PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Πιέσεις Ελαστικών σε 207 RC

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
U142093 ((Γιώργος)210ps+32kg)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207RC 1.6 (2007)

Ένταξη: 25 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 43

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Νοέ 2007, 22:27:21    Θέμα δημοσίευσης: 207 - Πιέσεις Ελαστικών σε 207 RC Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδες σημερα παρελαβα το εργαλειο, αλλαξα τα λαστιχα και εβαλα Yokohama Parada, ο κατασκευαστηε συστηνει πιεση 38 μπροστα και 38 πισω ακολουθησα τις οδηγιες του αλλα μου φαινεται λιγο σαν μπαλονι.
Ακουω τις συμβουλες σας.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Νοέ 2007, 00:26:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι λάστιχα είχε από το εργοστάσιο;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Νοέ 2007, 01:50:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το παραντα αν δεν κάνω λάθος εχει σκληρα πλαινά...
βαλε λιγότερο
πχ 34/34 και δοκιμασε Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
argonaftis (Ηλίας)
Μέλος
Μέλος


208 gti

Ένταξη: 08 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 115
Τόπος: Αθήνα-Βύρωνας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Νοέ 2007, 09:45:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
το παραντα αν δεν κάνω λάθος εχει σκληρα πλαινά...
βαλε λιγότερο
πχ 34/34 και δοκιμασε Wink


Με 34 εμένα μου χτυπούσε για χαμηλή πίεση. Ο μηχανικός μου πρότεινε 38 το οποίο μου φάνηκε υπερβολικό αλλά τελικά αυτή είναι η πίεση που θέλει


Argonaftis


Έχει επεξεργασθεί από τον/την argonaftis στις Τρι 13 Νοέ 2007, 15:09:07, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Νοέ 2007, 09:59:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ενδιαφέρον κι αυτό
αλλά άλλα τα μαγουλα του παραντα (και "άλλο" λάστιχο γενικά....) και άλλα τα μαγουλα των εργοστασιακών του 207 rc Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
U142093 ((Γιώργος)210ps+32kg)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207RC 1.6 (2007)

Ένταξη: 25 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 43

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Νοέ 2007, 21:26:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Τι λάστιχα είχε από το εργοστάσιο;


Bringestone Potentza E50 205/45/17 και τα Υοκοηαμα τα εβαλα ιδια διασταση
Ο κατασκευαστης προτεινει και για τα μπροστα και για τα πισω 26λιβρες νομιζω οτι ειναι 36,5.
Παντως μου φαινεται παραξενο να βαλω ιδια πιεση και μπρος και πισω.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Νοέ 2007, 15:38:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λογικές οι υψηλές πιέσεις, για βαρύ (και σπορ) αυτοκίνητο με μικρής χωρητικότητας αεροθαλάμους.

Συνδυασμοί:
36.5ε 36.5π
37.5ε 36.5π
38.5ε 36.5π
38ε 38π
38.5ε 37π

Το τελευταίο μου αρέσει περισσότερο αλλά πρακτικά το πιο ταιριαστό μόνος σου θα το βρεις. Γενικά, εάν ο κώλος είναι ενοχλητικά νεύρικος-ευαίσθητος στο όριο τότε βοηθάει να κατεβάσεις 1-2psi τις πιέσεις πίσω. Αν δεν έχεις τέτοιο φαινόμενο με 38ε 38π τότε είσαι ασφαλής.

Όλα τα 205/45/17 είναι σκληροπρόφιλα πάνω-κάτω. Υπάρχουν και πιο σκληροπρόφιλα από τα Parada. Αλλά δεν παίζει μόνο το προφίλ ρόλο. Όλος ο σκελετός συμμετέχει στο κράτημα εκτός της γόμας (συν και η σχεδίαση του πέλματος). Το αμάξι σου δεν το ξέρουμε, εσύ θα μας πεις τί του πάει και σε ποιά λάστιχα (αλλά και σε τί διαστάσεων ζάντες - offset, διάμετρος, φάρδος).
Οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά και από την στιγμή που έχεις δεδομένα λάστιχα και ζάντες σου μένει να παίξεις μόνο με τις πιέσεις που είναι καθοριστικής σημασίας. Λάθος πιέσεις σε σωστά λάστιχα ίσον κακό κράτημα. Σωστές πιέσεις σε λάθος λάστιχα ίσον καλό κράτημα. Σωστές πιέσεις σε σωστά λάστιχα ίσον βέλτιστο κράτημα.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Νοέ 2007, 20:21:00    Θέμα δημοσίευσης: Re: 207RC - Πιέσεις Ελαστικών Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

U142093 έγραψε:
Παιδες σημερα παρελαβα το εργαλειο, αλλαξα τα λαστιχα και εβαλα Yokohama Parada, ο κατασκευαστηε συστηνει πιεση 38 μπροστα και 38 πισω ακολουθησα τις οδηγιες του αλλα μου φαινεται λιγο σαν μπαλονι.
Ακουω τις συμβουλες σας.


για βαλε μια και 40 μπροστα... Cool
και ασε να λενε...
ισως κοπαναει αλλα πιστευω οτι θα κραταει καλυτερα η μουρη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Νοέ 2007, 20:51:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παίζει κι αυτό. Είναι βαρύ το όχημα. Αλλά επιβάλλεται να δοκιμάσει πρώτα με την εργοστασιακή πρόταση.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Νοέ 2007, 21:04:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παντως αυτο που λεγαμε με Mikerr Που εχει καποια σχεση με το αντικειμενο Laughing ειναι οτι πλεον ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες δουλευουν αυτου του ειδους τα λαστιχα με που υψηλες πιεσεις...
πανε ανεπιστρεπτι οι εποχες του 32-30 ή 30-28 που λεγανε τυφλοσουρτι....

εγω εδω και λιγο καιρο δουλευω σταθερα το 39 εμπρος σε 195-50 και περα απο ενα ελαχιστο γλυστρημα σε γλιτσα το πρωι (και εαν...)
το αμαξι ειναι κορυφη! βεβαια βοηθα η σκληρη αναρτηση που απαιτει ακαμπτο σκελετο αλλα απο οτι λενε και το 207rc ειναι ψιλοκουτσουρο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
manosm3 (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 RC F/L '10 & Peugeot 206 1.4 XT

Ένταξη: 17 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 908
Τόπος: Βριλησσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Σεπ 2010, 13:00:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πφφφ... μου 'χει σπασει τα νευρα αυτο της πιεσης. Βαζω 36 μπρος - πισω στα εργοστασιακα λαστιχα και καθε 3-4 βδομαδες χτυπαει για χαμηλη πιεση.
Οταν το παρελαβα απο αντιπροσωπεια ειχε 43 παντου Shocked


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
p206Mike (Μιχάλης)
Αντιπρόεδρος
Επίσημο Μέλος

207 RC Lemans & 107 Trendy

Ένταξη: 29 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Σεπ 2010, 13:20:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στο 38,5 αντε 39 μπροστά παίζω εγώ και 38 πίσω..και δεν φαίνονται ούτε αντιδρούν σα μπαλόνια,


Ζήτημα μια φορά στο χρόνο που το χω να χρειάστηκαν λίγο συμπλήρωμα,
Πάντως το 36 μου φαντάζει λίγο.... Rolling eyes για τ αμάξια μας....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
manosm3 (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 RC F/L '10 & Peugeot 206 1.4 XT

Ένταξη: 17 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 908
Τόπος: Βριλησσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Σεπ 2010, 13:29:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το τραγικο της υποθεσης ειναι οτι βαρανε με τη σειρα. Τη μια μερα ο μπροστα δεξιος, την επομενη ο πισω δεξιος, μετα ο πισω αριστερος και την τεταρτη ο μπροστα αριστερος. Hunter


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
franch_power (teo)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

207 rallye 1.6T

Ένταξη: 10 Ιούν 2010
Δημοσιεύσεις: 448
Τόπος: μαγούλα αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 09 Σεπ 2010, 01:42:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδία στην πράξη κ στον δρόμο φαίνονται όλα και εγώ βάζω σύμφωνα με τις πιέσεις του κατασκευαστή 38 μπροστά 38 πίσω αλλά απ'ότι παρατηρώ κ στην πράξη δουλεύουν πολύ καλά με αυτές τις πιέσεις,αλλά το θέμα κράτημα κ απόδοση ίσως να έχει να κάνει με πολλές έννοιες (πέλμα ελαστικού,θερμοκρασία ελαστικού,κατάσταση φθοράς ελαστικού κτλπ) Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
SocratiS RCoura (Σωκράτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 RC (2010)

Ένταξη: 06 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 47
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Δεκ 2010, 05:01:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

manosm3 έγραψε:
Το τραγικο της υποθεσης ειναι οτι βαρανε με τη σειρα. Τη μια μερα ο μπροστα δεξιος, την επομενη ο πισω δεξιος, μετα ο πισω αριστερος και την τεταρτη ο μπροστα αριστερος. Hunter



ασε φιλε τα ιδια προβληματα εχω και εγω..!!πρωτα απ ολα δεν υπαρχουν σωστοι μετρητεσ για να κανεισ τη δουλεια σου με αποτελεσμα να βαζεισ λαθοσ πιεση και μετα να μην εχεισ ουτε σωστο αυτοκινητο και να χαλασ και τα λαστιχα σου!!! Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Δεκ 2010, 15:05:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αγοραστε ενα δικο σας μετρητη και τσεκαρετε πιεσεις με αυτον παντα

ακομα και λαθος να δειχνει , αν μη τη αλλο θα εχετε παντα την ιδια αποκλιση απο την πραγματικη τιμη

επισης (οταν μας ενδιαφερει η ακριβεια) πιεσεις τσεκαρουμε και ρυθμιζουμε παντα φουσκωνοντας παραπανω και αφαιροντας μετα μεχρι να ερθει και που θελουμε


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
SocratiS RCoura (Σωκράτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 RC (2010)

Ένταξη: 06 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 47
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Δεκ 2010, 00:10:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οι γνωστεσ τακτικεσ που ακολουθουμε ολοι!!! Razz
οσο για αγορα μετρητη εχεισ δικιο....και πολυ σωστα να μη δειχνει τουλαχιστον θα ξερεισ οτι εχεισ παντα τν πιεση που εχεισ δοκιμασει και σου κανει!!! Thumbs Up
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xalkiadakhs 207gt (xristoforos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 26 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 645

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Δεκ 2010, 16:37:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ερωτηση προς γνωστες του θεματος....(αν και δεν εχω rc αλλα gt)
Πριν απο καποιο μηνα εβαλα αλλη διασταση ελαστικων,215-45,στην πορτα ο κατασκευαστης λεει 2,5 bar για τα 205-45 ομως.. που οπως εχουμε αναλυσει παλιοτερα ειναι 36 λιμπρες εαν δεν απατωμαι ωραια?παντα το ειχα λιγακι παραπανω 37 η και 38 καμμια φορα!
εγω τωρα που αλλαξα διασταση ποια ας το πουμε ειναι σωστη αναλογια παντα για μαμα πιεση ασχετα οτι εγω θα συμπληρωσω κατι παραπανω....
Το λεω διοτι εβαλα 38 και μου φαινετε οτι θελουν και αλλο αερα τα λαστιχα χωρις βεβαια να εχω μπορεσει να το διασταυρωσω ακομα λογω πιεσης εργασιας....thnks!!!!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Δεκ 2010, 10:53:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι να σου πώ το θέμα πίεση ελαστικών είναι και σε μεγάλο βαθμό και προσωπικό οδηγικό στυλ, πού το νοιώθεις καλήτερο και εσύ.(Εννοείτε στην γρήγορη οδήγηση και μην ακούω μα κοπανάει στις λακούβες ελεος....αμα είσαι πολη ρίξε πιέσεις να μην κοπανιέσαι.) Προσωπικά σε κανένα σπορ/γρηγορο κτλ πολιτικό δεν το βολεύτικα κάτω από 39-40 εμπρος και 36-38 πίσω.

Όσο για την αλαγή στην διάσταση του προφίλ η εμπείρια λέει το ακριβώς αντίθετο....μικρότεροι αεροθάλαμοι θέλουν μεγαλύτερη πίεση, αλλά και αυτό είναι σχετικό και έχουν να κάνουν με μεγάλες διαφορές και όχι ενός νούμερου μόνο. π.χ ένα 45αρι με ένα 60αρι προφιλ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1222s (PHP: 80% - SQL: 20%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on