PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Μπαταρίες Αυτοκινήτου Μειωμένου βάρους.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
nik_marin (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


306 Race

Ένταξη: 07 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 582

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Απρ 2011, 11:43:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:


προς το παρον θα πάω να πάρω αμεσα για συμβατικη bosch να κανω την δουλεια μου (και την βαζω μια αγγελία εκ των υστερων ενδεχομενως)


πάρε την συμβατική και μείνε με αυτήν ...


Link link2 link3
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Απρ 2011, 13:58:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

...εν το μεταξυ κι εγω εκει εχω καταλήξει με την διαφορα οτι θα την μετακομήσω με την πρωτη ευκαρία πίσω...
15 κιλά ειναι "αρκετα"...
περισσεύουν εμπρός ενω μου λειπουν απο πίσω... Wink
αν προλαβω θα πεταχτω τωρα το μενημερι να χτυπησω μια bosch s3 ή s4...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Απρ 2011, 16:09:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ παλιότερα (να τη μεταφέρω πίσω) όχι τόσο λόγω βάρους αλλά για κάτι χωροταξικές αλλαγές που ήθελα να κάνω. Κι αν θυμάμαι καλά, κόλλησα γιατί δεν έβρισκα κάποιο κατάλληλο, αρκετά κλειστό και σκληρό κουτί ώστε να βρίσκεται προστατευμένη από διάφορα μπαγκάζια που μπορεί να πηγαινοέρχονται στο χώρο...
Έχεις βρει κουτί?


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Απρ 2011, 16:13:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

traba παρε μια μικρη σα τη δικια μου απο τη πειραιως ρε βλαμενε ή χωσε κουλ αλεξη να παει....

ακους εκει μπος καινουργια

θυμα Laughing

κουτι η δικια μας εχει το πλαστικο το μαμα που ειναι μαι χαρα με καπακι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Απρ 2011, 16:15:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

...τελικα χτυπησα μια EXIDE Excell 62 Ah 540 A (EN) απο τον Savel... 70ε ... Wink Wink
τελεια φανταστικα...
ζητείται "μπαλαντεζα" για μεταφορα πίσω... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Απρ 2011, 16:16:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε γίνεται να φτιαχτεί ένα αλουμινένιο? πόσο να κοστίζει άραγε...? με επένδυση εσωτερικά armaflex θα είναι κομπλέ...!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Απρ 2011, 16:23:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παναγιώτη το 1600 εχει 45αρα, το 2λιτρο 55αρα (η βος προτείνει 56αρα 480κρυα s3 ή ακομα καλητερα 60αρα 540κρυα s4)

τετοια (σε ισχυ) "μικρη" ξεφευγει τελειως σε κοστος, ενώ με Τάσο που μιλαγα που εχει πάρει μια μικρη μου ελεγε οτι καθε τρεις και λιγο ηθελε φορτισμα
εσυ δεν θυμαμαι τι εχεις...

η εχιδε ειναι 62/540 και απ οσο την ειδα "με το χερι" μιας και δεν ειχα ζηγαρια μαζι μου... μου φανηκε ελάχιστα πιο ελαφρυα απ την S4, χωρις να χανει σε επιμερους χαρακτηριστικα...

καποια στιγμη θα κατσω να φτιάξω μια ομορφη βαση για πισω και θα κανω την μεταφορα Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MEMsound στις Παρ 15 Απρ 2011, 16:26:05, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Απρ 2011, 16:24:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

45ara και δε εμεινα ποτε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Απρ 2011, 16:28:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε οταν λεω "μικρη"
δεν εννοω την 45αρα
προφανως και εσυ δεν προκειται να μεινεις ποτε


εννοω μικρη/ελαφρυα τυπου Brail/odyssey κλπ (βαρους 5~7κιλων)


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Απρ 2011, 19:02:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
καποια στιγμη θα κατσω να φτιάξω μια ομορφη βαση για πισω και θα κανω την μεταφορα Wink
Να μην φτιάξεις τίποτα πίσω, ανοίγεις 2 τρύπες στο πάτωμα του πορτ μπαγκάζ και παίρνεις όλη την βάση (μαζί με το πλαστικό περίβλημα αν θες) από τον χώρο της μηχανής Very happy



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Απρ 2011, 19:40:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτι τέτοιο θα ήταν gg




Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Απρ 2011, 20:05:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@reselie...
υπερπαραγωγή... Laughing
Πόσο εχει αυτο ετοιμο?

Steve έγραψε:
MEMsound έγραψε:
καποια στιγμη θα κατσω να φτιάξω μια ομορφη βαση για πισω και θα κανω την μεταφορα Wink
Να μην φτιάξεις τίποτα πίσω, ανοίγεις 2 τρύπες στο πάτωμα του πορτ μπαγκάζ και παίρνεις όλη την βάση (μαζί με το πλαστικό περίβλημα αν θες) από τον χώρο της μηχανής Very happy

δεν διαφωνω
δεν το χω ψαξει καθολου προς στιγμη
το δικο μου δεν εχει πλαστικο περιβλημα
ειχε ενα ευκαμπτο (σαν υφασματινο ας πουμε) καλυμμα

υπαρχει ενα "θεμα" (μπορει να λεω και παπαριες) με την γειωση του μοτερ μιας και απο το "-" της μπαταρίες το καλώδιο πρωτα πάει πάνω στο μοτερ (προφανως για αμεση γειωση δυναμό, μιζας κλπ) και απο εκει (απο το ιδιο σημειο πάνω απο το μοτερ) πάει αλλο καλώδιο πάνω στο σασί.

χμμμ

πρεπει να δω πως το χει κάνει ο Τάσος στο δικο του.


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Απρ 2011, 20:29:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το είχα ψάξει εγώ παλαιότερα, αλλά όταν είδα ότι για τα καλώδια + περαστικά να πάει πίσω θες κανα 50+ ευρώ... ξενέρωσα Evil



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 16 Απρ 2011, 09:28:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλώδια ναι είναι ακριβούτσικα και θες και μεγάλα απο θέμα gauge..δε ξέρω με τις ασφάλειες κτλπ τι κάνεις για να είσαι καλυμένος...μπας και θέλει καμία μεγάλη ακριβώς μετά το πόλο..
Καλή φάση αλλα δε ξέρω αν είναι value/money...
το κουτί παραπάνω κάνει περι τα 70€ και είναι της odyssey αν δε κάνω λάθος...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 16 Απρ 2011, 09:39:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@στεβε...λογικα ...ενας σκασμός λεφτα..

@ρεσελιε
αρα το παραπάνω ετοιμο το ξεχναμε...

τα καλώδια ειναι τα ακριβα (θα χουν κι αυτα καποιο βαρος - by the way) και σιγουρα θα εβαζα και μια ασφαλεια ακριβως μετα τον πόλο...

τι gause να χρειαζεται?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 16 Απρ 2011, 09:51:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
@στεβε...λογικα ...ενας σκασμός λεφτα..

@ρεσελιε
αρα το παραπάνω ετοιμο το ξεχναμε...

τα καλώδια ειναι τα ακριβα (θα χουν κι αυτα καποιο βαρος - by the way) και σιγουρα θα εβαζα και μια ασφαλεια ακριβως μετα τον πόλο...

τι gause να χρειαζεται?


για 40-45 amp τυπικά θές 6 gauge αλλα μιας και ποτέ δε πρόκειται να τραβήξει τόσο συνεχόμενα φαντάζομαι οτι με 8άρι θα είσαι καλυμένος για να είναι και πρακτικό (= πιο λεπτό/ευλύγιστο) και να μήν έχεις και μεγάλη πτώση τάσης


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 16 Απρ 2011, 10:09:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βασικα εχει σημασια ποσο τραβαει η μιζα
το δικο μου εργοστασιακα εχει 55αρα μπαταρια ή δε μπος προτινει και 60αρα...

αρα το 6αρι δεν το γλιτωνουμε για να χουμε το κεφαλι μας υσηχο...
http://www.galeadisbross.gr/default.asp?sid=3565&LangId=120



η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 16 Απρ 2011, 10:53:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thumb Left απλά έχε υπόψην οτι το στιγμιαίο peak που κάνει όταν τραβάει η μίζα δε θα σου προκαλέσει πρόβλημα μιας και ούτε μιλάμε για πολύ λεπτό καλώδιο αλλα ούτε πρόκειται να ζεσταθεί σε 2 δεύτερα...βέβαια "κάλιο γαιδουροδενε παρά γαιδουρογύρευε..."


το κακό με τόσο χοντρό καλώδιο είναι οτι δε περνά εύκολα απο τις τάπες* τις πλαστικές πόσο μάλλον στη δικιά σου περίπτωση που πρέπει να περάσεις και + και γείωση.... Confused


*(ειδικά αν έχεις και "εξτρα" δηλαδή συναγερμούς κτλπ)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 16 Απρ 2011, 11:06:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν κολλάμε εκει
νεα τρυπα με νεα ταπα (βαψιματακι κλπ) και ομορφη προσεγμενη δουλεια
αν καποια στιγμη το κανω, θα γινει σωστα

ισως να ειναι και υπερβολη το 6αρι
βαρος εχουμε ιδεα ποσο εχει το μετρο απο δαυτα?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 16 Απρ 2011, 11:22:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
δεν κολλάμε εκει
νεα τρυπα με νεα ταπα (βαψιματακι κλπ) και ομορφη προσεγμενη δουλεια
αν καποια στιγμη το κανω, θα γινει σωστα

ισως να ειναι και υπερβολη το 6αρι
βαρος εχουμε ιδεα ποσο εχει το μετρο απο δαυτα?


άν δεν κάνω κάποια μπαρούφα στο πώς το υπολογίζω αν βάλουμε εμβαδό επιφάνειας 0,13cm2*100cm=13cm3 άρα 13 κυβικά εκκατοστά χαλκός / μέτρο
13cm3*4m(μήκος) = 52 cm3

ειδικό βάρος χαλκού = ~8,92g/cm3 άρα 8,92*52 = ~ μισό κιλό για 4 μέτρα
Wacko

χωρίς τη μόνωση τα παραπάνω και ΑΝ δεν έχω κάνει κάτι λάθος και ΑΝ μιλάμε για καθαρό χαλκό και φούλ πυκνώτητα(= οχι πολύκλωνο) άρα λογικά είσαι κάτι λιγότερο απο μισό κιλό....λίγο δεν είναι ωρε?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 4 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2207s (PHP: 89% - SQL: 11%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on