PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - 1.6THP Βελτίωση εισαγωγής
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 137, 138, 139, 140  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Σεπ 2015, 18:37:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Arvas έγραψε:
Μάκη με εκείνη τη σωλήνα τι είχες κανει; την έκανες τζάμπα forge;
Λες με το σιλικονατο σωλήνα? Ναι, την ειχα φτιαξει με ενα 100ρικο ολα μαζί αν θυμαμια καλα. συστολικο, ταφ, σωλήνας, φίλτροχοανη. Ηταν αψογη, την ειχα αφησει πανω κανα 6μηνο, μετα βαρεθηκα τον θορυβο και την ειχα πουλησει σε ενα παιδι εδω μεσα.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Arvas (Dimitris)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207RRRRRRRRRCccccc

Ένταξη: 15 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 320
Τόπος: Αθήνα-Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Σεπ 2015, 19:49:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
Arvas έγραψε:
Μάκη με εκείνη τη σωλήνα τι είχες κανει; την έκανες τζάμπα forge;
Λες με το σιλικονατο σωλήνα? Ναι, την ειχα φτιαξει με ενα 100ρικο ολα μαζί αν θυμαμια καλα. συστολικο, ταφ, σωλήνας, φίλτροχοανη. Ηταν αψογη, την ειχα αφησει πανω κανα 6μηνο, μετα βαρεθηκα τον θορυβο και την ειχα πουλησει σε ενα παιδι εδω μεσα.


Τέλεια γιατι το σκεφτόμουν κι εγώ. συστολικό και ταφ που τα χρησιμοποίησες; δεν το έκανες με reducer σιλικόνης;


Photobucket
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Σεπ 2015, 19:53:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Arvas έγραψε:
makis106 έγραψε:
Arvas έγραψε:
Μάκη με εκείνη τη σωλήνα τι είχες κανει; την έκανες τζάμπα forge;
Λες με το σιλικονατο σωλήνα? Ναι, την ειχα φτιαξει με ενα 100ρικο ολα μαζί αν θυμαμια καλα. συστολικο, ταφ, σωλήνας, φίλτροχοανη. Ηταν αψογη, την ειχα αφησει πανω κανα 6μηνο, μετα βαρεθηκα τον θορυβο και την ειχα πουλησει σε ενα παιδι εδω μεσα.


Τέλεια γιατι το σκεφτόμουν κι εγώ. συστολικό και ταφ που τα χρησιμοποίησες; δεν το έκανες με reducer σιλικόνης;
Βασικα μεταλλικο ταφ για τις αναθυμιασεις και reducer σιλικόνης.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Arvas (Dimitris)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207RRRRRRRRRCccccc

Ένταξη: 15 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 320
Τόπος: Αθήνα-Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Σεπ 2015, 19:58:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλά είμαι χαζός αφού το έγραψα κατάλαβα ότι εννοούσες reducer λέγοντας συστολικό. πολύ καλή ιδέα πάντως θα το δοκιμάσω κι εγω σε ευχαριστώ.


Photobucket
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
kexas (panos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 GT

Ένταξη: 11 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 5
Τόπος: patra & nafplio

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 08 Δεκ 2015, 21:24:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Jonathan RC έγραψε:
παιδιά μήπως μπορείτε να προτείνεται εισαγωγή είμαι φουλ πρώτο στάδιο με cooler μόλις με προγράμματισε ο Κρίτωνας αλλά έχω ελεύθερο φίλτρο στο φίλτροκουτί ακόμα εγώ δει μην εισαγωγή με χοάνη simota που κατά την προσωπική μου άποψη πιστεύω ότι είναι καλή επίσης δεν θέλω να βάλω εισαγωγή τύπου forge κάτω στον προφυλακτήρα ευχαριστώ


οποια φιλτροχοανη κ να βάλεις για να λειτουργησει σωστά θα πρεπει να ξαναπεράσεις προγραμμα για τα νέα δεδομένα που θα λαμβάνει ο map sensor και να βάλεις τουλάχιστον τον ανταπτορα της forge για τη μαμα σχάστρα ετσι ωστε η εκτονωση του συμπιεσμενου αερα να γινεται στο περιβάλλον κ οχι στην εισοδο της τουτμπινας π ουτως η αλλως με τη φιλτροχανη εχεις μεγαλη ποσοτητα και ροη αερα!!! για αυτο το καλυτερο πραγμα μαζι με τη φιλτροχαονη ειναι να βάλεις τη σχαστρα στη γραμμη αερα προς το Intercooler και να το προγραμματισεις μια κ καλη!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
saikoe_39 (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207

Ένταξη: 27 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 1008
Τόπος: Στο στόκολο.!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 09 Δεκ 2015, 13:50:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kexas έγραψε:
Jonathan RC έγραψε:
παιδιά μήπως μπορείτε να προτείνεται εισαγωγή είμαι φουλ πρώτο στάδιο με cooler μόλις με προγράμματισε ο Κρίτωνας αλλά έχω ελεύθερο φίλτρο στο φίλτροκουτί ακόμα εγώ δει μην εισαγωγή με χοάνη simota που κατά την προσωπική μου άποψη πιστεύω ότι είναι καλή επίσης δεν θέλω να βάλω εισαγωγή τύπου forge κάτω στον προφυλακτήρα ευχαριστώ


οποια φιλτροχοανη κ να βάλεις για να λειτουργησει σωστά θα πρεπει να ξαναπεράσεις προγραμμα για τα νέα δεδομένα που θα λαμβάνει ο map sensor και να βάλεις τουλάχιστον τον ανταπτορα της forge για τη μαμα σχάστρα ετσι ωστε η εκτονωση του συμπιεσμενου αερα να γινεται στο περιβάλλον κ οχι στην εισοδο της τουτμπινας π ουτως η αλλως με τη φιλτροχανη εχεις μεγαλη ποσοτητα και ροη αερα!!! για αυτο το καλυτερο πραγμα μαζι με τη φιλτροχαονη ειναι να βάλεις τη σχαστρα στη γραμμη αερα προς το Intercooler και να το προγραμματισεις μια κ καλη!!


Ούτε καν....
Αν είχε μαφ τότε οκ....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
rallaki-1 (Μike)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 Rallyeee..

Ένταξη: 19 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 398
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Δεκ 2015, 16:48:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Χτες έβαλα πάνελ φίλτρο της K&N και είδα αρκετά μεγάλη διαφορά..

Να υπενθυμίσω πως έχω intercooler, φουλ εξάτμιση και πρόγραμμα overload.

Yποπτεύομαι πως το πρόγραμμα που φοράω μάλλον ήταν φτιαγμένο για ελεύθερο φίλτρο ή φιλτροχοάνη για αυτό είδα τόση διαφορά σε σχέση με το απλό φίλτρο (το οποίο πριν την αλλαγή σε K&N ήταν καινούργιο).

Ξέρει κανένας που οφείλεται η διαφορά??


Peugeotναυτης..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Δεκ 2015, 16:53:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Περναει ο αερας πιο ευκολα σε σχεση με το εργοστασιακο
Δεν ειναι καμια επιστημη



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallaki-1 (Μike)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 Rallyeee..

Ένταξη: 19 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 398
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Δεκ 2015, 17:09:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι αλλά ο εγκέφαλος προσαρμόζεται..

όταν είχα βάλει την εξάτμιση (πριν βάλω πρόγραμμα) δεν είχα δει καμία απολύτως διαφορά.. Για αυτό περίμενα να μην δω ούτε τωρα παρά μόνο στην απόκριση!

επίσης από ότι διάβαζα εδω όση είχαν βάλει φίλτρο με το ζόρι κατάλαβαν κάτι..


Peugeotναυτης..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Δεκ 2015, 17:19:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι εξατμιση εβαλες ? Σε σχεση με τη μανησια ΟΛΟΙ οσοι εχουν αλλαξει εξατμιση εχουν δει διοαφορά προς το καλυτερο, ειδικα ψηλα
Τωρα εσυ γιατι δεν ειδες..... δεν ξερω Blink

Ετσι και με την εισαγωγη
Οταν επιτρεπεις στον αερα να εισέρχεται πιο ευκολα, επομενο ειναι να βελτιωθει η λειτουργεια του μοτερ
Ειδικα σε αμαξια που εχουν προγραμμα, αρα ζητανε περισσοτερο αερα
Ο εγκεφαλος τι εννοεις οτι προσαρμοζεται ?
Βλεπει τις διαφορές και προσαρμοζεται προς αυξημενη αποδοση
Οσο του επιτρεπει το software του

Κι εγω παντως καταλαβα αρκετη διαφορα ειδικα με την εξατμιση αλλά και με το πανελ φιλτρο
Και δεν εχω προγραμμα



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallaki-1 (Μike)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 Rallyeee..

Ένταξη: 19 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 398
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Ιαν 2016, 19:42:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να γράψω πως μετά από 400km με το ελεύθερο φίλτρο έγινε adapt στον εγκέφαλο και η διαφορά που έχει τώρα σε σχέση με το μαμά φίλτρο είναι ελάχιστη (και όχι δεν είναι ιδέα μου).

Σας το γράφω γιατί οι περισσότεροι μετράμε και επικοινωνούμε (και εγώ) τις διαφορές όταν βάλουμε κάτι στο αυτοκίνητο και δεν γράφουμε μετά από το adapt του εγκεφάλου (χρειάζεται περίπου 300-400km) τι διαφορά έχει.

Που κατά την γνώμη μου είναι πολύ σημαντικό!


Peugeotναυτης..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallaki-1 (Μike)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 Rallyeee..

Ένταξη: 19 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 398
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Ιαν 2016, 19:51:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nα προσθέσω πως όταν έβαλα το ελεύθερο φίλτρο τα LTFT ανέβηκαν στο +10 (ήταν στο 5) και μετά από 400km έχουν σταθεροποιηθεί στο +7.

Αυτό μάλλον σημαίνει πως το μίγμα ήταν φτωχό και πρόσθετε βενζίνη για να το ισορροπήσει.

Άρα στην αρχή είχε φτωχύνει και μετά επανήλθε στα φυσιολογικά του. Ϊσως για αυτό είδα μεγάλη διαφορά στην απόδοση στην αρχή.

Αν κάποιος έχει μια πιο τεκμηριωμένη άποψη παρακαλώ να την πει.


Peugeotναυτης..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
puglover 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 09 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 485

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Μάρ 2016, 15:47:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ποια τα μειονεκτηματα αν αφησουμε τις αναθυμιασεις εκτος μετα την τοποθετηση χοανης? Το φιλτρακι αναθυμιασεων κανει καμια διαφορα ή μπορουμε να τις αφησουμε και χυμα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Μάρ 2016, 15:52:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν τα αφησεις χυμα λογικα θα σου τα κανει ολα σκ@@ μεσα στον χωρο του κινητηρα. Το κακο με το φιλτρακι θεωρω πως ειναι πως θελει τακτικο καθαρισμα για να μην μπουκωσει (λογω μεγεθους)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Μάρ 2016, 16:38:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γιατι δε τις βαζεις σε δοχειο?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
puglover 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 09 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 485

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Μάρ 2016, 19:36:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
γιατι δε τις βαζεις σε δοχειο?


Για περιορισμο του κοστους αλλα προκειμενου να γινει σωστη δουλεια θα τις ριξω μεσα με ανοξειδωτο ανταπτορα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Μάρ 2016, 20:22:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν αναλογιστεις το κοστος πλυσιματος απο κάτω...αν σταζει στον αερα...αλλα και καθαρισματος γυρω απο το φιλτρακι που κι αυτο μετα απο λιγο θα σταζει...θ καταλαβεις γιατι πρεπει ... δοχειακι αναθυμιασεων...ας ειναι και απλό τσιγκινο κουτακι απο γαλα εβαπορε Laughing Laughing Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
puglover 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 09 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 485

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Μάρ 2016, 17:25:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

saikoe_39 έγραψε:
Eγω δεν έχω τπτ..... σωλήνας και στο ψαλίδι


Και αυτη η λυση φαινεται ενδιαφερουσα... Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
akis1976 (akis1976)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 27 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 456
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Μάϊ 2016, 07:15:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω πρέπει να βομβαρδίσουμε με μηνύματα την FR Autosport και να οργανώσουμε ένα group buy.




Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JDROGAS (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


PEUGEOT 207 RC-207 1.4-ALFA 75 TURBO

Ένταξη: 24 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 632
Τόπος: KAΛΑΜΑΤΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Μάϊ 2016, 09:44:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το εχουνε βγαλει παραγωγη η ειναι κατα παραγγελια?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 137, 138, 139, 140  Επόμενη
Σελίδα 138 από 140

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3388s (PHP: 36% - SQL: 64%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on