PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ?

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Vansode (giwrgos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 rallye 2008

Ένταξη: 08 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 17
Τόπος: Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Αύγ 2008, 21:09:00    Θέμα δημοσίευσης: ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια καλησπερα....εχω ενα προβλημα με το αυτοκινητο....Σημερα μου αναψε η ενδειξη oil στο ταμπλω και στη οθονη που εχει για ολα τα υπολοιπα, μου εγραφε... CHECK OIL LEVEL.... κοιταξα την σταθμη και ηταν λιγο πιο κατω απο την μεση... συμπληρωσα 1 λτ λαδι πηγε λιγο πιο κατω απο το μαχ και ακομα μου αναβει η λυχνια...(η οποια σβηνει κατα την διαρκεια) Οταν ανοιξα το καπακι να συμπληρωσω ειδα κατι ατμους να βγαινουν...(απο οτι ξερω αυτο επιβεβαιωνει την υποψια μου)... ελπιζω να κανω λαθος.... Εχω 2 ερωτηματα....
1)γιατι δεν μου εσβησε η λυχνια...(μηπως ειναι κατι αλλο?)
2)αν ειναι απο αυτο... Ειναι φυσιολογικο να εχει καψει τοσο λαδι?(το εχω γυρω στους 4 μηνες το αμαξι)Σας παρακαλω βοηθηστε με εχω τρελαθει....
Την πεμπτη εχω ραντεβου στην lion για το servise των 5.000km.. Sorry αν σας κουρασα....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Αύγ 2008, 21:27:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απ'οτι εχω διαβασει κ'εγω εδω μεσα, σχεδον ολα τα 207 με τον τουρμπο κινητηρα καινε λαδια για τα πρωτα χλμ αλλα μετα στρωνουν και δεν εχουν κανενα προβλημα.
Οποτε το να εκαψε το μισο λαδι μεσα στα πρωτα 5000 χλμ, δεν ειναι τραγικο. Δεν ειμαι σιγουρος ποσο λαδι παιρνει (νομιζω 4 λιτρα ???) οποτε αν η σταθμη ηταν στη μεση και εσυ εβαλες 1 λιτρο, παλι χαμηλα ηταν (γιατι ελειπαν 2 λιτρα), και γι αυτο η ενδειξη δεν σου εσβησε.
Αν ανοιξες να δεις τη σταθμη ΜΟΛΙΣ εσβησες τη μηχανη λογικο ειναι να βγαζει ατμους γιατι και το λαδι ετσι κανει, βγαζει αναθημιασεις. Καθως και επισης για να μετρησεις σωστα τη σταθμη, πρεπει να περασει καποια ωρα απ'τη στιγμη που θα σβησεις τη μηχανη γιατι το λαδι αργει να κατεβει και να κατσει στο καρτερ (ειναι ακομη σκορπισμενο μεσα στο κινητηρα), οποτε παιζει και να μην σου ελειπε οσο νομιζες.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vansode (giwrgos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 rallye 2008

Ένταξη: 08 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 17
Τόπος: Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Αύγ 2008, 21:33:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξερω αδερφε μου... εχω τρελαθει... και πιο πολυ με ανησυχησαν οι ατμοι... δεν το εχω δει αλλου... αλλα και παλι δηλαδη μου λες οτι εκαψε περιπου 3 λιτρα... κατι δεν μου καθετε δεν ξερω... Sad


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
myth (Γιαννης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 GT

Ένταξη: 25 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 382
Τόπος: Περιστερι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Αύγ 2008, 23:37:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλαρακι και μενα στα 4500 χιλ μου εβγαλε ενδειξη και μου εκαψε λαδια και μου εβγαζε και τους ατμους που λες...Κοιτα το μοτερ αυτο για να δουλευει σωστα ΠΡΕΠΕΙ να καιει λαδι..(ΟΧΙ τοσο πολυ βεβαια) αλλα λιγακι λαδι παντα θα καιει.. απλα ειναι τα αρχικα χιλιομετρα...και αμα το ανοιγεις κιολλας λογικο να καει λαδακι..τουρμπατο ειναι Rolling eyes Rolling eyes Θα σου ελεγα να το τσεκαρεις μετα τα 10000 χιλιομετρα...εκει θα διεξει...τωρα τα αρχικα χιλιομετρα δεν λενε τπτ... Very happy Very happy Very happy ..Μην τρελενεσαι,, και γω στην αρχη ψιλοτρομαξα!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Αύγ 2008, 01:03:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vansode έγραψε:
αλλα και παλι δηλαδη μου λες οτι εκαψε περιπου 3 λιτρα... κατι δεν μου καθετε δεν ξερω... Sad


Βασικα το αναποδο σου λεω οτι μαλλον εκαψε ΛΙΓΟΤΕΡΟ απ'το μισο, ΑΝ το μερτησες αμεσος αφου εσβησες τον κινητηρα


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
power (Κώστας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT

Ένταξη: 03 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 455
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Αύγ 2008, 02:23:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε μην αγχώνεσαι και γω μέχρι τα 10,000km που εκανα την πρωτη αλλαγη είχα κάψει λαδάκι.Τώρα είμαι στα 16,000km περίπου και δεν εχω κάψει τίποτα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Αύγ 2008, 16:06:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι ατμοί λογικοί είναι, και εμένα πχ μετά από ζόρι βγάζει ατμούς από το καπάκι.

Πάντως το min-max δεν έχει σχέση με την συνολική χωρητικότητα σε λάδι του κινητήρα.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Αύγ 2008, 21:39:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Οι ατμοί λογικοί είναι, και εμένα πχ μετά από ζόρι βγάζει ατμούς από το καπάκι.

Πάντως το min-max δεν έχει σχέση με την συνολική χωρητικότητα σε λάδι του κινητήρα.


μετα απο λιγο που ποιανει θερμοκρασια το αμαξι βγαζει ατμους αν ανοιξεις τα λαδια...λογικο...αλλη θερμοκρασια...

μπορει να βαλες λαδια αλλα ηταν αρκετα ζεστο πραγμα που λεει οτι θα θελει κ αλλα ακομα...κοιτα κρυο που ειναι η ενδιξη...εμενα παντως στα 12300 ποια εδω κ 5300 χλμ που αλλαξα με σκισιμο κτλ...ταξιδι 960 χλμ σε 7 ωρες δεν εκαψε τπτ ζητω τα fuch Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikos68 (Νίκος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 07 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 182
Τόπος: Ρέθυμνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Αύγ 2008, 17:32:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Γιώργο μην ανησυχείς.Εμένα στα 9500 με αλλαγή στα 5000 έκαψε σχεδόν 1.5 λίτρα λάδι και φυσικά άναψε η ένδειξη.Μετά τα 10000 θα δεις διαφορά.Όχι ότι δεν καίει καθόλου αλλά πολύ λιγότερο.Το βάζεις μπροστά κανά δίλεπτο το σβήνεις και το αφήνεις 15 λεπτά.Μετράς σε δυνατό φως διότι δε φαίνεται καθαρά.Πάντως θέλει παρακολούθηση από αλλαγή σε αλλαγή.Όσο για τους ατμούς κι εγώ όταν τους είδα νόμιζα ότι τηγάνιζα ψάρια.Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.Και συμβουλή:...Να προτιμάτε αναρρόφηση λαδιών και όχι από την τάπα διότι μένει αρκετό παλιό λάδι μέσα.Και με το λάδι της Shell υπάρχει βελτίωση προς τα κάτω στη θερμοκρασία του λαδιου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonermgb (Αρης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


peugeot 307 1.6xs 2007 facelift

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 350
Τόπος: αθηνα.χαλανδρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Δεκ 2009, 22:20:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλε μου επειδη μ εχει συμβει κ εμενα να ειναι λιγο κατω απτην μεση η σταθμη κ του συμπληρωσα κ η ενδειξη δεν εσβηνε.....αλλα το αμακσι ηταν ακομα ζεστο κ την αλλη μερα το πρωι που ηταν κρυο ολα καλα





Χαμογέλα ρε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
jimaoua (Δημήτρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


308cc 150hp, 406ST 1.8

Ένταξη: 04 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: ΠΑΝΤΟΥ?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Ιαν 2010, 23:55:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nikos68 έγραψε:
Φίλε Γιώργο μην ανησυχείς.Εμένα στα 9500 με αλλαγή στα 5000 έκαψε σχεδόν 1.5 λίτρα λάδι και φυσικά άναψε η ένδειξη.Μετά τα 10000 θα δεις διαφορά.Όχι ότι δεν καίει καθόλου αλλά πολύ λιγότερο.Το βάζεις μπροστά κανά δίλεπτο το σβήνεις και το αφήνεις 15 λεπτά.Μετράς σε δυνατό φως διότι δε φαίνεται καθαρά.Πάντως θέλει παρακολούθηση από αλλαγή σε αλλαγή.Όσο για τους ατμούς κι εγώ όταν τους είδα νόμιζα ότι τηγάνιζα ψάρια.Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.Και συμβουλή:...Να προτιμάτε αναρρόφηση λαδιών και όχι από την τάπα διότι μένει αρκετό παλιό λάδι μέσα.Και με το λάδι της Shell υπάρχει βελτίωση προς τα κάτω στη θερμοκρασία του λαδιου.


Απαραιτητο εφ' οσων δεν εχει απαγορευτικη τιμη ειναι και η αντικατασταση του φιλτρου λαδιου.Οποτε δεν υπαρχει λογος αναρροφησης...Και αν πιεζεις πολυ το αυτοκινητο και κυνηγας επιδοσεις ψαξε καλα λαδακια...Καλα και της Shell αλλα υπαρχουν και κορυφαια λαδια....Δεν το παιζω ειδικος!Και εγω στο ψαξιμο ειμαι Laughing


ΟΣΟ υπαρχει αλκοολ.........ΥΠΑΡΧΕΙ ελπιδα!
Αρκει να μην συνδιαζει ΚΑΝΕΙΣ αλκοολ κ οδηγηση....
Εκει δεν υπαρχει ελπιδα.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1887s (PHP: 63% - SQL: 37%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on