PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Προγράμματα - εργαλεία - εφαρμογές
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανακοινώσεις - Ερωτήσεις - Παρατηρήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Ιούλ 2002, 16:53:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

chatasos έγραψε:
Στο παρακάτω link φαίνεται ότι η τελική σχέση είναι 3.77, ενώ αυτή που
είναι 3.58 είναι η όπισθεν.

http://www.autotriti.gr/00_new/choose_montel/show_sig_6.asp?b_id=735&t_id=626&montelo=PEUGEOT

Μήπως τελικά έχει γίνει κάποιο λάθος?


Ναι! Για πολλοστή φορά έχει λάθος το Auto-Τρίτη!
Μιλάει για το μοντέλο 206 1.6 3d 110 PS XS 2AB,ABS,CLIMA,RCD και αναφέρει πολλά λάθη και χωρίς πολύ ψάξιμο:

Διάσταση ζαντών: 6X14 αντί 6X15
Ελαστικών: 175/65/14 αντί 195/55/15
Βάρος: 1025 αντί 1100
Σχέση όπισθεν: 3,58 αντί 3,77
Σχέση τελικού: 3,77 αντί 3,58 (εδώ ολοφάνερα μπερδεύτηκε)
Τα νούμερα στις ταχύτητες δεν τα καταλαβαίνω αλλά τα χαω/1000σαλ με 5η που λέει είναι επίσης λάθος 33 αντί 35,2
Υποβοήθηση κρεμαγιέρας λέει προαιρετική αντί για στάνταρ
Ταμπούρα πίσω αντί Δίσκους!!
Χωρίς ABS ενώ αναφέρεται σε μοντέλο με ABS!!!
Ανάρτηση πίσω: Ημιάκαμπτος ¶ξονας!!!!! αντί Ράβδοι Στρέψης με αντιστρεπτική δοκό

Πιθανότατα αναφέρεται στο περυσινό 5θυρο μοντέλο, ούτε καν στο περυσινό XS, και καμία σχέση με το φετινό XS. Δεν αποκλείεται και τα τεχνικά χαρακτηριστικά πλην των επιδόσεων, να είναι τα τεχνικά του παλιού 1.6 8V. Χώρια που και πάλι δεν εξηγούνται κάποια χοντρά λάθη...

Τα περισσότερα περιοδικά αυτοκινήτου στην Ελλάδα ακολουθούν μία διαδικασία απλοποιήσεων και ισοπέδωσης που εξυπηρετεί την ανάγκη τους για ταχύτητα στην σύνταξη και έγκαιρη έκδοση του περιοδικού. Πλην των 4Τροχών και του Drive (με τη σειρά που τα αναφέρω και που επίσης δεν αποφεύγουν τις ανακρίβειες πχ στον πίνακα χαρακτηριστικών δίνουν στο 206 1.6 16V για τα 100χαω από στάση 10,4sec, ενώ τόσο στις δοκιμές τους όσο και η Peugeot δίνουν 9,3-9,4sec), ίσως κατά τρίτο λόγο και του AutoMotorSport (που κατά κανόνα μεροληπτεί για ευνόητους λόγους υπέρ των γερμανικών στα συγκριτικά τεστ) όλα τα άλλα περιοδικά υπάρχουν καθαρά για λόγους μάρκετινγκ και απευθύνονται σε αμαθές ή ημιμαθές κοινό.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Ιούλ 2002, 17:16:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οπότε δεν θα με βρίσουν που τους έστειλα τα δικά μας...
Confused Confused Confused Confused

Το πρόβλημα είναι πως τους αποδεικνύεις ότι τα δικά σου είναι τα σωστά.

anyway, thx για την επεξήγηση στο προηγούμενο post.


Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 08:50:52    Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αποκλίσεων χαω & σαλ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Βρε, μπελά που βρήκα.... Confused

Προς Pezomania:
Τα ελαστικά σου είναι σωστά, άρα...
Οι ενδείξεις που αναφέρεις είναι σχεδόν ταυτόσημες με τα πραγματικά χαω. 5η και 3000σαλ = 105,7χαω (εσύ 107) και 4η και 3000σαλ = 85,5χαω (εσύ 83)
Οι αποκλίσεις 1-2χαω μπορεί να οφείλονται και σε οπτικό σφάλμα ασυγχρονικότητας δικής σου, εξάλλου είναι δύσκολο να τοποθετήσεις το στροφόμετρο ακριβώς και χωρίς ουδεμία παρέκκλιση στις 3000σαλ, αλλά είναι και αμελητέες. Αυτό σημαίνει ότι στις 6200σαλ θα πρέπει να βλέπεις σχεδόν 220χαω. ¶ρα είδες λάθος όταν είπες ότι έπιασες 6200σαλ με 5η στην ευθεία!!! Αυτή είναι η τελική από το 2λιτρο.
Με air condition και με 4 άτομα έχω πιάσει 190χαω στην ευθεία, τουτέστιν μην προσπαθείς να μου πεις ότι το 206 μου σέρνεται... Razz
Και κακώς που δεν είδες τις σαλ εκείνη την ώρα. Όταν ξαναβγείς σε καλό ισιάδι και χτυπήσεις τα 200 θα δεις ότι οι στροφές σου θα είναι περί τις 5700! Θεωρητικά πάντα το στροφόμετρο δεν μπορεί να παρεκλίνει και μάλιστα τόσο πολύ (είχες πει ότι με 6200σαλ είδες 205χαω ενώ έπρεπε να τα δεις με 5800σαλ δηλ. 400σαλ διαφορά)!! Οι κατασκευαστές πριν από 10χρόνια όριζαν μέγιστη απόκλιση του καινούργιου στροφομέτρου τις ±50σαλ. Εκτός και αν συμβαίνει κάτι με το στροφόμετρο στο 206 σου που δεν καταλαβαίνω. Αλλά μάλλον εσύ κάνεις το λάθος... Wink

:D

NAI! Το βρήκαμε τώρα φταίω εγώ Wink

Μία δεν βλέπω καλά, μία το στροφόμετρό μου πάει λάθος, πες το στα ίσα σαν άντρας : Το στροφόμετρό σου ανεβένει σαν τρελό και δεν προλαβένεις ούτε να το δείς Wink :D

Σε σένα δεν συμβαίνει αυτό; κρίμα Mr. Green


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 10:31:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pezomania έγραψε:
πες το στα ίσα σαν άντρας : Το στροφόμετρό σου ανεβένει σαν τρελό και δεν προλαβένεις ούτε να το δείς


Pezomania 206.

Tο νέο υβριδικό 206 με κινητήρα από Concorde. 8O 8O

Όλα τα άλλα είναι απλώς οδοντόκρεμες.

Aλήθεια πόσο πάει το λίτρο η κιροζήνη; 8O 8O


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 10:46:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
pezomania έγραψε:
πες το στα ίσα σαν άντρας : Το στροφόμετρό σου ανεβένει σαν τρελό και δεν προλαβένεις ούτε να το δείς


Pezomania 206.

Tο νέο υβριδικό 206 με κινητήρα από Concorde. 8O 8O

Όλα τα άλλα είναι απλώς οδοντόκρεμες.

Aλήθεια πόσο πάει το λίτρο η κιροζήνη; 8O 8O


¶στα να πάνε ένας μισθός μόνο για καύσιμα Crying or Very sad

Αλλά αξίζει τον κόπο Twisted evil


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 23:59:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
pezomania έγραψε:
πες το στα ίσα σαν άντρας : Το στροφόμετρό σου ανεβένει σαν τρελό και δεν προλαβένεις ούτε να το δείς


Pezomania 206.

Tο νέο υβριδικό 206 με κινητήρα από Concorde. 8O 8O

Όλα τα άλλα είναι απλώς οδοντόκρεμες.

Aλήθεια πόσο πάει το λίτρο η κιροζήνη; 8O 8O


Pezomania 206 Concorde
Σας προσπερνάει μόνο από πάνω...
Miltellas 206 Red October
Προσπερνά τον Pezomania πάντα από κάτω... Mr. Green :fist: Twisted evil Razz


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Ιούλ 2002, 08:14:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pezomania 206 Concorde
Σας προσπερνάει μόνο από πάνω...
Miltellas 206 Red October
Προσπερνά τον Pezomania πάντα από κάτω... Mr. Green :fist: Twisted evil Razz[/quote]

Πρόσεχε μην βρείς! Είμαι χαμηλωμένος :D :D


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Ιούλ 2002, 08:49:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pezomania έγραψε:

Πρόσεχε μην βρείς! Είμαι χαμηλωμένος :D :D


Δεν θα βρω γιατί είμαι κι εγώ χαμηλωμένος. :D :D Razz
Ε, κι αν βρω, θα γίνω CC. Πού να δίνεις τώρα 6μύρια για CC; Περνάς κάτω από τον Pezomania κι είσαι έτοιμος! 8O 8O


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Ιούλ 2002, 09:56:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
pezomania έγραψε:

Πρόσεχε μην βρείς! Είμαι χαμηλωμένος :D :D


Δεν θα βρω γιατί είμαι κι εγώ χαμηλωμένος. :D :D Razz
Ε, κι αν βρω, θα γίνω CC. Πού να δίνεις τώρα 6μύρια για CC; Περνάς κάτω από τον Pezomania κι είσαι έτοιμος! 8O 8O


Μου αρέσεις γιατί έχεις αίσθηση του χιούμορ! Και ποτέ δεν παρεξηγείς τις β@@@@ες που λέω!

Γι' αυτό σε πάω (αν και είσαι λίγο αργός για να με περάσεις έστω και από κάτω (Όχι θα σάφηνα :D ))


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Ιούλ 2002, 10:22:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pezomania έγραψε:

Μου αρέσεις γιατί έχεις αίσθηση του χιούμορ! Και ποτέ δεν παρεξηγείς τις β@@@@ες που λέω!

Γι' αυτό σε πάω (αν και είσαι λίγο αργός για να με περάσεις έστω και από κάτω (Όχι θα σάφηνα :D ))


Γιατί έγω θα σ'αφήσω; :D
Πήγαινε διάβασε στις Βλάβες, στα Ηλεκτρικά παράθυρα, να δεις τί σου επιφυλάσσω... Razz


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Ιούλ 2002, 09:34:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από auto-τρίτη μου είπαν πως για τις σχέσεις, είναι σίγουρα σωστές οι
δικές τους. Για τα άλλα μπορεί να έχουν κάνει και λάθος.
Επίσης 1.6 (8v) και 1.6 (16v) έχουν ακριβώς τις ίδιες σχέσεις 8O

Τελικά θα ρωτήσω την Lion και βλέπουμε.....


Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Ιούλ 2002, 10:40:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να και η απάντηση της Lion (ταχύτατη !!!)...




Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Ιούλ 2002, 10:50:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δικαιώθηκα για άλλη μαι φορά!!

Και εγώ και ο Pezomania!

Μου φαινόταν πολύ μακρύ το διαφορικό πριν. Τώρα είναι σωστό!



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Ιούλ 2002, 11:00:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Δικαιώθηκα για άλλη μαι φορά!!

Και εγώ και ο Pezomania!

Μου φαινόταν πολύ μακρύ το διαφορικό πριν. Τώρα είναι σωστό!


Συμφωνώ με Sidobre και Pezomania. Aπό αίσθηση δεν μου φαινόταν τόσο μακρύ το κιβώτιο του 16V. Tο είχα γράψει και στο topic για τις αλλάγές σχέσεων. Aπλώς δεν μπορούσα να το αποδείξω.

Thank you chatasos. Laughing Laughing Laughing Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Ιούλ 2002, 13:11:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας το έλεγα δεν σας το έλεγα;Είναι δυνατόν να μην ανεβάζει η 5η μας πάνω από 6100! Του Miltella δεν μπορούσε επειδή το έχει μπουκομένο :D :D

¶σε που το δικό μου εχει και ηλεκτρονικό στροφόμετρο (και όχι φουρφούρι Twisted evil ) και είναι ακριβείας (βλ. Concord :D Mr. Green )


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Ιούλ 2002, 03:52:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά, αποδεικνύεται μάλλον ότι το μοναδικό σωστό που είχε το Auto-Τρίτη ήταν οι σχέσεις μετάδοσης! Αφού το επιβεβαιώνει η Lion λύνεται το θέμα... Για να εξηγήσω την εμμονή μου στο θέμα, τις τιμές στις σχέσεις τις είχα πάρει από το περιοδικό 4ΤΡΟΧΟΙ (τ368 όπισθεν:3.751 & διαφορικό:3.584 - τ367 206CC διαφορικό:3.584 - δύο φορές το ίδιο λάθος; Μήπως πρέπει να επικοινωνήσουμε και με τους 4τροχούς; ) που δυστυχώς δεν επιβράβευσε ούτε και αυτό τελικά την εμπιστοσύνη μου (έτσι φαίνεται τουλάχιστον)! Evil Την ίδια τιμή διαφορικού ανέφερε και το DRIVE (δεν βρήκα το τεύχος)! Evil Εκτός και αν η Lion κάνει το λάθος... Αλλά ποιός τολμά να την αμφισβητήσει;
Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου και εξηγώ. Εάν το κοντέρ δείχνει σωστά τότε στις 5800σαλ & 5η έχω πράγματι 205χαω, αλλιώς το κοντέρ κλέβει 10χαω και με 5800σαλ έχω εν τέλει 195χαω. Εν τω μεταξύ το κοντέρ μου δείχνει στα ίδια χαω (περίπου 140χαω) λίγοτερα από το 206 1.4 κατά 5-7χαω, λιγότερα από Accent 1.5 κατά 6-8χαω, λιγότερα από Carina ε & λιγότερα από Rover 414 (δεν θυμάμαι πόσο)! Όταν δοκίμαζα το πρόγραμμα τεστάρισα σε παρόμοια διαδρομή αυτά τα αυτοκίνητα παράλληλα με το δικό μου γιατί όλοι αυτοί ήθελαν να μάθουν πόσο κλέβει το κοντέρ τους σε σχέση με το υποτιθέμενο ακριβές δικό μου! Δηλαδή εκείνα τα κοντέρ πόσο κλέβουν στα 200χαω; 15 με 20 χαω; Σαν πολύ δεν είναι; Ή μηπως έχουν βγει δύο διαφορικά για το 1.6 16V (υπ'όψιν ότι ο Pezomania ανέφερε 205χαω με 5η στις 6100 ή 6200σαλ, καμία σχέση πάντως με το δικό μου);

Όσον αφορά το θέμα του σασμάν, το 206 1.6 έχει πολύ μακρύ (το δικό μου τουλάχιστον). Σε κόντρες με καβλωμένα Rallye ή Saxo σε ευθείες με παίζουν από πίσω επαναγεμίζοντας την 4η τους (με πιάνουν, αφήνουν και με ξαναπιάνουν!!!)ενώ εγώ παιδεύομαι να την γεμίσω! Μόνο στις τελικές τα συναγωνίζομαι κάπως. Οδηγήστε ένα 2061.4 για να δείτε πώς γεμίζει (αν υπολογίσετε την έλλειψη δύναμης γεμίζει πιο νευρικά από το 1.6, δεν φεύγει φυσικά το ίδιο γρήγορα, αλλίμονο) και οδηγήστε και ένα Rallye για να δείτε τί θα πει κοντό σασμάν. Το δικό μας είναι μακρύ, θεόμακρυ....

Και μην πεταχτεί κανένας Pezomania να μου πει ότι έχω πρόβλημα στον κινητήρα... Θα αντιπροτείνω να βάλει το Concorde του δίπλα στο Rallye του Pugsang, δεν θα του το αρνηθεί, και να δει τί εστί βερύκοκο... Twisted evil


Για να ολοκληρώσουμε το πρόγραμμα θα κάνουμε την διόρθωση στην τελική σχέση (και τις μικροδιορθώσεις στις άλλες που πρακτικά παραμένουν ίδιες) και να επισημάνω κάτι ακόμη. Για να καλύψω το χάσιμο της διαμέτρου της ρόδας από το πάτημα του πέλματος και το μάγουλο στο ελαστικό, υπολογίζω την περιφέρεια όχι με την σταθερά 3.14 αλλά με 3.014 που αντιστοιχεί σε μείωση διαμέτρου κατά 2.4 πόντους. Αυτό βέβαια μπορεί να παίζει από ελαστικό σε ελαστικό, ανάλογα με το προφίλ αλλά και την σκληρότητά του, και τις πιέσεις. Επειδή θεωρώ ότι σε κάποιες περιπτώσεις οι 2.4 πόντοι ίσως είναι πολλοί, μπορούμε εναλλακτικά να βάλουμε 3.06 που αντιστοιχεί σε 1.5 πόντους. Ίσως βέβαια η καλύτερη λύση θα ήταν να βάλουμε μια μέση τιμή δηλ. 3.035 που αντιστοιχεί σε 2 πόντους. Βρήκα και έναν παρόμοιο υπολογιστή ταχύτητας στο site της volkswagen που χρησιμοποιεί τη σταθερά 3.14 χωρίς να υπολογίζει το χάσιμο.

Είδομεν...
Smile


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Ιούλ 2002, 04:34:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pezomania έγραψε:
Σας το έλεγα δεν σας το έλεγα;Είναι δυνατόν να μην ανεβάζει η 5η μας πάνω από 6100! Του Miltella δεν μπορούσε επειδή το έχει μπουκομένο :D :D

¶σε που το δικό μου εχει και ηλεκτρονικό στροφόμετρο (και όχι φουρφούρι Twisted evil ) και είναι ακριβείας (βλ. Concord :D Mr. Green )


Χμμ! Δε μου λες έχει το Concorde στροφόμετρο; Μήπως αυτό το όργανο στο ταμπλώ σου που το πέρασες για στροφόμετρο είναι... υψόμετρο; Laughing Τελικά πρέπει να έχεις φοβερή επιτάχυνση... καθ' ύψος; Razz Razz Razz Laughing


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Ιούλ 2002, 08:26:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:


Και μην πεταχτεί κανένας Pezomania να μου πει ότι έχω πρόβλημα στον κινητήρα... Θα αντιπροτείνω να βάλει το Concorde του δίπλα στο Rallye του Pugsang, δεν θα του το αρνηθεί, και να δει τί εστί βερύκοκο... Twisted evil


Smile


Αγαπητέ Miltella, τα έχω "στήσει" άπειρες φορές με vts (το έχει ο κολλητός μου) και δεν με έχει πάρει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ! Με Rallye τα έχω "στήσει" (16v πάντα) μέχρι την 3η είμαι ακριβός δίπλα του και μου ξεκόλησε σε 4η 1-1,5 καρότσα και την κρατήσαμε σταθερή την διαφορά μέχρι 200+ που αναγκαστηκά κόψαμε! ¶ρα ξέρω ότι "χάνουμε" από τα ξαδερφάκια μας, αλλά δεν φταίνε (μόνο ) οι μακρυές σχέσεις κοίτα και :
1ο βάρος 206: 1018 vs Rallye 950!
2o ελαστικά 206: 195/55 R15 vs 185/55 R14!


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Ιούλ 2002, 13:50:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο manual αναφέρει ότι το 206 1.6 16V είναι 1100 κιλά! Κάνω λάθος;

Νέα μέτρηση: Εθνική οδό για Χαλκιδική, πρίν τη στροφή Θέρμης-Αεροδρομίου 205χαω που ανεβαίνουν κι άλλο στις 5800-5900σαλ, δύο άτομα και αναμμένο air-condition!!! Να τ' αφήσω;

Pezomania, το 206 μου είναι νορμάλ (εκτός από ανάρτηση), και τα αυτοκινητάκια που κοντράρω δεν είναι, εάν κρίνω από τα μπουριά και τον θόρυβο που κάνουν. Στο δικό σου τί έχεις βελτιώσει; Ρωτώ επειδή είπες ότι δεν σου φεύγουν τα Rallye και τα VTS...
Έχεις επιβεβαιώσει την ένδειξη του στροφομέτρου στα 205χαω; Είχες πει για 6100-6200σαλ.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 23 Ιούλ 2002, 07:02:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον για να μην τσακωνεστε και αφου υπάρχει διαθέσιμο Rolling eyes ενα Rallye προτεινω να τα μετρήσουμε να δούμε τι γίνεται και πόσο κλέβει το καθε κοντέρ.Παντως εγω με αναμενο a/c 2 ατομα και τις αποσκευές τους εχω δει 215@6800 rpm κοντερίσια σε ευθεία και 225@7100 στην κατηφόρα του Σείριου.Παντως αναμενο/σβηστό το a/c δεν εχει διαφορά στην τελική εκτος του οτι αργει λιγο να την πιάσει και επισης μετα τα 210(~6600rpm με 5η) το a/c κόβει απο μονο του την λειτουργία του

ΥΓ Το Rallye φοραει μονο σκούπα PTS τίποτε αλλο


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανακοινώσεις - Ερωτήσεις - Παρατηρήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 3 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2296s (PHP: 49% - SQL: 51%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on