PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Πρόβλημα με τα φρένα???
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
red_storm (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) Sport Pack (2007)

Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Μάρ 2008, 02:29:57    Θέμα δημοσίευσης: 207 - Πρόβλημα με τα φρένα??? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παίδες γεία σας! Λοιπόν, είμαι κάτοχος ενός 207 1,4 Sport Pack και έχω το εξής πρόβλημα. Όταν φρενάρω το αμάξι τραβάει δεξιά. Έκανα ζυγοστάμιση...τίποτα. Οι ζάντες είναι μια χαρά. Δεν έχουν χάσει σχεδόν καθόλου. Κατα την ζυγοστάθμιση παρατήρισα(μου το επιβεβαίωσε και ο μάστορας στο βουλκανιζατέρ) ότι η δισκόπλακα η δεξιά σε σύγκριση με την αριστερή είναι λίγο φαγομένη άγρια(όχι πολύ) επίσης το λεγόμενο δοντάκι στους δίσκους είναι και στις 2 δισκόπλακες το ίδιο(σύμφωνα με την Peugeot). Έκανα και ευθυγράμμιση και το αμάξι έδιξε ότι έχανε. Δηλαδή(δεν ξέρω ακριβώς πως τα λένε) η αριστερί ρόδα έβγαλε 0,40 και η δεξιά έβγαλε 1,80. Μου τα έφτιαξαν και τα δύο ίδια αλλά το αμάξι πάλι τραβάει λίγο δεξιά. Τώρα θα μου πείτε φταίει και ο δρόμος, συμφωνώ, αλλά και μετά την ευθυγράμμιση στις περισσότερες δοκιμές που του έκανα μου φάνηκε σαν να τραβάει πάλι δεξιά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι αν δεν φταίει ο δρόμος και η ευθυγράμμιση έχει γίνει σωστά μπορεί να φταίει η δεξιά δισκόπλακα που είναι λίγο άγρια(όχι πολύ) φαγομένη(σύμφωνα με τη Peugeot) από την αριστερή και το αμάξι στο φρενάρισμα τραβάει λίγο δεξιά ή μπορεί να είναι κάτι άλλο?

Ευχαριστώ και συγνώμη γαι το μεγάλο post.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Μάρ 2008, 09:15:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πίεση στα λάστιχα εχεις τσεκάρει (και πίσω)?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Μάρ 2008, 10:10:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το αυτοκίνητο πρέπει να μπει σε φρενόμετρο, για να δεις τις δυνάμεις που μπορεί να αναπτύξει κάθε τροχός κατά το φρενάρισμα και αν υπάρχει διαφορά απο δεξί σε αριστερό κ στον μπροστινό κ στον πίσω άξονα. Είναι πολύ πιθανό να φταίει η δισκόπλακα, αλλα μπορεί να υπάρχουν αρκετές ακόμη αιτίες εκτός κ απο την πίεση των ελαστικών (αέρας στο σύστημα υγρών φρένων, ανομοιόμορφη φθορά τακακιών κλπ).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
red_storm (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) Sport Pack (2007)

Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Μάρ 2008, 15:42:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η πίεση στα λάστιχα είναι μια χαρά, την έχω τσεκάρει. Όταν έκανα ευθυγράμμιση το φρενόμετρο δεν δούλευε. Θα το τσεκάρω όμως.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
red_storm (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) Sport Pack (2007)

Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Απρ 2008, 00:35:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για ποιους λόγους το αυτοκίνητο μπορεί να φεύγει κατα το φρενάρισμα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Απρ 2008, 00:55:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

red_storm έγραψε:
Για ποιους λόγους το αυτοκίνητο μπορεί να φεύγει κατα το φρενάρισμα?

μονοπλευρο φρεναρισμα ισως ...το γιατι γινετε αυτο με τα συστηματα κατανομης πεδησεις κτλ που χει το αμαξι? δεν ξερω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
red_storm (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) Sport Pack (2007)

Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Απρ 2008, 18:15:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά, το πρόβλημα λύθηκε! Ήταν σταβή η γέφυρα! Την άλλαξα και όλα οκ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Απρ 2008, 19:01:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πόσα χλμ έχεις στο αμάξι; Shocked


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
red_storm (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) Sport Pack (2007)

Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Απρ 2008, 01:15:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

35.000 και κάτι... Γιατι?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Απρ 2008, 01:39:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aπλά μου φάνηκε περίεργο στραβωμένη γέφυρα σε τόσο καινούριο αμάξι... Είχες χτυπήσει πουθενά;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
red_storm (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) Sport Pack (2007)

Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Απρ 2008, 03:29:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι φίλε! Πουθενά! Απλά ήταν στραβή απο την αρχή, δεν είχε τύχει να πατήσω τόσο δυνατά φρένο για να δω ότι το αμάξι φεύγει δεξιά και γι΄αυτό άργησα να το πάρω χαμπάρι!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
red_storm (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) Sport Pack (2007)

Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Απρ 2008, 23:04:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν με την πάροδο του χρόνου οι δισκόπλακες φαγόνονται το ίδιο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Απρ 2008, 23:33:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

red_storm έγραψε:
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν με την πάροδο του χρόνου οι δισκόπλακες φαγόνονται το ίδιο.

αν δουλευουν σωστα τα φρενα σου την ιδια φθορα θα χεις οπτικα...αυτο το βλεπεις κ απο τα τακακια σου αν ειναι ιδια φαγομενα η οχι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
red_storm (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) Sport Pack (2007)

Ένταξη: 04 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Απρ 2008, 12:04:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι εννοείς οπτικά? Στην αφή μπορεί να έχω διαφορές?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Απρ 2008, 14:40:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

red_storm έγραψε:
Τι εννοείς οπτικά? Στην αφή μπορεί να έχω διαφορές?

οπτικα οπως το βλεπεις με το ματι κ στην αφη....δεν πρεπει να χεις αισθητη διαφορα στην μια δισκοπλακα κ στην αλλη αν δουλευουν σωστα τα πιστονια απο τις δαγκανες κ παταει καλα το τακακι κ δεν εχεις μονοπλευρο φρενο πρεπει να ναι το ιδιο σχεδον ετσι...για κατι ελαχιστο μην τρελενεσαι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Απρ 2008, 14:43:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εμενα παλι μεσα σε 6800χιλ μου χουν πεσει τα υγρα κατω απο την μεση...
μηπως παραποιανουν παντα τα φρενα...ποτε δεν ειμουν τοσο του φρενου...μην θελω τακακια στις 15000 θα τρελαθω Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 01 Μάϊ 2008, 17:39:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε παιδια μια ερωτηση αν εχει τυχει σε κανεναν αλλον.εχω χαμηλωσει το αμαηι 5 ποντους κ μετα απο ταξι κ ζορι στο στριψιμο μου βγαζει στιγμιαια βλαβη esp/asr faulty.κ συνηθως επειδη ειναι κυριακη τη δευτερα το πρωι εχει σβηστει μονο του.εχω παει στην αντιπροσωπια αλλα το διαγνωστικο δεν εδειξε τιποτα.εχει τυχει σε κανεναν αλλο αυτο η απλα ειμαι η εξαιρεση στον κανονα?



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 01 Μάϊ 2008, 23:40:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω παλι ακουω ενα θορυβο "σαν να βρισκει τροχος σε πλαστικο πχ"ενα χρρρ απαλο πολυ θελει τρελει ησυχια...
οταν εχω στριμενο τιμονι κ του δωσω να σπινιαρη λιγο σε ξεκινημα

και μιας λεμε για φρενα δαγκανες απο rc κτλ μπαινουν στο gt κ ποσο παν? Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 02 Μάϊ 2008, 06:11:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπαίνουν τα 302 του RC στο GT.
Από τιμές μιας και είναι τα ίδια με του 307 εάν δεν έχει αλλάξει κάτι πρέπει να έχουν κοντά στα 600 – 700 ευρώ αλλά για σίγουρα θα ξέρω Δευτέρα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 03 Μάϊ 2008, 23:33:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η βλαβη εχει τυχει σε κανεναν αλλον?εσυ "τουριστα" που αποτι ακουσα εισαι σε συνεργειο,εχει ξανατυχει τιποτα παρομοιο?



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,146s (PHP: 74% - SQL: 26%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on