PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Τρέμουλο κατα την επιτάχυνση
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Ιούλ 2012, 00:14:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ελεγα λογω βεννζινης γιατι το κανει σε πληρης επιταχυνση με 2α ασ πουμε και το γκαζι αρκετα πατημενο και σε ανηφορα η σε πιεση..σε συνθηκες πληρους φορτιου μηχανης ισως να μην εκανε τοσο καλη κσυση..μια ιδεα ητανε..κατι τετοιο υποχιαζομαι αν και εχουνε περασει δυο χρονια που το κανει..απλα καπου εχω σκασει..και αλλοι μου εχουνε πει γισ ημιιαξονιο η μιλιοφορο.κατα τα αλλα δεν εχω προβλημα...αυτο ομως με εχει κουρασει αρκετα...και λυπαμαι γιατι ειναι καλο αμαξακι..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Ιούλ 2012, 12:44:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εξηγησα λαθος εχθες..το κανει ελαφρως ακομα και οταν κραταω 30χλμ σταθερα αλλα οταν θα επιταχυνω το κανει περισσοτερο αλλα εκει στα 30 παντα.οχι μετα..μη φανταστεις τρελο τρεμουλο..σκεψου οτι δεν το καταλαβαινει ο συνοδηγος σχεδον ποτε!παντως δεν εχει να κανει με τη μηχανη λογω του οτι το κανει με 1η 3500στροφες και 30χλμ η με 2α 2000στροφες και 30χλμ περιπου η 3η 1500(οχι οτι το αλλαζω απλα για να δω τωρα)και 30χλμ.η μηχανη δεν ακουγεται διαφορετικα η δισταζει..λειτουργει αψογα και ουτε εχει τρεμοπαιγμα και τετοια..γι αυτο θα ειναι απο κατι ημιαξονιο η μπιλιοφορος..δεν ειναι κατι τραγικο απλα εμενα με ανοχλει..δε τρεμει ταμπλω η κατι τετοιο.λιγο κατω απο τα ποδια μου εκει στη περιοχη γκαζιου..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιούλ 2012, 15:47:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακριβώς τα ίδια μου έκανε κι εμένα στα 70-80.
Αν επιτάχυνα απότομα το έκανε πιο έντονα, αν κρατούσα σταθερή την ταχύτητα έτρεμε αλλά όχι τόσο.
Εμένα όμως γινόταν αντιληπτό κι απ'το συνοδηγό.

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι κι εσένα έχει σχέση με ημιαξόνιο.
Εγώ το άλλαξα με μπιλιοφόρο κι από τότε κανένα πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 30 Μάρ 2013, 10:45:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να πω και γω για το δικο μου τρεμουλο.

Παρατηρουσα τον τελευταιο καιρο ενα τρεμουλο στο ποδι του γκαζιου, εαν πηγαινα με σταθερη ταχυτητα και περιπου 2000, παντωντας λιγο το γκαζι (πχ 4η και 2000στρ). Ελεγα καποια ροδα/ημιαξονιο ειναι στραβο και δεν εδωσα μεγαλη σημασια(μιας και εχω να κανω ευθυγραμηση/ζυγοσταθμηση πολυ καιρο). Χθες ομως, φτανωντας σπιτι παρατηρησα λιγο αυξημενο ρελαντι (+50-80 στρ απο το κανονικο, επαιζα περιπου 750-800) και καθησα να το κοιταξω λιγο. Πατωντας γκαζι με νεκρα, παρατηρησα πως στις 1500-2000 στρ εχω εντονο τρεμουλο απο το χωρο της μηχανης, που μεταφερεται στο ποδι του γκαζιου αλλα και γενικα σε ολη την καμπινα. Εκει που παιζει το τρεμουλο, σαν να μου φενετε πως ο ηχος της εξατμησης εκανε αναιπεσθητα κενα (σαν μικρα σκασιματα). Μετα τις 2000, το τρεμουλο σταματαει και ο ηχος της εξατμησης γινεται ενιαιος (δεν κανει κενα/σκασηματα). Τι μπορει να ειναι?

Τα φωτα σας παρακαλω

(Γενικα εχω παρατηρησει μια πτωση αποδοσης και αυξηση καταναλωσης μισο-ενα λιτροτον τελεταιο καιρο)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 30 Μάρ 2013, 12:32:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοντα στις 2000 παντως εχουν ολα τα thp λογω συντονισμου..
Αν παλι πιστευεις οτι δεν ειναι αυτο τοτε ψαξου για αρχη με τις βασεις μηχανης.
Η πτωση αποδοσης μπορει να οφειλεται σε οτιδηποτε,αν και το παιξιμο στο ρελαντι(σε περιπτωση που βαζεις καλη βενζινη)δε μ αρεσει Rolling eyes


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 30 Μάρ 2013, 12:40:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοιτα, το ρελαντι γενικα δεν παιζει. Απλα εχθες οταν εφτασα σπιτι ηταν λιγο ανεβασμενο. Αφου επαικσα λιγο με το γκαζι (κοιταζοντας το τρεμουλο) το ρελαντι επανηλθε στα φυσιολογικα (690-720 στρ). Αυτο που μου εκανε εντυπωση στο φασμα των στροφων που ετρεμε, ηταν ο ηχος της εξατμησης που εκανε περιοδικα μικρα σκασιματα (μην φανταστεις, δεν ακουγοντουσαν) απλα εκανε διακοπες μικρες, λες και ειχαν κενα τα αερια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 30 Μάρ 2013, 12:50:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτο ειναι βενζινη ή μπουζι..
Αν ακουσεις το δικο μου με τριων ημερων βενζινη στο τεποζιτο,θα νομισεις οτι κανει ασκηση το πυροβολικο. Laughing


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 30 Μάρ 2013, 13:02:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για μπουζι το κοβω και γω. Ειμαι κοντα στην αλλαγη (19000 κμ με αυτη την τετραδα). Θα τα αλλαξω την αλλη βδομαδα και θα το τσεκαρω παλι. Ευχαριστω Λευτερη
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 17 Ιούν 2013, 08:10:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και συνεχιζω εδω. Μπουζι αλλαχτηκαν πριν απο 3000κμ, και ολα τα θεματα αποδοσης αλλα και καταναλωσης του αυτοκινητου εξαφανιστηκαν. Πλεον θα τα αλλαζω καθε 15000, αφου ειδα πολυ διαφορα.

Τεσπα, στο θεμα του τρεμουλου. Το φαινομενο παραμενει, αλλα κυριως με 4η και 5η στο κιβωτιο και οταν εχω λιγο γκαζι ή απλα ανεβαζω σιγα σιγα στροφες ξετουρμπιστος.(αν πατησω το γκαζι πιο βαθια, για να τουρμπισει, δεν υπαρχει τρεμουλο). Το τρεμουλο το νιωθω στο πενταλ του γκαζιου (και πολυ λιγοτερο στο τιμονι) μεταξυ 2000-3000στρ και με λιγο φορτιο στο μοτερ. Τι ειναι οεο?

Το φαινομενο ισως να υπαρχει και με μικροτερες σχεσεις στο κιβωτιο αλλα δεν γινεται αντιλιπτο (ισως με 3η, αλλα πολυυυυυ σπανια)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιούν 2013, 12:00:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καμια ιδεα ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιούν 2013, 12:15:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εμενα παντως το κανει.εχω κοιταξει τα παντα.αλλαξει μπουζι κλπ πραγματα.ο μηχανικος μου το εχει αποδωσει σε ενα ημιαξονιο που εχει χασει ευθυγραμμιση(αν λεγεται ετσι)δεν ευθυγραμμιζεται μου ειπε απλα καποια στιγμη θα χαλασει και θα το αλλαξω.το κανει εκει στις 2000στρ.δεν ειναι απο μηχανη μου ειπε.τεσπα..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιούν 2013, 12:37:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δλδ στο κανει στις μεγαλες σχεσεις (4η 5η), με λιγο γκαζι, αλλα με περισοτερο γκαζι δε στο κανει ? 2000-3000 στρ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιούν 2013, 12:55:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εμενα το κανει στις 2000στροφες με 2α και με 3η.με 4η οχι γιατι φανταζομαι οτι δεν εχει τη δυναμη η μηχανη για να τρεμουλιασει..αλλα λιγοτερο πια.δε ξερω γιατι.εμενα το κανει κατω απο το καθισμα μου προς τα μπροστα.και εχω προσεξει οτι το κανει στα 30χλμ.δες το και εκει εσυ.απλα συμπιπτουνε οι 2000 στροφες και πανω εκει.πχ εγω προσεξα οτι μου κανει με τη πρωτη κιολα στα 30 χλμ.στα 30χλμ στη 2α(που συμπιπτει στις 2000στρ.απο 2000 μεχρι 2300 το κανει εμενα.μετα εξαφανιζεται.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιούν 2013, 13:00:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμενα εχει ενα τρεμουλο στο ποδι του γκαζιου. Οχι στα 30κμ, αλλα οταν ρολλαρω 4η και 2000στρ (μπορει και στις 1500 αλλα και στις 3000) δλδ μιλαμε μου το κανει και στα 70-80κμ. Το τρεμουλο εμφανιζεται οταν απλα χαιδευω το γκαζι. Αν το πατησω πιο πολυ δεν νιωθω τπτ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιούν 2013, 13:12:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εμενα για δισκο μου ερχεται.αλλα και το ημιαξονιο εχει τα ιδια συμπτωματα.οταν ειναι στα πρωτα σταδια.δε μπορεις να κανεις κατι(γιατι να πληρωνεις για αλλαγες μεχρι να πετυχεις αυτο που εχει.και αν)
περιμενεις να χειροτερεψει και το καταλαβαινεις.αρκει να μη το κανει η μηχανη.μπορει να παιζει και καμμια βαση..κανε λιγο υπομονη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιούν 2013, 13:14:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κανω υποθεση εγω τωρα και διορθωστε με. Παιζει να ειναι καμια αντλια βενζινης? Που με λιγο γκαζι να υπολειτουργει και αυτο το τρεμουλο ουσιαστικα να ειναι διακοπες?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
N207r (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye f/l

Ένταξη: 21 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 567
Τόπος: Xylokastro

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιούν 2013, 13:30:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε Γιώργο κοιτά να δεις αν έχει καταγράψει κάνα missfire.
Κ ρίξε κάνα καθαριστικό injection στο ντεπόζιτο


1 stage..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιούν 2013, 13:42:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοιτα, missfires εχω πολυ λιγα. Δλδ του στυλ (το κοιταω απο torque) 1 missfire στον 1ο κυλινδρο τα last 10 drive cycles και 1 στον 3ο τα last 10 drive cycles.

Για πες κανενα καθαριστηκο injection (μαρκα, ποσο ριχνω στο 1 ντεποζιτο) κλπ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιούν 2013, 15:29:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απο τορκ πως φαινονται τα missfire??.ασχετο με το θεμα.
παντως μπορεις να μετρησεις και πιεση απο αντλια για να δεις αν φτανει και ποσο φτανει.ο μηχανικος μπορει να σου το δει δηλαδη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιούν 2013, 15:38:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τρεχεις το "Test Results", το κανεις refresh και βλεπεις διαφορα, οπως missfires κλπ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1105s (PHP: 73% - SQL: 27%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on