PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 rallye μυρίζει καυσαέριο.

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Απρ 2013, 09:08:04    Θέμα δημοσίευσης: 207 rallye μυρίζει καυσαέριο. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γειά σας. Το rallye μου μετά απο το άλλαγμα κεφαλής που έκανε η Peugeot λόγω κατανάλωσης λαδιου,παρουσιάζει το εξής σύμπτωμα...Μόλις αρχίσεις να το πηγαίνεις πιο σβέλτα και ανεβάσεις ρυθμους αρχίζει να μυρίζει καυσαέριο ή κάτι καμμένο τέλος πάντων, μπορεί να είναι και μυρωδιά λαδιού. Η μυρωδιά προέρχεται σίγουρα απο μπροστά απο το χώρο του καπό.Το τσάκαρα σταματημένος. Να σημειώσω οτι οι επδόσεις του αυτοκινήτου είναι μια χαρά και είναι μαμα. Έχει κανεις καμια ιδέα? Συμβαίνει σε κάποιον άλλο?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
superbike1977 (Antonis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 106 rallye 16V (2001)

Ένταξη: 20 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 26

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Απρ 2013, 09:28:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορει να ειναι πολλα πραγματα.Ενδεχεται να εσταξε λιγο λαδι σε καποιο σημειο και σιγα σιγα να εξατμιζεται.Μπορει να ειναι και η μυρωδια της φλαντζοκολλας μεχρι να στεγνωσει τελειως.Μπορει και να του πινεις το αιμα και να μυριζει ο δισκος.Οπως και να χει ανοιξε το καπο και σκουπισε με στεγνο πανι το μοτερ και δωστου λιγες ωρες λειτουργιας .Αν σταματησει να μυριζει εισαι ΟΚ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Απρ 2013, 12:31:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

superbike1977 έγραψε:
. .Μπορει και να του πινεις το αιμα και να μυριζει ο δισκος.


Φίλε όταν μπορώ το πάω σβέλτα και όχι στο όριο...μου φαίνεται δύσκολο να είναι ο δίσκος με μόλις 53.000χλμ. Άσε που δεν έχω ένδειξη πατιναρίσματος ακόμα. Για λάδι πού έχει στάξει λογικά μετά απο 1-2 μέρες λειτουργίας δεν θα έπρεπε να είναι οκ? Το φαινόμενο αυτό το παρατηρώ 2-3 μήνες. Αν ανοίξω καλοριφερ φτάνει η μυρωδιά και στη καμπίνα μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Απρ 2013, 12:39:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχεις τσεκαρει αναθυμιασεις μηπως ειναι χυμα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Απρ 2013, 12:51:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

android έγραψε:
Εχεις τσεκαρει αναθυμιασεις μηπως ειναι χυμα?


Πως γίνεται αυτό?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nOkpos (Δημήτρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 1.6 GT (2009)

Ένταξη: 10 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 1108
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 23 Απρ 2013, 10:59:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μηπως εχει χοανη και οι αναθυμιασεις σου ειναι με φιλτρακι ?
ειναι ενας σοληνας που βγενει απο την κεφαλι δεξια οπως την βλεπεις και παει στην εισαγωγη .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 23 Απρ 2013, 15:02:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι χοάνη δεν έχω...είμαι εντελώς μαμα. Μου είπαν μια εκδοχή να είναι απο την εξάτμιση, η οποία εδω και καιρό κάνει διάφορους θορύβους σαν να έχουν κουνηθεί διαφράγματα, όπου μπορεί να κάνει επιστροφή των καυσαερίων και να έρχονται μπροστά....Θα λυθεί σύντομα η απορία γιατί μπαίνει καινουρια με 60αρα σωλήνα εντός των ημερών...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Ιούν 2013, 22:45:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλλάχτηκε και η εξατμιση και πάλι καυσαεριο...Βλέπω πάνω στο μοτέρ λίγο υγρασία απο το λάδι...θα κάτσω να το σκουπίσω αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει να βρω τη λύση γιατί μιλάμε για πολύ άσχημη μυρωδιά...νιώθω άβολα όταν βάζω κόσμο μέσα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bagos (bagosgt-Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207....

Ένταξη: 17 Σεπ 2012
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Halkida

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Ιούν 2013, 20:58:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τσεξαρε μηπως εχει λασκαρει ο κολιες στη τουρμπινα,που δενει τιν συμπιεστη με το μαντεμι.αν εχει λασκαρει θα δεις μαυριλα απο καυσαερια στον συμπιεστη.


μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 05 Ιούν 2013, 11:45:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επίσης σιγουρέψου ότι σφραγίζει κανονικά το πορτάκι στο χώρο του κινητήρα που βγάζεις γα να αλλάξεις τα φίλτρα καμπίνας. Και ότι δεν υπάρχουν διαρροές και σπασίματα στο σωλήνα των αναθυμιάσεων που πάει από την κεφαλή στην τουρμπινα.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 09 Ιούν 2013, 15:44:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τι να πώ...πραγματικά με ξενερώνει απίστευτα που μυρίζει το αυτοκίνητο...ασε που δε γουστάρω να αναπνέω καυσαέρια τα που περνάνε στη καμπίνα απο το κλιματισμό...σκεφτείτε ιδέες να πω στο μηχανικό μου να τσεκάρει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 10 Ιούν 2013, 20:48:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θα μου ετοιμάσουν δοχείο αναθυμιάσεων...ελπίζω να φτιάξει η κατάσταση μετά και απο αυτο Evil Evil Evil Evil Evil Evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
N207r (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye f/l

Ένταξη: 21 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 567
Τόπος: Xylokastro

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 10 Ιούν 2013, 22:57:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι να σου πούμε εμείς αν δεν μπορεί να το βρει ο μηχανικός ς που το έχει μπροστά του?? Πάντος η μυρωδιά απο τις αναθυμιάσεις του λαδιού είναι η λαδιλα οποτε...
Την τουρμπίνα την τσεκαρες για διαρροή που ς είπε ο Βαγγέλης??


1 stage..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 11 Ιούν 2013, 14:11:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σιγουρα καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο...αλλά επειδή εδώ μέσα υπάρχουν γνώστες του αυτοκινήτου ή μπορεί να έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι ανάλογο γι αυτό γράφω...Χτες που το είδε μου είπε να φτιάξουμε δοχείο αναθυμιάσεων να βγαίνουν έξω...θα το δώ τη πέμπτη και ελπίζω να τελειώσει εκεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 11 Ιούν 2013, 14:12:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

N207r έγραψε:

Την τουρμπίνα την τσεκαρες για διαρροή που ς είπε ο Βαγγέλης??


ναι τσεκάραμε..δεν υπάρχει διαρροή απο εκει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Ιούν 2013, 23:21:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σήμερα βάλαμε το φιλτρο αναθυμιάσεων...μετα απο μια γρηγορη βόλτα με σχετικό σκήσιμο του κινητήρα μπορώ να πω ότι το πρόβλημα διορθώθηκε και μάλλον τελέιωσε η ιστορια με τις μυρωδιες...Βέβαια, έχω την άισθηση ότι έχει αλλάξει λίγο η αίσθηση του πεντάλ του γκαζιού στις χαμηλές στροφές μέχρι τις 2500 .Νίωθω ένα ελαφρυ γρατζουνισμα...το οποίο με ξένισε στην αρχή αλλά δεν είναι ενοχλητικό.Ευχαριστώ όλους όσους έκαναν προτάσεις και με βοήθησαν στο πως να δώσω λύση...υπομονή τώρα να βρεθεί το μπάτζετ για το 1 σταδιο e-tuners!!!!! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,165s (PHP: 66% - SQL: 34%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on