PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

FABIA WRC

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Διεθνείς Αγώνες Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Φεβ 2003, 15:24:56    Θέμα δημοσίευσης: FABIA WRC Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με το νέο αγωνιστικό αυτοκίνητο η Skoda ελπίζει σε καλύτερα αποτελέσματα στο WRC...



H άμμος στην κλεψύδρα της Skoda τελείωσε και η τσέχικη αυτοκινητοβιομηχανία αποφάσισε να δώσει στη δημοσιότητα τις φωτογραφίες στις οποίες απεικονίζεται το μελλοντικό... WRC αυτοκίνητο της, το οποίο αναμένεται να πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα του 2004.

Όπως σωστά μαντέψατε, το νέο αγωνιστικό μοντέλο βασίζεται στο supermini Fabia, το οποίο στη συγκεκριμένη περίπτωση δείχνει αρκετά εντυπωσιακό, χάρη στα "φουσκωμένα" φτερά, και φυσικά στην τεραστίων διαστάσεων πίσω αεροτομή. Το Fabia WRC θα παρουσιαστεί επίσημα στην έκθεση της Γενεύης την επόμενη εβδομάδα, ενώ ίσως τρέξει και σε κάποιον από τους τελευταίους φετινούς αγώνες.


Μετά την επανεμπλοκή της εργοστασιακής ομάδας της Skoda το 1999, η τσέχικη εταιρεία "πάλευε" να πρωταγωνιστήσει στους αγώνες με το ογκώδες για ράλι Octavia, αλλά και με το όχι και τόσο υψηλό προϋπολογισμό της. Ο Armin Schwarz κατάφερε να ανατρέψει μία φορά τα δεδομένα, τερματίζοντας τρίτος στο ράλι Σαφάρι του 2001, ωστόσο τα υπόλοιπα αποτελέσματα -ειδικά τα τελευταία- δεν μπορούν να κριθούν επιτυχημένα. Οι φετινοί συνδυασμοί διασκεδάζουν τις εντυπώσεις διατηρώντας τα προσχήματα με την όγδοη θέση του Toni Gardermeister στο ράλι Σουηδίας, ενώ ο ομόσταυλός του Didier Auriol, απλώς τερμάτισε στην 18η θέση.


Ωστόσο, λόγω του ενδιαφέροντος της μητρικής VW που παρακολουθεί "στενά" το θεσμό, το "μικρό" Fabia, ίσως αποδειχθεί τελικά το κατάλληλο "όπλο" για το WRC. Ο αρχιμηχανικός της Skoda, Dietmar Metrich δήλωσε πως αποτελεί πρόκληση η παρουσίαση ενός νέου WR Car, αφού ουσιαστικά δεν υπάρχουν κοινά μέρη με το Octavia. Όσον αφορά στις δοκιμές του νέου Skoda, αυτές θα ενταθούν, αφού ο στόχος είναι να καταφέρει το Fabia WRC να είναι έτοιμο τον Οκτώβριο. Δοκιμαστής της ομάδας εκτιμάται ότι θα είναι ο Σουηδός Kenneth Eriksson, ο οποίος αν και δεν μετέχει ενεργά στους αγώνες με τα χρώματα της Skoda, παραμένει στενά συνδεδεμένος μαζί της.


Πηγή: Skoda Auto
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Φεβ 2003, 15:34:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά όλοι πάνε προς μικρότερα μοντέλα, και μόνο η Peugeot θα πάει σε μεγαλύτερο (307)?


Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Φεβ 2003, 15:36:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολλοί είναι αυτοί που λένε ότι η επιλογή του Fabia έγινε εφ'ενός επειδή το Οctavia είναι όντως μεγάλο, αφ'εταίρου όμως είναι και ο προάγγελος του Golf WRC που η VW έχει δείξει πολλές φορές ότι επιθυμεί να συμμετέχει στο WRC. Mαζεύουν λοιπόν εμπειρίες και θα φανεί αν θα καταφέρουν να γίνουν ανταγωνιστικοί ή όχι...



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
teoman (Τεό)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


C230 Sport Coupe Kompressor

Ένταξη: 19 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 2143
Τόπος: Jurassic Park

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Φεβ 2003, 15:47:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άσχετο,χθες πέτυχα ένα fabia με τα χαρακτηριστικά λογότυπα του octavia (RS,ABT) και το ανάλογο bodykit.Υπάρχει αυτό το μοντέλο?


Ότι αξίζει πονάει... Και είναι δύσκολο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Φεβ 2003, 16:07:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η διαφορά μεταξύ 206-307 δεν νομίζω ότι είνα αντίστοιχη του Octavia-Fabia. Η Skoda το κάνει πέρα από την εμπορική προώθηση με την ελπίδα ότι το κοντύτερο μεταξόνιο θα της δόσει καλύτερους χρόνους.
Ενώ η peugeot το κάνει κυρίως για να εξασφαλίσει την διαφήμιση του 307.
'Εχουμε πει πάντως ότι αν κάτι δουλεύει σωστά δεν το αλλάζεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
alemao (Αριστείδης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 599
Τόπος: Γλυκα Νερα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Φεβ 2003, 16:29:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

teoman έγραψε:
Άσχετο,χθες πέτυχα ένα fabia με τα χαρακτηριστικά λογότυπα του octavia (RS,ABT) και το ανάλογο bodykit.Υπάρχει αυτό το μοντέλο?

kai egw exw dei ABT Fabia na sfyraei Shocked
vvvvvvvvvvvvvvtttsssssssssssssss


Top Fuel Racing Club ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Φεβ 2003, 16:43:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορώ να πω οτι είναι όμορφο, αλλά αμφιβάλλω για το αν πετύχει και αυτό το λέω γιατί όταν μια εταιρεία περνάει από ενα μεγάλο WRC μοντέλο (Octavia) σε ένα μικρότερο (Fabia), αντιμετωπίζει πρόβλημα χώρου και με αυτό εννοώ οτι είναι δύσκολο να χωρέσεις σε ένα μικρό χώρο κινητήρα, αναρτήσεις, διαφορικά κλπ και η Skoda δεν διαθέτει την κατάλληλη τεχνογνωσία, όπως η Peugeot, που στο παρελθόν συμμετείχε με ένα μικρό αγωνιστικό (205 Τ16)
Σκούρα τα πράγματα και για να μπορέσει να πετύχει κάτι, θα περάσει καιρός...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
alemao (Αριστείδης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 599
Τόπος: Γλυκα Νερα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Φεβ 2003, 18:17:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vaggelis έγραψε:
Μπορώ να πω οτι είναι όμορφο, αλλά αμφιβάλλω για το αν πετύχει και αυτό το λέω γιατί όταν μια εταιρεία περνάει από ενα μεγάλο WRC μοντέλο (Octavia) σε ένα μικρότερο (Fabia), αντιμετωπίζει πρόβλημα χώρου και με αυτό εννοώ οτι είναι δύσκολο να χωρέσεις σε ένα μικρό χώρο κινητήρα, αναρτήσεις, διαφορικά κλπ και η Skoda δεν διαθέτει την κατάλληλη τεχνογνωσία, όπως η Peugeot, που στο παρελθόν συμμετείχε με ένα μικρό αγωνιστικό (205 Τ16)
Σκούρα τα πράγματα και για να μπορέσει να πετύχει κάτι, θα περάσει καιρός...

Τα 205Τ16, 405Τ16, Renault 5 Turbo και Metro 6R4 είχαν την μηχανή πίσω Wink


Top Fuel Racing Club ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Φεβ 2003, 01:18:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alemao_rallye έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
Μπορώ να πω οτι είναι όμορφο, αλλά αμφιβάλλω για το αν πετύχει και αυτό το λέω γιατί όταν μια εταιρεία περνάει από ενα μεγάλο WRC μοντέλο (Octavia) σε ένα μικρότερο (Fabia), αντιμετωπίζει πρόβλημα χώρου και με αυτό εννοώ οτι είναι δύσκολο να χωρέσεις σε ένα μικρό χώρο κινητήρα, αναρτήσεις, διαφορικά κλπ και η Skoda δεν διαθέτει την κατάλληλη τεχνογνωσία, όπως η Peugeot, που στο παρελθόν συμμετείχε με ένα μικρό αγωνιστικό (205 Τ16)
Σκούρα τα πράγματα και για να μπορέσει να πετύχει κάτι, θα περάσει καιρός...

Τα 205Τ16, 405Τ16, Renault 5 Turbo και Metro 6R4 είχαν την μηχανή πίσω Wink


Που το θυμήθηκες το Metro ρε θηρίο??? Δεν ξέρω αλλά ήταν η συμπάθεια μου για μια περίοδο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Διεθνείς Αγώνες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1023s (PHP: 76% - SQL: 24%) - SQL queries: 12 - GZIP enabled - Debug on