PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Eπιλογη aftermarket τουρμπινας για 207 THP
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 31, 32, 33  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
207_GT (PANAGIOTIS)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207gt

Ένταξη: 28 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: xaidari egaleo

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάρ 2008, 01:14:09    Θέμα δημοσίευσης: 207 - Eπιλογη aftermarket τουρμπινας για 207 THP Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε ολους!
Υπάρχει ενδεχόμενο βελτιωσης με μεγαλητερη τουρμπινα στο gt???


exo gt k eimai kala!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kostas207GT (KOSTAS)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


PEUGEOT 207 1,6 automatic

Ένταξη: 11 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 70
Τόπος: ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάρ 2008, 03:31:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε μου και εγω εχω το πυραυλακι !! περιμενω εισαγωγη απο το rc την παραγγειλα.το αυτοκινιτο θα πεταει.Το εχει δοκιμασει φιλαρακι μου.ασε την τουρμπινα εκει που ειναι.προγραμμα και εισαγωγη χρειαζεσε ουτε εξατμισεισ ουτε τιποτα αλλο...


PEUGEOT 207 ΧΑΝΙΑ,ΚΡΗΤΗ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
power (Κώστας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT

Ένταξη: 03 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 455
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάρ 2008, 15:27:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλα rc και gt δεν εχουν την ιδια εισαγωγη?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάρ 2008, 17:04:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κώστα, στο ερώτημά σου η απάντηση είναι καταφατική.
Μπαίνει μεγαλύτερη τουρμπίνα αλλά χρειάζεται μεγάλη προσοχή στην εγκατάσταση και ρύθμιση του turbo kit.

Σύντομα θα σας έχω περισσότερες λεπτομέρειες.
Γιατί είναι χίλιες φορές καλύτερα να έχεις μεγαλύτερη τουρμπίνα και να σου δίνει 220άλογα στο 65% της παροχής της, παρά μια μικρούλα που να τη σταυρώνεις για να βγάλει 185.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάρ 2008, 17:22:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με άλλη τουρμπίνα κατά πόσο θα αλλάξει η γραμμικότητα του κινητήρα?


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάρ 2008, 17:29:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χαμηλα θα ειναι σιγουρα καλυτερο αν ρυθμιστει σωστα απο τα τωρινα δεδομενα που το τσιτωνουν πιεση τη μαμα τουρμπινα και βλεπεις ενα ξεσμπασμα στις 2500 που κανει μη οδηγησιμο το αμαξι Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάρ 2008, 22:05:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
χαμηλα θα ειναι σιγουρα καλυτερο αν ρυθμιστει σωστα απο τα τωρινα δεδομενα που το τσιτωνουν πιεση τη μαμα τουρμπινα και βλεπεις ενα ξεσμπασμα στις 2500 που κανει μη οδηγησιμο το αμαξι Embarassed

ποιο ξεσπασμα?για τοπ gt λεμε ξεχνα τις μετατροπες σε σαξοραλα τουρμπο που τρως κλωτσια...αν δεν ειναι γραμμικο το gt μαμα το πιο ειναι?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάρ 2008, 23:11:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βασικά αυτό θέλω να πω αν αλλάξεις τουρμπίνα αυτή η γραμμικότητα δεν θα χαθεί?
η μεγαλύτερη τουρμπίνα θα ανοίγει κ σε μεγαλύτερες στροφές(αναλόγως την τουρμπίνα) άρα στις χαμηλές στροφές θα πηγαίνει χειρότερα από το μαμά κ θα κερδίσεις στις μεσαίες/ψηλές στροφές!
άρα μέσα στην κίνηση τις πόλης θα είναι ποιο δύσχρηστο !
με το twin scroll δεν υπάρχει πρόβλημα?


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
kostas207GT (KOSTAS)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


PEUGEOT 207 1,6 automatic

Ένταξη: 11 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 70
Τόπος: ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάρ 2008, 23:30:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια μην το σκαλιζετε θα εχετε προβληματα σοβαρα.Μην βαλετε αλλη τουρμπινα θα το σπασετε.εγκυρες πηγες.Ανθρωπος μεσα απο την peugeot μου το ειπε.Μην ακουτε τον καθενα για να σας τα αρπαει τα λεφτα.Το αυτοκινητο με την εισαγωγη που σας λεω δεν χανει τιποτα γιατι δεν φενετε και παει 187 ιππους δοκιμασμενο.Απλα πεταει δεν εχει δυνατοτητες για παραπανω δεν κρατιεται στον δρομο δεν εχει βαρος δεν ειναι για πολλα πολλα....Οτι θελετε κανετε δικο σας ειναι!!


PEUGEOT 207 ΧΑΝΙΑ,ΚΡΗΤΗ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Μάρ 2008, 00:01:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η αλήθεια είναι ότι λόγω μικρού μεγέθους, η εργοστασιακή τουρμπινα δεν έχει ΚΑΜΙΑ γραμμικότητα. Με το που τουρμπίζει σου δίνει μέγιστη ροπή και ψηλά εισαι χάλια.

Αν δείτε τις δυναμομετρήσεις, ειδικά των βελτιωμένων, θα καταλάβετε ότι η γραμμικότητα πάει περίπατο. Ακόμη κι όπως είναι από το εργοστάσιο, που έχουν προσπαθήσει οι χριστιανοί να το κάνουν να συμπεριφέρεται με σταθερή ροπή, ψηλά ξεψυχάει.

Αυτός είναι και ο λόγος που ένα καλό ατμοσφαιρικό 206 1.6 με εκκεντροφόρους, εξατμίσεις και τα συναφή (για να ευλογήσουμε τα γένια μας) ανοίγει το ίδιο ή και καλύτερα από ένα εργοστασιακό 1.6Τ. Έχει περισσότερη δύναμη ψηλά, εκεί όπου το τουρμπάτο δεν έχει να δώσει τίποτα.

Αντίθετα, με μια μεγαλύτερη τουρμπίνα κερδίζεις στα παρακάτω σημεία:
1. Μεγαλύτερη ζωή τούρμπο (λόγω καλύτερη αποδοτικότητας για το στόχο ιπποδύναμης που θέλουμε)
2. Καλύτερος έλεγχος overboost
3. Μεγαλύτερη διάρκεια ροπής και σταθερότερη ισχύς συνολικά

Βέβαια όλα έρχονται με ένα κόστος. Μεγαλύτερη καθυστέρηση για το τούρμπισμα, custoμιές για την εξάτμιση και τις σωληνώσεις κ.ο.κ.
Το big turbo kit δεν είναι εύκολη υπόθεση αλλά σίγουρα είναι το επόμενο βήμα.

Από τις καίριες ερωτήσεις που μένει να απαντηθούν είναι πόσο ανθεκτικά είναι τα πιστόνια του 150αριού. Γιατί οι μπιέλες θα αντέξουν σίγουρα, καθώς μέσω ρύθμισης μπορούμε να εξασφαλίσουμε ότι δεν θα περάσει περισσότερη ροπή από όση βγάζει ένα πρώτο στάδιο. Απλώς θα κρατηθεί για μεγαλύτερο φάσμα στροφών.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Μάρ 2008, 16:07:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τουρμπίνα από rc?????????
Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
25 αλογάκια πάνω με ίδια πίεση Smile απροβλημάτιστα
κ νομίζω ότι είναι ατσάλινη κ όχι μαντεμένια! Smile


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Μάρ 2008, 16:25:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ama τη κανεις τη δουλεια καντη σωστα...
βαλε μια γκαρετ ή κατι περεμφερες και καινουργια πολλαπλη και να τελειωνει το θεμα οτι και να θες να κανεις στο μελλον.........
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jim_207GT (Jim)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 12 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 157

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Μάρ 2008, 18:09:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Volvos και εγω μαζι σου !


207 GT με τρελή πίεση!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Μάρ 2008, 18:21:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

basika η τουρμπινα στα 207 ειναι ενσωματωμενη στη πολλαπλη - τα αλλαζεις μαζι?

γιατι η τουρμπινα του rc καπου ειδα οτι εχει 600ευρω.
ειναι προκληση να πω την αληθεια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Μάρ 2008, 18:31:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απροβλημάτιστη λειτουργία !!!


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Μάρ 2008, 18:32:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
basika η τουρμπινα στα 207 ειναι ενσωματωμενη στη πολλαπλη - τα αλλαζεις μαζι?

γιατι η τουρμπινα του rc καπου ειδα οτι εχει 600ευρω.
ειναι προκληση να πω την αληθεια


ναι αλλα δεν κανεις το κατι παραπανω.... το θεμα ειναι να ξεπερασεις το rc οχι να παρεις gt και να το κανεις rc...δεν αξιζει...αλλιως επερνες rc οχι gt εκτος αν σπασει κ την κανεις αντικατασταση ...ποιος ξερει ειναι νωρις ακομα να ξερουμε την αξιοπιστια της τουρμπινας του gt Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Μάρ 2008, 18:38:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κοιτα 150αρια εχω ακουσει να εμφανιζουν προβλημα με τουρμπινα
απο συνεργειο. τωρα συχνοτητα ειναι σχετικο πως το βλεπει καθε ενας και πως παρουσιαζει τα περιστατικα

απο 175αρια ομως 207 και μινι δεν εχει ακουστει ουτε κιχ

οποτε καποιος που φοβαται τη σκια του και δε θελει να μπλεξει με πολλα...
ισως μια τουρμπινα απο rc σε καλη κατασταση με 300 ευρω να ειναι λαχειο Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ikaros! (Dimitris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 14 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 33
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Μάρ 2008, 18:41:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια να βαλετε μεγαλυτερη τουρμπινα,μην μπλεξετε με την τουρμπινα του rc...Και το rc τα ιδια χαλια ειναι,ψηλα χανει πολυ!Αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει αν και εχω λιγα km,τωρα αν ανοιξει αργοτερα και πηγαινει καλυτερα δεν ξερω..Παντως δεν θα δειτε σοβαρη διαφορα!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jim_207GT (Jim)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 12 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 157

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Μάρ 2008, 18:55:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παντως RC με τα ιδια πραγματα με το δικο μου ηταν κοντα 25 αλογα πανω αρα δεν ειναι και ασχημα volvos για την τιμη που λες μιλας για μεταχειρησμενη η καινουργια γιατι η τιμη ειναι σουπερ!


207 GT με τρελή πίεση!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Μάρ 2008, 20:42:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λογικό είναι να χάνει ψηλά!
κ οι δύο τουρμπίνες είναι μικρές ,απλά του rc είναι λίγο μεγαλύτερη κ ατσάλινη!
δεν μπορείς να ζητάς απο μία τουρμπίνα που ανοίγει στις 1.600 στροφές να έχει απόδοση στις 6.000 στροφές!
οπότε η διαλέγεις αυτή του rc κ πας στα 210 ps(πρόγραμμα) με φουλ λειτουργία τις τουρμπίνας κ χωρίς να αλλάξει η φιλικότητα του μοτέρ στις χαμηλές στροφές ή πας σε άγνωστα (προς το παρών)μονοπάτια με μεγαλύτερες τουρμπίνες κ λες αντίο στις χαμηλές στροφές κ ανοίγεις την πόρτα στα προβλήματα που θα παρουσιαστούν κατά την εφαρμογή τις νέας μεγαλύτερης τουρμπίνας !
αυτή είναι η χαρά τις βελτίωσης ! Laughing


πιστεύω ότι στο μέλλον θα βγούνε πολλά κιτ τούρμπο για το 207 αλλά είναι ακόμα νωρίς!


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 31, 32, 33  Επόμενη
Σελίδα 1 από 33

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,173s (PHP: 65% - SQL: 35%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on