PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Θα του ''αλλάξω τα φώτα''

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Νοέ 2016, 01:09:17    Θέμα δημοσίευσης: Θα του ''αλλάξω τα φώτα'' Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παρέα,
Έχω ήδη προβεί στην αγορά LED W5W λαμπών για το εσωτερικό του 307 1.4 μου,αλλά και για την πινακίδα πίσω.Απο eBay σε πολύ καλή τιμή η 10άδα.

Βρήκα λοιπόν ψάχνοντας,ένα σετάκι RGB Led-ταινιών για τα υποπόδια κ' κάτω απ το ταμπλό. (http://www.ebay.com/itm/112101523219)

Βλέπω ότι για να τροφοδοτήσεις το controller και συνεπώς τις led-ταινίες πρέπει να πάρεις ρεύμα με ''αναπτήρα''.Εγώ θέλω μόλις ανάβει η πλαφονιέρα να αναύουν κ αυτα,δηλαδή όταν ξεκλειδώνω το αυτοκίνητο που ανάβει αυτόματα,ή όταν την ενεργοποιώ εγώ όταν την χρειαστώ.

Σκέφτηκα λοιπόνα αν γινόταν να κόψω το καλώδιο πριν τον αναπτήρα και μέσω ενώς ''κλεφτη ασφάλειας'' fuse holder στα ελληνικα (https://www.performanceproducts.co.za/934-thickbox_default/add-on-circuit-fuse-holder.jpg) τοποθετώντας τα πάνω στην ασφάλεια της πλαφονιέρας,όταν πέρνει ρεύμα η πλαφονιέρα να ανάψει να αναύουν και αυτα...

Ισχύει αυτό που λέω είναι εφικτό;

Ακόμα ήθελα να ρωτήσω,θα εμπιστευώσασταν την αγορά Xenon KIT H7 τύπου R (για φαναρια χωρις projector) απο το eBay προς 30€?

Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Snap5 (Παναγιώτης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.4 Dynamic (2005)

Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 263
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Νοέ 2016, 18:53:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσωπικά, με αμφιβόλου ποιότητος εξαρτήματα-κινέζικα και μάλιστα ηλεκτρολογικά δεν θα ασχολούμουν καν. Τώρα για ledakia σε πινακίδες και φώτα δεν νομίζω να έχεις θέμα. Το πολύ πολύ να καούν. [/img]


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Νοέ 2016, 14:55:43    Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα του ''αλλάξω τα φώτα'' Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

johnnym έγραψε:
Ακόμα ήθελα να ρωτήσω,θα εμπιστευώσασταν την αγορά Xenon KIT H7 τύπου R (για φαναρια χωρις projector) απο το eBay προς 30€?


Εχω Κινεζικα HID απο τα τελη του 12΄, το μονο που επαθαν ειναι το καλοκαιρι που μας περασε στο ενα μπαλαστ ειχε λιωσει στην κλεμα η φισα στο καλωδιο, μονωτικη καινουρια κλεμα δουλεια διορθωσης στο 5λεπτο, επισης μονο 35Watt γιατι αλλιως θα καψεις καθρευτη, τα 55αρια ειναι για προτζεκτορα. Αν βαλεις γενικοτερα ξενον παντα τερμα κατω το υψος, γιατι θα τ ακουσεις το βρισιδι απ τον μπροστινο σου, το μονο σιγουρο, και για να μαστε και λιγο σωστοι και συνηδητοποιημενοι.
Επισης την ιδια εποχη ειχαν μπει led w5w σε πλαφονιερα-πινακιδες-ψειρες και απο τοτε το μονο προβλημμα ειναι το σπαστικο στην οθονη οταν βαζεις μπρος οτι εχει καει λαμπα (λογο μη can bus), για την λεντοταινια ας πει καποιος αλλος, ριξε και μια ματια γιουτυβε. Wink Wink Wink Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Νοέ 2016, 15:16:15    Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα του ''αλλάξω τα φώτα'' Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christos_99 έγραψε:
johnnym έγραψε:
Ακόμα ήθελα να ρωτήσω,θα εμπιστευώσασταν την αγορά Xenon KIT H7 τύπου R (για φαναρια χωρις projector) απο το eBay προς 30€?

Αν βαλεις γενικοτερα ξενον παντα τερμα κατω το υψος, γιατι θα τ ακουσεις το βρισιδι απ τον μπροστινο σου, το μονο σιγουρο, και για να μαστε και λιγο σωστοι και συνηδητοποιημενοι.


Ειδικά αυτό, πιστεύω το τηρούνε όλοι όσοι αλλάζουνε σε xenon...


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Νοέ 2016, 16:18:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κανείς μα κανείς δε ξέρει για τον τύπο r που κάνει έστω και λίγο δουλειά,με το να μην αφήνει την δέσμη να αντανακλά στην κορυφή του ανακλαστηρα.ναι 35w σκέφτομαι.

Λόγο κόστους με συμφέρει να παρω 16€ το H7 xenon kit και να παρω λάμπες με καλώδια h7r προς 6€,άρα σύνολο 22/23€.

Δεν έχω θέμα με canbus,το 307 μου 1ης γενιάς δε βγάζει μήνυμα για καμένες λάμπες.για τα ledαξία

Ακόμα αν ξέρει κάποιος.εχει σπάσει το κουμπί του κλειδώματος απ το κλειδί μου.πηγα σε ηλεκτρολόγο κ μ είπε θέλει αντικατάσταση η πλακέτα δε κολλιεται(το είχα κολλήσει μια φορά ακόμα)..

Βρήκα πλακέτα και κλειδί στα 8€ από ebay αλλά θέλει προγραμματισμό.παω σε οποιοδήποτε κλειδαριά κ το ρυθμίζει η αντιπροσωπεία; Κόστος γνωρίζουμε;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasil80 (Βασιλης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 3008 1.6 thp (2011)

Ένταξη: 01 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Απρ 2017, 17:39:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για να μην ανοιγω νεο θεμα μιας και εδω φαινεται σχετικο...

Peugeot 3008

σκεφτομαι να αλλαξω φωτα/λαμπες, σιγουρα πορειας πιθανοτατα και μικρα/προβολεις με λαμπες led..τυχαια πηγα ρωτησα για ενα δευτερο smart που εχω (εχει κινεζικα xenon απο προηγουμενο ιδιοκτητη και κανει κολπα) και μου εδειξε ενα κιτ με λαμπες led και μου ειπε οτι σιγουρα εχει καλυτερο φωτισμο απο εργοστασιακο και παραπλησιο του xenon. Βεβαια τα βρηκα σε τιμη 1/3 απο οτι μου ειπε....

εχει κανεις εμπειρια/αποψη? τα μεγεθη/νουμερα λαμπας ειναι ιδια με 207/308?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,133s (PHP: 72% - SQL: 28%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on