PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Service 5.000 χλμ.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Ιούν 2008, 13:10:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια να διυεκρηνισουμε κατι:

Αλλο η αλλαγη λαδιων και αλλο το service, μην τα μπερευουμε.
Το service περιλαμβανει πιο πολλες εργασιες και ελεγχους απο μια απλη αλλαγη λαδιων.

Δηλαδη στα 5000 χλμ μπορεις να συμπλιρωσεις ή να αλλαξεις λαδια αν θες. Δεν κανεις ομως full service στα 5000 χλμ...

Οπως και μεχρι τα 20.000 χλμ που ειναι το 1ο service, μπορει να εχεις ειδη κανει 1 ή 2 ή και 3 αλλαγες λαδιων.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 25 Ιούν 2008, 12:26:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kostas107 έγραψε:
καλημερα,ειμαι καινουργιο μελος του psclub,γραφτηκα μολις χθες,εχω ενα προβλημα και θελω να το μοιραστω μαζι σας,οποιαδηποτε συμβουλη η αποψη δεκτη,πριν ενα μηνα απεκτησα το 207 rally,κατα την παραδοση δεν ελενξα τα λαδια του αυτοκινητου,μετα απο 2 εβδομαδες κοιταζοντας την βεργα με κρυο μοτερ πριν το βαλω μπροστα διαπιστωνω οτι τα λαδια ηταν λιγο ποιο κατω απο το minimoun,το πηγαινω στη lion ελλας για να το δουν,ειχα κανει γυρο στα 1800 χιλ,ο συμβουλος μου ειπε οτι το συμπληρωσαν με 200ml,που εγω δεν το πιστευω σαν κωστας,ελπιζω να συμφωνειτε?αφου το πηρα απο την lion πηγα στο σπιτι,το αφησα να κρυωσει,διαπιστωνω παλι οτι η σταθμη ηταν λιγο ποιο πανω απο το minimoun,παιρνω ενα λιτρο λαδι 5-30 της valvoline και βαζω αλλα 700ml η ενδειξη στη βεργα πηγε στο μαχ,απο εκεινη την ημερα εχω κανει γυρω στα 750 χιλ και η ενδειξη της βεργας ειναι στη μεση αναμεσα του minimoun και στο μαχ,δεν ξερω αλλα η απωλεια λαδιου δεν θα ειναι γυρω στα 200 με 300 ml?να το παω στην lion να το δουν?οποιαδηποτε πληροφορια η συμβουλη παρακαλω να μου στειλετε,ειναι καινουργιο το αμαξι και εχω φρικαρει με αυτο που γινετε, ευχαριστω προκαταβολικα

Καταρχην κανε μια προληπτικη αλλαγη λαδιων καθως αυτο που εκανες να αναμιξεις διαφορετικες μαρκες ειναι πολυ λαθος,ιδιαιτερα σε καινουργιο μοτερ.
Απο εκει και περα παρακολουθησε το τακτικα αλλα παντα με το αυτοκινητο κρυο και σε εντελως επιπεδο εδαφος.

Η καταναλωση ειναι λογικη μεχρι ενα σημειο αλλα ετσι οπως το περιγραφεις,ειναι σαν...διαρροη!
Παρακολουθησε το και γενικα προσεχε το.
Αν παλι το σκιζεις απο την 1η μερα που το πηρες,συνηθισε το,θα καιει ολο και περισσοτερο.
Αυτο ειναι το μειονεκτημα του "ιταλικου στρωσιματος". Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
kostas107 (kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207 rally 2008

Ένταξη: 24 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 25 Ιούν 2008, 18:23:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
kostas107 έγραψε:
καλημερα,ειμαι καινουργιο μελος του psclub,γραφτηκα μολις χθες,εχω ενα προβλημα και θελω να το μοιραστω μαζι σας,οποιαδηποτε συμβουλη η αποψη δεκτη,πριν ενα μηνα απεκτησα το 207 rally,κατα την παραδοση δεν ελενξα τα λαδια του αυτοκινητου,μετα απο 2 εβδομαδες κοιταζοντας την βεργα με κρυο μοτερ πριν το βαλω μπροστα διαπιστωνω οτι τα λαδια ηταν λιγο ποιο κατω απο το minimoun,το πηγαινω στη lion ελλας για να το δουν,ειχα κανει γυρο στα 1800 χιλ,ο συμβουλος μου ειπε οτι το συμπληρωσαν με 200ml,που εγω δεν το πιστευω σαν κωστας,ελπιζω να συμφωνειτε?αφου το πηρα απο την lion πηγα στο σπιτι,το αφησα να κρυωσει,διαπιστωνω παλι οτι η σταθμη ηταν λιγο ποιο πανω απο το minimoun,παιρνω ενα λιτρο λαδι 5-30 της valvoline και βαζω αλλα 700ml η ενδειξη στη βεργα πηγε στο μαχ,απο εκεινη την ημερα εχω κανει γυρω στα 750 χιλ και η ενδειξη της βεργας ειναι στη μεση αναμεσα του minimoun και στο μαχ,δεν ξερω αλλα η απωλεια λαδιου δεν θα ειναι γυρω στα 200 με 300 ml?να το παω στην lion να το δουν?οποιαδηποτε πληροφορια η συμβουλη παρακαλω να μου στειλετε,ειναι καινουργιο το αμαξι και εχω φρικαρει με αυτο που γινετε, ευχαριστω προκαταβολικα

Καταρχην κανε μια προληπτικη αλλαγη λαδιων καθως αυτο που εκανες να αναμιξεις διαφορετικες μαρκες ειναι πολυ λαθος,ιδιαιτερα σε καινουργιο μοτερ.
Απο εκει και περα παρακολουθησε το τακτικα αλλα παντα με το αυτοκινητο κρυο και σε εντελως επιπεδο εδαφος.

Η καταναλωση ειναι λογικη μεχρι ενα σημειο αλλα ετσι οπως το περιγραφεις,ειναι σαν...διαρροη!
Παρακολουθησε το και γενικα προσεχε το.
Αν παλι το σκιζεις απο την 1η μερα που το πηρες,συνηθισε το,θα καιει ολο και περισσοτερο.
Αυτο ειναι το μειονεκτημα του "ιταλικου στρωσιματος". Rolling eyes

φιλε μου κοιτα να δεις,ειμαι τυπος που σεβομαι οτι καινουργιο περνω,το αμαξι μερχι τα 1600 χιλ πηγαινε με 5η και μαχ 130 χιλ/ωρα,το αμαξι σε γενικες γραμμες δεν το σκιζω 1η 2η 3η,ειμαι της τελικης που βγαζει το αμαξι και οχι της επιταχυνσης,οταν το κυκλοφορω οι πρωτες 3 ταχυτητες μαχ φτανουν τις 2500 με 3000 στροφες,τωρα οταν βγαινω εθνικη μου αρεσει να το ανοιγω,αλλωστε γιαυτο το πηρα,εχω κανει περιπου 3000 χιλ και εχω βαλει λαδι 200+700 και οπως λεω παραπανω ηδη ειναι στο μισο στη βεργα,τωρα που ειπα βεργα παραξενη βεργα δεν εχει?σ'ευχαριστω που μου απαντησες και ειπες την γνωμη σου!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούν 2008, 08:09:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλά αυτή η βέργα είναι μεγάλη επιτυχία, αφού εγώ αναγκάστηκα κ την έβαψα με σπρέυ φωτιάς στο σημείο που μετράει, για να βλέπω τα λάδια!!!
Πάντως αν το αμάξι το πήγαινες νορμάλ και έλπίζω πως δεν έβαζες μέσα μια 5η και τη δούλευες απο τις 1000rpm μέχρι τις 5000rpm, γιατί αυτό είναι χειρότερο απο την πολυστροφία, είναι αδικαιολόγητη η κατανάλωση τέτοιας ποσότητας λαδιού, κ θα πρέπει να το δεις άμεσα κ να πιέσεις την αντιπροσωπεία. Στο κάτω κάτω καινούργιο αυτοκίνητο είναι, έδωσες 20000€, κ γα***ντας να το πήγαινες απο την αρχή, δεν δικαιολογείται, υποτίθεται ότι οι καινούργιοι κινητήρες δεν χρειάζονται στρώσιμο, άλλωστε αν το είχε προβλέψει ο κατασκευστής, θα έγραφε κάτι κάπου μέσα στο manual για στρώσιμο, έστω κ με ψιλά γράμματα, όπως στα παλαιότερα.
Όλοι ξέρουμε ότι τσιμπάνε λίγο λάδι κ είναι φυσιολογικό για υπερτροφοδοτούμενα μοτέρ, -αυτό το αναφέρει κ το manual- αλλα σε λογικά επίπεδα, εμένα ας πούμε στα 5000km πήγε ο δείκτης λίγο πιο πάνω απο τη μέση, άλλων έκαψε λιγότερο, άλλων περισσότερο, άλλα όχι τόσο. Εγγύηση Wink



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούν 2008, 09:24:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορει οντως το μοτερ σου να εχει καποια δυσλειτουργια απο εκει και περα ομως μια Χ(μικρη) καταναλωση λαδιου ειναι λογικη.
Τωρα για το στρωσιμο,το ξαναειπα,
δεν υπαρχει μοτερ που να μην θελει στρωσιμο!
Εξηγησα και τους λογους που ισχυει το παραπανω.

Ναι μεν μπορει οι νεες μεθοδοι κατεργασιας να ειναι πολυ πιο ακριβεις αλλα το στρωσιμο χρειαζεται παντα τις πρωτες 15-20 ωρες λειτουργιας. Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούν 2008, 09:51:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Μπορει οντως το μοτερ σου να εχει καποια δυσλειτουργια απο εκει και περα ομως μια Χ(μικρη) καταναλωση λαδιου ειναι λογικη.
Τωρα για το στρωσιμο,το ξαναειπα,
δεν υπαρχει μοτερ που να μην θελει στρωσιμο!
Εξηγησα και τους λογους που ισχυει το παραπανω.

Ναι μεν μπορει οι νεες μεθοδοι κατεργασιας να ειναι πολυ πιο ακριβεις αλλα το στρωσιμο χρειαζεται παντα τις πρωτες 15-20 ωρες λειτουργιας. Exclamation

Εγώ φίλε Στέλιο αυτή τη κατανάλωση, δεν τη θεωρώ μικρή. Απο το min στο max του δείκτη, είναι 1 λίτρο λάδι, στα 1800km το θεωρώ πολύ κ να το πηγαίνει και χαλαρά. Άλλωστε, το ίδιο το manual γράφει ότι η κατανάλωση δεν πρέπει να υπερβαίνε το 0,5L στα 1000km, το οποίο κ έχει υπερβεί.
Είναι σαν να έπαιρνα εγώ τώρα το δικό μου, να πάω Αθήνα απο Κέρκυρα κ να ξανάρθω (2000km) κ στο δρόμο να συμπλήρωνα λάδι, θα ντρεπόμουν να το πω...
Θα τους το δινα πίσω....
Μακάρι να είναι παροδικό κ να στρώσει το αμάξι.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούν 2008, 11:57:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για τον Κωστα το ειπα ρε,οχι για σενα...

Ασχετα με αυτο,επειδη και καποιοι φιλοι μου εχουν τουρμπατα 207,δεν εχουν παρατηρησει χαμηλη σταθμη...
Οποτε ή κατι παιζεται με τις παρτιδες παραγωγης ή κατι με την χρηση... Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούν 2008, 16:21:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το κατάλαβα, απλά το διάβασα γρήγορα κ νόμιζα ότι έβρισκες μικρή την κατανάλωση του Κώστα. Συμφωνούμε! Thumb Left



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 28 Ιούν 2008, 21:09:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγώ όταν είχα πάει να πάρω το αμάξι μέσα σε όλα τα άλλα είδα κ τον δείκτη λαδιού κ ήθελε συμπλήρωμα ήταν σχεδόν λίγο πιο πάνω από την μέση!
μου συμπλήρωσαν λάδι μέχρι το max κ από τότε δεν έχω δει διαφορά στον δείκτη (3.300χιλιόμετρα)μήπως κ το δικό σου ήθελε συμπλήρωμα λάδια κ στην πορεία έκαψε κ το κάτι τις του?


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
baden (baden)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207gt

Ένταξη: 30 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 25

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 19 Ιούλ 2008, 23:12:48    Θέμα δημοσίευσης: επικινδυνο συνεργειο!!! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

συγνωμη που ανοιγω νεο topic αλλα δεν ξερω που αλλου να το αναφερω. 1η αλλαγη λαδιων στις 5000 στην dacar με δικα μου λαδια total 5w30 13 ευρω/l.Μολις τα βλεπει ο μηχ. μου λεει πως δεν κανουν και πως εχει ερθει εγκυκλιος !? για τα 207gt να βαζουμε μονο gastrol 0w30.Τλπ τα βαζει και διαπιστωνω πως εχει βαλει 4,80 l.550 ml παραπανω. Επεμενα να τα αφαιρεσει και μου ελεγε πως τα τουρμπο χρειαζονται λιγο παραπανω λαδι γιατι το καινε ευκολα.ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ.Κατα ταλλα κανενας αλλος ελεγχος .Ειμαστε ερμεα της ευσυνειδησιας του καθε μηχ.Kαι ο ποιο ασχετος ξερει πως στο μοτερ δε βαζουμε σταγονα παραπανω,Τι να πω.Σας το αναφερω οπως εκανα και στη lion.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Ιούλ 2008, 11:21:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχήν η πρώτη παπάτζα που σου είπε, είναι για τη εγκύκλιο Rotfl ξαφνικά η Peugeot, αποφάσισε ότι θα συνεργάζεται μόνο με την castrol κ θα βάζει μόνο 0W-30? την στιγμή που μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε λάδι καλύπτει τις προδιγραφές του κατασκευαστή, -πόσο μάλλον το TOTAL που διαφημίζει κ στο manual- και είτε 0W-30 είτε 5W-30, που κατά τη γνώμη μου το 0W-30 δεν κάνει καλοκαιριάτικα, μιας κ είναι ακόμη πιο λεπτό κ θα το καίει πιο έυκολα. Κ όλα αυτά δεν χρειάζεται να μαντέψεις, για να σου πουλήσουν το λάδι τους. Καλά ρε πώς τους αφήνετε να σας γεμίζουν με ένα σωρό μαλ***ες για να σας τα παίρνουν, πες του να περιμένει ένα λεπτάκι να πάρεις ένα τηλ στα κεντρικά να εξακριβώσεις τη μαλ***α που σου είπε, ή στην τελική παρε τα λάδια σου κ πήγαινε αλλού, τόσες αντιπροσωπείες υπάρχουν.
Κ σου έβαλε κ πάνω απο μισό λίτρο παραπάνω λάδια? Shocked Ερε να τα ξέραν αυτά οι Γάλλοι! Ίσως για να μη στα κάψει όλα μέχρι την επόμενη αλλαγή (0W-30)!



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
peugeot_ς (Γιώργος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 1.6 ατμο-σιδερο

Ένταξη: 17 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 81
Τόπος: Αθήνα - Λιβαδεια - Στροφουλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Νοέ 2008, 17:08:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τηλεφωνημα προς τη λιον-athens.

Γεια σας, τηλεφωνω για να κλεισω ραντεβου για αλλαγη λαδιων ......................................................ποσο θα κοστισει?
- 100 ΕΥΡΩ. Και μια ερωτηση 0 30 να βαλω ή 5 30?


Εσύ δουλέυεις και η τύχη σου κοιμάται !!! Με λένε κουλομαρία !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Νοέ 2008, 18:18:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

peugeot_ς έγραψε:
Τηλεφωνημα προς τη λιον-athens.

Γεια σας, τηλεφωνω για να κλεισω ραντεβου για αλλαγη λαδιων ......................................................ποσο θα κοστισει?
- 100 ΕΥΡΩ. Και μια ερωτηση 0 30 να βαλω ή 5 30?


Εγώ αλλαγή λαδιών, 2 φορές που έχω κάνει, 47€ αν θυμάμαι καλά!
Για μένα καλύτερα 5-30.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Μάρ 2009, 12:55:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nickzotos έγραψε:
λοιπον εχουμε και λεμε:

στα 5000 ή στο 6μηνο παμε για επισκεψη εγγυησης (γενικος ελεγχος του αυτοκινητου- δωρεαν) εαν θελετε εσεις αλλαζεται λαδια.


Και εμένα ακριβώς αυτό είπαν και το σημείωσαν στο βιβλιαράκι του Service με ΤΕΡΑΣΤΙΑ γράμματα... Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vama51 (Basilis)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 RC Overload

Ένταξη: 25 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 123
Τόπος: Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Μάρ 2009, 18:40:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τρεις λαλλούν και 2 χορεύουν βλέπω σχετικά με την αλλαγή λαδιών.Εμένα μου είπαν στα 5.000 προαιρετική αλλαγή και μετα στα 20.000 (και κάθε 20.000) αλλαγή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
sxydonas 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


308 1.6T

Ένταξη: 24 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Μάρ 2009, 00:26:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο οπτικός έλεγχος των 5000km που ανέφερε έντυπο (κακή φωτοτυπία) της αντιπροσωπείας περιελάμβανε και προσθήκη λαδιού. Συγκεκριμένα χρειάστηκε 1L και χρεώθηκε 20E. Υποθέτω τυχαία χρειάστηκαν 1000ml ακριβώς. Ο επί της υποδοχής κύριος επέμεινε πως δεν χρειάζεται αλλαγή λαδιών.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Μάρ 2009, 11:42:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θεωρώ απαράδεκτο να γίνεται πρόσθεση νέων λαδιών τρίτου κατασκευαστή (ειδικά σε λάδια εργοστασιακά)

Το κόστος είναι μικρό οπότε είναι προτιμότερη μία αλλαγή.

Καλό κάνει. Κακό δεν κάνει...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 08:20:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για πείτε ρε παιδιά.

Μου είπαν στα 5000χιλ έλεγχος αυτοκινήτου και συμπλήρωση λαδιών ή προαιρετική αλλαγή λαδιών.

Μπορώ να πάω σε άλλο συνεργείο και να ξεκινήσω εκεί τη διαδικασία των service;; Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
amafic (tasos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye (2008)

Ένταξη: 31 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 141
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 10:16:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sxydonas έγραψε:
Ο οπτικός έλεγχος των 5000km που ανέφερε έντυπο (κακή φωτοτυπία) της αντιπροσωπείας περιελάμβανε και προσθήκη λαδιού. Συγκεκριμένα χρειάστηκε 1L και χρεώθηκε 20E. Υποθέτω τυχαία χρειάστηκαν 1000ml ακριβώς. Ο επί της υποδοχής κύριος επέμεινε πως δεν χρειάζεται αλλαγή λαδιών.



Στα 5.000χλμ έγινε οπτικός έλεγχος στο αυτοκίνητο, έλεγξαν τους συνδέσμους και τις βίδες στο κάτω μέρος (σύστημα διεύθυνσης) και συμπλήρωσαν λάδι στον κινητήρα (γύρω στα 500ml αν θυμάμαι καλά) γιατί λέει ότι τα καινούρια αυτοκίνητα έρχονται με λίγο λιγότερο λάδι από το εργοστάσιο (δωρεάν η συμπλήρωση λαδιού). Αυτή τη διαδικασία την ονομάζουν έλεγχος εγγύησης και γίνεται ΔΩΡΕΑΝ στα 5.000χλμ ή στους 6 μήνες. Afroman


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
amafic (tasos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye (2008)

Ένταξη: 31 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 141
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 10:21:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:
Για πείτε ρε παιδιά.Μου είπαν στα 5000χιλ έλεγχος αυτοκινήτου και συμπλήρωση λαδιών ή προαιρετική αλλαγή λαδιών.
Μπορώ να πάω σε άλλο συνεργείο και να ξεκινήσω εκεί τη διαδικασία των service;; Rolling eyes



Είχα κάνει ακριβώς την ίδια ερώτηση στην αντιπροσωπεία όταν αγόρασα το αυτοκίνητο (λόγω του ότι ταξιδεύω συχνά και δεν ξέρω που θα βρίσκομαι όταν θα χρειαστεί service) και μου απάντησαν ότι μπορώ να πάω σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, ακόμα και για τον έλεγχο εγγύησης.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 3 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1639s (PHP: 80% - SQL: 20%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on