PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Από που λέτε να ξεκινήσω τις βελτιώσεις στο 206 μου?
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ArxariosMe206 (Γιώργος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Audi A3 1.6 (2004)

Ένταξη: 02 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 69
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 14:43:55    Θέμα δημοσίευσης: Από που λέτε να ξεκινήσω τις βελτιώσεις στο 206 μου? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά χαιρετώ, και απευθύνομαι στα έμπειρα μέλη για τις συμβουλές τους.

Είμαι τελείως άσχετος στο θέμα των βελτιώσεων. Ξεκίνησα κοιτώντας την τεράστια ποικιλία άρθρων που υπάρχουν στο φόρουμ για τις βελτιώσεις σε κάθε τομέα, καθώς και τα προϊόντα του e-shop, και κατατοπίστικα κάπως.

Ωστόσο, ακριβώς επειδή είμαι αρχάριος και ασχετος ήθελα να ρωτήσω κάτι πιο γενικό. Ήθελα να κάνω κάποιες απλές, σχετικά οικονομικές αλλά ουσιαστικές βελτιώσεις στο 206 μου και δεν ξέρω από που θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω. Δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση και η αισθητική βελτίωση (αν και μερικές διακριτικές πινελιές θα ήταν ευχάριστες) αλλά περισσότερο να βελτιώσω την αίσθηση του αυτοκινήτου, το κράτημα, και κυρίως την απόδοση του κινητήρα, και ειδικά την επιτάχυνση εν κινήσει.

Με τι προσθήκες πιστεύετε λοιπόν ότι θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω? Σκέφτηκα ότι μια καλή αρχή θα ήταν αναρτήσεις (όπως το κιτ της Peugeot Sport) αλλά και ένα χειροποίητο σύστημα εξάτμισης, αλλά αυτό ήταν απλά μια δική μου σκέψη. Εσείς από που πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσω ώστε να επιτύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα όσο οικονομικότερα αλλά και πιο αξιόπιστα γίνεται?

Ακόμη, μήπως έχετε να προτείνετε κάποια μαγαζιά στην θεσσαλονίκη για να ψάξω το όλο θέμα? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας!


2000-2006 : Peugeot 106 1.0
2006-2008 : Peugeot 206 1.4 16v
2008- : Audi A3 1.6
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 15:07:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aρχικά καλως ηρθες στην παρέα.Υπάρχουν πολλές πληροφορίες εδω μέσα,οπότε ξεκίνα το διάβασμα!
Για να απαντήσω στην ερώτηση σου,καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με βελτίωση ανάρτησης,επειτα φρένα και τελος μοτερ.
Κατι που εκανα εγω αλλα εντελώς αντίθετα και το εχω σκυλομετανιώσει,μιας και γερικο σκυλί δεν μαθαίνει νεα κολπα...


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 15:29:15    Θέμα δημοσίευσης: Re: Από που λέτε να ξεκινήσω τις βελτιώσεις στο 206 μου? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ArxariosMe206 έγραψε:
Παιδιά χαιρετώ, και απευθύνομαι στα έμπειρα μέλη για τις συμβουλές τους.

Είμαι τελείως άσχετος στο θέμα των βελτιώσεων. Ξεκίνησα κοιτώντας την τεράστια ποικιλία άρθρων που υπάρχουν στο φόρουμ για τις βελτιώσεις σε κάθε τομέα, καθώς και τα προϊόντα του e-shop, και κατατοπίστικα κάπως.

Ωστόσο, ακριβώς επειδή είμαι αρχάριος και ασχετος ήθελα να ρωτήσω κάτι πιο γενικό. Ήθελα να κάνω κάποιες απλές, σχετικά οικονομικές αλλά ουσιαστικές βελτιώσεις στο 206 μου και δεν ξέρω από που θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω. Δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση και η αισθητική βελτίωση (αν και μερικές διακριτικές πινελιές θα ήταν ευχάριστες) αλλά περισσότερο να βελτιώσω την αίσθηση του αυτοκινήτου, το κράτημα, και κυρίως την απόδοση του κινητήρα, και ειδικά την επιτάχυνση εν κινήσει.

Με τι προσθήκες πιστεύετε λοιπόν ότι θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω? Σκέφτηκα ότι μια καλή αρχή θα ήταν αναρτήσεις (όπως το κιτ της Peugeot Sport) αλλά και ένα χειροποίητο σύστημα εξάτμισης, αλλά αυτό ήταν απλά μια δική μου σκέψη. Εσείς από που πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσω ώστε να επιτύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα όσο οικονομικότερα αλλά και πιο αξιόπιστα γίνεται?

Ακόμη, μήπως έχετε να προτείνετε κάποια μαγαζιά στην θεσσαλονίκη για να ψάξω το όλο θέμα? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας!


το θέμα είναι το βελτιωσεις εκει που περιμένεις εσενα προσωπικά να σε ανταμοίψει το αυτοκίνητο. Δλδ...
1) μπορει να σε νοιαζει να ευχαριστιεσαι τις στριφτερες διαδρομές
2)μπορεί να είσαι κοντράκιας...
3)μπορεί της εμφάνισης
4) μπορεί το ηχου
5)μπορει λιγο απο ολα, αν συμβαίνει το 5ο ισως αρχικά πρεπει να κανεις καποιες υποχωρήσεις, σίγουρα για ολα παντως θα βρεις καποιες απαντήσεις για το αυτοκινητό σου, αν οχι λυσεις. Επειδή εχουμε το ιδιο αυτοκ να σου πω απο τωρα... πως το μοτερ του δεν είναι οτι καλύτερο στο θεμα βελτίωσης, στο θεμα ανάρτησης ισχύει οτι ισχύει για ολα τα 206.

Αρα, αρχικά λοιπόν τι προσδοκείς απο το 206 σου?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ArxariosMe206 (Γιώργος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Audi A3 1.6 (2004)

Ένταξη: 02 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 69
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 15:48:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, υποθέτω ότι είμαι περισσότερο της 5ης κατηγορίας, δηλαδή του "λίγο απ όλα". Ο ήχος δεν με νοιάζει καθόλου και η εμφάνιση πολύ λίγο. Όπως είπα με ενδιαφέρει κυρίως ιπποδύναμη και κρατήματα.

Δηλαδή το συγκεκριμένο μοτέρ δεν σηκώνει και πολλή βελτίωση ε? Ένα φίλτρο και μία εξάτμιση δεν θα έκαναν κάποια αισθητή διαφορά?

Γενικά πάντως μου άρεσε η ιδέα του Σταύρου, να βάλω ανάρτηση, φρένα (αν και έχω την αίσθηση ότι τα εργοστασιακά είναι καλά στο συγκεκριμένο μοντέλο) και μετά να δω και τι μπορεί να γίνει με το μοτέρ.


2000-2006 : Peugeot 106 1.0
2006-2008 : Peugeot 206 1.4 16v
2008- : Audi A3 1.6
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gonakinen (ΓΙΩΡΓΗΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

106RALLYE A6 , 205 E11

Ένταξη: 28 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 742
Τόπος: ΠΕΙΡΑΤΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ http://www.chaniacrete.gr/gr/

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 16:13:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οντως αν παραμείνεις με το το 1400 μοτέρ τα φρένα σου είναι πολύ καλα.
Στην καλύτερη ένα ζευγάρι δίσκων χαρακτών και ενα καλό σετ τακάκια με κόστος όχι πάνω από 150 Ε , κάνουν μια καλή διαφορά.

Στον τομέα της ανάρτησης εσυ θα κρίνεις μέχρι που θες να φτάσεις.
Αν κάνεις θυσίες στον τομέα της άνεσης μπορείς να κάνεις ότι θες, αλλιώς μια μέση λύση.
Μια καλή λύση είναι η απλή ΚW (όχι η ρυθμιζόμενη) με κόστος όχι πάνω από 500 Ε μαζί με τα ελατήρια, αλλά αν διαθέτεις κάτι παραπάνω μπορείς να βάλεις τα κίτρινα ΚΟΝΙ (πιο σκληρά) τα οποία είναι ρυθμιζόμενα σε σκληρότητα και επισκευάζονται σε περίπτωση ζημιάς , ενώ έχουν και πολύ καλά χαρακτηριστικά λειτουργείας.

Πριν αποφασίσεις όμως , καλό είναι εάν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις βόλτα 2-3 206 με βελτιωμένη ανάρτηση , ώστε να πάρεις μια γεύση.

Οσο για το μοτέρ , δύσκολα θα δεις κάποια διαφορά , οπότε στο 8ν , μάλλον περιττά είναι τα χρήματα σε φίλτρα-εξατμισεις κτλ..
Ισως θα ήταν καλύτερα με τα ίδια χρήματα να άλλαζες κωρονοπήνιο στο σασμάν σου, και να κοντύνεις την τελική σχέση μετάδοσης, δίνοντας μια σπιρτάδα στο peugeot σου..


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 16:14:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Arrow φρενα δεν νομιζω χρειάζεται να αλλαξεις
Arrow αναρτηση λεω εγω να ξεκινησεις το λοιπον, λυσεις αναλογα με χρηματα υπάρχουν πολλες
Arrow φιλτρο(οχι σκούπα) τελικο θα εκαναν διαφορα, μια εξατμιση με εναν πιο ελευθερο καταλυτη κατω θα ηταν αισθητή διαφορά, αλλα πιστεύω σε αυτον τον 1400κ.εκ κινητηρα αποτελουν μια λύση κυριως ακουστική βελτίωση. Θα μπορούσες με αυτα τα λεφτά και να κανεις κατι αλλο, πχ quickshift (νομίζω εχει 40€)

Συνοπτικα αυτα απο εμένα, διαβασε τα αντιστοιχα θρεντς να παρεις μια ιδεα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ArxariosMe206 (Γιώργος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Audi A3 1.6 (2004)

Ένταξη: 02 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 69
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 17:50:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πλακετοκόφτη και gonakinen σας ευχαριστώ, αρχίζω να παίρνω μία ιδέα.

Όπως είπα δεν έχω ιδέα από βελτιώσεις και λίγα ξέρω από τεχνικά θέματα οπότε δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι το κωρονοπήνιο και τι το quickshift, μάλλον κάτι παρεμφερές εννοείτε και οι 2 υποθέτω. Θα πρέπει να μου εξηγείτε τους τεχνικούς όρους λίγο περισσότερο.

Πάντως για να τα πάρουμε απ την αρχή.
Φρένα συμφωνούμε ότι δεν χρειάζονται γιατί τα εργοστασιακά φτάνουν μία χαρά, εκτός κι αν αλλάξω μοτέρ, κάτι μάλλον απίθανο και τραβηγμένο για τις δυνατότητές μου. Αν όμως ο gonakinen λέει χαρακτοί δίσκοι και τακάκια θα έκαναν καλή διαφορά χωρίς πολύ μεγάλο κόστος θα ήθελα να το ψάξω το θέμα και να υπολογίσω μία τιμή.

Για ανάρτηση είμαι πρόθυμος να κάνω κάποιες θυσίες στον τομέα της άνεσης, αν και ήδη έχω την αίσθηση (σωστή ή όχι δεν ξέρω) ότι η ανάρτηση του 206 είναι πιο "σκληρή" απ ότι θα περίμενα και σε σχέση με αυτή αντίστοιχων αυτοκινήτων. Προσωπικά μου έκανε κλικ αυτή της Peugeot Sport που έχει και το e-shop του site, δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη λύση αλλά γενικά διάβασα και καλά λόγια γι αυτήν στο φόρουμ.
Πάντως όπως είπες πολύ σωστά, gonakinen, θα έπρεπε να οδηγήσω κανένα 206 με βελτιωμένη ανάρτηση για να καταλάβω την διαφορά, αλλά δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο.

Επίσης ένας γνωστός μου είχε πει ότι μία καλή και οικονομική λύση που κάνει διαφορά είναι μία μπάρα θόλων. Δεν ξέρω, τι λέτε γι αυτό?

Ακόμη, απ ότι μου λέτε και οι 2, το να βάλω φίλτρο ή εξάτμιση θα ήταν λύσεις που θα είχαν αμελητέα διαφορά σε σχέση με την τιμή τους και θα προσέφεραν απλά ακουστική και αισθητική βελτίωση, κάτι που δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, άρα το αφήνω ως λύση.

Άρα απ ότι φαίνεται θα ήταν καλή ιδέα να αλλάξω κωρονοπήνιο και να κοντύνω την τελική σχέση μετάδοσης, καθώς νομίζω ότι θα έκανε μεγάλη διαφορά να αποκτήσει λίγη σπιρτάδα το αυτοκίνητο. Έχω την αίσθηση όμως ότι οι σχέσεις του 206 ούτως ή άλλως δεν είναι πολύ μακριές, οπότε μήπως θα το παράκανα αν κόντυνα την τελική σχέση? Δεν ξέρω όμως, εσείς ξέρετε πιο θα είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Συμπερασματικά, θα ψάξω περισσότερα για τις λύσεις που προτείνετε και στα σχετικά τόπικς, αλλά μάλλον θα προσανατολιστώ σε καινούργιες αναρτήσεις και στο κωρονοπήνιο. Σας ευχαριστώ για τις ιδέες, παιδιά!


2000-2006 : Peugeot 106 1.0
2006-2008 : Peugeot 206 1.4 16v
2008- : Audi A3 1.6
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Road_Runner (Νικόλας) (ο Παγκόσμιος)
Ειδ. Γραμματέας
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 OMG

Ένταξη: 27 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 7134
Τόπος: Pyongyang

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 18:22:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για την αναρτηση μπορω να σου πω 2 λογια.... Αν σου αρέσει το στρίψιμο γενικά και αν μπορείς να διαθέσεις τα λεφτά που κοστίζει αυτή η ανάρτηση, απλά ΠΑΡΤΗΝ. Μην το συζητας. Αν και ειναι λιγο ακριβή, τα αξίζει τα λεφτά της και έιναι ότι καλύτερο για 206... Μιλάω εκ πειρας και ατυτή είνα9ι η προσωπική μου άποψη....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 19:02:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ArxariosMe206 έγραψε:
Όπως είπα δεν έχω ιδέα από βελτιώσεις και λίγα ξέρω από τεχνικά θέματα οπότε δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι το κωρονοπήνιο και τι το quickshift, μάλλον κάτι παρεμφερές εννοείτε και οι 2 υποθέτω. Θα πρέπει να μου εξηγείτε τους τεχνικούς όρους λίγο περισσότερο.


quickshift... είναι ενα εξαρτημα το οποίο θα μειώσει τις αποστάσεις του επιλογέα ταχυτητων, ουδεμία σχέση με κορωνοπήνιο το οποίο αλλάζει την σχέση μετάδοσης του διαφορικού.

ArxariosMe206 έγραψε:

Άρα απ ότι φαίνεται θα ήταν καλή ιδέα να αλλάξω κωρονοπήνιο και να κοντύνω την τελική σχέση μετάδοσης, καθώς νομίζω ότι θα έκανε μεγάλη διαφορά να αποκτήσει λίγη σπιρτάδα το αυτοκίνητο. Έχω την αίσθηση όμως ότι οι σχέσεις του 206 ούτως ή άλλως δεν είναι πολύ μακριές, οπότε μήπως θα το παράκανα αν κόντυνα την τελική σχέση? Δεν ξέρω όμως, εσείς ξέρετε πιο θα είναι το τελικό αποτέλεσμα.


Το κορωνοπήνιο ειναι κατι που σίγουρα δεν δινει ισχύ στο αυτοκίνητο, θα δεις απλα καλύτερη ευστροφία, πχ σε μια ανηφόρα δεν θα κρεμάει το αυτοκ οπως θα κρέμαγε με ενα αλλο πιο "μακρυ" εχοντας την ιδια σχεση. Τα λέω λίγο "λαϊκά" για να καταλαβεις.... Σκέψου οτι το κορωνοπήνιο (το πιο "κοντό" δλδ) με τα ιδιες στροφες ανα λεπτο θα εχεις περισσότερα χιλιόμετρα. Αν εχεις το 3θυρο αμάξωμα πιστεύω δεν χρειάζεται αλλαγή, αν εχεις το 5θυρο τοτε ισως.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 19:23:38    Θέμα δημοσίευσης: Re: Από που λέτε να ξεκινήσω τις βελτιώσεις στο 206 μου? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ArxariosMe206 έγραψε:
απευθύνομαι στα έμπειρα μέλη για τις συμβουλές τους.


οοps... δεν ειχα δει αυτο!
δεν ειμαι εμπειρος....αλλα δεν ειμαι και παρθένος! Very happy
Θα παρεις κι αλλες απαντήσεις ομως... περιμενε λιγο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ArxariosMe206 (Γιώργος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Audi A3 1.6 (2004)

Ένταξη: 02 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 69
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 19:48:54    Θέμα δημοσίευσης: Re: Από που λέτε να ξεκινήσω τις βελτιώσεις στο 206 μου? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

plaketokofths έγραψε:
ArxariosMe206 έγραψε:
απευθύνομαι στα έμπειρα μέλη για τις συμβουλές τους.


οοps... δεν ειχα δει αυτο!
δεν ειμαι εμπειρος....αλλα δεν ειμαι και παρθένος! Very happy
Θα παρεις κι αλλες απαντήσεις ομως... περιμενε λιγο.


Φίλε εννοούσα έμπειρα σε σχέση με μένα που είμαι εντελώς άσχετος και αν μου πεις ότι το κορωνοπήνιο είναι στέμα που φορούσαν οι βυζαντινοί αυτοκράτορες θα το πιστέψω... Laughing
Οπότε δεν ξέρω πόσο έμπειρος είσαι, αλλά σίγουρα με κατατόπισες πολύ καλά και σ' ευχαριστώ θερμά!


2000-2006 : Peugeot 106 1.0
2006-2008 : Peugeot 206 1.4 16v
2008- : Audi A3 1.6
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 19:51:35    Θέμα δημοσίευσης: Re: Από που λέτε να ξεκινήσω τις βελτιώσεις στο 206 μου? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ArxariosMe206 έγραψε:
plaketokofths έγραψε:
ArxariosMe206 έγραψε:
απευθύνομαι στα έμπειρα μέλη για τις συμβουλές τους.


οοps... δεν ειχα δει αυτο!
δεν ειμαι εμπειρος....αλλα δεν ειμαι και παρθένος! Very happy
Θα παρεις κι αλλες απαντήσεις ομως... περιμενε λιγο.


Φίλε εννοούσα έμπειρα σε σχέση με μένα που είμαι εντελώς άσχετος και αν μου πεις ότι το κορωνοπήνιο είναι στέμα που φορούσαν οι βυζαντινοί αυτοκράτορες θα το πιστέψω... Laughing
Οπότε δεν ξέρω πόσο έμπειρος είσαι, αλλά σίγουρα με κατατόπισες πολύ καλά και σ' ευχαριστώ θερμά!


αστειευομενος το ειπα! Αλλα περα απο την πλακα, συμβουλέψου κι αλλους δεν εχεις να χάσεις κατι!
Και μην με ευχαριστείς.... μακαρι να σε κατατοπισα και σωστα... γι αυτο ειμαστε εδω, για να βοηθάμε ο ενας τον αλλο σε τετοια θεματα. Καθενας οπως μπορει. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ArxariosMe206 (Γιώργος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Audi A3 1.6 (2004)

Ένταξη: 02 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 69
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 19:53:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Road_Runner έγραψε:
Για την αναρτηση μπορω να σου πω 2 λογια.... Αν σου αρέσει το στρίψιμο γενικά και αν μπορείς να διαθέσεις τα λεφτά που κοστίζει αυτή η ανάρτηση, απλά ΠΑΡΤΗΝ. Μην το συζητας. Αν και ειναι λιγο ακριβή, τα αξίζει τα λεφτά της και έιναι ότι καλύτερο για 206... Μιλάω εκ πειρας και ατυτή είνα9ι η προσωπική μου άποψη....


Τόσο καλή ε? Τότε θα σκεφτώ σοβαρά να βάλω το χέρι λίγο βαθύτερα στην τσέπη γι αυτόν τον λόγο. Thanks, Νικόλα

Παρεμπιπτόντως ξέρει κανένας φίλος από Θεσ/νίκη ποιο είναι αυτό το μαγαζί στην Κάτω Τούμπα που φέρνει προϊόντα Peugeot Sport? Εναλλακτικά είναι εύκολο να μου παραγγείλουν από άλλο μαγαζί, π.χ. από το συνεργείο που ξέρω και εμπιστεύομαι? Ή μήπως να παραγγείλω από Αθήνα? Ποια λύση θα συνέφερε καλύτερα?


2000-2006 : Peugeot 106 1.0
2006-2008 : Peugeot 206 1.4 16v
2008- : Audi A3 1.6
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Road_Runner (Νικόλας) (ο Παγκόσμιος)
Ειδ. Γραμματέας
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 OMG

Ένταξη: 27 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 7134
Τόπος: Pyongyang

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 21:19:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν θυμαμαι καλα την οδο... Τα παιδια απο την θεσσαλονίκη θα την ξέρουν...
Βασικά δεν νομιζω να γινεται να τα παραγγειλεις απο το συνεργειο που ειπες... Και αν γινεται θα ειναι πιο ακριβα... Τα προιοντα ειναι ιδια... Απλα να συγκρινεις τις τριμες και θα δεις πιο σε συμφερει. Απλά να εχεις στο νου σου οτι αν τα παρεις απο Αθήνα να υπολογίχεις + γιουρο για τα μεταφορικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 21:38:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ArxariosMe206 έγραψε:
Road_Runner έγραψε:
Για την αναρτηση μπορω να σου πω 2 λογια.... Αν σου αρέσει το στρίψιμο γενικά και αν μπορείς να διαθέσεις τα λεφτά που κοστίζει αυτή η ανάρτηση, απλά ΠΑΡΤΗΝ. Μην το συζητας. Αν και ειναι λιγο ακριβή, τα αξίζει τα λεφτά της και έιναι ότι καλύτερο για 206... Μιλάω εκ πειρας και ατυτή είνα9ι η προσωπική μου άποψη....


Τόσο καλή ε? Τότε θα σκεφτώ σοβαρά να βάλω το χέρι λίγο βαθύτερα στην τσέπη γι αυτόν τον λόγο. Thanks, Νικόλα

Παρεμπιπτόντως ξέρει κανένας φίλος από Θεσ/νίκη ποιο είναι αυτό το μαγαζί στην Κάτω Τούμπα που φέρνει προϊόντα Peugeot Sport? Εναλλακτικά είναι εύκολο να μου παραγγείλουν από άλλο μαγαζί, π.χ. από το συνεργείο που ξέρω και εμπιστεύομαι? Ή μήπως να παραγγείλω από Αθήνα? Ποια λύση θα συνέφερε καλύτερα?


Το μαγαζι που ζητας λέγεται Γκαγκασταθης Ντινος.Ειναι επί της μαρτιου.
Απο εγνατία στριβεις αριστερα στην μαρτιου και ανεβαινοντας τον βλέπεις στο αριστερο σου χερι.Πηγαινε αργουτσικα ή παρκαρε και ψαξτο ποδαρατος,μιας και δεν θυμαμαι σε πιο οικοδομικο τετραγωνο ειναι.
Σιγουρα ειναι η φθηνοτερη λυση στα πεζο σπορτ πράγματα,θα στον υποδείξουν και αλλοι,αλλα και σε αναλώσιμα αυτοκινήτου.
Μην μπλέξεις αλλους για αγορα τετοιοων προιοντων (πς) εκτος φυσικα και αν ψωνισεις μονο σου...

Υ.Γ. επισης σωστό ειναι,πριν κανεις οτιδήποτε εργασιες στο 206 σου να ρωτας τιμες και να κανεις μια ερωτηση στα παιδια εδω,ωστε να σε κατατοπιζουν σε περίπτωση που καποιος μαστορας θελει να σε "πιασει" κορόιδο...


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 23:18:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η συγκεκριμενη αναρτηση ειναι κατι αρκετα συγκεκριμενο!!!

Αν το αυτοκινητο σου το χρησιμοποιεις κυριως για καθημερινες μετακινησεις, ταξιδια και αραια και που κανα καλο στριψιμο, προσωπικη μου αποψη ειναι να μη βαλεις μια τετοια αναρτηση!!!

Μπορεις να εχεις και ενα καλο αποτελεσμα, βαζοντας ενα πιο sport αμορτισερ απτο μαμα και να παιξεις με τις αντριστρεπτικες και τις ραβδους στρεψης... Πιο φθηνη λυση απτην πρωτη και αρκετα αποδοτικη!!! (Αν κοιταξεις στο forum θα δεις διαφορους συνδυασμους)

Οσον αφορα το μοτερ, με απλες λυσεις τραγικη διαφορα δε θα δεις!!! Οποτε, το μονο που μπορεις να κανεις, ειναι να βαλεις ενα πιο ελευθερο φιλτρο και να βγαλεις τον πνιχτη, οπου και θα σου δωσει λιγο στα χαμηλα...(Υπαρχει σχετικο topic στο forum)

Βλεπω οτι εχεις την εκδοση Dynamic... Αν εχεις και τριθυρο, τοτε εχεις και το λιγο πιο κοντο σασμαν (απαυτο των πενταθυρων)... Το σασμαν ειναι ηδη κοντο (με 5η και 3000rpm δεν εχεις καν 100Km/h), οποτε αν το κοντυνεις κιαλλο τοτε ναι μεν θα τραβαει καλυτερα, αλλα η πρακτικοτητα του θα μειωθει, καθως θα πρεπει να κινεισαι με ψηλες στροφες γενικα...

Με λιγα λογια, τα 1.4 16ν 206 βελτιωνονται σε ολα, εκτος του μοτερ...(αν θες να δεις αποτελεσμα σαυτον τον τομεα, βαζεις το 1.6 16ν και εισαι ηδη καλυτερος απο οποιοδηποτε βελτιωμενο 1.4 16ν, μπορει να φανταζει ακραια λυση, αλλα ειναι και οικονομικα συμφερουσα τελικα)


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
ArxariosMe206 (Γιώργος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Audi A3 1.6 (2004)

Ένταξη: 02 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 69
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Οκτ 2007, 23:58:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kane έγραψε:
ArxariosMe206 έγραψε:
Road_Runner έγραψε:
Για την αναρτηση μπορω να σου πω 2 λογια.... Αν σου αρέσει το στρίψιμο γενικά και αν μπορείς να διαθέσεις τα λεφτά που κοστίζει αυτή η ανάρτηση, απλά ΠΑΡΤΗΝ. Μην το συζητας. Αν και ειναι λιγο ακριβή, τα αξίζει τα λεφτά της και έιναι ότι καλύτερο για 206... Μιλάω εκ πειρας και ατυτή είνα9ι η προσωπική μου άποψη....


Τόσο καλή ε? Τότε θα σκεφτώ σοβαρά να βάλω το χέρι λίγο βαθύτερα στην τσέπη γι αυτόν τον λόγο. Thanks, Νικόλα

Παρεμπιπτόντως ξέρει κανένας φίλος από Θεσ/νίκη ποιο είναι αυτό το μαγαζί στην Κάτω Τούμπα που φέρνει προϊόντα Peugeot Sport? Εναλλακτικά είναι εύκολο να μου παραγγείλουν από άλλο μαγαζί, π.χ. από το συνεργείο που ξέρω και εμπιστεύομαι? Ή μήπως να παραγγείλω από Αθήνα? Ποια λύση θα συνέφερε καλύτερα?


Το μαγαζι που ζητας λέγεται Γκαγκασταθης Ντινος.Ειναι επί της μαρτιου.
Απο εγνατία στριβεις αριστερα στην μαρτιου και ανεβαινοντας τον βλέπεις στο αριστερο σου χερι.Πηγαινε αργουτσικα ή παρκαρε και ψαξτο ποδαρατος,μιας και δεν θυμαμαι σε πιο οικοδομικο τετραγωνο ειναι.
Σιγουρα ειναι η φθηνοτερη λυση στα πεζο σπορτ πράγματα,θα στον υποδείξουν και αλλοι,αλλα και σε αναλώσιμα αυτοκινήτου.
Μην μπλέξεις αλλους για αγορα τετοιοων προιοντων (πς) εκτος φυσικα και αν ψωνισεις μονο σου...

Υ.Γ. επισης σωστό ειναι,πριν κανεις οτιδήποτε εργασιες στο 206 σου να ρωτας τιμες και να κανεις μια ερωτηση στα παιδια εδω,ωστε να σε κατατοπιζουν σε περίπτωση που καποιος μαστορας θελει να σε "πιασει" κορόιδο...


Σ΄ευχαριστώ, φίλε! Εννοείται ότι θα κάνω μια γενικότερη έρευνα αγοράς σε οτιδήποτε προτού προχωρήσω, και θα συμβουλευτώ και εσάς νωρίτερα


2000-2006 : Peugeot 106 1.0
2006-2008 : Peugeot 206 1.4 16v
2008- : Audi A3 1.6
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ArxariosMe206 (Γιώργος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Audi A3 1.6 (2004)

Ένταξη: 02 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 69
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Οκτ 2007, 00:08:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

netblaster έγραψε:
Η συγκεκριμενη αναρτηση ειναι κατι αρκετα συγκεκριμενο!!!

Αν το αυτοκινητο σου το χρησιμοποιεις κυριως για καθημερινες μετακινησεις, ταξιδια και αραια και που κανα καλο στριψιμο, προσωπικη μου αποψη ειναι να μη βαλεις μια τετοια αναρτηση!!!

Μπορεις να εχεις και ενα καλο αποτελεσμα, βαζοντας ενα πιο sport αμορτισερ απτο μαμα και να παιξεις με τις αντριστρεπτικες και τις ραβδους στρεψης... Πιο φθηνη λυση απτην πρωτη και αρκετα αποδοτικη!!! (Αν κοιταξεις στο forum θα δεις διαφορους συνδυασμους)

Οσον αφορα το μοτερ, με απλες λυσεις τραγικη διαφορα δε θα δεις!!! Οποτε, το μονο που μπορεις να κανεις, ειναι να βαλεις ενα πιο ελευθερο φιλτρο και να βγαλεις τον πνιχτη, οπου και θα σου δωσει λιγο στα χαμηλα...(Υπαρχει σχετικο topic στο forum)

Βλεπω οτι εχεις την εκδοση Dynamic... Αν εχεις και τριθυρο, τοτε εχεις και το λιγο πιο κοντο σασμαν (απαυτο των πενταθυρων)... Το σασμαν ειναι ηδη κοντο (με 5η και 3000rpm δεν εχεις καν 100Km/h), οποτε αν το κοντυνεις κιαλλο τοτε ναι μεν θα τραβαει καλυτερα, αλλα η πρακτικοτητα του θα μειωθει, καθως θα πρεπει να κινεισαι με ψηλες στροφες γενικα...

Με λιγα λογια, τα 1.4 16ν 206 βελτιωνονται σε ολα, εκτος του μοτερ...(αν θες να δεις αποτελεσμα σαυτον τον τομεα, βαζεις το 1.6 16ν και εισαι ηδη καλυτερος απο οποιοδηποτε βελτιωμενο 1.4 16ν, μπορει να φανταζει ακραια λυση, αλλα ειναι και οικονομικα συμφερουσα τελικα)


Netblaster, στάμπαρα την συγκεκριμένη ανάρτηση γιατί μου φάνηκε πολύ καλή, αλλά έκοψες πολύ σωστά ότι υλεκω τι αυτοκίνητό μου κυρίως για καθημερινες μετακινησεις, ταξιδια και αραια και που κανα καλο στριψιμο, οπότε θα ψάξω μήπως με καλύπτει και κάτι φτηνότερο. Θα μελετήσω το σχετικό τόπικ, αλλά αν έχεις κάποια πρόταση θα ήταν ευπρόσδεκτη!

Όντως έχω το τρίθυρο Dynamic και είχα κι εγώ την αίσθηση ότι το σασμάμ είναι ήδη κοντό, όπως προείπα, άρα πράγματι δεν πρέπει να έχει νόημα να το κοντύνω άλλο και απ ότι καταλαβαίνω θα έχει και επιπτώσεις στην κατανάλωση οπότε αστο. Μου άρεσε η ιδέα του quickshift όμως.

Την λύση της αλλαγής μοτέρ δεν την σκέφτηκα γιατί είχα την αίσθηση ότι θα ήταν ακραία και πολύ ακριβή, αλλά αν μου λες ότι το να βάλω ένα 1.6 16ν είναι πρακτικό και οικονομικά συμφέρον τότε θα το ψάξω. Ωστόσο κάτι τέτοιο καλύτερα να το κάνω λίγο αργότερα, γιατί τώρα πιστεύω ότι θα ήταν αμαρτία να αλλάξω ολοκαίνουργιο κινητήρα με 18.000χλμ και που τον καλύπτει ακόμα για έναν χρόνο η εγγύηση με έναν μεταχειρισμένο 1.6 που δεν θα ξέρω σε τι κατάσταση θα είναι. Καλά δεν λέω? Αν αποφασίσω να αλλάξω κινητήρα αργότερα πάντως, οι 1.6 γενικά βρίσκονται εύκολα?
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!


2000-2006 : Peugeot 106 1.0
2006-2008 : Peugeot 206 1.4 16v
2008- : Audi A3 1.6
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Οκτ 2007, 00:12:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον θα παραλέσω να μην συνεχιστει αυτό το τόσο γενικό τοπικ
υπάρχουν στις σχετικές θεματικές ενότητες τοπικ με απαντησεις και λύσεις για όλα τα παραπάνω αλλά και χώρος για νέες προτάσεις ιδεες κλπ κλπ

δεν χρειάζεται τα ιδια πράγματα να ειναι γραμμενα παντού

λίγο ψάξιμο και η χρήσης της "Αναζησης" θα βοηθήσει

Εξάλλου οι γενικες κατευθύνσεις οδηγίες δόθηκαν.

Εκ της MOD Team
MEMsound



η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
ArxariosMe206 (Γιώργος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Audi A3 1.6 (2004)

Ένταξη: 02 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 69
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Οκτ 2007, 01:15:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ, άλλωστε γι' αυτό ήθελα να ξεκινήσω ένα γενικό τόπικ, για να πάρω κάποιες γενικές ιδέες και οδηγίες, και τα παιδιά με κατατόπισαν σχετικά. Θα ψάξω περισσότερα και θα ρωτήσω περισσότερα στις συγκεκριμένες θεματικές ενότητες για κάθε κατηγορία. Ευχαριστώ για όλη την βοήθεια μέχρι στιγμής!


2000-2006 : Peugeot 106 1.0
2006-2008 : Peugeot 206 1.4 16v
2008- : Audi A3 1.6
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1791s (PHP: 82% - SQL: 18%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on