PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207: Τριγμός στο Πορτ-μπαγκαζ & Οδηγίες Επίλυσης
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
orfanos mulopotamos (giorgos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 rallye (2008)

Ένταξη: 19 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 222

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Μάρ 2011, 18:05:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μαλλον το εχει το νησι φιλε χρηστοφορε... οπως το λες σε σημειο να μην σου κανει ορεξη να κυκλοφορησεις... το ιδιο που περιγραφεις παρα πανω γινεται κ στις κειδαριες στην πορτα... το εχω κανει... καπως καλυτερα...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση
Downhill (Θανάσης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


308 Gt

Ένταξη: 09 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 256
Τόπος: Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Μάϊ 2011, 08:09:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ειχα τρελλαθεί κοντά ένα χρόνο με αυτό τον θόρυβο!!! τελικά επεσα πάνω σε αυτό το θέμα και ησύχασα!! πραγματικά ειχε φαγωθεί το πλαστικό πίσω στην κλειδαριά και κοπανούσε!! εβαλα χοντρό τσοχάκι γύρω γύρω και ησύχασα!!!! Μπράβο ρε παιδία Wink


Careful What You Wish You may Regret It
Careful What You Wish You Just Might Get It
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
PanagiotisG (Panagiotis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.4 95PS (2008)

Ένταξη: 06 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 3
Τόπος: Athens, Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Ιούλ 2011, 12:29:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έκανε και εμένα ένα θόρυβο από πίσω και αφού είχαμε βάλει μονωτική ταινία στη κλειδαριά. Τελικά ρυθμίσαμε τους τζόγους από τα δύο πλαστικά αριστερά και δεξιά που είχε η πίσω πόρτα και δεν ακούγεται τίποτα. Έβγαλα κιόλας και την μονωτική ταινία...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
XSive (Τάσος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 cc 150

Ένταξη: 25 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 44

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Αύγ 2012, 15:02:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξέρετε αν αυτές οι βίδες υπάρχουν και στο 206; Έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα εδώ και καιρό. Σήμερα το άνοιξα να δω αν έχει τις βίδες ρεγουλαρίσματος αλλά δεν βρήκα κάτι.
Παρατήρησα όμως ότι στο μέταλλο που πιάνει η κλειδαριά, είναι ντυμένο με ένα μικρό πλαστικό κύλινδρο. Τόν έστριψα και παρατήρησα ότι από κάτω είναι φαγωμένος. Άφησα το φαγωμένο τμήμα από πάνω και τώρα κλείνει το πορτ μπαγκάζ πιό γλυκά και στις λακούβες δεν κάνει το τρίξιμο. Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει όμως...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Αύγ 2012, 16:55:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λογικα πρεπει να εχει κ το 206,γιατι ειχε κ το 106.ειναι 2 μαυρα λαστιχενια τσουτσουνια που ακουμπανε στο αμαξωμα οταν κλεινει η πορτα,για δες.ειναι στις ακρες,αριστερα κ δεξια.με το καιρο πατιουνται τα λαστιχα κ θελουν λιγο ξεβιδωμα!



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mitsos 306 (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 rallye (2009) & 205 1.1 (1990)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 234
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 31 Αύγ 2012, 23:15:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

peugeot

ολα ρυθμιζονται!


Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θέλεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
atari 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 21 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 12

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Δεκ 2012, 17:37:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπραβο και παλι μπραβο ρε μαγκες!!

Εχω παει σε 5 peugeot για αυτον τον θορυβο και ελυσα το προβλημα απο το αυτο το forum!!

Αν ακουγα τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ (επαναλαμβανω 5 εξουσιοδοτημενα! και τα κεντρικα μεσα!) επρεπε να εχω αλλάξει από σινεμπλοκ πισω άξονα μεχρι βασεις αμορτισερ, αμορτισερ ολοκληρα και παει λεγοντας! ΕΛΕΟΣ!

1 λεπτο δουλεια ηταν χιλια ευχαριστω!

Ξεχασα να γραψω οτι εχω 307.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
fuorigioco1981 (fuorigioco)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 307 sw 11/2002

Ένταξη: 02 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Φεβ 2013, 00:24:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και εγω σωθηκα απο το τοπικ αυτο!!!!εδω και μια εβδομαδα πηρα μεταχειρισμενο 307 sw του 2003 και ενω ολα ειναι τελεια εκανε τον θορυβο πισω και νομιζα οτι ηταν απο το πισω μερος πανω στην οροφη που χωνεται το ηλεκτρικο σκιαδιο!εβαλα απλα velcro εκει που πιανει η γλωσσα της πορτας και κατα 90% σταματησε!το κανει λιγο σε καποιες λακουβες αλλα δεν το εχω φτιαξει εντελως καλα,το εβαλα χτες μεσα στην νυχτα προχειρα.καποια στιγμη θα το βελτιωσω!ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
fuorigioco1981 (fuorigioco)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 307 sw 11/2002

Ένταξη: 02 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Φεβ 2013, 14:44:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τελικα εβαλα και στα δυο "μπρατσα" τις πορτας του πορτ μπαγκαζ που εχει δυο μαυρους σαν φελλους ενα εξτρα αυτο που βαζουν στα ποδαρακια των καρεκλων και σταματησαν ΟΛΑ!ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Le-Mans Series (Stamatis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 25 Φεβ 2013, 03:33:11    Θέμα δημοσίευσης: Re: 207: Τριγμός στο Πορτ-μπαγκαζ & Οδηγίες Επίλυσης Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

WHISPER έγραψε:
***Edited by Sidobre***

Αρκετοί έχουν παρατηρήσει ένα τριγμό από το πορτ μπαγκαζ του 207. Ο θόρυβος εντοπίστηκε στην κλειδαριά της πόρτας και ακολουθούν οι οδηγίες επίλυσης:

"Τυλίξαμε στην κλειδαριά στο κομμάτι που είναι όχι στην πίσω πόρτα αλλά στο πλαίσιο, στο σίδερο που πάει και κλειδώνει η γλώσσα της κλειδαριάς, ένα κομμάτι ταινίας διπλής όψης με τρίχα στην εξωτερικής της μεριά, σαν μόνωση.
Το τρίξιμο που έκανε σε ανωμαλίες του δρόμου σταμάτησε αμέσως."

Μπορείτε με οποιοδήποτε μονωτικό υλικό να δοκιμάσετε για να σταματήσει ο θόρυβος.

****************************

Ακολουθεί το θέμα όπως είχε ξεκινήσει από τον χρήστη "WHISPER"
-------------------------------------------------------------------------------------




καλημερα σε ολους.Θα ηθελα να αναφερω ενα προβλημα που εχω διαπιστωση σε ενα 207 που εχω.εδω και αρκετο καιρο ακουω ενα πολυ ενοχλητικο τριξημο απο τον χωρο του πορτ παγκαζ ο οποιος ακουγεται μονο στις ανωμαλιες των δρομων οι οποιες ειναι και ατελειωτες.η εταζερα δεν ειναι την εχω αφαιρεσει και συνεχιζει να το κανει.εχω φτασει σε σημειο να βγαλω και την ρεζερβα μην τυχον χτυπαγε αυτη αλλα και παλι τπτ.ενισχυτες και ηχεια δεν υπαρχουν να πεις οτι ειναι απο αυτο θα ηξερα και θα τα εβγαζα.το μοναδικο πραγμα που εχει τοποθετιθει ειναι αισθητηρες παρκαρισματος οι οποιοι ομως μπηκαν οταν παρελαβα το αμαξι στην ιδια αντιπροσωπεια.τα αναφερω ολα αυτα προσπαθωντας να βρω που μπορει να οφειλεται ενας τετοιος τριγμος ο οποιος πραγματικα ειναι υπερβολικα ενοχλητικος και αδικαιολογητος για ενα αμαξι καινουριο και χωρις μετατροπες.παρακαλω οποιος εχει διαπιστωσει κατι παρομοιο θα ηθελα να μου το αναφερει η να μου πει τι μπορω να κανω.

Συγγνωμη για το τεραστιο post παιδια.Ελπιζω να μην ειναι κατασκευαστικο το προβλημα διοτι εχω παραγγειλει και το RC και καταλαβαινετε με μεγαλυτερες ζαντες και ποιο σφιχτες αναρτισεις τι θα γινεται εκει μεσα........


Συμφωνώ με αυτό που λές εκεί είναι το πρόβλημα.απλά έχει κάτι σαν αφρολέξ και με τον καιρό λιώνει και μετά ακούγεται το τρίξιμο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Le-Mans Series (Stamatis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 25 Φεβ 2013, 03:34:15    Θέμα δημοσίευσης: Re: 207: Τριγμός στο Πορτ-μπαγκαζ & Οδηγίες Επίλυσης Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

WHISPER έγραψε:
***Edited by Sidobre***

Αρκετοί έχουν παρατηρήσει ένα τριγμό από το πορτ μπαγκαζ του 207. Ο θόρυβος εντοπίστηκε στην κλειδαριά της πόρτας και ακολουθούν οι οδηγίες επίλυσης:

"Τυλίξαμε στην κλειδαριά στο κομμάτι που είναι όχι στην πίσω πόρτα αλλά στο πλαίσιο, στο σίδερο που πάει και κλειδώνει η γλώσσα της κλειδαριάς, ένα κομμάτι ταινίας διπλής όψης με τρίχα στην εξωτερικής της μεριά, σαν μόνωση.
Το τρίξιμο που έκανε σε ανωμαλίες του δρόμου σταμάτησε αμέσως."

Μπορείτε με οποιοδήποτε μονωτικό υλικό να δοκιμάσετε για να σταματήσει ο θόρυβος.

****************************

Ακολουθεί το θέμα όπως είχε ξεκινήσει από τον χρήστη "WHISPER"
-------------------------------------------------------------------------------------




καλημερα σε ολους.Θα ηθελα να αναφερω ενα προβλημα που εχω διαπιστωση σε ενα 207 που εχω.εδω και αρκετο καιρο ακουω ενα πολυ ενοχλητικο τριξημο απο τον χωρο του πορτ παγκαζ ο οποιος ακουγεται μονο στις ανωμαλιες των δρομων οι οποιες ειναι και ατελειωτες.η εταζερα δεν ειναι την εχω αφαιρεσει και συνεχιζει να το κανει.εχω φτασει σε σημειο να βγαλω και την ρεζερβα μην τυχον χτυπαγε αυτη αλλα και παλι τπτ.ενισχυτες και ηχεια δεν υπαρχουν να πεις οτι ειναι απο αυτο θα ηξερα και θα τα εβγαζα.το μοναδικο πραγμα που εχει τοποθετιθει ειναι αισθητηρες παρκαρισματος οι οποιοι ομως μπηκαν οταν παρελαβα το αμαξι στην ιδια αντιπροσωπεια.τα αναφερω ολα αυτα προσπαθωντας να βρω που μπορει να οφειλεται ενας τετοιος τριγμος ο οποιος πραγματικα ειναι υπερβολικα ενοχλητικος και αδικαιολογητος για ενα αμαξι καινουριο και χωρις μετατροπες.παρακαλω οποιος εχει διαπιστωσει κατι παρομοιο θα ηθελα να μου το αναφερει η να μου πει τι μπορω να κανω.

Συγγνωμη για το τεραστιο post παιδια.Ελπιζω να μην ειναι κατασκευαστικο το προβλημα διοτι εχω παραγγειλει και το RC και καταλαβαινετε με μεγαλυτερες ζαντες και ποιο σφιχτες αναρτισεις τι θα γινεται εκει μεσα........


Συμφωνώ με αυτό που λές εκεί είναι το πρόβλημα.απλά έχει κάτι σαν αφρολέξ και με τον καιρό λιώνει και μετά ακούγεται το τρίξιμο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Απρ 2013, 14:45:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκανα και εγω τη μοντα μέ το velkro και μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
PeugeotakiasGT (Νίκος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 208 1.6 Gti (2015)

Ένταξη: 20 Δεκ 2014
Δημοσιεύσεις: 93

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Ιούλ 2015, 21:06:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άρχισαν και σε εμένα τα όργανα τίποτα δεν έλυσαν από το 206 κ το 207... το πρόβλημα μου είναι ότι όταν βάζω το velkro δεν κλείνει καλά το πορτ-μπαγκαζ κ δεν κλειδώνει το αμάξι.. καμία ιδέα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Ιούλ 2015, 21:27:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχεις βάλει πολύ πράμα!! Δεν χρειάζεται να το γυρίσεις 2-3 φορές..

Ή είναι πολύ χοντρό το velkro... Έχει πολύ τρίχα δλδ! :ΡΡ


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Ιούλ 2015, 22:34:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οτι ειπε ο Ανδρεας
βαλε λιγοτερο velkro



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
PeugeotakiasGT (Νίκος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 208 1.6 Gti (2015)

Ένταξη: 20 Δεκ 2014
Δημοσιεύσεις: 93

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Ιούλ 2015, 16:18:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Done Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Αύγ 2016, 19:04:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χθες ξέσφυξα τις βιδίτσες του κάτω μέρους (πείρου) της κλειδαριάς στο δικό μου που επίσης είχε αρχίσει να τρίζει, και το πήγα σχεδόν ένα χιλιοστό πιο μέσα (οπότε κλείνει λίγο πιο σφιχτά επάνω της το πορτ-μπαγκάζ) και έβαλα και λίγο γράσο σιλικόνης στο στρογγυλό πλαστικό δαχτυλίδι. Θέλει λίγο περισσότερη δύναμη (κλείνει με το βάρος της αν την αφήσεις από τα 20-25εκ ενώ πριν έκλεινε κι από τα 15) αλλά δε φαίνεται να τρίζει πια.
Υποθέτω κάποια στιγμή θα τα φτύσει το πλαστικό δαχτυλίδι και θα θέλει αλλαγή...


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Ιούλ 2020, 21:22:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

206, τον τελευταίο καιρό ακούω έντονους τριγμούς από πίσω στο πορτ μπαγκάζ. Σαν να τρίζει το τζάμι με το μέταλλο. Είναι πραγματικά αρκετά ενοχλητικό, καθώς είναι αντιληπτό ακόμα και σε χαμηλές ταχύτητες πάνω από μικρές ανωμαλίες.

Έχω δει ότι ο κάθετος πείρος που είναι στη βάση της κλειδαριάς στο αμάξωμα είναι φαγωμένος. Δεν ήταν τόσο φαγωμένος τα προηγούμενα χρόνια, όταν τον τύλιγα με κάτι, σταματούσαν οι τριγμοί. Τώρα, πάλι το τυλίγω (και συγκεκριμένα με κομμάτι "υφασματομοκέτας" σαν αυτό που βάζουμε κάτω από τις ξύλινες καρέκλες για να μην ακούγονται όταν τις σέρνουμε στο πάτωμα). Και το περνάω και με λίγη μαύρη μονωτική ταινία ώστε να μην ξεκολλήσει και να φαίνεται και μαύρο κιόλας.

Παρόλα αυτά, βάζοντας λίγη ταινία, υπάρχει τρίξιμο.
Βάζοντας περισσότερη, δεν κλείνει το πορτ μπαγκάζ (ή θέλει περισσότερο κοπάνημα), αλλά τρίζει αρκετά έντονα πάλι.

-Ρυθμίζεται από κάπου η κλειδαριά στο πόσο "πιάνει" ή όχι;
-Ρυθμίζεται η πόρτα μήπως και από πού; 2 "σφουγγαροπλαστικά" κωνικά κυλινδράκια δεξιά κι αριστεράς της πόρτας, όσο και να τα στρίψω δεξιόστροφα/αριστερόστροφα, δεν κάνουν τίποτα.
-Να τυλίξω με κάτι το μεταλλικό κομμάτι στο αμάξωμα;
-Να αλλάξω κλειδαριά;
-Να το αφήσω να το ρεγουλάρει μηχανικός/φαναρτζής;

Thank you.

Θα είναι πολύ πιο σημαντικό για μένα, αν παραθέσει κανείς και καμιά φωτογραφία σε ποια σημεία να επέμβω και τι να κάνω.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Ιούλ 2020, 21:45:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορείς να δοκιμάσεις να μετακινήσεις λίγο αυτό και να το γρασάρεις με γράσο σιλικόνης, έχει δυο οβάλ τρύπες όπως φαίνεται στη φωτό και το ρυθμίζεις όσο σφιχτό θες (όσο πιο σφιχτό τόσο περισσότερο ζορίζεις το πλαστικό κυλινδράκι στο οποίο πιάνει ο "πείρος").

https://ibb.co/wrDjk1J

Αν είναι πολυ φαγωμένο το κυλινδράκι στο κέντρο και τα πλαστικά "αφτιά" στα πλάγια, άλλαξε το. Δεν θυμάμαι κόστος, δεν είναι κάτι ακριβό πάντως. Αρκεί να είσαι σίγουρος ότι αυτό φταίει.


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Ιούλ 2020, 22:02:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nido έγραψε:
Μπορείς να δοκιμάσεις να μετακινήσεις λίγο αυτό και να το γρασάρεις με γράσο σιλικόνης, έχει δυο οβάλ τρύπες όπως φαίνεται στη φωτό και το ρυθμίζεις όσο σφιχτό θες (όσο πιο σφιχτό τόσο περισσότερο ζορίζεις το πλαστικό κυλινδράκι στο οποίο πιάνει ο "πείρος").

https://ibb.co/wrDjk1J

Αν είναι πολυ φαγωμένο το κυλινδράκι στο κέντρο και τα πλαστικά "αφτιά" στα πλάγια, άλλαξε το. Δεν θυμάμαι κόστος, δεν είναι κάτι ακριβό πάντως. Αρκεί να είσαι σίγουρος ότι αυτό φταίει.


Το κεντρικό κυλινδράκι (στον κόκκινο κύκλο που έχω στη φωτό) είναι σφιχτό γενικά. Ο πείρος έχει φαγωθεί, αλλά τον τυλίγω.

https://ibb.co/yfgybrj

Τα οβάλ θα δω αν παίρνουν λίγο μπρος-πίσω. Δεν το έχω κάνει ποτέ στο παρελθόν. Το βλέπω και θα γράψω όταν το κάνω.

Ευχαριστώ.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Επόμενη
Σελίδα 10 από 11

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,282s (PHP: 62% - SQL: 38%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on