PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Βαλβολίνες για κιβώτια με ΓΡΑΝΑΖΩΤΑ μπλοκέ διαφορικά
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
NemesisUltra (Μιχάλης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 106 1.6 (16V) BlueRallye

Ένταξη: 21 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 391
Τόπος: ΡΟΔΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Απρ 2009, 20:33:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδιά ρώτησα το μάνθο αλλα να το πω και σε εσάς πήρα τις elf trp που είδα καλά λόγια στο θέμα

να την βάλω σκέτη η να προσθέσω κάτι extra για το κάτι καλύτερο πχ motor κοτέ

η δεν χρειάζεται?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
rubal 
Μέλος
Μέλος


207 THP

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 159

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Απρ 2009, 22:00:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:


http://www.amsoil.com/storefront/svg.aspx
http://www.amsoil.com/StoreFront/ada.aspx


εγω τελικα εβαλα τις svg μαζι με το ενισχυτικό της amsoil για διαφορικα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ουτε γρατζουνισμα ουτε τπτ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Απρ 2009, 22:49:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rubal έγραψε:
Παράθεση:


http://www.amsoil.com/storefront/svg.aspx
http://www.amsoil.com/StoreFront/ada.aspx


εγω τελικα εβαλα τις svg μαζι με το ενισχυτικό της amsoil για διαφορικα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ουτε γρατζουνισμα ουτε τπτ...

Δεν ξέρω κατά πόσο κατάλληλη είναι η SVG αφού είναι GL-5(προδιαγραφές κυρίως VAG group) και το σασμάν σου θέλει βαλβολήνες GL-4. Η MTG θεωρώ ότι είναι καλλήτερη επιλογή που είναι συμβατή με όλα τα PSA σασμάν.
Α και το ενισχυτικό που λές είναι friction modifier, δλδ πρόσθετω βαλβολινών για ΔΙΣΚΑΤΑ διαφορικά. Στο 106sportclub θα βρεις απαντήσεις για την χρησιμότητα των friction modifier.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
rubal 
Μέλος
Μέλος


207 THP

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 159

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Απρ 2009, 23:06:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι βαλβολινες εγραφαν επανω οτι ειναι συμβατες με GL4 (αλλωστε το quaife θελει gl5). Οσο για το προσθετο εγραφε οτι επανω οτι ειναι καλο να συνδυαζεται με τις συγκεκριμενες σε τετοιες εφαρμογες...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NemesisUltra (Μιχάλης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 106 1.6 (16V) BlueRallye

Ένταξη: 21 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 391
Τόπος: ΡΟΔΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Απρ 2009, 23:36:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μια help για μενα για πιο πανω εγω πηρα για το quaife Elf Trp GL-4+

τι να κανω ... να τις βαλω ετσι η με καποιο προσθετο υπραχει κατι σαν συνδιασμο μαζι του για το κατι καλυτερο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 10:54:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οτι σου εγραψα και στο πμ...

για το κιβωτιο που εχεις και το μπλοκε διαφορικο που επισης εχεις η ελφ ειναι μια χαρα ακομα και χωρις προσθετο

αν ειχες δισκατο διαφορικο εκει οι απαιτησεις ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικες γιατι απλά δουλευει αλλιως και εχει εξαρτηματα "τριβωμενα" (δισκακια) και οχι "γραναζωτα"...

οποτε οι ελφ σου κανουν μια χαρα...

καλητερα να δινεις καθε 10000-20000κμ απο 26ε για ελφ απο το βαλεις βαλβολινη των 90 και να "λυπασαι" (τα λεφτα που εδωσες) να την αλλαξεις...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
rubal 
Μέλος
Μέλος


207 THP

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 159

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 11:02:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

επιπλεον να πω στον φιλο iceage οτι με τα mtg εγω ειχα το προβλημα με το θορυβο οταν ξεκινουσα με το τιμονι στριμενο. Τωρα εξαφανιστηκε....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 13:48:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rubal έγραψε:
επιπλεον να πω στον φιλο iceage οτι με τα mtg εγω ειχα το προβλημα με το θορυβο οταν ξεκινουσα με το τιμονι στριμενο. Τωρα εξαφανιστηκε....

Ηλία απλώ είπα για την MTG γιατί είναι πιο συμβατή με τα σασμάν μας. Τώρα αν με την SVG λύθηκε το πρόβλημα του ήχου, τότε καλά έκανες δεν το συζητάω. Αλλά για το friction modifier δεν ξέρω αν θα δεις διαφορά γιατί απευθύνετια κυρίως όπως έγραψα σε δισκάτα μπλοκέ. Το θέμα των βαλβολινών έχει συζητηθεί αρκετα στο 106sportclub.
To ευχάριστο είναι ότι έλυσες το πρόβλημά σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 14:14:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τι σχεση εχει το τιμονι με το σαζμαν?????????????????????

το αν θελεις gl4 ή 5 eξαρταται ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΖΜΑΝ σου και οχι απο το μπλοκε. το quaiffe ειναι συμβατο με ολα


φιλε rubal το ποσο καλη επιλογη εκανες θα το δουμε σε κανα χρονο και 20000χλμ

το ενισχυτικο που εβαλες ειναι εντελως λαθος. τα fm αν διαβασεις στο τοπικ που σου εβαλε ο iceman μπαινουν για να αλλαζουν τη συνθεση στη βαλβολινη ωστε να δουλευουν τα δισκακια του δισκατου μπλοκε. βαζουμε τοσο ωστε να μην εχουν σιφτινγκ. δηλαδη να εχει αραιωσει τοσο που να μη δουλευει πλεον το γραναζωμα του σαζμαν

σε γραναζωτα μπλοκε ειναι απο παντελως αχρηστο εως επικινδυνο να βαλεις fm....εσυ ξερεις εσυ πληρωνεις απλα ψαξτο λιγο καλυτερα και απο αξενα φορουμ τωρα που ειναι νωρις ακομα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 14:20:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
το αν θελεις gl4 ή 5 eξαρταται ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΖΜΑΝ σου

Τα σασμάν της PSA είναι συμβατά συνήθως με GL-4 άντε και GL-4+ λόγω μπρούτζινων εξαρτημάτων που περιέχουν και με λάθος βαλβολίνη έχουν πρόορη φθορά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 14:23:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ακριβως οσοι εβαλαν gl-5 .....

θεωρητικα δε ξερω αν το ιδιo ισχυει εστω και poly λιγοτερο και για βαλβολινες συμβατες με gl-4& gl-5.....??? Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 14:32:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω παντως οταν ξεπερασω τον "ψυχολογικο και λιγο οικονομικο... φραγμο" του οτι πληρωσα 40κάτι ε τις συλκολενε... θα πάω να ξαναβάλω ελφ... Razz


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 14:55:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

esena πιθανοτατα να εχει αρχισει να μαμιεται το σαζμαν οποτε να ειναι αδυνατο να δεις διαφορες μεταξυ βαλβολινων καθως η διαφορα τους με τις ελφ ειναι ξεκαθαρη σε αρκετα ατομα...πιθανον να μη δικαιογειται η διπλη τιμη αλλα υπαρχει ξεκαθαρη διαφορα.

δεν αλλαζεις καμια ντιζα πενταλ συμπλεκτη και εσυ καλου κακου?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 15:01:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μ' αρεσει που χεις βγάλει "πορισμα" για το ΒΕ μου με μονο 90000κμ Laughing

και ο συμπλέκτης (δισκο/πλατο/ρουλεμαν) και η ντιζα του ειναι αλλαγμένη πριν 10.000 και μια χαρα συμπλεκτάρει το αμάξι

απλά με τις ελφ ΝΟΜΙΖΩ (=δεν ειμαι και σιγουρος, γιατι ουτως η άλλως μια χαρα ειναι το κιβώτιο...) οτι μου αρεσε λιγο περισσότερο... Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
rubal 
Μέλος
Μέλος


207 THP

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 159

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 16:44:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν ειπα οτι εχει σχεση το τιμονι με το σασμαν! προς θεου... απλα τον θορυβο τον εκανε με 1η και στριμενο τιμονι. Το κανει σε πολλα αμαξια και ειναι κατι μαλλον απο το διαφορικο που σφυριζει... απλα με τις mtg χειροτερεψε πολυ το πραγμα απο την 1η στιγμη που μπηκαν ενω μετα εστρωσε (και το ιδιο εχει πει και αλλο παλικαρι που ειχε το ιδιο θεμα με τις mtg).

οσο για το ενισχυτικο θα το τσεκαρω... ετσι και αλλιως οι βαλβολινες ειναι αρκετα φθηνες οποτε στην τελικη τις ξαναλλαζω...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 17:09:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rubal έγραψε:
δεν ειπα οτι εχει σχεση το τιμονι με το σασμαν! προς θεου... απλα τον θορυβο τον εκανε με 1η και στριμενο τιμονι. Το κανει σε πολλα αμαξια και ειναι κατι μαλλον απο το διαφορικο που σφυριζει... απλα με τις mtg χειροτερεψε πολυ το πραγμα απο την 1η στιγμη που μπηκαν ενω μετα εστρωσε (και το ιδιο εχει πει και αλλο παλικαρι που ειχε το ιδιο θεμα με τις mtg).

οσο για το ενισχυτικο θα το τσεκαρω... ετσι και αλλιως οι βαλβολινες ειναι αρκετα φθηνες οποτε στην τελικη τις ξαναλλαζω...


O θόρυβος που λες προέρχεται από τα 2 ρουλεμάν στις εξόδους του διαφορικού. Και ναι, έχει σχέση με τη βαλβολίνη γιατί κι εγώ από τότε που έβαλα τις MTG άρχισα να τα ακούω πολύ έντονα. Για να βγω-μπω στο σπίτι μου πρέπει να στρίψω τέρμα το τιμόνι, οπότε θέλοντας και μη τα ακουω καθημερινά.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rubal 
Μέλος
Μέλος


207 THP

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 159

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Απρ 2009, 18:41:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σωστος αλλα αυτα αλλαχτηκαν με το μπλοκε οποτε μενει να δουμε αν θα ξανακουστει με τις SVG... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Οκτ 2011, 15:26:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από βδομάδα θα μπει κάτι τέτοιο...

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_4433.html?OpenDocument&land=GB&voilalang=e&voiladb=web.nsf

Έχουμε ιδέα;



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Δεκ 2011, 15:57:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά σήμερα μπήκε η χυσα-molly... 75-140...


Πιο μέλι κι από το μέλι είναι Laughing Laughing Laughing


Η ELF που είχε μέσα βγήκε σαν νεράκι Sad Sad Sad



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Δεκ 2011, 19:43:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

85-140 ειναι αν θυμαμαι καλα... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Επόμενη
Σελίδα 10 από 12

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3084s (PHP: 81% - SQL: 19%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on