PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Η Renault παρουσιάζει το αντίπαλο δέος του 307 CC

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Νέα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Μάρ 2003, 21:57:48    Θέμα δημοσίευσης: Η Renault παρουσιάζει το αντίπαλο δέος του 307 CC Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δύο σε συσκευασία ενός. Είναι η νέα τάση που έχει τρελάνει κατασκευαστές και αγοραστές και όλοι τρέχουν να προλάβουν το τραίνο. Αν λοιπόν σας αρέσει το νέο Megane της Renault που μόλις κυκλοφόρησε, αλλά η οικογενειακή version δεν ήταν αυτό ακριβώς που θέλατε, τότε η γαλλική εταιρία παρουσιάζει στην Έκθεση Αυτοκινήτου της Γενεύης τη δική της άποψη στη συσκευασία δύο σε ένα, που την κάνει να ξεχωρίζει από τον ανταγωνισμό, ο οποίος αρχίζει να... πληθαίνει επικίνδυνα προς μεγάλη ανησυχία των απανταχού... σνομπ!



Το νέο, λοιπόν, Megane σε έκδοση κουπέ-καμπριολέ, μεγάλωσε αρκετά σε σύγκριση με τον προκάτοχό του (4,35 μ. αντί για 4,02 μ.) και επιπλέον, αντί να έχει μεταλλική οροφή η οποία να διπλώνει σε τρία κομμάτια στο πορτ μπαγάζ, διαθέτει γυάλινη, διάφανη και μονοκόμματη, δίνοντας άλλον αέρα στο όμοφο κουπέ! Εκτός του ότι δεν προκαλεί τους κλειστοφοβικούς με τα συνηθισμένα κουπέ, σας επιτρέπει να βλέπετε γύρω-γύρω, αλλά και να σας... βλέπουν! Κι αν οι υποψήφιοι αγοραστές από την Κρήτη ή τη Λάρισα φοβούνται ότι θα τους καίει ο ήλιος, να τους καθησυχάσουμε λέγοντας ότι είναι φτιαγμένη από ειδικό γυαλί, το Venus 35 πάχους 4χλστ. με αυξημένη ικανότητα ανάκλασης και εξουδετέρωσης της θερμικής ακτινοβολίας.



Η οροφή αυτή και ο ηλεκτροϋδραυλικός μηχανισμός της, κατασκευάζεται στην αμαξοποιία του κ. Κάρμαν στη Γερμανία (εκεί φτιάχνονταν όλα τα ανοιχτά Renault) και στη συνέχεια έρχεται στη Γαλλία, μια και όλες οι παραλλαγές του Megane II, κατασκευάζονται πλέον στο εργοστάσιο του Ντουαί. Πέρα από την οροφή, έμφαση έχει δοθεί στην αρμονία των γραμμών του νέου κουπέ-καμπριολέ, τόσο στο εμπρός μέρο όσο και -κυρίως- στο πίσω. Εσωτερικά, οι ομοιότητες είναι αρκετές με τη μπερλίνα, αλλά υπάρχουν και πολλές νέες αισθητικές πινελιές. Η θέση του οδηγού βρίσκεται τοποθετημένη 2,4 εκ. πιο χαμηλά σε σχέση με αυτή της 3/5πορτης έκδοσης και οι Γάλλοι λένε ότι και οι πίσω θέσεις είναι αρκετά άνετες.



Όπως και στο 307 CC, o χώρος των αποσκευών είναι... μεγαλύτερος (490 έναντι 330 λίτρων VDA) όταν η οροφή είναι κλειστή! Υπάρχει ρολ μπαρ που είναι είτε σταθερό είτε ενεργοποιείται αυτόματα, ο εξοπλισμός είναι πλήρης και πολύ καλή η ακουστική και θερμική μόνωση. Κάτω από το καπό τοποθετούνται οι γνωστοί βενζινοκινητήρες 1.6 και 2.0 λίτρων με απόδοση 113 και 134 ίππων αντίστοιχα, καθώς και ένας πετρελαιοκινητήρας τούρμπο 1.9 με 120 ίππους. Το μόνο κακό με το Megane, είναι ότι δεν θα το έχουμε για το καλοκαίρι που έρχεται, καθώς η παραγωγή του αρχίζει στα τέλη Αυγούστου. Μέχρι τότε υπομονή και καλές... φωτογραφίες!



Πηγή : flash.gr


Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Μάρ 2003, 00:22:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτι από Calibra - SLK και 307 Cc μου φέρνει!
Το βλέπω πάντως ποιο συντηρητικό από το αδερφάκι του.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
PUGMAD (Γίωργος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 1.1 (8V) ΧΝ (2001)

Ένταξη: 17 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 57
Τόπος: Ρέθυμνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Μάρ 2003, 00:33:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ομορφο αμαξι αλλα η καμπυλη οροφη-μπροστινη κολονα δεν μου φαινεται να δενει τοσο ωραια με τις ευθειες γραμμες και τις πολλες γωνίες του υπολοιπου αυτοκινητου.Το 307CC εχει πολυ πιο αρμονικη σχεδιαση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Μάρ 2003, 04:13:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΜΟΝΑΔΙΚΟ!
Πανέμορφο και δωρικό μαζί. Δείχνει πολύ δεμένο και σίγουρα είναι. Φυσικά και είναι αντικειμενικά πολύ πιο όμορφο από τα λοιπά Megane II.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Μάρ 2003, 14:10:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά πολύ ωραίο, ό,τι και να λέμε!
Κάτσε καλά δηλαδή...
Τα πίσω φώτα του είναι απευθείας από laguna ή κάνω λάθος;


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Μάρ 2003, 17:20:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ολη η "μαγκια" που θα το ξεχωριζει ειναι το πισω φως-stop στο πορτμπαγκαζ.
πολυ ομορφο !

γενικα ομως το 307cc το θεωρω ομορφοτερο και μαλιστα ποιο μοντερνο με τις καμπυλες του κι τα κολπα του.
ειδικα κλειστο ειναι παρα πολυ ομορφο!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 08 Μάρ 2003, 08:47:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστεύω ότι η Peugeot σε εμφάνιση δεν έχει ακόμη αντίπαλο. Η Renault έχει άλλη φιλοσοφία. Έχει κορυφαία ποιότητα και τεχνολογία και θέλει να το δείχνει. Αυτόν τον αέρα αποπνέουν οι τελευταίες της κατασκευές. LagunaII, Avantime, VelSatis, MeganeII και το ClioIII που θα έρθει αργότερα.

Νομίζω ότι στην ουσία η Renault δεν προσπαθεί να ανταγωνιστεί την PSA, αλλά να συνεργαστουν και οι τρεις (ή μάλλον, δύο) ώστε να κυριαρχήσουν στην παγκόσμια αγορά, προς όφελος της Γαλλικής οικονομίας.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
pduke (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 17 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1311
Τόπος: Scholarington(Duke of..)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 09 Μάρ 2003, 21:28:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Πιστεύω ότι η Peugeot σε εμφάνιση δεν έχει ακόμη αντίπαλο. Η Renault έχει άλλη φιλοσοφία. Έχει κορυφαία ποιότητα και τεχνολογία και θέλει να το δείχνει. Αυτόν τον αέρα αποπνέουν οι τελευταίες της κατασκευές. LagunaII, Avantime, VelSatis, MeganeII και το ClioIII που θα έρθει αργότερα.

Νομίζω ότι στην ουσία η Renault δεν προσπαθεί να ανταγωνιστεί την PSA, αλλά να συνεργαστουν και οι τρεις (ή μάλλον, δύο) ώστε να κυριαρχήσουν στην παγκόσμια αγορά, προς όφελος της Γαλλικής οικονομίας.


Ναι αγόρι μου άμα είσαι ρενάκιας όλα όμορφα τα βλέπεις....σε καταλαβαίνω.....αλλά μόλλα ταύτα στα παλιότερα ρενώ δεν χρειαζόταν να λέμε τίποτε απολύτως....


GT όπως Μέγας Τουρίστας

Don't forget about the boogie ... and those marvellous bastards !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 10 Μάρ 2003, 01:11:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pduke έγραψε:

Ναι αγόρι μου άμα είσαι ρενάκιας όλα όμορφα τα βλέπεις....


Εγώ; Ρενάκιας; Rolling eyes Rolling eyes


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Νέα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2523s (PHP: 55% - SQL: 45%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on