PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Πτώση έντασης στους ενισχυτές?

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
saxo kit kar (Ανδρέας)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Saxo vts 1.6 16v MKII

Ένταξη: 04 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Οκτ 2007, 07:39:10    Θέμα δημοσίευσης: Πτώση έντασης στους ενισχυτές? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα, έχω μια απορία, για τη μερικές φορές που παίζει το ηχοσιστιμα τσίτα κάποια στιγμή αισθάνομαι ότι πέφτει η ένταση του ηχοσιστιματος; Η ιδέα μου είναι η οι ενισχυτές τα έχουν κλατάρει; Μήπως δεν αντεπεξέρχεται στα ρεύματα η μπαταρία; Κάποια στιγμή που είχα δοκιμάσει έναν μόνο ενισχυτή και μάλιστα εξακαναλο δεν έδειχνε να πέφτει η ένταση. Αυτή την στιγμή παίζω μπροστά ένα σετ διαιρούμενα και δυο 15’’ SUB πίσω. Να συμπληρώσω ότι η προηγούμενη ενισχυτές που λέω ήταν ένας τετρακαναλος signat και ένας δυκαναλος πάλι signat, το αμάξι το πήρα μεταχειρισμένο πριν από τέσσερα χρόνια, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τους είχε ήδη τέσσερα χρόνια και παίζανε και άλλα δυο εγώ, μήπως κάποια στιγμή όλοι η ενισχυτές τα παίζουν; Και κάτι τελευταίο από εδώ, έχω ακούσει ότι δέχονται βελτιώσει οι ενισχυτές, μπορούν να δώσουν περισσότερα watt αν αλλαχτούν μερικά πραγματάκια, ξέρη κανίς τίποτα;


Κανένας για pro evolution;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Οκτ 2007, 23:40:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το θεμα δεν ειναι η παλαιοτιτα αλλα οι ωρες λειτουργιας...Απο οτι λες το κανιβαλιζεις το θεμα,λογικο,δεν βαζεις μουσηκι για να ακους σιγα....
Αλλα αν και ο προηγουμενος εκανε το ιδιο τοτε εχεις θεμα....Λογικα νοιωθεις την ενταση να βυθιζεται οταν ζεσταινονται οι ενισχυτες...Μπορεις να τους πας για επισκευη ,αν γινετε, (κατι σαν σερβις φαντασου) στην αντιπροσωπια ομως....Οποτε μαλλον σε βλεπω για αλλα φρουτα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Οκτ 2007, 03:38:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κατα 99% το πρόπβλημα δεν είναι στους ενισχυτές αλλά στην τροφοδοσία τους (=ρευμα)
πόσα watt ειναι οι ενισχυτές σου? (Πόσα amp ασφάλειες έχουν πάνω τους)
Πόσα watt τα ηχεία σου?
Πόσα τα ηχεία σου? (ποσότητα)
Πυκνωτή έχεις?
Τι μπαταρία?
Τι δυναμό?


Question Question


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Οκτ 2007, 05:07:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατά 99% το πρόβλημα είναι στα αυτιά σου, που με τα Signat, καταστρέφονται στην αρχή τα καημένα τα αυτάκια από την χάλια ποιότητα ήχου που βγάζουν και μετά σου φαίνεται πιο χαμηλή η ένταση (αφού την έχει συνηθίσει πλέον το αυτί).

Βάλε κάτι πιο ποιοτικό σε ηχεία και πες μας μετάαα Smile



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Οκτ 2007, 06:10:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

steve μην λες μαλ***ες... Laughing
μια χαρα ειναι τα signat Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
saxo kit kar (Ανδρέας)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Saxo vts 1.6 16v MKII

Ένταξη: 04 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Οκτ 2007, 08:34:07    Θέμα δημοσίευσης: Καλημέρα, έχω μια απορία Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημεραααα, όλα καλά μάγκες; Λιπών, αυτό το έχω ακούσει ότι και καλά δέχονται σέρβις οι ενισχυτές, τους συγκεκριμένους ενισχυτές τους έχω πουλήσει εδώ και ένα χρόνο και εχθές μίλησα με το παιδί που τους έχει πια και δεν έχει αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα, εντωμεταξύ αυτός τους έχει βάλει σε ένα τζιπακη που έχει, έχει τρις ενισχυτές μέσα, τελικά κατέληξα σε αυτό που είπε ο Μανθος για τη από τότε που έβαλα τον εξακαναλο δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα και επίσης από τότε που τους έβαλε ο άλλος στο τζιπ δεν παρουσιάσθηκε τέτοιο πρόβλημα, οπότε μάλλον κάτι θα παιζόταν με τα ρεύματα τότε, τότε όπως και τώρα έπαιζα με ένα σετ διαιρούμενα μπροστά μάρκα με έκαψες αλλά με τον εξακαναλο τώρα παίζουν μια χαρά, πίσω δυο 15’’ STEALH, έναν πυκνωτή 1F, μπαταρία BOSCH SILVER. Δεν θυμάμαι ποσά amp ασφάλειες φόραγαν, πάντως ο τετρακαναλος στα 4Ω έβγαζε 4x70 και ο δυκαναλος στα 4Ω έβγαζε 2x75. Πάντως αν όντως παίζουν σημαντικό ρόλο το πόσα watt είναι σύνολο τα ηχεία η στα πόσα Ω θα τα παίξω, τη ασφάλειες σε amp θα πρέπει να έχουν οι ενισχυτές κατατοπίστεμε. Για να τα ξεκαθαρίσουμε εύκολα ας πούμε ότι θα χρησιμοποιήσω τα 8’’ της Beyma αυτά που παίζουν από 8Ω και έχουν 100watt RMS και ας πούμε ότι θα χρησιμοποιήσω δέκα από αυτά και τέσσερις κόρνες στα 8Ω πάλι ας πούμε ότι θα είναι 30 watt RMS η κάθε μια. Όποιος ξέρη ας τα υπολογίσει και ας μου πει τι τετρακαναλο πρέπει να πάρω και φυσικά να μου πει πως τα υπολογίζει έτσι;


Κανένας για pro evolution;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Οκτ 2007, 09:34:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μα αφου τους πουλησες?Ποιος ο λογος του τοπικ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
saxo kit kar (Ανδρέας)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Saxo vts 1.6 16v MKII

Ένταξη: 04 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Οκτ 2007, 09:44:54    Θέμα δημοσίευσης: Καλημέρα, έχω μια απορία Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να μην την ξαναπάθω με τους επόμενους και δεν ξέρω πάλι τι συμβαίνει, και επειδή οι άλλοι δυο θα είναι πολύ πολύ δυνατότεροι από τους παλιούς μπορεί να συμβαίνει το ίδιο και πρέπει να ξέρω που ήταν το πρόβλημα να μην ξανασυμβεί, αν είναι ας πούμε στην μπαταρία η παίζουν κάποιο ρόλο τα watt τον ενισχυτών με τον ηχείων;


Κανένας για pro evolution;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Οκτ 2007, 11:31:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να μην τσιγκουνευτεις οτι εχει να κανει με καλωδιωσεις και φυσικα με μετρο στο παιξιμο.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Οκτ 2007, 19:54:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Κατά 99% το πρόβλημα είναι στα αυτιά σου, που με τα Signat, καταστρέφονται στην αρχή τα καημένα τα αυτάκια από την χάλια ποιότητα ήχου που βγάζουν και μετά σου φαίνεται πιο χαμηλή η ένταση (αφού την έχει συνηθίσει πλέον το αυτί).

Βάλε κάτι πιο ποιοτικό σε ηχεία και πες μας μετάαα Smile


μη λες μπουρδες !!
οι signat ειναι περβολικα τιμιοι και παιζουν πααααρα πολυ καλαααα.

εκτος κιαν θες να πληρωσεις ονομα και να εχεις το ψυχολογικο ανεβασμα της μαρκας.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1914s (PHP: 50% - SQL: 50%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on