PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

306 - Τελικο για 306

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
christos306 (christos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306 1.4 (8V) Champion (2001)

Ένταξη: 29 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Σεπ 2007, 14:10:12    Θέμα δημοσίευσης: 306 - Τελικο για 306 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδια εχω κανονισει αυριο το πρωι να παω να περασω καινουργιο σωληνα απο καταλυτη και πισω και να αλλαξω και ενα τελικο. εχει να προτινει κανεις κανενα τελικο? αυτα τα group a τι λενε απο θορυβο? κανουν σαν τα group n?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Σεπ 2007, 14:31:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χειρότερο... Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
christos306 (christos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306 1.4 (8V) Champion (2001)

Ένταξη: 29 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Σεπ 2007, 14:38:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καταλαβα,
το προωλιμα μου ειναι το εξης. αυτη την στιγμη το αμαξι φοραει ενα τελικο remus universal με μαλλον 100mm αποπληξη. εχω την εντυπωση ρε παιδια οτι το αμαξι εχει κρεμασει. εντομεταξυ εχω αλλαξει και μεσαιο καζανακι normal και ουτε εχω πειραξει την διαμετρο του σωληνα. γι αυτο σκεφτομαι για ενα πιο στενο τελικο. θελω να βαλω group n αλλα δεν θελω να βοθηζει το κεφαλι μου μεσα στο αμαξι με κλειστα παραθυρα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Σεπ 2007, 14:50:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με την αλλαγή του μεσαίου τι έβαλες?
πάλι μαμά μεσαίο?
αν ναι τότε δεν έχει αλλάξει κάτι στην απόδοση
από ένα τελικό σιγά να μην δεις διαφορά
ηχιτικά μπορεί να σε μπερδευει μόνο.

αν θες να είναι υσηχο πάντως το αμάξι να επιλέξεις τελικό με διάμετρο σωλήνας όση η εργοστασιακή και με μεγάλο ογκο (ανεξάρτητα από την απόληξη)


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
christos306 (christos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306 1.4 (8V) Champion (2001)

Ένταξη: 29 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Σεπ 2007, 15:12:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το μεσαιο ειναι aftermarket δεν ξερω ομωσ ποσο διαφερουν αυτα απο τα μαμα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Σεπ 2007, 16:24:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οταν λες aftermarket εννοείς χειροποίητο ή απλά "όχι γνήσιο peugeot" αλλά άλλης μάρκας = ημιτασιόν?

αν είναι απλά ημιτασιόν (= σαν το μαμά peugeot) τότε συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα (αν και τίποτε δεν είναι απίθανο)

αν όμως είναι χειποποίητο/ελευθερο κλπ κλπ = διαφορετικό από το μαμά (σε όγκο/θέση/σχήμα κλπ) τότε αυτό επηρεάζει την απόδοση του μοτερ

αν είναι μελετημένο σωστά... θετικά
αν όχι... αρνητικά...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
christos306 (christos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306 1.4 (8V) Champion (2001)

Ένταξη: 29 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 11:21:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το μεσαιο ειναι χειροποιητο. το ειχα αναγκαστικα γιατι το μαμα με αφησε σε ασχετο χρονο και αναγκαστηκα να βαλω ενα χωρις να το ψαξω πολυ.
Σημερα πηγα για την εξατμιση. το μεσαιο που εχω μου ειπαν οτι ειναι οκ και δεν χρειαστηκε αλλαγη. αλλαξα σωληνα γιατι τα χε φτυσει και εχανε απο καπου προς τα πισω (για αυτο στον ελεγχο καυσαεριων που εκανα μου ειπαν οτι το μηχανημα δεν διαβαζει σωστα και μαλλον απο καπου χανει η εξατμιση) και αλλαξα και ενα τελικο γιατι το δικο μου ηταν λιγο off .
τελικα εβαλα group n τελικο δεν κρατηθηκα. εβαλα ενα twister με μπουκα τιτανιου. ομορφο ειναι. το καλυτερο ομως ειναι οτι στο ρελαντι το αμαξι δεν ακουγεται σχεδον καθολου παρα μονο οταν περασει τις 3000 στροφες ακουγεται ενας ωραιος ηχος χωρις να ενοχλει μεσα στην καμπινα. βεβαια πρεπει να περιμενω λιγο καιρο να δουλεψει η εξατμιση αλλα και παλι δεν πιστεβω να φτασει στο επιπεδο που ακουω κατι αλλα στον δρομο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 11:32:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ok
αν εχεις διαφορα στην απόδοση από όταν ήσουν μαμά (=παει τώρα χειρότερα) τότε οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στο μεσαίο

μεγειά το τελικό
Wink

καλές "ακροάσεις" Razz


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
christos306 (christos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306 1.4 (8V) Champion (2001)

Ένταξη: 29 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 11:41:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ευχαριστω,
λεω να μεινω λιγο ετσι μεχρι να αρχισει να δουλευει το τελικο σωστα και μετα θα την ψαξω με το μεσαιο. με τα τελικα πανω κατω εχω καταλαβει τι παιζει σε σχεση με διαμετρο - φαρδυ/στενο καζανακι , μεγαλη/μικρη μπουκα κτλ. αλλα με το μεσαιο δεν το χω ακομα. βασικα απο οτι ξερω αν ειμαι σωστος το μεσαιο ειναι ενας σιγαστηρας ουσιαστικα που κραταει βεβαια και την συμπιεση (εχω κανει και την μ....... να κυκλοφορησω ενα μηνα με σκετο τελικο και χωρις μεσαιο - δεν μου αρεσει καθολου απο αποδοση)
υπαρχει καποια κατευθυνση για να την ψαξω με το μεσαιο?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 12:02:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

διάβασε τις τελευταίες σελίδες των υπομνημάτων αυτής της θεματικής ενότητας (περί συντονισμών σε εισαγωγή εξαγωγή κλπ κλπ)

πολύ συνοπτικά
το μεσαίο είναι αυτό (που μαζί με τον καταλύτη) βοηθούν στον σωστότερο συντονισμό των καυσαερίων (ιδίως όταν δεν υπάρχει χταπόδι στο αμάξι αλλά απλή πολλαπλή εξαγωγής)

αυτό σημαίνει ότι εργοστασιακά είναι πάρα πολύ μελετημένο (ιδίως στα καινούργια αυτοκίνητα, και λιγότερο μελετημένο όσο πάμε προς τα παλαιότερα)

για αυτό και γω θα σου έλεγα για μεσαίο
ή απλά ένα μαμά...
ή βάζεις επώνημο aftermarket σχεδιασμενο αποκλειστικά για το αμαξι σου
ή μετράς κάποια χαρακτηριστικά του μοτερ σου (εκκεντροφόρους, διαμέτρους βαλβίδων κλπ κλπ περίεργα... Razz ) και με 1~2 παιδιά που έχουν ασχοληθεί με το θέμα φτιάχνεται ένα ολοκληρωμένο σύστημα, που εγω το θεωρώ λίγο περιττό έως υπερβολικό έξοδο / διαδικασία για ένα 14άρι αμάξι (εκτός και αν έχεις το μεράκι, την όρεξη και το χρήμα) οπότε πάω πάσο


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
christos306 (christos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306 1.4 (8V) Champion (2001)

Ένταξη: 29 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 13:13:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ζαλιστικα απο το διαβασμα.
Να βαλω μερω το μαμα να τελειωνω? τι κοστος εχει αυτο?
να κανωκαι μια ερωτηση? οταν λεμε επωνυμο aftermarket προς τα που να κοιταξω?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 13:19:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Laughing Laughing Laughing

για το 206 1,6 που έχω υπόψιν μου έχει γυρω στα 60ε
για το 306 δεν ξέρω

όταν λέμε επώνημο aftermarket εννοούμε
devil,superspint,remus,sebring Κλπ κλπ

ξαναλέω το θεωρώ πεταμένα λεφτά... Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
nik_marin (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


306 Race

Ένταξη: 07 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 582

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 13:20:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

www.devil.fr
www.supersprint.com
www.remus.at
http://www.csc-marmitte.it/ita/index.asp
http://www.ragazzon.it/eng/catalogo.asp


Link link2 link3


Έχει επεξεργασθεί από τον/την nik_marin στις Τετ 26 Σεπ 2007, 14:07:09, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
christos306 (christos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306 1.4 (8V) Champion (2001)

Ένταξη: 29 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 13:34:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλα και εγω δεν ειπα οτι δεν ειναι πεταμενα λρφτα απλα αν ειναι να εχω στο μυαλο μου οτι το μεσαιο που μου εβαλαν οταν σαπισε το δικο μου δεν κανει να παω να βαλω ενα μαμα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 15:34:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βαλε μαμα ιμιτασιον γαλβανιζε πχ walker-ansa-marmit zara klp.
Και να εισαι σιγουρος ΔΕΝ προκειται να ξαναχαλασει.


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos306 (christos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306 1.4 (8V) Champion (2001)

Ένταξη: 29 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 15:44:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

που μπορω να παω να βρω μηπως ξερετε να μου πειτε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 15:53:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sps έγραψε:
βαλε μαμα ιμιτασιον γαλβανιζε πχ walker-ansa-marmit zara klp.
Και να εισαι σιγουρος ΔΕΝ προκειται να ξαναχαλασει.


συμφωνώ
σε οποιοδήποτε βουλκανιζατερ ρωτάς και μαθαίνεις τιμές και αν έχουν τις παραπάνω μάρκες
παρε και μια τιμή όμως από την peugeot

αν σε ενδιαφέρει τα μέλη του pslclub έχουν εκπτώσεις στα ανταλλακτικά peugeot Πάντως...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
christos306 (christos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306 1.4 (8V) Champion (2001)

Ένταξη: 29 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 30

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 16:01:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οκ παιδια ευχαριστω για ολα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
thantsi (Thanos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 306 1.4 (8V) Champion (2000)

Ένταξη: 09 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 138
Τόπος: Μαρουσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 28 Μάρ 2009, 16:08:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα παιδες...πηγα σε εναν εξατμισα γιατι διαπιστωθηκε ενα προβλημα στο τουτου(τα επαιξε το τελικο και σαπισε) και μου ειπε για τελικο ενα aftermarket σχεδιασμενο για το αμαξι μου 85Ε μαζι με εγκατασταση....μηπως να παω παπαλουκα και πετυχω καλυτερη τιμη αλλα απο οτι βλεπω τα υλικα του παπαλουκα,οπως λετε παραπανω ειναι λιγο καπως...τι λετε εσεις????Εχετε να προτεινετε κατι???? Razz Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1112s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on