PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207cc 1.6T - Καλορίζικο; Μπαααα :(

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
stazzy (Stathis)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207cc 1.6T (2008)

Ένταξη: 28 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 120
Τόπος: Βύρωνας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Μάρ 2008, 01:10:37    Θέμα δημοσίευσης: 207cc 1.6T - Καλορίζικο; Μπαααα :( Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Συγνώμη προκαταβολικά για το μήκος του post.


Επιτέλους μετά από 3 μήνες και 11 ημέρες παρέλαβα το 207cc!
Το αυτοκίνητο είναι κ ο υ φ έ τ ο ! Πραγματικά πολύ όμορφο.

Δυστυχώς όμως η χαρά μου πέρασε αμέσως σε δεύτερη μοίρα. Παραλαμβάνω Τρίτη απόγευμα. Μπαίνω Αττική οδό, 1η-2α-3η-4η-5η 120 km/h και περιφεριακή καρέα στα τούνελ λέω να κατεβάσω 4η. Άκυρο. Δεν έβγαινε η Πέμπτη με τίποτα. Μπα, λέω, παρθένο το κιβώτιο πρέπει να βρω τη σωστή διαδρομή. Με τίποτα. Δεν έβγαινε με την καμία. Αλάρμ, δεξιά, σταματάω τελείως. Βάζω τελικά όπισθεν και μετα βγαίνω σε νεκρά οπότε ξαναξεκινάμε. 1η-2α-3η-4η . Κοντοστέκομαι. Να βάλω ή να μη βάλω; Έλα μωρέ έτυχε. 5η λοιπόν. Για να κατεβάσω, λέω. Με τίποτα. Το κιβώτιο αρνείται πεισματικά. Αλαρμ, δεξιά, σταματάω. Τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία: "Αυριο στο φέρνω για έλεγχο", λέω στον πωλητή άκρως ξενερωμένος.
Δυστυχώς δεν τελειώνει εκεί. Βγαίνω στο νεκροταφείο του Βύρωνα και ανοίγω το παράθυρο γιατί είχα φουντώσει. Στο γήπεδο λοιπόν, καθότι είχε και κίνηση κατεβαζω 2α. 1,200-1400 στροφές ρολαριστός. Χχχχρρρρρρρ, χρρρρ. Χμμμ.... Τι στο καλό; Φανάρι. 1η 3,500στροφές, 2α 2000 στροφές αφήνω γκαζι. Χχχχρρρρ, χρρρρ. Πετάω νεκρά, κατηφόρα, και τσουλούσα. Όποτε έβαζα 2α ακούγονταν χρρρ χχρρρ, στο πάτα άσε του γκαζιού και μερικές φορές όταν ρολάριζε με 2α.

Τετάρτη πρωί, στην αντιπροσωπεία το πάμε μια βόλτα με έναν μηχανικό, όπου και επιβεβαιώνει ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Μου λένε ότι θα λύσουν το κιβώτιο να δούνε τι φταίει. Περνάω το απόγευμα, το αυτοκίνητο σηκωμένο στη ράμπα και το κιβώτιο βίδες στο πάτωμα. Μου βγήκε η ψυχή.

Σήμερα μίλησα ξανά με τον αντιπρόσωπο και το 1ο feedback από Γαλλία είναι θετικό για αλλαγή όλου του κιβωτίου. Εις αυριον τα σπουδαία. Πάντως από ότι κατάλαβα υπάρχει πρόβλημα στα συγχρονιζέ. Η στάση του αντιπροσώπου είναι θετική για πλήρη αντικατάσταση κιβωτίου, αλλά μετά την καθυστέρηση παράδοσης και κάποια άλλα σημάδια, αν δεν δω κάτι απτό δε μπορώ να πιστέψω τίποτα.

Το αυτοκίνητο το πήρα με 6km. Δεν παίζει επισκευή παιδιά! Είναι δυνατόν καινούριο αυτοκίνητο να το πάρω επισκευασμένο; Καινούριο σαζμάν ή αυτοκίνητο ζήτησα και ήδη ετοίμασα επιστολές στον αντιπρόσωπο, lion, peugeot γαλλίας και υπουργείο συγκοινωνιών σύμφωνα με την υπόδειξη ενός συναδέλφου δικηγόρου.

Ειλικρινά, έχω ξενερώσει και απογοητευτεί καθότι είναι το πρώτο αυτοκίνητο που αγοράζω και το ποσό δεν ήταν διόλου ευκαταφρόνητο.

Είχε κανείς κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα; Καμιά συμβουλή ίσως;
Δυστυχώς το forum ήταν κάτω για να ποστάρω νωρίτερα.

Φιλικά,
Στάθης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
stazzy (Stathis)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207cc 1.6T (2008)

Ένταξη: 28 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 120
Τόπος: Βύρωνας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Μάρ 2008, 11:09:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Update:

Έγινε αποδεκτή η πλήρης αντικατάσταση του κιβωτίου από Γαλλία.

Πώς μπορώ να επιβεβαιώσω ότι θα τοποθετηθεί καινούριο κιβώτιο; Απ' ότι ξέρω δεν υπάρχει ένα serial number / ένας κωδικός για όλο το σαζμάν.

Ελλάς το μεγαλείο σου. Όταν πήρα τον υπεύθυνο μου είπε περίπου 4-5 εργάσιμες θα κάνει η αποστολή από Γαλλία. Μετά από 10' με ξανακαλεί κάποιος άλλος από τον αντιπρόσωπο και με ενημερώνει ότι έγινε αποδεκτή η αλλαγή κιβωτίου. Στην ερώτηση μου πόσο καιρό θα πάρει η αποστολή, η απάντηση ήταν 10 εργάσιμες περίπου! Πάντως συμφώνησαν στο γεγονός ότι θα ξέρουμε σίγουρα τη Δευτέρα. Shocked

Είδομεν...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Μάρ 2008, 16:59:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω ακομα περιμενω το 2ο κλειδι που εκλεισα στις 15-1-2008 που ερχετε απο γαλλια...μετρα ποσος καιρος ειναι Crying or Very sad αυριο κλεινω 2 μηνες....
τι να πω?το 207 εχει ενα κιβωτιο καπως οπως κ ολα τα πεζο....
ποτε αυτοι οι ανθρωποι θα μαθουν να φτιαχνουν ενα σασμαν...μια συνεργασια εστω με μια τουοτα μια honda σε αυτο το θεμα θα ταν οτι πρεπει Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 15 Μάρ 2008, 07:55:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παντως για ολικη αλαγη σασμαν ειναι πολυ καλη φαση....
Για αλαγη αυτοκινητου απο χλωμο ως τελειως ακυρο!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Puzzle (Θάνος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 cc 1.6 (2007)

Ένταξη: 20 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 284

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Μάρ 2008, 13:16:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω εμπειρια και απο τις 2 περιπτωσεις..σασμαν και κλειδι...
Το κλειδι μου επεσε και μετα δεν ανοιγε..οντως ερχεται απο γαλλια και σε ενα μηνα ηδη το ειχα παρει στα χερια μου χωρις να κοιταξουν καν το παλιο..
Οσο για το σασμαν...
Παραλαμβανω το αυτοκινητο..βαζω 5η παω να κατεβασω 4η και δεν πηγαινε..επρεπε να κραταω τη ταχυτητα τερμα δεξια για να κατεβαζει σε 4 (ουσιαστικα απο 5η δεν πηγαινε μονο του στη νεκρα)..το παω και μου λενε οτι το πρωτο βημα ειναι να αλλαξουν κατι βιδες..δεν θυμαμαι καλα.. το περνω μετα απο μια μερα και παλι το ιδιο..
τελικα στελνουν τη περιπτωση στη γαλλια και τους απαντανε οτι θελει αλλαγη ενα κομματι στο σιδηρο εκει στην 5η ταχυτητα...οπως και εγινε..το αμαξι εμεινε μια μερα μεσα και απο τοτε μια χαρουλα..
Παντως ειναι ασχημο να βλεπεις οτι σου κατεβαζουν ολο το σασμαν σε ολοκαινουργιο αμαξι...
Ευτυχως πλεον εχω κανει 10000km και κανενα προβλημα..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stazzy (Stathis)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207cc 1.6T (2008)

Ένταξη: 28 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 120
Τόπος: Βύρωνας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 30 Μάρ 2008, 17:30:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γειά χαρά !!!

Άρα πάμε στον κανόνα shit happens...
Πάντως ακόμα δεν το έχω πάρει το αυτοκίνητο πίσω!?!

Έχω απογοητευτεί/στεναχωρεθεί τόσο πολύ που δεν έχω όρεξη ούτε τηλέφωνο να τους πάρω... Εν τω μεταξύ πληρωνω και μικτή ασφάλεια από 11.03 για να κάθεται στο συνεργειο...

Είδομεν αυτή την εβδομάδα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Puzzle (Θάνος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 cc 1.6 (2007)

Ένταξη: 20 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 284

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Μάρ 2008, 06:49:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stazzy έγραψε:
Γειά χαρά !!!

Άρα πάμε στον κανόνα shit happens...
Πάντως ακόμα δεν το έχω πάρει το αυτοκίνητο πίσω!?!

Έχω απογοητευτεί/στεναχωρεθεί τόσο πολύ που δεν έχω όρεξη ούτε τηλέφωνο να τους πάρω... Εν τω μεταξύ πληρωνω και μικτή ασφάλεια από 11.03 για να κάθεται στο συνεργειο...

Είδομεν αυτή την εβδομάδα...


Ειμαι σιγουρος οτι θα το παρεις πισω και μετα θα τα ξεχασεις ολα..θα το απολαυσεις οσο δε παει..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
souftasuk (souft)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 03 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Μάϊ 2008, 13:37:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια ειμαι ενα βημα πριν παραγγειλω το 207cc και διαβαζοντας αυτα εχω κατα φοβηθει. απότι καταλαβα σόλους τριζει η οροφη ή εχει προβλημα ή πεμπτη. και αν κανει ετσι τωρα μετα απο χρονια πως θα καταντησει? Μάρεσει πολυ ομως? Εσεις τι θα προτεινατε? να το παρω ή μονο ταλαιπωρια θα μου προσφερει? Προτεινεται καποια αντιπροσωπεια στη θεσσαλονικη?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
peugeot_ς (Γιώργος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 1.6 ατμο-σιδερο

Ένταξη: 17 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 81
Τόπος: Αθήνα - Λιβαδεια - Στροφουλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Μάϊ 2008, 14:22:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την απαντηση ηδη τη γνωριζεις. Παρτο 1 τεστ ντριβε, ψαξε ολες τις αντιπροσωπειες και ζυγιζε. Στο κατω κατω ολα τα καμπριο λογικο ειναι να εχουν καπους τριγμους και το προβλημα βρισκεται στα λαστιχακια απ'οσο γνωριζω. Οσο αναφορα το κιβωτιο ειναι αμα σου κατσει...... Wink


Εσύ δουλέυεις και η τύχη σου κοιμάται !!! Με λένε κουλομαρία !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stazzy (Stathis)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207cc 1.6T (2008)

Ένταξη: 28 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 120
Τόπος: Βύρωνας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Μάϊ 2008, 00:27:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

hello souftasuk!

Το αυτοκίνητο το πήρα τελικά μετα από 2-3 εβδομάδες. Ήρθε καινούριο σαζμάν από Γαλλία, τουλάχιστον έτσι μου είπαν.

Πιστεύω ότι ήταν απλά η κακιά στιγμή και έτυχε σε μένα.

Το αυτοκίνητο απλά φυσάει... και ... στριβει! Έίναι το πρώτο μου pug και το ευχαριστιέμαι όσο δεν παίρνει.

Όσο για την οροφή και τους τριγμούς, εχω γράψει 3,500km και δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Έχω πάρει και σπρει σιλικόνης για να περάσω τα λάστιχα τώρα που έρχονται οι ζέστες. Με λίγη φροντιδα και προδέρμ, δεν νομιζω να εχουμε πρόβλημα.

Χαιρετισμούς στην συμπρωτευουσα,
Στάθης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Μάϊ 2008, 13:59:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stazzy έγραψε:
hello souftasuk!




Έχω πάρει και σπρει σιλικόνης για να περάσω τα λάστιχα τώρα που έρχονται οι ζέστες. Με λίγη φροντιδα και προδέρμ, δεν νομιζω να εχουμε πρόβλημα.




νομιζω πως καλοκαιρι με ζεστες δεν πρεπει να πολυβαζεις σιλικονες κτλ γιατι ειναι ειδη πολυ μαλακη λογο θερμοκρασιας αν το παρακανεις κ αλλο μπορει να κοπει...αντιθετα το χειμωνα ειναι σκληρα τα λαστιχα κ θελουν...
το θεμα ειναι να τα κρατας οσο μπορεις καθαρα απο μακες κτλ...νερακι σαμπουανακι πανακι Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
souftasuk (souft)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 03 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 68
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Μάϊ 2008, 17:48:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δηλαδη παιδια θα το προτεινατε , ε? Παντως εμφανισιακα ειναι στολιδι το αυτοκινητο. Απο καταναλωση πως πανε οι 120 ιπποι?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Μάϊ 2008, 20:34:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="Puzzle"] Παντως ειναι ασχημο να βλεπεις οτι σου κατεβαζουν ολο το σασμαν σε ολοκαινουργιο αμαξι...
[quote]


Και λοιπον???Δλδ το εργοστασιο εγγαλε μονοκματο το μοτερ με το σαζμαν....δεν μπηκε ανθρωπινο χερακι να βιδωθει εξ αρχης στο εργοστασιο....?Περαν αυτου αμα ειχε θεμα στο να κανει ζημια οταν βγαινει τοτε δεν θα ειχε ενα σωρο βιδες γυρω γυρω αλλα θα ηταν φιξ.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1258s (PHP: 74% - SQL: 26%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on