PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - EP6DT/S - ANTIPOLLUTION/ DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 61, 62, 63
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Οκτ 2020, 18:46:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
P1385 superknock δεν είναι; Από μπουζί πώς πας;


Σωστά superknock είναι.
Τα μπουζί τα έχω λιγότερο από 7000χλμ.Παρολαυτα τα έβγαλα και τα κοίταξα, φαίνονται φυσιολογικά.Τωρα να είναι πολλαπλασιαστής?Το περίεργο είναι ότι το κάνει μόνο με 4η και απότομα γκάζι.Με όλες τις άλλες ταχύτητες και τέρμα γκάζι δεν κάνει τίποτε.Τσεκαρα με το obd και τις πιέσεις από τις αντλίες και φαίνονται οκ.Η υψηλής σηκώνει 130 bar και η πίσω με το κλειδί στη δεύτερη σκάλα κρατάει 5,8bar χωρίς να πέφτει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Οκτ 2020, 21:45:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά Κωνσταντίνε είχες δίκιο.
Βραχυκύκλωμενο μπουζί 4ος κύλινδρος.
Παρόλο που τα είχα περίπου 7000χλμ.
Αλλάχτηκε μια τετράδα και είμαστε οκ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2020, 09:42:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τέλος καλό, όλα καλά! Very happy


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nim13 (ioannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 13 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Μάρ 2021, 00:34:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα έχω ένα 207 rallye του 08 μαμά
110.000 κ μετά από αρκετό καιρό το γνωστό μήνυμα anti pollution faulty
Κωδικοί σφάλματος p2261,p2262,p0299
Συμπτώματα,το αυτοκίνητο δεν τουρπιζει κ όταν δουλεύει στο ρελαντί(ενώ είναι ζεστό) τρέμει σαν να μπερδεύει!
Από που να ξεκινησω;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Soultanos THP 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 THP

Ένταξη: 21 Οκτ 2018
Δημοσιεύσεις: 54

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Μάρ 2021, 01:05:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nim13 έγραψε:
Καλησπέρα έχω ένα 207 rallye του 08 μαμά
110.000 κ μετά από αρκετό καιρό το γνωστό μήνυμα anti pollution faulty
Κωδικοί σφάλματος p2261,p2262,p0299
Συμπτώματα,το αυτοκίνητο δεν τουρπιζει κ όταν δουλεύει στο ρελαντί(ενώ είναι ζεστό) τρέμει σαν να μπερδεύει!
Από που να ξεκινησω;;
το προβλημα βρίσκεται στην γραμμή του τουρμπο. Από τα απλά έως τα βαριά ξεκινά με το να δεις σωληνακια για διαρροές τον σωλήνα από τουρμπο προς φιλτρο αερα , ν75 , τουρμπινα για πιθανά ραγισματα και τέλος χρονισμα! Το αμαξι κατά 90% είναι εκεί η το θέμα αν όλα τα άλλα είναι οκ πας για χρονισμό έχει στρίψει



image hosting free
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 08 Μάϊ 2021, 12:31:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ PENDING FAULTS ΣΤΟ ΑΜΑΧΙ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ P2177 KAI P2192 ME LTFT ΣΤΟ -27% ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΛΑΜΠΑΚΙ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
GiorgosV (Giorgos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207 1.4 (16V) vti 95ps (2007)

Ένταξη: 05 Φεβ 2021
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Μάϊ 2021, 14:32:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαιρετώ το club. Πήρα ένα μεταχειρισμένο 207 1.4 vti 95ps του 07 με 80.000 χλμ και τον πρώτο μήνα μου έβγαλε το μήνυμα depollution system faulty. Στο συνεργείο που το πήγα μου είπαν ότι ήθελε αντικατάσταση ο λ μετά τον καταλύτη και έπειτα οτι ήθελε αντικατάσταση ο καταλύτης. Αφού έγιναν αυτά το μήνυμα εμφανίστηκε πάλι μαζί με misfires στους κυλίνδρους, βεντιλατέρ και τρέμουλο. Στο συνεργείο δοκίμασαν να αλλάξουν θέση πολλαπλασιαστές και μπουζί για να δουν αν θα το εμφανίσει σε διαφορετικούς κυλίνδρους κ το έκανε σε τυχαίο κύλινδρο κάθε φορά. Μου είπε οτι μπορει να είναι ο λ πριν το καταλύτη γιατί ειναι αισθητήρας ρύθμισης αλλά καλύτερα να το πάω σε εξουσιοδοτημένο. Στο εξουσιοδοτημένο μου άλλαξαν βαλβίδα μεταβλητού χρονισμού, μπουζί σετ, 2 πολλαπλασιαστές και το χρόνισαν. Τα misfires συνεχίζουν κ το μήνυμα για τον λ μετά τον καταλύτη επίσης( αν σβήσω τα σφάλματα εμφανίζονται μετα απο 2 μερες). Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με το πρόβλημα??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 17 Μάϊ 2021, 12:12:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έτσι όπως το αναφέρεις και με αυτά που έχεις αλλάξει θεωρώ ότι είναι κάποιο πρόβλημα στην ασφαλειοθήκη ή στο εγκέφαλο...
Καλύτερα να το δει ηλεκτρολόγος που να έχει εμπειρία σε PSA αυτοκίνητα...

(ΥΣ Επίσης, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 61, 62, 63
Σελίδα 63 από 63

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1198s (PHP: 41% - SQL: 59%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on