών Ε.Ο.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιαν 2011, 00:18:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

plaketokofths έγραψε:
[...] Δεν ξέρω εκεί που κατοικεις αν υπάρχει κάποιο κατάστημα οπως ελλαδα media markt που τις εχει ολες να δοκιμασεις...

Αφιερωσε ενα απογευμα 2 ωρες και αλλαξέ τους τα πετρέλαια...


Ολάκερο Ζάλτσμπουργκ, θα έχει μαγαζιά, δε μπορεί!

Octane έγραψε:
[...] Απο καλο value for money ειδα κ τις Fujifil finepix S1800 και S2500 , αλλα στο νετ δεν διαβαζω κ πολυ καλες κριτικες Sad
Μηπως να την κανω για κατι τετοιο , οριακα κατω απο τα 200 ευρω?!? [...]


Sinanai έγραψε:
Από εχθές...





Με την S1800 της κοπέλας μου. Η οποία εδώ έχει 150. Η Fuji, όχι η κοπέλα μου. Laughing


Σβέλτα, μαντόνα, μανιβέλα
φρένο, στραπάτσο, καραμπόλα
μόδα, καβάλα, ντόλτσε βίτα
τρόμπα, φιγούρα, σαχλαμάρα κι άρπα-κόλλα


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Sinanai στις Παρ 28 Ιαν 2011, 00:19:18, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιαν 2011, 00:19:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

plaketokofths έγραψε:

Όσο πιο πολυ το ψάχνεις, τοσο θα μπερδεύσαι. Δεν ξέρω εκεί που κατοικεις αν υπάρχει κάποιο κατάστημα οπως ελλαδα media markt που τις εχει ολες να δοκιμασεις...

Αφιερωσε ενα απογευμα 2 ωρες και αλλαξέ τους τα πετρέλαια...

Αυτο ακριβως εχω παθει Laughing

Τις εχω δει ολες καμποσες φορες εκαστη Laughing , το κακο ομως ειναι πως δεν εχουν καρτα μνημης κ δεν μπορεις να δεις τι τραβηξες. (ασε που πολλες φορες άλλα εχω δει στην οθονη της μηχανης κ αλλα μετα... Rolling eyes ) .
Το μονο που εγω καταλαβαινω ειναι ποσο μακρια παει το ζουμ και την ποιοτητα της οθονης Laughing .


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 15, 16, 17  Επόμενη
Σελίδα 3 από 17

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2143s (PHP: 83% - SQL: 17%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on