PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

..............Nurburgring!
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 24, 25, 26  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Αθλητικές Εκδηλώσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Σεπ 2013, 17:41:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια οσους δεν το ειδανε στο Ipad , τωρα και στη στηλη Very happy

http://www.gocar.gr/columns/RacingAlps/10519,Mia_mera_sto_Ring.html


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Σεπ 2013, 18:10:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

... .. . . . . . .!! Wink Wink Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Σεπ 2013, 18:13:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
... .. . . . . . .!! Wink Wink Wink

Love


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
'Andy'-lag (ΑΝΔΡΕΑΣ)
Moderator
Επίσημο Μέλος

207 RALLYE

Ένταξη: 06 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 1643
Τόπος: Μαζί με τοn ΜΕΜsound στην Endo land...........

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Σεπ 2013, 20:13:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Devil Devil Devil Devil Devil Devil Devil Devil Devil Devil Devil Devil Devil Devil Devil Devil Devil Devil Devil


I'd rather lose by a mile because I built my own car, than win by an inch because someone else built it for me.
Your car is your story, So don't let anyone else write the book.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Σεπ 2013, 17:37:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Get in the RING

Laughing Laughing Laughing

http://www.youtube.com/watch?v=6BPotsgrNCg

Υ.Γ. Αν τα καταφερω (που χλωμο να κατσω σε λαπτοπ εκειπανω...) θα σας στειλω καμια φωτο ζεστη ζεστη Razz

Cheers

Beer

Mr. Green

http://2.bp.blogspot.com/-JsgCaj1vwcw/UJa1nUnxd0I/AAAAAAAABX0/WTlCXY9RJ3U/s1600/ringenmodell.jpg


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Οκτ 2013, 22:19:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.worldcarfans.com/113102264797/mclaren-p1-laps-nurburgring-in-647---report-video


Xaxaxa τους καημενους ... ριξανε 10 στη πορσε και ντρεπονται να βγουν να το πουν δημοσια....
Ο λογος ειναι οτι ανεπισξμα η λαφεραρι ειναι στο 6.3χχ και εχουν παθει καταθλιψη ολοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Οκτ 2013, 22:23:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.worldcarfans.com/113102264797/mclaren-p1-laps-nurburgring-in-647---report-video


Xaxaxa τους καημενους ... ριξανε 10 στη πορσε και ντρεπονται να βγουν να το πουν δημοσια....
Ο λογος ειναι οτι ανεπισξμα η λαφεραρι ειναι στο 6.3χχ και εχουν παθει καταθλιψη ολοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 31 Οκτ 2013, 18:46:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λειτουργει το εργαλειο!!! Laughing
http://www.youtube.com/watch?v=1eN05MiZbKU


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Νοέ 2013, 09:42:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φτάνει πια με το Nurburgring!



Disclaimer: Ο συντάκτης του άρθρου δεν μισεί το Nurburgring!

Δεν υπάρχει αμφιβολία πως όταν ξεκινά η συζήτηση για ιστορικές πίστες, το Nurburgring πρακτικά μονοπωλεί το ενδιαφέρον. Και όχι άδικα. Ποιος μπορεί να ισχυριστεί πως η περίφημη Nordschleife δεν είναι ιστορική; Είναι μία από τις πλέον χαρακτηριστικές πίστες στην ήπειρο, αν όχι στον κόσμο, και υπάρχουν λόγοι γι’ αυτό. Λόγοι αδιαμφισβήτητοι.

Η ιδέα για τη δημιουργία του ‘Ring έπεσε στο τραπέζι τη δεκαετία του ’20 ενώ η κατασκευή της πίστας ξεκίνησε το 1925 και ολοκληρώθηκε δύο χρόνια αργότερα. Μετά τον δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, το Nurburgring ήταν η πίστα στην οποία γινόταν το Γερμανικό Grand Prix για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Formula 1 και από το 1953, άρχισε να φιλοξενεί και άλλους αγώνες, αντοχής και sports car racing.Πριν αρχίζω να ξεφεύγω όμως ας επιστρέψουμε στο θέμα. Το θέμα μου δεν είναι η πίστα καθεαυτή. Είναι η σημασία που της δίνουν οι κατασκευαστές ή για να το διατυπώσω λίγο σαφέστερα επειδή σημασία της έδιναν και στο παρελθόν, στον χρόνο που μπορεί να επιτύχει εκεί ένα αυτοκίνητο. Ξαφνικά, ο χρόνος στο ‘Ring έγινε το απόλυτο μέτρο σύγκρισης, ένα κυνήγι μαγισσών με τεράστιο κόστος και πρακτικά κανένα όφελος για το πελάτη. Γιατί έχει σημασία ο χρόνος που κάνει ένα όχημα στο ‘Ring; Γιατί πρέπει να μας ενδιαφέρει;



Όπως θα κατάλαβες ήδη, η γνώμη μου είναι πως δεν έχει σημασία και δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει. Αφορμή για τη δημοσίευση της γνώμης μου, στάθηκε η φήμη που γυρνάει εδώ και αρκετές ημέρες στο διαδίκτυο πως δεν θα μάθουμε ποτέ τον χρόνο της McLaren P1. Λίγα λόγια για να είμαστε στην ίδια σελίδα: Θυμάσαι την φωτογραφία που έκανε τον γύρο του διαδικτύου δείχνοντας την πίστα και στα αριστερά της ένα «6.33.26»; Αυτό από ότι μάθαμε ήταν ένα slide μίας παρουσίασης που είχε σαν σκοπό να εμπνεύσει τους σχεδιαστές της P1. Όχι τους μηχανικούς, καθώς αυτοί είχαν ως στόχο ένα πιο ρεαλιστικό «κάτω από 7 λεπτά», αλλά τους σχεδιαστές. Και μετά ήρθε η Porsche… Αυτή, ανακοίνωσε πως η 918 γυρνάει την Nordschleife σε 6 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα με προοπτικές να κατέβει κι άλλο και χάλασε το party που σχεδίαζαν στο Woking. Πάνω που είχαν παραγγείλει τις σαμπάνιες, είχαν κλείσει τον DJ και είχαν ετοιμάσει και το πανό. Με την κίνησή της αυτή η Porsche, έκανε το ρεκόρ που είχε στο νου της η McLaren, εκείνο το συγκλονιστικό «κάτω από τα 7 λεπτά», να βγάλει φτερά και να πετάξει. Μην με παρεξηγείς… η McLaren τον πέτυχε αυτόν τον χρόνο, φήμες λένε ότι έγραψε 6.47, αλλά δεν είχε νόημα πλέον αφού η Porsche την νίκησε στην ανακοίνωση. Έκτοτε, όποτε κάποιος ρωτάει την Αγγλική φίρμα για το ‘Ring, αυτή απαντάει «δεν μας νοιάζει, δεν μας ενδιαφέρει, οι χρόνοι δεν είναι σχετικοί…» κλπ κλπ. Παρότι το timing είναι λίγο περίεργο για τέτοιου είδους επιφοιτήσεις, οφείλω να ομολογήσω πως συμφωνώ απόλυτα με τη McLaren.

Αν με ρωτάς –και για να διαβάζεις το άρθρο μάλλον το κάνεις-, εγώ κατηγορώ την Porsche και το internet. Όχι για την υπόθεση 918vsP1 όμως και όχι για τους λόγους που μπορεί να σκέφτεσαι. Την κατηγορώ για την αντιπαλότητα με την Nissan. Εξηγούμαι. Το GT-R πάντα ήταν κοντά στην 911 της εποχής του αλλά όταν βγήκε το R35 το 2008 και έκανε ταχύτερο γύρο από την όποια 911, τα πράγματα ξέφυγαν εντελώς. Η Nissan πέταξε το μπαλάκι στην Porsche και οι Γερμανοί αντί να το πιάσουν, να το βάλουν στην τσέπη και να φύγουν από το γήπεδο, ξεκίνησαν έναν ανούσιο και άνευ προηγουμένου, πόλεμο δηλώσεων. Μπορεί, δεν μπορεί. Είναι εφικτός ο χρόνος ή δεν είναι; Ήταν τα stock ελαστικά ή μήπως special; Εμείς δοκιμάσαμε αλλά δεν μπορούσαμε… Και τι δεν ακούσαμε από τις δύο πλευρές εκείνη την εποχή και για ποιόν λόγο ακριβώς;



Έστω πως το R35 ήταν ταχύτερο. Και; Τι έγινε; Μπράβο του. Καταλαβαίνω πως είσαι Porsche και για λόγους γοήτρου έπρεπε να απαντήσεις αλλά κρίνοντας έστω και εκ των υστέρων, τι έβγαλες από αυτό; Ανέβηκες στα μάτια του κοινού; Κέρδισες πωλήσεις; Διατήρησες την αξιοπρέπεια σου; Η απάντηση και στα τρία ερωτήματα είναι «όχι» σε περίπτωση που αναρωτιέσαι. Αλλά θα ήθελα να ξέρω ποιανού απόφαση ήταν να εμπλακεί η Porsche σε αυτό το πανηγύρι και πολύ περισσότερο, τι πίστευε πως θα κερδίσει. Η αντίθετη άποψη για το συγκεκριμένο ζήτημα είναι πως η κίνηση της Nissan κόλλησε την Porsche στον τοίχο. Όχι τόσο για τον χρόνο –γιατί όπως είπα, ποιος νοιάζεται;-, όσο από πλευράς marketing. Ότι και να έκανε ο Γερμανός κατασκευαστής θα είχε τις επιπτώσεις του. Αφού απάντησε και με τον τρόπο που απάντησε, αυτό το ενδεχόμενο το ζήσαμε. Αν δεν απαντούσε από την άλλη, κάποιοι ίσως να λέγανε πως η όποια 911 είναι όντως πιο αργή από το R35 και η πως η Porsche κρύφτηκε στο καβούκι της. Εγώ πάντως θα εκτιμούσα περισσότερο αυτή την αντιμετώπιση από το θέατρο του παραλόγου που εκτυλίχθηκε τότε. Κάποιος έπρεπε να δείξει ανωτερότητα και αφού η Nissan αποφάσισε να το παίξει 12-χρονο, ο ρόλος αυτός έπεσε στην Porsche. Αυτή όμως τον είδε, τον πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων και αποφάσισε να παίξει το παιχνίδι «ποιος την έχει μεγαλύτερη» λες και το είχε ανάγκη.

Έκτοτε, το «πρόβλημα» με το Nurburgring έχει γιγαντωθεί. Αυτή τη στιγμή, δεν πιστεύω πως υπάρχει κατασκευαστής που σέβεται τον εαυτό του και δεν δοκιμάζει στο ‘Ring. Φυσικά, η ανακοίνωση του χρόνου έρχεται με το αντίστοιχο video γιατί «vid or didn’t happen»! Μερικές εταιρίες, έχουν πάει ένα βήμα παραπέρα και έχουν κάνει ολόκληρες εγκαταστάσεις κοντά στην πίστα. Για ποιόν λόγο; Γιατί απλούστατα, το ‘Ring είναι μία τεράστια πίστα που προσομοιώνει σε μεγάλο βαθμό, πολλές διαφορετικές συνθήκες και καταστάσεις. Ανηφόρες-κατηφόρες, κακό οδόστρωμα-τέλειο οδόστρωμα, ανοιχτές/γρήγορες καμπές-αργές φουρκέτες, μεγάλες ευθείες-συνεχόμενα εσάκια κ.ο.κ. Δεν έχω πρόβλημα να δοκιμάζουν εκεί οι κατασκευαστές. Πάντοτε το έκαναν και μπορώ να καταλάβω τους λόγους. Γιατί όμως ένας ρημαδιασμένος –για να μην πω κάτι χειρότερο- χρόνος να είναι ο αυτοσκοπός ολόκληρης της εξέλιξης ενός οχήματος; Οι χρόνοι στο Nurburgring έχουν γίνει μία μορφή motorsport από μόνοι τους. Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχουν κανόνες, δεν υπάρχει διαιτησία, δεν υπάρχει αντικειμενικός κριτής ή ασφάλεια.

Το μόνο που δείχνει ένας χρόνος του ‘Ring είναι πως υπό τέλειες καιρικές –και όχι μόνο- συνθήκες και πάρα μα πάρα πολλούς γύρους, ένας επαγγελματίας οδηγός μπορεί να πετύχει τον X χρόνο με ένα αυτοκίνητο. Δεν μας λέει καν αν το αυτοκίνητο αυτό είναι απολύτως εργοστασιακό. Πριν από μερικά χρόνια είχε γίνει ολόκληρος ντόρος όταν γράφτηκε πως τα «δημοσιογραφικά» αυτοκίνητα της Ferrari είναι λίγο πιο special από τα απλά, αυτά που καταλήγουν στα χέρια πελατών. Όμως αποδεχόμαστε χωρίς την παραμικρή αμφιβολία πως το Υ αυτοκίνητο τρέχει απολύτως stock. Χωρίς ούτε καν ένα «ειδικό» προγραμματάκι στην ECU –κάτι που είναι πανεύκολο να γίνει από τις αυτοκινητοβιομηχανίες και αδύνατο να εντοπιστεί από τον κοινό παρατηρητή-. Γιατί είναι γνωστό πως οι αυτοκινητοβιομηχανίες, ιδίως όταν πρόκειται για κάτι που θεωρούν τόσο σημαντικό, είναι τίμιες και ειλικρινείς… Αν το πιστεύετε αυτό, no comment.

Επαναλαμβάνω για τελευταία φορά. Δεν έχω πρόβλημα ούτε με την πίστα ούτε με το γεγονός πως όλοι δοκιμάζουν εκεί. Καλά κάνουν –αν και τα αποτελέσματα είναι αμφιλεγόμενα-. Το πρόβλημα μου είναι με τους χρόνους και την σημασία που –δεν- έχουν. Μην με παρεξηγήσεις. Είναι εντυπωσιακοί και τα video είναι σκέτη απόλαυση να τα χαζεύεις. Το συμπέρασμα όμως ποιο μπορεί να είναι; Κανένα. Σε έναν τέλειο κόσμο, η ιδανική περίπτωση θα ήταν ένα group test όλων των αυτοκινήτων με τις ίδιες συνθήκες, την ίδια μέρα, από 1-2 οδηγούς. Με κάτι τέτοιο θα ασχολιόμουν γιατί θα μου έλεγε πολλά περισσότερα από έναν ξερό χρόνο. Θα μου έλεγε πόσο γρήγορο/ικανό είναι ένα αυτοκίνητο αλλά και πόσο εύκολα μπορεί να το φτάσει στο όριο του ένας επαγγελματίας οδηγός εντός 2-3 γύρων. Θα μου έλεγε κάτι για την οδηγησιμότητα του και το πόσο φιλικό είναι. Κάποια περιοδικά το κάνουν και έχει ενδιαφέρον. Περιττό να αναφέρω φυσικά ότι τις περισσότερες φορές, ο χρόνος που επιτυγχάνει το περιοδικό είναι πολύ διαφορετικός από τον χρόνο που ανακοίνωσε ο κατασκευαστής…



Εν τέλει, επειδή το παραλήρημα ξέφυγε πάλι, το συμπέρασμα είναι αυτό: Θα συνεχίσω να γράφω για τους χρόνους διάφορων αυτοκινήτων στο ‘Ring. Θα ανεβάζω και τα videos. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως όλα αυτά θα σημαίνουν κάτι για εμένα. Ένας αριθμός είναι και τίποτε παραπάνω. Μία ένδειξη και όχι μία απόδειξη. Ξέρω πως πολλοί θα διαφωνήσουν. Αυτό δεν σημαίνει πως τους καταλαβαίνω. Να ασχολείστε με τους χρόνους του Nurburgring αλλά όχι υπερβολικά. Να μην αποτελεί το μοναδικό επιχείρημα σε μία συζήτηση. Να μην είναι το μοναδικό μέτρο σύγκρισης.

Στο κάτω-κάτω, για να πω και την υπερβολή μου, γιατί όταν μιλάμε για οποιοδήποτε αυτοκίνητο, ιδίως όταν αυτό το αυτοκίνητο είναι supercar/hypercar να έχει σημασία ο οποιοσδήποτε χρόνος; Με νοιάζει αν η LaFerrari είναι πιο αργή από την McLaren P1 και αυτή είναι πιο αργή από την Porsche ή το αντίστροφο; ΟΧΙ. Γιατί δεν ήξερα ούτε τον χρόνο της Countach αλλά ήταν αφίσα στο δωμάτιο μου για πολλά συναπτά έτη. Το ίδιο ισχύει και για τα αριστουργήματα του Horacio Pagani ή τα σουηδικά τέρατα της Koenigsegg. Έχουμε χάσει λίγο τη μπάλα όταν κρίνουμε ένα αυτοκίνητο με βάση έναν χρόνο. Το αυτοκίνητο έχει να κάνει με τα συναισθήματα που σου προκαλεί όταν το βλέπεις και όταν το ακούς –για κάποιους τυχερούς και όταν το οδηγείς- και όχι με έναν αποστειρωμένο χρόνο. Σταματήστε την τρέλα!



Source: AutoBlog.gr


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 17 Νοέ 2013, 01:43:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστυχως θα διαφωνησω εν μερει με τον συντακτη του αρθρου.

Καλως ή κακως (και πιθανοτατα "κακως"...) , ανεκαθεν τα γυρολογια σε πιστες , χρονομετρημενες διαδρομες και οι επιτυχιες σε rally , circuit κλπ , σκοπο τους ειχαν τη διαφημιση και την αυξηση πωλησεων των εταιριων , με ταυτοχρονο bonus το λανσαρισμα νεας τεχνολογιας. (γιατι τα πραγματικα τεστ αντοχης γινονται πισω απο τις καμερες...) .

Ο γυρος της Nordschleife ειναι ισως ο,τι πιο κοντα σε τεστ δρομου για αυτοκινητο παραγωγης και γι'αυτο ασχολουνται μαζι της οι κατασκευαστες.
Πιστευω οτι ειναι μια προσπαθεια να φερουν το ...πανακριβο πολλες φορες... προ'ι'ον τους , πιο κοντα στον "απλο" κοσμο , τον κοσμο που ονειρευεται το καθημερινο του αυτοκινητο ικανο σε βουνισιες στροφοδιαδρομες.
(Ασχετα αν το μεγαλυτερο οριο που θα βρεις σε αυτες ειναι 100χλμ/ωρα , ανεξαρτητα με το τι εχεις στα χερια σου...).
Το να το τεσταρουν σε καποια αλλη πιστα , μαλλον δεν θα πει τιποτα , γιατι εκει χρειαζεται απολυτο στησιμο , κατι που ουδεμια σχεση δεν εχει με το δρομισιο.
Και ενα πολυ καλο πισταδικο ειναι ενα πολυ κακο καθημερινο... .

Ενα προγραμμα στην ECU δεν προκειται να αλλαξει το γυρολογιο στη Nordschleife. Μια αναρτηση ή μια τετραδα σεμι ομως κατεβαζουν αρκετα δευτερολεπτα.

Συμφωνω πως κατι κοντα στο ιδανικο θα ηταν να τεσταρονται ολα τα αυτοκινητα μαζι , την ιδια μερα , απο 1-2 οδηγους , αλλα για να γινει ακομα πιο αντικειμενικη η συγκριση θα επρεπε να ειναι ολα με φρεσκα αναλωσιμα και με ιδια ελαστικα.
'Η μηπως οχι ιδια... , μιας και το καθενα συνεργαζεται καλυτερα με διαφορετικα... και αν ναι , ποια ειναι αυτα?!
Και οκ , το καναμε και αυτο , ολοι θα αγορασουν το πιο γρηγορο?
'Η αυτο που τους αρεσει οδηγικα περισσοτερ?
'Η αυτο που τους εκφραζει εξωτερικα περισσοτερο?
'Η το ιταλικο επειδη ειναι alfa romeo?
'Η ενα καρο άλλα " 'Η " (?!?) , που εν τελει πιο υποκειμενικα ΔΕΝ γινεται , οποτε τσαμπα τα εξοδα των εταιριων για τη συγκεκριμενη "διαφημιση"... .

Η οδηγησιμοτητα και η φιλικοτητα ειναι 2 οροι που πλεον υφιστανται σε υπερθετικο βαθμο σε ολοκληρη της αγορα , οποτε πλεον θεωρουνται καπως αυτονοητες , αντιθετα με την κατασταση που επικρατουσε 30 χρονια πριν.
(Βεβαια εις βαρος συνηθως του fun to drive , αλλα ακομα δεν εχουμε δει τιποτα... . Σε λιγο καιρο θα παρακαλαμε να πεσει στα χερια μας αυτοκινητο με αυτοματο κιβωτιο και esp με αυτα που ερχονται).

Για τη συμπεριφορα των αυτοκινητων υπαρχουν 1002 άλλα τεστ στα οποια αναφερονται πολλα συμπερασματα , το Ring ειναι μονο ενας χρονος.

Και ο χρονος αυτος για μενα , σε ...μπακαλιστικο mode... εχει σημασια να τον βλεπεις σημειωνοντας κιλα/ιππο και max ταχυτητα στις ευθειες. Γιατι μονο ετσι , ως αναγνωστης , καταλαβαινεις τι ακριβως γινεται στις στροφες (αν δεν εχεις αρχειο τηλεμετριας για ολη την πιστα , αλά sportauto).

Το τι πεχτηκε μεταξυ Nissan , Porsche και McLaren και αντιστοιχα κουτσομπολια εμενα δεν με απασχολησαν ποτέ.
Προτιμω την οδηγηση... .

Στην τελευταια του προταση ειπε ο,τι ακριβως νιωθω , αποτυπωμενη με τον πιο απλο τροπο και εγω δεν μπορω παρα να την επαναλαβω.
"Το αυτοκίνητο έχει να κάνει με τα συναισθήματα που σου προκαλεί όταν το βλέπεις και όταν το ακούς –για κάποιους τυχερούς και όταν το οδηγείς- και όχι με έναν αποστειρωμένο χρόνο".

Keep driving λοιπον Wink


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Νοέ 2013, 17:28:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

https://www.youtube.com/watch?v=dtmEcNV-z8A#t=623
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Νοέ 2013, 11:28:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

epeidi ego eimai aritholagnos

http://4drivers.gr/press-room/item/2212-nissan-gt-r-nismo.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Νοέ 2013, 15:55:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
epeidi ego eimai aritholagnos

http://4drivers.gr/press-room/item/2212-nissan-gt-r-nismo.html

https://www.youtube.com/watch?v=sNAT_c3CLHw#t=107

Αφιερωμενο στο γατακι μας!!! Laughing


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Νοέ 2013, 16:01:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

νταξ μολις μπηκα να το ανεβασω...

ο τυπος δινει ΠΟΛΥ ΠΟΝΟ.
ειναι αυτο που λενε ΔΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΓΑΜΗΔΙ





φημες κυκλοφορουν στο νετ οτι ειχαν μαζι τους και μια ακομα εκδοση με 680-700αλογα και track non legal λαστιχα (αλλα οχι φοθλ σλικ) που εγραψε καπου 6.50 αλλα κρατανε καβατζα για το μελλον....ψυχακηδες Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Νοέ 2013, 16:07:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Laughing Laughing Laughing

https://www.youtube.com/watch?v=aw6UwwOsZEY


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 30 Νοέ 2013, 09:37:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.youtube.com/watch?v=dAiH-K9k5M0&feature=youtu.be
ψυχασθενης μηχανόβιος...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Ιούν 2014, 13:41:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

7.06 μεχρι 1η γεφυρα....θελω τα χαπια μου τωρα...

https://www.youtube.com/watch?v=02cpzgoVqC4

νταξ ο τυπος μετα το 13ο χλμ στις ανηφορες πραγματικα πρεπει να ειχε
φιλησει μεχρι και τη πεθερα του στο στομα πριν μπει στο αμαξι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Σεπ 2014, 14:17:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ta ga**se ola...
https://www.youtube.com/watch?v=ajN5fVVOLOw
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
athanas (Στεφανος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 1.6 16v

Ένταξη: 17 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 1034
Τόπος: χμμμμμμμ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Σεπ 2014, 19:49:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απιστευτος ο τυπος


Όποιος δεν ξέρει και δεν ξέρει πως δεν ξέρει, είναι τρελός.
Όποιος δεν ξέρει και ξέρει πως δεν ξέρει, είναι παιδί. 
Όποιος ξέρει και δεν ξέρει πως ξέρει, κοιμάται.
Όποιος ξέρει και ξέρει πως ξέρει, είναι σοφός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 23 Σεπ 2014, 15:33:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Twisted evil Twisted evil Twisted evil Shocked Shocked Very happy Very happy


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Αθλητικές Εκδηλώσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 24, 25, 26  Επόμενη
Σελίδα 25 από 26

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,4606s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on