PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - EP6DT/S - ANTIPOLLUTION/ DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 45, 46, 47 ... 61, 62, 63  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Απρ 2014, 18:23:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mpokos έγραψε:
σε ενα πατημα πρωτης.αλλα συνεχιζει και τουρμπιζει κανονικα..


Έχεις μπαρόμετρο?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mpokos (panos)
Μέλος
Μέλος


207 GT

Ένταξη: 10 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 100
Τόπος: ΠΑΤΡΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Απρ 2014, 18:30:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οχι δυστηχως.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Απρ 2014, 18:37:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορεί να μη είναι και τίποτα και να έκανε απλά κανα απότομο spike πίεσης που προκάλεσε false alarm. Παρακολούθησε το ΕΙΔΙΚΑ αν βλέπεις οτι το αυτοκίνητο πάει καλύτερα απο πρίν...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TasosVel (Tasos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207cc

Ένταξη: 23 Απρ 2014
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Απρ 2014, 19:04:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα ήθελα να αρχισω το story μου από την αρχη,αλλά πραγματικα΄επειδή θα πήξετε με το πόσες φορές αυτο το αυτοκίνητο έχει πάει στο service θα περασω στα τελευταία νέα Smile
Εδώ και 3 μήνες περίπου το αυτοκίνητο μου παρουσίαζε το πρόβλημα Depollution System Fault. Και συγκεκριμένα οταν το συνέδεαν στον εγκέφαλο τους εβγαζε πρόβλημα στον πρώτο κύλινδρο.
Αφού λοιπον αλλάξαμε πολαπλασιαστή, μπουζί, μπεκ, αισθητήρες λαμδα, οτι ηλεκντρονικό βρίσκεται πάνω απο τον κινητήρα, εγινε καθαρισμός κινητήρα, το χρονίσαμε, το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει και το αυτοκίνητο δυστυχως τρέμει όταν ζεσταθεί.

Μετα από πάρα πολύ ψάξιμο έχουν καταλήξει οτι φταιει ο εγκεφαλος του αυτοκινήτου, ωστόσο το πρόβλημα ειναι οτι δε μπορώ να βρω κάπου εγκέφαλο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο μεταχειρισμένο. Αυτό που μου έχουν αναφέρει ειναι οτι ο εγκέφαλος πρέπει να έχει τον ίδιο κωδικό με τον παλιό ¨0 261 201 505" πράγμα που τουλάχιστον online δεν παίζει. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα; Μήπως πριν πάει για εγκέφαλο να δω και κάτι άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Απρ 2014, 23:11:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tα 200αρια μοτέρ έχουν τα ίδια προβλήματα με τον χρονισμό;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikossk30 (niko)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207 rc

Ένταξη: 29 Απρ 2014
Δημοσιεύσεις: 13

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Απρ 2014, 14:34:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά κι εγώ το ίδιο μήνυμα μαζί με engine management system faulty.το αμάξι κάνει σαν τρακτέρ η τουρμπίνα δε δουλεύει και το βεντιλατερ δε σβήνει.το διαγνωστικό έδειξε 3 βλάβες σε πεταλούδα.το αμάξι δεν πάει βήμα.εχει τύχει σε κανένα το ίδιο;η πεταλούδα από Γαλλία σε 10 μέρες μου είπαν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 02 Μάϊ 2014, 15:28:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξέρει κανείς τι σφάλματα σου βγάζει το διαγνωστικό,κωδικούς εννοώ αν τα έχει παίξει η ν75?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
agnooumenos (Akis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 03 Μάϊ 2014
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 03 Μάϊ 2014, 22:17:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και από μένα.να παραθέσω τι μου συνέβη σχετικό.πριν δυο μήνες ξεκίνησα για ταξίδι,μιάμιση ώρα μετά σε ανηφόρα και με το αυτοκίνητο να ζορίζεται και να το πιέζω και εγώ με πεμπτη βγάζει antipolution faulty και την ένδειξη της μηχανής και ταυτόχρονα δεν "τραβάει" σε σημείο που πιάνω στην άκρη και το αμάξι να συνεχίζει να δουλεύει έτσι.σβηνω και μετά από δέκα λεπτά ανάβω και φεύγω.ολα κανονικά,με παρακαταθήκη τα σφάλματα που έμειναν αναμμένα.στο συνεργείο ,σφάλμα στο διακόπτη κυλινδρου 2.αλλαζουμε πολλαπλασιαστή και τα μπουζι και όλα καλά.προχθες ξεκινάω να κάνω το ίδιο ταξίδι και στο ακριβώς ίδιο σημείο το ίδιο πράγμα.απιστευτο,νόμιζα κάποιος μου κάνει πλάκα!αυτη τη φορά ετεροχρονισμενη καύση στον κύλινδρο 4εβγαλε.να είναι πάλι πολλαπλασιαστης πολύ κουλό.καμια ιδέα κανείς;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Μάϊ 2014, 10:45:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να γραφεις εδω να φανταστω οτι εχεις thp μοτερ?
Αν ναι τοτε αλλαξε βενζιναδικο και τροπο οδηγησης γιατι δε σε βλεπω καλα για πολυ ακομη Smile


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Atmovat (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye 1.6T

Ένταξη: 30 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 135
Τόπος: Στοκχόλμη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Μάϊ 2014, 13:04:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα να παραθέσω και εγώ το πρόβλημά μου.
Είναι το γνωστό με το Antipollution faulty.

Το αμάξι το πήρα μεταχειρισμένο μετά το Πάσχα,μετά από 2-3 μέρες τσουπ το μνμ και μετά μόνιμα αναμένο το check engine.Συνεργείο ένα γρήγορος έλεγχος και δεν βλέπουμε κάτι,στο διαγνωστικό χαμηλή πίεση turbo.Σβήνουμε τη βλάβη και να σου πάλι μετά από 2-3 μέρες αλλά αυτή τη φορά το αμάξι που και που καταλάβαινες ότι δε λειτουργούσε ένας κύλινδρος (ήχος τρακτερ-impreza και δεν πάει μια),όποτε του καπνίσει αυτό.Συνεργείο διαγνωστικό και εκτός του "χαμηλή πίεση turbo" έβγαζε και κάτι σαν πρόβλημα καύσης στον 3.Αλλαγή όλα τα μπουζί (αν και είχαν 10000χλμ μόνο) και αυτό του 3 μαυρισμένο.Πάλι τα ίδια όμως,πάω σε άλλο συνεργείο σβήνουν τις βλάβες (πιεση τουρμπο και κυλινδρος 3) το κάνει μια καλή βόλτα στην εθνική χωρίς φιλτροχοάνη και κανένα πρόβλημα,τους λέω αλλάξτε πολ/στη ξαναβγαίνουμε με φιλτροχοάνη αυτή τη φορά και πάλι χαμηλή πίεση τουρμπο.Με στέλνουν σε έναν που ειδικεύεται στα τουρμπο υποτίθεται και αυτό με κάτι τηλεφωνήματα μου λέει ότι ίσως φοράει πρόγραμμα του ανδριανάκη και αυτό φταίει οπότε να βάλω πάλι το μαμά.

Ερώτηση,υπάρχει περίπτωση να κλειδώσει ο εγκέφαλος και να τρέχουμε μετά αν πάω να μου βάλουν το μαμά πρόγραμμα (μιλάω για την αντιπροσωπία της Peugeot που την πήρε ο Μυλωνάκης στα Χανιά);

Βενζίνες έχω δοκιμάσει διάφορες για να σας προλάβω και V-Power.
Αξίζει αφού ξαναέσβησα τη βλάβη να κάνω δοκιμή χωρίς φιλτροχοάνη (η είναι πολύ ρίσκο;)

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές πόστ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Μάϊ 2014, 14:06:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν σου κανουν τηλεφορτωση στην αντιπροσωπεία, θα εχεις παλι το μαμα πρόγραμμα και απλα θα χασεις το αναβαθμισμένο. Για κλειδωμα δεν παιζει κατι.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bagos (bagosgt-Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207....

Ένταξη: 17 Σεπ 2012
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Halkida

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Μάϊ 2014, 15:17:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Περνα το μαμα προγραμμα,δε παθαινει τπτ,απλα θα γινει γνησιο...αν στο ξανακανει ομως κοιτα κ τα μπεκ σου...με προβληματιζει που βγαζει βλαβη στον 3ο,οποτε μαλλον δεν ειναι απο προγραμμα.κ θα ειχε σα σφαλμα ψηλη πιεση κ οχι χαμηλη που εχεις εσυ...


μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Atmovat (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye 1.6T

Ένταξη: 30 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 135
Τόπος: Στοκχόλμη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Μάϊ 2014, 19:04:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μήπως όμως το σφάλμα στον 3 έφτιαξε με την αλλαγή πολ/στη;
Γιατί δεν έδειξε κάτι το διαγνωστικό σήμερα πέραν του τουρμπο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Ιούν 2014, 09:59:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μηπως ειναι συνδιασμος πολλαπλασιαστη και σκατρα? Και απλα εφτιαξες το προβλημα του 3ου με την αλλαγη πολ/στη και η σκατρα σου παραμενει με προβλημα? Πιεση σηκωνεις κανονικα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Atmovat (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye 1.6T

Ένταξη: 30 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 135
Τόπος: Στοκχόλμη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Ιούν 2014, 09:26:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η σκάστρα είναι οκ,το τουρμπου δουλεύει κανονικά αλλά αν το ζορίσεις λιγάκι σβήνει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kourlis (Γιάννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 03 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 221
Τόπος: Κολωνός - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Ιούν 2014, 09:51:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ θα άλλαζα την ν75 πάντως...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Atmovat (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye 1.6T

Ένταξη: 30 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 135
Τόπος: Στοκχόλμη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Ιούν 2014, 21:33:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε απλά ελληνικά παρακαλώ Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Ιούν 2014, 23:01:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξετουρμπίζει ενώ πάς γκαζομένος πχ με 4η? ή τυχαία στα καλά καθούμενα?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Atmovat (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye 1.6T

Ένταξη: 30 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 135
Τόπος: Στοκχόλμη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιούν 2014, 07:40:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναί κάπως έτσι στην εθνική..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
τρελακιας (μαρινος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 RC (2009)

Ένταξη: 07 Αύγ 2011
Δημοσιεύσεις: 51
Τόπος: Οπου ξημερωσει

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιούν 2014, 19:42:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα σε ολους,θα χρειαστω την βοηθεια σας....
Μου αναψε δευτερη φορα το λαμπακι για depollution.και τις δυο φορες σε πατημα του γκαζιου.την πρωτη με πληρη φορτιο και την δευτερη με λιγο γκαζι σε αλλαγη λωριδας για χαλαρη προσπεραση.
Η βλαβη που βγαζει ειναι οτι δεν επιασε τον στοχο πιεσης.φοραω προγραμμα εδω κ 15000 χλμ. Σκαστρα s3 .
Διαβαζοντας πιο πισω δεν μπορεσα να βρω ακρη για το τι πρεπει να κοιταξω.
Ελεγξα κολαρα και μετα το δευτερο check αλλαξη βαλβιδα διαχειρισης πιεσης.
Σε περιπτωση που ξαναπεταξει check τι κανουμε;
Υπαρχει περιπτωση να εχει ραγισει καμια τουρμπινα;μετα απο 40000 χλμ;
Συγνωμη αν σας κουρασα....


"Μαρια να παρω τ αμαξι σου;"
"Οχι γιατι εισαι καφτης!"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 45, 46, 47 ... 61, 62, 63  Επόμενη
Σελίδα 46 από 63

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3076s (PHP: 65% - SQL: 35%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on