PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106/206 - Συμπλέκτης
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Νοέ 2009, 14:24:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θα ρωτησω αργυρη αποιγευμα και θα σου πω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Νοέ 2009, 13:26:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μίλησα με Ντίνο. Κι εκείνος δεν ήξερε αν το C2-VTS (826213) φοράει πιό ενισχυμένο δισκόπλατο απ'το 106-3φ αλλά έχουν διαφορετικούς κωδικούς.

Τα 106-16V(3φ) και τα 206-16V(1.6) φοράνε το ίδιο σετ συμπλέκτη (826211) οπότε αν Τάκη εσένα χρειάστηκε άλλο ρουλεμάν, το ίδιο θα ισχύει και για το 106.

Το καλό είναι ότι ο Ντίνος τα έχει και τα 2 οπότε την Παρασκευή που θα περάσουμε από κει, θα δούμε και οπτικά αν υπάρχουν διαφορές.

Αν μιλήσεις με Αργύρη, ρώτα τον pls Wink


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Δεκ 2009, 15:30:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μια ηλιθια ερωτηξη...

εχει δοκιμασει κανεις δισκοπλατω ενισχυμενο απο την Pro race?

Λεει σαν εταιρια? επειδή η τιμή ειναι καπως τσιμπημενη.

Επισης δινει ενα πλατω ενισχυμενο,και 2 σετ δισκων,εναν χωρις ελατηρια και εναν με ελατηρια.(αμφοτεροι 4φτεροι θαρρω)

Για καθημερινη χρηση ποιος απτους 2 "λεει"? (οχι οτι "λεει" γενικοτερα 4φτερος για καθε μερα και πολη,αλλα κουβεντα να γινεται).


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Δεκ 2009, 15:34:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στον Προφητη γιατι δεν ρωτησες,ντρεπεσαι; Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Δεκ 2009, 15:37:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Στον Προφητη γιατι δεν ρωτησες,ντρεπεσαι; Laughing


πως να ρωτησω αφου ειμαι σπιτι και μολις τωρα βρηκα τον δισκο στο ιντερνετ... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Δεκ 2009, 18:58:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλα,δικαιολογιες... Laughing
Εχει βαλει ο Κουτσμανης στο δικο του ρε,οταν ετρεξε Ακροπολης.
Σαν δισκος μια χαρα,το μοναδικο μειονεκτημα οτι σταδιακα βαραινει το πενταλ περισσοτερο απο αυτο ενος απλου δισκου.
Τιποτα αλλο... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Δεκ 2011, 19:21:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ψάχνω σετ δίσκο -πλατώ κατηγορίας performance για 180mm βολάν ή έστω σκέτο δίσκο 6 ή 8φτερο με ελατήρια. Για δώστε τα φώτα σας.


3rioStooges-Motorsport Team

Ιδρυτής Συμφωνικής Ορχήστρας Βορείων Προαστίων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Δεκ 2011, 22:30:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιωργο,αν σκοπευεις να βαλεις 180αρι βολαν στο δικο σου,μονον με αγωνιστικο δισκο(μεταλλικα τακακια δηλαδη).
Αλλιως θα στον πατιναρει συντομα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Δεκ 2011, 22:31:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για πείτε τη γνώμη σας κι εδώ κάτω κάτω.

Αρχή της κουβέντας από 2 posts πάνω.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Δεκ 2011, 22:34:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Γιωργο,αν σκοπευεις να βαλεις 180αρι βολαν στο δικο σου,μονον με αγωνιστικο δισκο(μεταλλικα τακακια δηλαδη).
Αλλιως θα στον πατιναρει συντομα...

Τα φόρεσα ήδη τα πράγματα Στέλιο(180άρι ελαφρωμένο με δίσκόπλατω LUK που μου είχες στείλει) και το έχω πιάσει να πατεινάρει όταν είναι φορτωμένο το αυτοκίνητο με βάρος να σπάει την πρόσφηση του σετ στην 2έρα και 3τη στις 4000rpm όταν αρχίζει να δείχνει την δύναμη/ροπή του το αυτοκίνητο λόγω 16βιδου(που αρχίζει να αναπνέει σε αυτές τις στροφές). Το θέμα είναι ποιο από τα δύο πλατώ ή δίσκος είναι ο αδύναμος κρίκος. Αν και πιστεύω ότι το πλατώ μπορεί να διαχειριστή την ροπή του κινητήρα σε αυτό το στάδιο και ότι το θέμα προκείπτει με τον δίσκο.


3rioStooges-Motorsport Team

Ιδρυτής Συμφωνικής Ορχήστρας Βορείων Προαστίων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Δεκ 2011, 22:58:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ειναι θεμα δισκου.
Στο XSi(που ηταν και λιγο ελαφρυτερο απο το δικο σου),παρα το close ratio που ειχα,παλι πατιναριζε και το δισκοπλατο ηταν ολοκαινουργιο.

Σε αυτην την διαμετρο θελεις αναποφευκτα "αστερι". Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Δεκ 2011, 23:05:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Δεν ειναι θεμα δισκου.
Στο XSi(που ηταν και λιγο ελαφρυτερο απο το δικο σου),παρα το close ratio που ειχα,παλι πατιναριζε και το δισκοπλατο ηταν ολοκαινουργιο.

Σε αυτην την διαμετρο θελεις αναποφευκτα "αστερι". Sad

Οπότε λες ότι το πλατώ θα τα καταφέρει με την ροπή αυτή. Και πάμε για Χφτερο δίσκο δλδ. Το Χ λέω να είναι 6 ή 8 το 4 το βλέπω ότι μπορεί να έχει πιο απότομη συμπεριφορά (σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις με ελατήρια στον δίσκο).


3rioStooges-Motorsport Team

Ιδρυτής Συμφωνικής Ορχήστρας Βορείων Προαστίων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Δεκ 2011, 23:10:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οχι ρε,ουτε το πλατο θα τα καταφερει γιατι το τακακι υπερθερμαινεται και η δυναμη πιεσης του πλατο δεν ειναι αρκετη για να αποτρεψει το πατιναρισμα... Sad
Σετ δισκοπλατο-αστερι χρειαζεσαι... Confused

Περι 6 και 8 φτερων,το θεωρω ασκοπο...
Παρε οτι πιο φτηνο βρεις σε 4φτερο με ελατηρια απλα εχε υποψιν σου οτι αναλογα με την ποιοτητα θα εχεις και αναλογα σκληρο πενταλ,αν και τουλαχιστον η φυσικη σου διαπλαση δεν θα εχει προβλημα με κατι τετοιο. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Δεκ 2011, 23:15:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Οχι ρε,ουτε το πλατο θα τα καταφερει γιατι το τακακι υπερθερμαινεται και η δυναμη πιεσης του πλατο δεν ειναι αρκετη για να αποτρεψει το πατιναρισμα... Sad
Σετ δισκοπλατο-αστερι χρειαζεσαι... Confused

Περι 6 και 8 φτερων,το θεωρω ασκοπο...
Παρε οτι πιο φτηνο βρεις σε 4φτερο με ελατηρια απλα εχε υποψιν σου οτι αναλογα με την ποιοτητα θα εχεις και αναλογα σκληρο πενταλ,αν και τουλαχιστον η φυσικη σου διαπλαση δεν θα εχει προβλημα με κατι τετοιο. Laughing


Έχεις να προτείνει ενδεικτικά κάτι? π.χ OMP, Helix, Sachs(δεν βρήκα στον κατάλογο) ή και κάτι άλλο έστω και κατασκευασμένο.


3rioStooges-Motorsport Team

Ιδρυτής Συμφωνικής Ορχήστρας Βορείων Προαστίων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
alfasud (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 R 1.6 (16V)

Ένταξη: 09 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Δεκ 2011, 23:17:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γραφω εναν συνδιασμό που μου είχε δουλεψει καλυτερα στο 106 μου από:
1. τον μαμα Very happy
2.Πλατο πεζο - δισκος 4φτερος ΟΜΡ ( εφυγε ενα ελατηριακι)
3.Πλατο πεζο - δισκος τετραφτερος VALEO (εσπασε τελειως το ενα φτερο)

Πλατο πεζο - δισκος sachs. Ο δισκος ΔΕΝ ηταν τετραφτερος, ηταν κανονικα στρογγυλος, αντεχε 5-6 συνεχομενες εκκινησεις και αλλαγες 8000 στροφες. Μετα αρχιζε να πατιναρει. Χρηστικοτατος, ήταν σε αίσθηση παρόμοιος με μαμα και οχι διακοπτης on/off όπως οι τετραφτεροι..

Ελπιζω να βοηθησα



Auto Power
"Ο ΝΟΤΗΣ"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Δεκ 2011, 23:25:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω εχω προσωπικη εμπειρια απο Sachs,OMP και Oreca αλλα και Helix που οδηγησα ειναι μια χαρα.

Προσωπικα θα κοιτουσα το κοστολογιο του καθενος αν και τρεφω μια ιδιαιτερη εκτιμηση κυριως στους Sachs μιας και εχω τις καλυτερες εντυπωσεις. Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 29 Δεκ 2011, 10:40:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διατηρω καποιες επιφυλαξεις για την αντοχη του omp.
Απο φιλο με 106 grA δεν ειχα ακουσει και τα καλυτερα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Δεκ 2011, 20:32:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sps έγραψε:
Διατηρω καποιες επιφυλαξεις για την αντοχη του omp.
Απο φιλο με 106 grA δεν ειχα ακουσει και τα καλυτερα.


Το κακόμοιρο το δικό μου το μοτέρ είναι σε φάση 3/4 1ου σταδίου. Σιγά το τέρας ροπής. Πάντως για 180άρι βολάν δεν βρήκα κάτι στον κατάλογο της Sachs.


3rioStooges-Motorsport Team

Ιδρυτής Συμφωνικής Ορχήστρας Βορείων Προαστίων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Δεκ 2011, 22:14:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=23940 Idea


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Δεκ 2011, 22:18:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βγαζει ρε...
Sachs group N ηταν το πρωτο δισκοπλατο που εβαλα στο μαυρο μου 1300αρι ακριβως με το rebuild. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
Σελίδα 7 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1858s (PHP: 65% - SQL: 35%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on