PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Βαλβολίνες για κιβώτια με συμβατικά διαφορικά
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 23, 24, 25  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Οκτ 2007, 15:37:21    Θέμα δημοσίευσης: Βαλβολίνες για κιβώτια με συμβατικά διαφορικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

συνεχίζουμε εδώ και θα προστεθούν εν καιρό τα σχετικά παλαιότερα ποστ Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
206 CC RG (kostadis)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 CC Army Edition

Ένταξη: 11 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 91
Τόπος: N.Ερυθραία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Οκτ 2007, 15:20:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο CC που έβαλα τις TRP είναι καταπληκτικές!
Έχει γλυκάνει πολύ η αίσθηση από το κιβώτιο και έχει γίνει γενικότερα πολύ ωραία.


TrackDay Dreams...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Baby_On_Board (Babis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 Gti 1.6

Ένταξη: 23 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 215

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Οκτ 2007, 13:18:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λεω να πάω σε ΜΤG 75W-90 μιας και έχουν την ίδια τιμή με τις elf..
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι είχα πριν.
(Α ρε πατέρα...)Καλές ήταν αλλά τα στοιχεία ελλειπέστατα.....Για πεζό του είπε ο τύπος και για να ειναι γλυκό το κιβώτιο...χμμμμμμμμμμμμμμ


rfactor
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
fynos (John)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

Peugeot GT Q2

Ένταξη: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2574
Τόπος: Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Οκτ 2007, 13:33:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως και εγώ με TRP είμαι ευχαριστημένος . . . αλλά το ζεσταματάκι του το θέλει το κιβώτιο !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Baby_On_Board (Babis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 Gti 1.6

Ένταξη: 23 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 215

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Οκτ 2007, 14:58:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν έχω ιδεα τι παει να πει TRP.Απλά διαβάζω και διαβάζω...........
Απλά δεν είχα γενικώς ασχοληθεί και πολύ και ήμουν ευχαριστημένος με την αλλαγή που έκανε ο φάδερ,που πρέπει να μάθω τελικά τι στο καλό είναι.
Αλλά αφού εχουν ίδια τιμή λέω να δοκιμάσω αυτή.
Και οι δύο από ότι εχω καταλάβει είναι απλά κορυφαίες για τα τουτούδια μας!
(Άνευ μπλοκέ.....)
Τελικά αυτό το μπλοκέ σπαζικεφαλιά έχει καταντήσει..


rfactor
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Οκτ 2007, 16:51:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TRP = Elf TRP Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Baby_On_Board (Babis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 Gti 1.6

Ένταξη: 23 Σεπ 2006
Δημοσιεύσεις: 215

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Οκτ 2007, 20:39:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΡΕεεεεεεεεε!!!!!!! ΜΑΝΘΟ! Laughing Laughing Laughing
Παρανοησες!
Εννοω δεν την εχω δοκιμασει ποτε!
Ξερω τι εστι!
Λοιπόν πήγα και αγόρασα..
Πηρα και τα hdd και τα στρωνει ο πατηρ στο δρομο για γαλαξιδι!
Περιμενω να βάλει και την βαλβολίνη να δούμε τι κάνει..
Τελικά βρήκατε κάποια ακρη με την βαλβολίνη που "πρέπει" να βάλετε?
(απαντηση στο άλλο τόπικ)


rfactor
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 10 Νοέ 2007, 11:27:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βαλβολίνες με 100% επιτυχημένη εφαρμογή για σασμάν χωρίς μπλοκέ:
1) AMSOIL MTG 75W90 GL-4
2) ELF TRP 75W80 GL-4
3) ELF TRZ 75W80 GL-4
4) ELF TRX 75W80 GL-4

Την TRX την προσθέτω όχι επειδή την δοκίμασα αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι είναι εξαιρετική, σε βαθμό που την θεωρώ ισάξια ή και καλύτερη για σκληρή χρήση από την TRP.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
andreas77THP (Ανδρέας)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207GT THP

Ένταξη: 18 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 54

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Νοέ 2007, 05:46:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παιδιά το κιβώτιο μου (207GT) άρχισε να γρατζουνάει...τί βαλβολίνες προτείνετε να αλλάξω?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Νοέ 2007, 09:08:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αμα γρατζουναει
πρωτα πηγαινε στη πεζο να το δουνε τωρα που ειναι καινουργιο με λιγα χλμ το αμαξι.

μετα βαζεις ελφ trp και τελος το θεμα....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Νοέ 2007, 18:23:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά από κάποια κρύα ξεκινήματα στον Βόρα με 0+C, και 1.5 χρόνου σκληρής χρήσεως επιβεβαιώνω την καταλληλότητα της MTG 75W90 για τα συμβατικά σασμάν (χωρίς μπλοκέ) τύπου ΜΑ. Κανένα πρόβλημα στο κρύο δούλεμα, και ένα ελαφρύ σκαλωματάκι στις πρώτες αλλαγές σίγουρα δεν ενοχλεί. Η TRP εμφανίζει λιγότερο έως καθόλου το σκαλωματάκι αυτό στην τελείως κρύα λειτουργία, αλλά στην ζεστή λειτουργία η MTG με έχει εντυπωσιάσει από την σταθερότητα απόδοσης στην παρατεταμένη σκληρή χρήση εντός και εκτός πίστας, οπότε και το σασμάν λειτουργεί χωρίς κομπιάσματα-γρατζουνίσματα-αστοχίες ή άλλες "παραξενιές" στις αλλαγές, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. Σαν τα λάδια κινητήρων AMO, HDD (αλλά και AFL) της AMSOIL έτσι κι αυτή η βαλβολίνη πλακώνεις δεν πλακώνεις, καινούρια ή μετά από έναν χρόνο σκληρής χρήσης, λειτουργεί το ίδιο αποτελεσματικά. Σε συνδυασμό με την πολύ καλή κρύα απόδοσή της, την προτείνω ως την βέλτιστη επιλογή για τα σασμάν ΜΑ χωρίς μπλοκέ.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
fynos (John)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

Peugeot GT Q2

Ένταξη: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2574
Τόπος: Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Νοέ 2007, 23:41:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εσείς τα 2 παλικάρια τι προτείνετε για 207 GT/RC ?
Αλλάζουμε βαλβολίνες ή όχι (κρατάμε της μαμά)
Πάντως στο 207 1,4 της αδελφής μου την πρώτη βδομάδα της άλλαξα με TRP και ησύχασα !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 29 Νοέ 2007, 00:20:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακολουθωντας τα γεγονότα, δηλαδή ευαίσθητα σασμάν σε όλη την σειρά 106-206-307 καταλήξαμε στο ότι η συντομότερη δυνατόν αντικατάσταση της βαλβολίνης με ανωτέρας ποιότητος όπως η TRP αποδεικνύεται από ωφέλιμη έως και σωτήρια (αναλόγως του πόσο σύντομα θα αντικατασταθεί η μαμίσια). Για τα 207 δεν γνωρίζουμε τί μπαίνει από το εργοστάσιο οπότε δεν μπορούμε και να κρίνουμε ούτε εδώ εάν δεν προηγηθούν τα γεγονότα, δυστυχώς.
Εάν όμως είχα οποιοδήποτε της σειράς 207 (ή μάλλον... οποιοδήποτε μοντέλο της PSA) να είσαι σίγουρος πως ούτε και τώρα θα εμπιστευόμουν την PSA ("αν-έντιμος" πρότερος βίος) και θα έβαζα πάλι TRP/TRZ (ή TRT) για να μην πω MTG (ή και REDLINE MTL και MT-90 αναλόγως), δεδομένου ότι σαν προδιαγραφές η PSA ζητάει πάλι τις ίδιες (75W80 GL-4).


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 29 Νοέ 2007, 11:23:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γιαννη τα σαζμαν στα 207 ειναι ιδια με τα 206...ΜΑ-ΒΕ
δεν εχουν αλλαξει προδιαγραφες...
αρα οτι εκανες και πριν Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 (ΑΝΤΩΝΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


PEUGEOT 307 1600cc

Ένταξη: 05 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 392

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Δεκ 2007, 22:08:19    Θέμα δημοσίευσης: βαλβολινες elf Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα ηθελα να ρωτησω το εξης εδω και ενα χρονο εχω στο κιβωτιο μου την elf trp 75w 80 ειμαι αρκετα ευχαριστημενος εδω ομως και μερικες μερες εχω παρατηρησει ενα γρατζουνισμα στις ταχυτητες με ενα ψιλομαγκωμα, το περιεργο στην περιπτωση ειναι οτι δεν μου κανει παντα το μαγκωμα πως το εξηγητε αυτο?
Επισης μπηκα στο σιτε της elf και ειδα μια καινουρια βαλβολινη την htx732 γνωριζει καποιος κατι για αυτην? εαν ειναι καταλληλη για τους πεζουκλες μας?
γνωριζετε σε τι τιμη παιζει η trp? εγω περσι την αγορασα 26ευρω



ΑΝΤΩΝΗΣ PEUGEOT 307
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Δεκ 2007, 22:40:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

την trp την παίρνουμε 12ε/λιτρο
η htx732 βάση χαρακτηριστικών φαίνεται να ειναι ακόμα καλήτερη
δεν ξέρω αν την έχει δοκιμάσιε κανείς ούτε και πόσο εχει.
ισως να την βάλω εγω στο μέλλον αν και θα αργησει κάτι τέτοιο μιας και πλέον η νυφη κινειται ελάχιστα...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 (ΑΝΤΩΝΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


PEUGEOT 307 1600cc

Ένταξη: 05 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 392

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Δεκ 2007, 18:23:07    Θέμα δημοσίευσης: προσθετα κιβωτιου Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτα τα προσθετα κιβωτιου που κυκλοφορουν οπως της wurth κανουν δουλεια?



ΑΝΤΩΝΗΣ PEUGEOT 307
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 (ΑΝΤΩΝΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


PEUGEOT 307 1600cc

Ένταξη: 05 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 392

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 30 Δεκ 2007, 20:57:29    Θέμα δημοσίευσης: κοστος βαλβολινες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα και χρονια πολλα γεματο ασφαλη γκαζια, προχθες πηγα απο τον χαραλαμπακη στο αιγαλεω για να αγορασω τις γνωστες βαλβολινες elf trp 75w80 τις αγορασα 13.50 ευρω το λιτρο( ητιμη που αναφερω ειναι με την εκπτωση του club).
Αυριο παω να τις αλλαξω και να βαλω και το προσθετο της wurth για να δουμε θα εχουμε καμια αξιολογη αλλαγη, αυτη την δουλεια θα μου την κανει ο ξαδερφος μου που εχει συνεργειο και μου ειπε οτι εχει σωσει αρκετα κιβωτια με αυτο το προσθετο για να δουμε τι θα δουμε.



ΑΝΤΩΝΗΣ PEUGEOT 307
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 30 Δεκ 2007, 21:13:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδες δεν εχω ακουσει κανεναν να λεει κατι για τα παρακατω
TORCO RTF
is specifically engineered to reduce fluid drag for increased power efficiency without compromising component durability. It is made from a combination of specially selected 100% synthetic Group IV/V base oils proving superior shear resistance and extreme temperature stability. RTF is specially formulated to exceed the load-carrying and extreme pressure wear protection properties of higher viscosity GL-5 or GL-6 gear oils. RTF provides anti-score protection for high speed, high load and high torque shock-loading conditions, while allowing smooth operation of synchronizers


ειναι απιστευτες βαλβολινες
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Δεκ 2007, 02:04:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η τιμή των επ.μελών του club με την επίδειξη της κάρτας μέλους και κατόπιν συνενοήσεως ειναι 12ε... για τις TRP... Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 23, 24, 25  Επόμενη
Σελίδα 1 από 25

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2192s (PHP: 85% - SQL: 15%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on