PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106/206 - Bάσεις Μηχανής
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 50, 51, 52  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
pduke (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 17 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1311
Τόπος: Scholarington(Duke of..)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Φεβ 2019, 12:56:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παίδες η βάση του κιβωτίου αλλάζει εύκολα? Βγάζω μπαταρία + τη μεταλλική βάση της και τη βρίσκω από κάτω?
Επίσης τακάρω κινητήρα?
Αυτό είναι το σχέδιο από το servicebox

Δεν μπορώ να βρω τίποτε άλλο στο νετ ρε γμτ...
δεν την αλλάζει κανένας?
είναι ... αθάνατη?


GT όπως Μέγας Τουρίστας

Don't forget about the boogie ... and those marvellous bastards !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Φεβ 2019, 13:25:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εντάξει, το "εύκολα" είναι σχετικό, κατά τ' άλλα όπως τα λες, βγάζεις μπαταριοκούτι και βάση του και είναι από κάτω.

Μια φωτο που βρήκα απ' τη δικιά μου (της Vibra):
https://i.imgur.com/Gj6WRyS.jpg


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pduke (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 17 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1311
Τόπος: Scholarington(Duke of..)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Φεβ 2019, 15:49:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στη φωτό έχει βγει η βάση, σωστά? δεν τη βλέπουμε.(EDIT: λάθος μου. είναι διαφορετική η Vibra και δεν την κατάλαβα. ΟΚ οπότε χωνεύεται μέσα στο 24...)
Το μπλε μεταλλικό είναι το 24 ...?
Στη θεωρία είναι 7-8 βίδες, στην πράξη? έχεις εμπειρία να μοιραστείς?
τι να προσέξω κτλ


GT όπως Μέγας Τουρίστας

Don't forget about the boogie ... and those marvellous bastards !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Φεβ 2019, 16:52:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σωστά, το μπλε μεταλλικό είναι το 24 που το βλέπεις όταν αφαιρέσεις τη μπαταρία και τη βάση της (το 23). Μη σε πάρω στο λαιμό μου, δεν το έχω κάνει ποτέ μόνος μου στο γκαράζ μου.


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pduke (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 17 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1311
Τόπος: Scholarington(Duke of..)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Φεβ 2019, 17:06:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ok thanks!! αν το πάρω απόφαση θα ενημερώσω εδώ. αν και δεν έχω βρει πουθενά ούτε ένα άρθρο και ψιλοκωλώνω.
Τέλος έχω την ερώτηση που έπρεπε να κάνω από την αρχή.. Razz
Πότε καταλαβαίνουμε ότι η συγκεκριμένη βάση θέλει αλλαγή? Την κουκουνάρα την έχω μάθει, είναι ψιλοστάνταρ το "κούνημα" και έχεις και οπτική επαφή. Αυτήν του κιβωτίου όμως?


GT όπως Μέγας Τουρίστας

Don't forget about the boogie ... and those marvellous bastards !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Απρ 2019, 15:00:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πίσω μέρος της "κόντρας" στο 206 (που είναι σαν πλάγιο "Υ" που βιδώνει στο στρογγυλό σινεμπλόκ με περαστή βίδα Μ12 ή Μ14) έχει κι αυτό το δικό του σινεμπλόκ στο πίσω μέρος το οποίο με τα χρόνια φθείρεται. Το έχετε αλλάξει ποτέ?


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pduke (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 17 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1311
Τόπος: Scholarington(Duke of..)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Απρ 2019, 15:08:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nido έγραψε:
Το πίσω μέρος της "κόντρας" στο 206 (που είναι σαν πλάγιο "Υ" που βιδώνει στο στρογγυλό σινεμπλόκ με περαστή βίδα Μ12 ή Μ14) έχει κι αυτό το δικό του σινεμπλόκ στο πίσω μέρος το οποίο με τα χρόνια φθείρεται. Το έχετε αλλάξει ποτέ?

Κόντρα είναι η κεντρική κάτω βάση?


GT όπως Μέγας Τουρίστας

Don't forget about the boogie ... and those marvellous bastards !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Απρ 2019, 16:52:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι αλλά συνήθως το λέμε εννοώντας μόνο το πρεσαριστό σινεμπλόκ που έχει....


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pduke (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 17 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1311
Τόπος: Scholarington(Duke of..)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Απρ 2019, 12:36:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nido έγραψε:
Ναι αλλά συνήθως το λέμε εννοώντας μόνο το πρεσαριστό σινεμπλόκ που έχει....

ok got it.
μήπως έχεις άποψη για αυτό?
pduke έγραψε:
....
Πότε καταλαβαίνουμε ότι η συγκεκριμένη βάση θέλει αλλαγή? Την κουκουνάρα την έχω μάθει, είναι ψιλοστάνταρ το "κούνημα" και έχεις και οπτική επαφή. Αυτήν του κιβωτίου όμως?

Και το ξαναρωτάω γιατί τελευταία σε κάποιες στροφές σε στενά με χάλια οδόστρωμα ενώ στρίβω και έχω ακόμα μισοπατημένο το συμπλέκτη ακούω κάτι ήχους μπροστά από την μεριά του οδηγού . Το κόβω για δίσκο πλατώ βέβαια, αλλά δεν ξέρω κιόλας ....
επίσης ο κινητήρας έχει αρχίσει να "κουνάει" διαφορετικά στο ρελαντί... όχι πάντα όμως.
Κανονικά θα έγραφα λίγο αργότερα αφού σιγουρευτώ για τα παραπάνω αλλά μιας και το ανέστησες το post... Smile


GT όπως Μέγας Τουρίστας

Don't forget about the boogie ... and those marvellous bastards !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Απρ 2019, 17:38:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από κραδασμούς/τράνταγμα στο πατινάρισμα με χαμηλές στροφές (<1500) πώς είσαι και πόσο φρέσκες είναι οι βάσεις σου και το δισκοπλατοβολάν?


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Ιούλ 2019, 04:17:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nido έγραψε:

Παρεμπιπτόντως, η κάτω επιφάνεια της βάσης της πλευράς του εγκεφάλου που πατάει επάνω στη λαμαρίνα είναι μόλις Φ50mm (και κάτι λιγότερο). Στο δικό μου, με το σκίσιμο που έχει φάει τόσα χρόνια, φαίνεται να έχει αρχίσει να κάνει την εμφάνισή της μια ρωγμή στη λαμαρίνα, που ξεκινάει από τη μια ηλεκτροπόντα που φαίνεται, και αν επιβεβαιωθεί θα πρέπει να πάω για ράψιμο στο σημείο αυτό (και ίσως ενίσχυση της λαμαρίνας για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όταν το "κανιβαλίζω")...

Αν έχει συναντήσει κανείς παρόμοιο "θέμα" στο 206 (που φαντάζομαι πως ότι λαμαρίνα έχει το 1.1 εκεί, έχει και το RC) ας πει μια γνώμη.


Επανέρχομαι με μια φωτογραφία από τη (διπλή) ρωγμή στη λαμαρίνα της βάσης της πλευράς του εγκεφάλου του RC πριν την επισκευή της με τη βοήθεια του 21quadra και του Στέφανου του γιου του.

https://i.ibb.co/Js7D1Q0/IMG-20190629-094531-labeled-sml2.jpg

Φαίνεται καθαρά το πάτημα της μαμίσιας βάσης και αυτό της Vibra Technics που έχει λίγο μεγαλύτερη διάμετρο και που όταν ήταν να μπει η λαμαρίνα στην οποία πατάει είχε ήδη αρχίσει να κάνει cracks λόγω κακής σχεδίασης του τρόπου στήριξης της βάσης (μικρή επιφάνεια επαφής με τη λαμαρίνα και μικρό παξιμάδι στην κάτω πλευρά, με τα φορτία να συγκεντρώνονται σε πολύ μικρό μέρος της επιφάνειας).

Μερικές ακόμα φωτογραφίες από την επισκευή:
https://ibb.co/nRDx7DD
https://ibb.co/kB03LRP
https://ibb.co/9sFLSSB
https://ibb.co/dgwyfYb
https://ibb.co/hywFM7q

Στην προτελευταία φωτογραφία φαίνεται και η πλάκα με την οποία αποφασίσαμε να αντικαταστήσουμε το τετράγωνο παξιμάδι 20x20mm στην κάτω πλευρά της λαμαρίνας ώστε οι δυνάμεις στις απότομες επιταχύνσεις να μη συγκεντρώνονται γύρω από την τρύπα (εκεί που βρήκαμε τη μία ρωγμή) αλλά να μοιράζονται σε όσο γίνεται μεγαλύτερη επιφάνεια.


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Ιούλ 2019, 10:23:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

όμορφα!!

νομίζω πρέπει να τσεκάρω και το δικό μου σ εκείνο το σημείο
ίσως έχει αντίστοιχο θεμα

θεωρείς απαραίτητη την vibra?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Ιούλ 2019, 12:09:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απαραίτητη σίγουρα όχι, υπό την έννοια ότι βλέπεις ακόμα και υπεραυτοκίνητα που στα "άσε-πάτα" ο κινητήρας τους κάνει κούνια-μπέλα πάνω από 2 πόντους επάνω στις βάσεις του... Ήδη βάζοντας spacers στα δυο bump stops στα οποία κοντράρει το μπράτσο που στηρίζει τον κινητήρα στη βάση έχεις κάτι πιο σφιχτό και "άμεσο". Τώρα, κατά πόσον αξίζει τον κόπο.... Rolling eyes

Στο δικό μου λέω πάντως μετά από μερικά καλά σκισίματα να την ξαναβγάλω τη Vibra, να ρίξω μια ματιά στη λαμαρίνα που επισκευάσαμε. Να δω και πόσο θα έχει "γράψει" επάνω της.


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Ιούλ 2019, 16:00:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εδώ και 10++χρόνια τον έχω πακτωμένο τον βραχίονα με ροδέλες...και κάποια στιγμή είχα βάλει και φρέσκα bumpstop...και φρέσκια μαμά κουκουνάρα.

θα επιληφθώ οπτικώς/παρατηρητικώς του θέματος και θα επανέλθω με φώτο κόπωσης αν έχει υπάρξη για να χουμε "στατιτικά δεδομένα" χαχαχαχα


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Ιούλ 2019, 20:20:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
εδώ και 10++χρόνια τον έχω πακτωμένο τον βραχίονα με ροδέλες...και κάποια στιγμή είχα βάλει και φρέσκα bumpstop...και φρέσκια μαμά κουκουνάρα.


Εδώ και 2 χρόνια ακολούθησα την συμβουλή με τις ροδελιτσες πίσω απ' τα bump stop, σε συνδυασμό με καινούργια κουκουνάρα από 306 2λτ, αφού είχα βαρεθεί να αλλάζω τις μαμά φλομπες...
Τον 1ο χρόνο ήταν οκ, τώρα τελευταία που έριξα μια ματιά, μετά από ατελείωτες κόντρες και βουνό, τα bump stop έχουν υποχωρήσει, ωστόσο η βάση άθικτη!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Ιούλ 2019, 22:36:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nido έγραψε:
Απαραίτητη σίγουρα όχι, υπό την έννοια ότι βλέπεις ακόμα και υπεραυτοκίνητα που στα "άσε-πάτα" ο κινητήρας τους κάνει κούνια-μπέλα πάνω από 2 πόντους επάνω στις βάσεις του...
Σε κάτι παλιο-Koenigsegg ας πούμε για παράδειγμα; Rolling eyes



note to self: μην οδηγάτε με τους αγκώνες και μη αλλάζετε ταχύτητες με τα γόνατα.



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Ιούλ 2019, 22:47:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
nido έγραψε:
Απαραίτητη σίγουρα όχι, υπό την έννοια ότι βλέπεις ακόμα και υπεραυτοκίνητα που στα "άσε-πάτα" ο κινητήρας τους κάνει κούνια-μπέλα πάνω από 2 πόντους επάνω στις βάσεις του...
Σε κάτι παλιο-Koenigsegg ας πούμε για παράδειγμα; Rolling eyes

https://youtu.be/xlf5mDuZ4E8


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Ιούλ 2019, 22:59:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
εδώ και 10++χρόνια τον έχω πακτωμένο τον βραχίονα με ροδέλες...και κάποια στιγμή είχα βάλει και φρέσκα bumpstop...και φρέσκια μαμά κουκουνάρα.

θα επιληφθώ οπτικώς/παρατηρητικώς του θέματος και θα επανέλθω με φώτο κόπωσης αν έχει υπάρξη για να χουμε "στατιτικά δεδομένα"


Thumbs Up


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Ιούλ 2019, 13:20:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christos_99 έγραψε:
...μετά από ατελείωτες κόντρες και βουνό, τα bump stop έχουν υποχωρήσει...


ναι τρωγονται με τον καιρο και θελουν αλλαγη μια στο τοσο...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Ιούλ 2019, 19:54:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτι ακόμα για τη VIBRA:

1) Είναι πιο σωστό να γίνει στο κάτω μέρος της μια μικρή πατούρα βάθους 2-3 δέκατα του mm στον τόρνο ώστε να πατάει πρακτικά σε ένα εξωτερικό "δαχτυλίδι" (όπως η μαμά) διότι η λαμαρίνα του αυτοκινήτου στο σημείο όπου βιδώνει δεν είναι 100% flat και δεν θέλουμε να πατάει στο κέντρο καλύτερα απ' ότι στις άκρες.

2) Τη βίδα Μ10 x 1.5 με την οποία βιδώνει στο σασί εμείς την αλλάξαμε με Μ12 x 1.5, την οποία και την "γαϊδουροσφίξαμε" με σχεδόν 100Νm ώστε να "γίνει ένα" με το αμάξι. Η τρύπα που έχει η λαμαρίνα δε χρειάστηκε να μεγαλώσει, χωράει (οριακά) και Μ12.

Φωτό: https://ibb.co/Svv06Zt


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 50, 51, 52  Επόμενη
Σελίδα 51 από 52

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,4298s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on