PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Eμπειρiες απο οδήγηση διαφόρων ελαστικών δρόμου
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 37, 38, 39  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JDROGAS (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


PEUGEOT 207 RC-207 1.4-ALFA 75 TURBO

Ένταξη: 24 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 632
Τόπος: KAΛΑΜΑΤΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 06 Μάρ 2017, 23:16:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον επειδη εχω μια αλφα μουρλα και κραταω παντα απο τα ελαστικα που αλλαζω ενα απο αυτα τα αυτοκολλητα που εχουνε επανω στο πελμα το βρηκα.
Καταρχην τα εβαλα 2/5/2008 και ειναι συγκεκριμενα τα DUNLOP SP SPORT MAXX 205/45/17 88W.
Oποτε ειναι προ RT.
Nα καταλαβεις τα αλλαξα σε 15700 χλμ,τοσο χαλια...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 07 Μάρ 2017, 01:43:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έτσι εξηγείται! Wink Cool

Τα SP sport maxx ήταν πρώτης τοποθέτησης σε κάποια Grande Punto κλπ, όμορφο λαστιχάκι εμφανισιακά (το Hankook Ventus V12 EVO2 του μοιάζει πολύ) αλλά στο δρόμο τίποτα το ιδιαίτερο.


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Μάρ 2017, 20:01:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ψήνεται ένας φίλος γι αυτά εδώ:
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Vredestein/Ultrac-Vorti.htm
Προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ τη Vredestein και δεν έχω άποψη ούτε γι αυτό ούτε για άλλα μοντέλα...


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kyriakos206gti 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 1.6 16v gti

Ένταξη: 09 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 68

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Μάρ 2017, 20:39:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω εχω vredestein (δε θυμαμαι ποιο μοντελο) σε 15αρα ζαντα, τα ειχε βαλει ο προηγουμενος και ειναι στα τελευταια τους σχεδον (μετα το καλοκαιρι θα τα αλαλξω).. ειμαι πολυ ευχαριστημενος ακομη και τωρα κρατανε καλα και στο βρεγμενο αν και δεν το εχω παει στο οριο τ αμαξι. απο τιμη δεν ξερω να σου πω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
cult 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 29 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 72

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Μάρ 2017, 17:47:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΠΑιδια εχω ενα 206 και ηλθε η ωρα να αλλαξω λαστιχα.
Φοραω continental prmium contact 5 απο τα οποια εχω αναμεικτα συναισθηματα. ΚΑλα λαστιχα αλλα πολυ μαλ**α, μονο για ασφαλτο με πολυ γρηγορα σημαδια φθορας.
Στην αναζητηση των νεων ελαστικων (διασταση 175/65/14) περιοριστικα για διαφορους λογους σε δυο brands Michelin kai Pirelli. ΒΑσικα κριτηρια επιλογης (περα της ασφαλειας βεβαιως σε στεγνο, βρεγμενο κτλ ) ειναι και η οικονομια καυσιμου.
Ξεκινησα για τα michelin energy saver αλλα στην πορεια μου προτειναν και τα pirelli P1 verde (τα οποια και ειναι αρκετα φθηνοτερα απο τα πρωτα (κανενα 40αρι η 4αδα). Για τα δευτερα ομως μου ειπαν επισης οτι αργουν πολυ να ζεσταθουν με οτι αυτο συνεπαγεται (ασφαλεια, κοπανημα κτλ).
Επισης στην πορεια ειδα και τα michelin cross climate απλα μου ειπαν οτι ειναι για πιο ψυχρα κλιματα (μενω κρητη).
Λαμβανοντας υποψιν οτι μενω Κρητη μαλλον δεν ενδεικνυνται.
Το αυτοκινητο κανει κατα 90% αστικα χιλιομετρα, το καλοκαιρι μονο το χρησιμοποιυμε για παραλιες κτλ. Το οδηγαει η συζυγος αρα δεν τρεχει , καβαλαει πεζοδρομια κτλ.
Τι προτεινετε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kyriakos206gti 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 1.6 16v gti

Ένταξη: 09 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 68

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Μάρ 2017, 15:33:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

uniroyal φιλε, ρωτα εναν λαστιχα να δεις τι θα σου πει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
cult 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 29 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 72

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Μάρ 2017, 20:13:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TA eixa δει φιλε αλλα οπως ειπα θα ηθελα να ειναι οικονομικα στην καταναλωση καυσιμου και απο οτι ειδα εδω

http://www.skroutz.gr/c/578/lastixa-autokinitou.html?keyphrase=uniroyal+175%2F65%2F14


ειναι τουλαχιστον Ε (αυτα που ανεφερα ειναι C και το eco contact B.
Thanks anyway.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Blue Cub (Δημοσθενης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) 2002

Ένταξη: 27 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 460
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Μάρ 2017, 08:57:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

cult έγραψε:
ΠΑιδια εχω ενα 206 και ηλθε η ωρα να αλλαξω λαστιχα.
Φοραω continental prmium contact 5 απο τα οποια εχω αναμεικτα συναισθηματα. ΚΑλα λαστιχα αλλα πολυ μαλ**α, μονο για ασφαλτο με πολυ γρηγορα σημαδια φθορας.


Επειδή φοράω τα PremiumContact5 (195/55/15) τα οποία έβαλα πέρυσι αφού άλλαξα από PremiumContact2 και έχω ακούσει αρκετά για τη γρήγορη φθορά τους αλλά δεν έχω καταλάβει διαφορά. Σίγουρα είναι ελαστικά οδήγησης και όχι αγώνων αλλά από ζέσταμα, κράτημα και κατανάλωση δείχνουν καλά. Εγώ λόγο κάμπριο αποφεύγω έτσι κι αλλιώς τις κακοτράχαλους δρόμους...όσο μπορώ (ας είμαστε ρεαλιστές, Ελλάδα είναι αυτή), έχω κάνει βέβαια 2 δυνατά κλειδώματα τροχών λόγω έλλειψης ABS και κάτι κοπανήματα σε λακκούβες έκπληξη, αλλά δεν εμφανίζεται ούτε ανομοιόμορφη φθορά στο πέλμα ούτε να πετάει βυζί. Εσύ πόσα χρόνια τα φοράς και πόση φθορά έχεις δει;


4 οι μεγάλες αγάπες μου. 2 κοπέλες. 2 αμάξια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
cult 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 29 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 72

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Μάρ 2017, 09:21:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα premium contact 5 α εβαλα ταυτοχορνα σε δυο αυτοκινητα (το ενα ειναι το peugeot 206) και παρουσιασαν ακριβως τα ιδια χαρ/κα.Να τονισω βεβαια οτι τα εβαλα Ιουλιο και το καλοκαιρι συνηθιζουμε ν απηγαινουμε εκδρομες σε παραλιες κτλ (αρα περιλαμβανονταν και λιγος χωματοδρομος).
Σε εναν φιλο μου που ειχε ακριβως τα ιδια, οταν ρωτησε τον λαστιχα αν ειναι καλα για να πηγαινει στο κυνηγι ο λαστιχας του ειπε οτι ειναι καλα για να πηγαινεις στο κυνηγι αλλα οχι για κυνηγι εννοωντας προφανως οτι δεν ειναι καθολου καλα για χωματοδρομους κτλ κατι που καταλαβα και εγω. Ειναι ιδανικα σε ασφαλτο χωρις λακουβες κτλ και αυτο ειναι.
Σε ενα 6μηνο ειδα οτι ειχε αρχισει ηδη η φθορα τους, η οποια και ετεινε επιδεινουμενη. Η δε συζυγος χτυπησε το ενα λαστιχο σε πεζοδρομιο κανοντας του ενα τεραστιο καρουμπαλο και καθιστωντας δε αχρηστο (αντικατασταθηκε).
Καμια σχεση με τα Goodyear Hydra grip που ειχα στο αλλο αυτοκινητο που η φθορα τους ηταν πιο ομαλη (αλλα ειχαν αλλα κουσουρια).
ΒΑσικα θα ηθελα τη γνωμη καποιου που φοραει τα Pirelli γιατι τα Michelin ειναι σιγουρα καλα...
Εντελως ενημερωτικα και σε οποιον αρεσουν οι πειραματισμοι, εχουν μολις βγει τα COntinental Premium Contact 6 για 16αρα και ανω ζαντα ομως.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cult στις Δευ 20 Μάρ 2017, 10:20:52, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Blue Cub (Δημοσθενης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) 2002

Ένταξη: 27 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 460
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Μάρ 2017, 10:12:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι ρε γαμwτο, όντως βγήκαν τα 6, αν και δεν διανέμονται ακόμα.
Αντικαθιστούν μαζί τα Premium και τα Sport Contact και τα συνδυάζουν κάνοντας τα 6 καλύτερα σε όλα τους εκτός από την υδρολίσθηση.
Δεν ξέρω πως να νιώσω, από τη μία δεν θα μπορούσα να τα έχω ήδη και από την άλλη όταν θα μπορούσα να τα βάλω βγαίνουν για 16" έως 21" Rolling eyes

http://www.caranddriver.gr/eidiseis/arthro/continental_premium_contact_6_akomi_kalyteres_epidoseis-7606112/


4 οι μεγάλες αγάπες μου. 2 κοπέλες. 2 αμάξια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Μάρ 2017, 11:38:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

cult έγραψε:
Τα premium contact 5 α εβαλα ταυτοχορνα σε δυο αυτοκινητα (το ενα ειναι το peugeot 206) και παρουσιασαν ακριβως τα ιδια χαρ/κα.Να τονισω βεβαια οτι τα εβαλα Ιουλιο και το καλοκαιρι συνηθιζουμε ν απηγαινουμε εκδρομες σε παραλιες κτλ (αρα περιλαμβανονταν και λιγος χωματοδρομος).
Σε εναν φιλο μου που ειχε ακριβως τα ιδια, οταν ρωτησε τον λαστιχα αν ειναι καλα για να πηγαινει στο κυνηγι ο λαστιχας του ειπε οτι ειναι καλα για να πηγαινεις στο κυνηγι αλλα οχι για κυνηγι εννοωντας προφανως οτι δεν ειναι καθολου καλα για χωματοδρομους κτλ κατι που καταλαβα και εγω. Ειναι ιδανικα σε ασφαλτο χωρις λακουβες κτλ και αυτο ειναι.
Σε ενα 6μηνο ειδα οτι ειχε αρχισει ηδη η φθορα τους, η οποια και ετεινε επιδεινουμενη. Η δε συζυγος χτυπησε το ενα λαστιχο σε πεζοδρομιο κανοντας του ενα τεραστιο καρουμπαλο και καθιστωντας δε αχρηστο (αντικατασταθηκε).
Καμια σχεση με τα Goodyear Hydra grip που ειχα στο αλλο αυτοκινητο που η φθορα τους ηταν πιο ομαλη (αλλα ειχαν αλλα κουσουρια).
ΒΑσικα θα ηθελα τη γνωμη καποιου που φοραει τα Pirelli γιατι τα Michelin ειναι σιγουρα καλα...
Εντελως ενημερωτικα και σε οποιον αρεσουν οι πειραματισμοι, εχουν μολις βγει τα COntinental Premium Contact 6 για 16αρα και ανω ζαντα ομως.


Τα φοράω από Νοέμβριο του 2012. Είχαν πρωτοβγεί τότε για Ελλάδα, ίσως κυκλοφορούσαν λίγους μήνες. Έχω κάνει περίπου 42.000-45.000, εκ των οποίων τα 7.000-8.000 είναι σε ταξίδια και Εθνική Οδό. Επίσης, το καλοκαίρι του 13, για καμιά 10αριά μέρες, τα λάστιχα ταλαιπωρήθηκαν σε ΠΟΛΥ άσχημο χωματόδρομο, με ανηφόρες, λακκούβες και μεγάλες κοτρώνες, αλλά άντεξαν χωρίς θέμα.

Δεν έχει "εμφανείς" φθορές, δεν έχουν ξεραθεί (ειδικά τα πλαϊνά), ούτε πιστεύω είναι τόσο πια ευαίσθητα. Γενικότερα είναι πιο μαλακά, πατάνε καλά, σου δίνουν αίσθηση, ωστόσο κάποιες στιγμές ίσως τα περίμενα λιγάκι καλύτερα. Τον πρώτο καιρό όμως είναι εξαιρετικά πάντως. Πιθανώς όμως να φταίει και ότι έχουν φάει πολλή λακκούβα στην Αθήνα με τους δρόμους τύπου Αφγανιστάν που έχουμε.

Αυτή τη στιγμή, δεν ξέρω πραγματικά τι θα έβαζα πάνω στο δικό μου (διάβασα γνώμες για Bridgestone, Uniroyal αλλά και τα Continental), μπήκα προσωρινά στη σκέψη αλλαγής σε κάποια φάση, αλλά επειδή δεν κάνω και πολλά χλμ το χρόνο, αποφάσισα να τα κρατήσω ως το επόμενο 6μηνο. Θυμάμαι πάντως, ότι ο λαστιχάς μου "επέμενε" πολύ για τα Toyo Proxes CF1 τότε που έβαλα τα Continental, τώρα έχουν βγει νομίζω και τα CF2 για τις διαστάσεις μου. Και τα Continental όμως όταν πήγαινα για ευθυγραμμίσεις, τα έβλεπε πολύ καλά όλο το διάστημα.

Τα Michelin Energy Saver+, τα είχα πιο πριν, δε μου άρεσαν. Μου έδωσαν την αίσθηση ότι ήταν σκληρό λάστιχο που με τον καιρό γινόταν περισσότερο κούτσουρο. Η Michelin που έβγαζε πιο μαλακά ελαστικά γενικά, που ήταν και πολύ ευπαθή κιόλας, λες και αποφάσισε με το Saver να πάει προς το άλλο άκρο. Βέβαια, έχω διαβάσει γενικότερα καλές κριτικές, αλλά οι απόψεις είναι καθαρά υποκειμενικές και πιθανώς να "εμπιστεύονται" τη φίρμα Michelin κι ας μην έχει ένα τόσο καλό λάστιχο.

Από Pirelli P1, δεν πολυξέρω, πριν καμιά 10αριά χρόνια είχα τα Pirelli P6 (δεν παράγονται πλέον) και τα P1 που παρήχθησαν αργότερα ήταν σαν "αντικαταστάτης" για τα P4-P6. Τα P6 πάντως, ήταν ψιλοσκληρούτσικα, ανθεκτικά, κρατούσαν σχετικά καλά, ίσως δεν ήταν το τέλειο ελαστικό, παρόλα αυτά, αποδείχθηκε ένα "τίμιο" λάστιχο για καθημερινή χρήση ή και κάτι παραπάνω.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasil80 (Βασιλης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 3008 1.6 thp (2011)

Ένταξη: 01 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Σεπ 2017, 14:41:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα,

Σε διασταση 215/60/16 εχω τα premiumcontact 2 τα οποια θα αλλαχτουν σε λιγο (3008 156thp) .Μαλλον προς efficientgrip perfomance κλεινω (95Η εχω αλλα τα 99Η εχουν ιδια τιμη και καλυτερα ratings στην ταμπελα,πιο ενισχυμενα (θα αντεξουν περισσοτερο?))...εχετε εμπειρια απο τα συγκεκριμενα/αλλα λαστιχα στην κατηγορια? Υπηρχε και η σκεψη για crossclimate+ αλλα δεν ξερω των 4εποχων μηπως ειναι υπερβολη για ελλαδα (νομιζω πρεπει να προτιμωνται θερινα με καλη αποδοση σε βρεγμενο σαν γενικη αποψη, με οχι πολυ σπορ αναγκες..)..

Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
cult 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 29 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 72

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Σεπ 2017, 15:52:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Update
Τελικα εβαλα τα pirelli P1 αρχες του Μηνα (206 c).
Μεχρι τωρα εχω εξαιρετικα θετικες εντυπωσεις.Αν και ειναι νωρις θα ελεγα οτι ειναι τα καλυτερα απο τα 3 τελευταια σετ που του εχω αλλαξει (goodyaer, continental premium contact kai αυτα). Μου φαινονται ημισκληρα (αν υπαρχει ο ορος) που θεωρω οτι ειναι ιδανικα για ελλαδα και τους δρομους της. Τα continental mου φανηκαν πολυ μαλ**α και τα goodyear πολυ σκληρα (κοπαναγαν). Δοκιμασα και τα michelin σε focus φιλου και μου φαινονται εξισου μαλ**α.
Τωρα κατι κοντρακηδες μου ειπαν οτι τα Pirelli αργουν να ζεσταθουν. Δεν το γνωριζω αφου το αυτ/το το οδηγει κυριως η συζυγος.
Μενει να τα δουμε και στο βρεγμενο (κατηγορια Β νομιζω.
Σε συνδυασμο με την εκπτωση της shell (για οσους εχουν καρτα) η τιμη ειναι πολυ δελεαστικη για επωνυμο λαστιχο,
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Οκτ 2017, 21:41:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Continental Premium 5 ή Toyo Proxes CF2;

Setup με μαμά ελατήρια, αμορτισέρ Koni κίτρινα ρυθμιζόμενα εμπρός, Kayaba Gold πίσω (τα Koni τα έφτυσαν).

Τα 5 τα φοράω από 11/2012, έβγαλαν περίπου 48.000 χλμ, εκ των οποίων τα 8.000-10.000 σε ταξίδια/εκδρομές/εθνικό δίκτυο.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Νοέ 2017, 09:42:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

toyo proxes ετσι για την αλλαγη Laughing


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Νοέ 2017, 12:48:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sps έγραψε:
toyo proxes ετσι για την αλλαγη Laughing


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Θα δω, προ 5ετίας ο λαστιχάς μου έλεγε συνέχεια για τα Toyo, τα CF1 τότε. Τώρα τα CF2, θεωρητικά είναι καλύτερα.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vec (Θοδωρής)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (16V) Dyn (2006)

Ένταξη: 04 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Νοέ 2017, 16:23:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vasil80 έγραψε:
Καλησπερα,

Σε διασταση 215/60/16 εχω τα premiumcontact 2 τα οποια θα αλλαχτουν σε λιγο (3008 156thp) .Μαλλον προς efficientgrip perfomance κλεινω (95Η εχω αλλα τα 99Η εχουν ιδια τιμη και καλυτερα ratings στην ταμπελα,πιο ενισχυμενα (θα αντεξουν περισσοτερο?))...εχετε εμπειρια απο τα συγκεκριμενα/αλλα λαστιχα στην κατηγορια? Υπηρχε και η σκεψη για crossclimate+ αλλα δεν ξερω των 4εποχων μηπως ειναι υπερβολη για ελλαδα (νομιζω πρεπει να προτιμωνται θερινα με καλη αποδοση σε βρεγμενο σαν γενικη αποψη, με οχι πολυ σπορ αναγκες..)..

Ευχαριστω


Ελπίζω να σε πρόλαβα, αλλά έκανα την αλλαγή που λες παραπάνω, από conti premium 2 σε goodyear efficient grip performance και ήταν τεράστια απογοήτευση. Τα continental ακόμα και όταν τα άλλαξα δούλευαν καλύτερα από ότι έχουν δουλέψει ποτέ τα goodyear, σε βρεγμένο ή στεγνο.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vec στις Πεμ 16 Νοέ 2017, 10:11:40, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vasil80 (Βασιλης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 3008 1.6 thp (2011)

Ένταξη: 01 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Νοέ 2017, 22:05:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tωρα τα ιδια continental εχω,για την ηλικια τους/φθορα καλα κρατανε,στη μεση πολυ ψωμι αλλα στα ακρα τα οι δεικτες φθορας ειναι σχεδον στο οριο να φανουν..μονο σε φρεναρισμα οταν δεν εχουν ζεσταθει αρκετα δουλευει πολυ το abs. Τα perfomance ειναι καλυτερα νομιζω απο τα απλα και σε θεμα τουλαχιστον χαρακτηριστικων και τιμης ειναι σε καλο επιπεδο. Εναλλακτικη ειναι τα Michelin Energy Saver+. Σε αυτα εχω καταληξει σε πρωτη φαση,crossclimate+ και τα αλλα δυο...ειναι και ακριβα ρε γα**το...ιδωμεν
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Νοέ 2017, 23:14:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vasil80 έγραψε:
Tωρα τα ιδια continental εχω,για την ηλικια τους/φθορα καλα κρατανε,στη μεση πολυ ψωμι αλλα στα ακρα τα οι δεικτες φθορας ειναι σχεδον στο οριο να φανουν..μονο σε φρεναρισμα οταν δεν εχουν ζεσταθει αρκετα δουλευει πολυ το abs. Τα perfomance ειναι καλυτερα νομιζω απο τα απλα και σε θεμα τουλαχιστον χαρακτηριστικων και τιμης ειναι σε καλο επιπεδο. Εναλλακτικη ειναι τα Michelin Energy Saver+. Σε αυτα εχω καταληξει σε πρωτη φαση,crossclimate+ και τα αλλα δυο...ειναι και ακριβα ρε γα**το...ιδωμεν


Τα Saver τα είχα και δε μου άρεσαν. Η Michelin από τότε που έφτιαχνε γενικά μαλακά ελαστικά, με τα Saver πήγε λίγο στο άλλο άκρο. Έχω την αίσθηση ότι ξεραίνονται κιόλας σχετικά γρήγορα.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Αύγ 2019, 22:18:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θελω λαστιχα για το C4 και θα παω στην δοκιμασμενη λυση των Uni RainSport3.
Επειδη το οδηγει περισσοτερο η γυναικα που αγαπα τις λακουβες (σκιζει ενα λαστιχακι το χρονο, ετσι για να γουσταρω), ειδα οτι τα βγαζει εκτος απο την απλη εκδοση με δεικτη 94V, και σε εκδοση 94V XL αλλα και σε 91V RunFlat. Μικρη διαφορα τιμης.

Ποιο απο τα 2 θα αντεχει περισσοτερο σε λακουβες???


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 37, 38, 39  Επόμενη
Σελίδα 38 από 39

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1922s (PHP: 60% - SQL: 40%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on