PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - 207 GT Εξάτμιση
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 107, 108, 109
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ponstan (Takis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 120 HP (2007)

Ένταξη: 30 Απρ 2015
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Απρ 2017, 14:20:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά καλησπέρα!

Έχω ένα peugeot 207 sport 1,6 120 hp (Ιούνιος του 2007). Πριν μια εβδομάδα και γυρνώντας από τη δουλειά στην εθνική οδό, διαπίστωσα ότι το αυτοκίνητο δεν τραβούσε. Πατούσα το γκάζι, αλλά με δυσκολία ανέβαζε στροφές. Έπιανε χλμ, αλλά έδειχνε να ζορίζεται αρκετά. Χαμηλές στροφές με το ζόρι και σε ανηφόρα άστα να πάνε.Στην ευθεία κάπως καλύτερα.
Να σημειώσω δε, ότι όταν ήταν κρύο το αυτοκίνητο έδειχνε εντάξει κάπως, μα όταν ζεσταίνονταν πάλι τα ίδια.Πηγαίνοντας στο συνεργείο διαπιστώθηκε, ότι ο καταλύτης είχε διαλύσει και κομμάτια του είχαν περάσει στα δύο καζανάκια.
Το άφησα χωρίς καταλύτη και αλλάχθηκαν τα δύο καζανάκια. Βελτιώθηκε πολύ λίγο η κατάσταση, αλλά το αυτοκίνητο σέρνεται..
Κάποια ιδέα για το τι συμβαίνει???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Απρ 2017, 14:31:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε κόβω για βουλωμενες βαλβίδες εισαγωγής. Πηγαινε το για εναν καθαρισμό και λογικά θα ξανά πάρει τα πόδια του.


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Απρ 2017, 14:43:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ponstan έγραψε:
Το άφησα χωρίς καταλύτη...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ponstan (Takis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 120 HP (2007)

Ένταξη: 30 Απρ 2015
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Απρ 2017, 15:24:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

NoDsl έγραψε:
ponstan έγραψε:
Το άφησα χωρίς καταλύτη...

Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο δεν κυκλοφορεί, είναι στο συνεργείο και θα τοποθετηθεί μεταλλικός καταλύτης. Απλά θέλω να ξέρω κάποια πράγματα για να μη μου λένε ότι νάναι!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ponstan (Takis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 120 HP (2007)

Ένταξη: 30 Απρ 2015
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Απρ 2017, 15:25:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Andreasf1 έγραψε:
Σε κόβω για βουλωμενες βαλβίδες εισαγωγής. Πηγαινε το για εναν καθαρισμό και λογικά θα ξανά πάρει τα πόδια του.
Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο δεν κυκλοφορεί, είναι στο συνεργείο και θα τοποθετηθεί μεταλλικός καταλύτης. Απλά θέλω να ξέρω κάποια πράγματα για να μη μου λένε ότι νάναι!!!! Σ'ευχαριστώ πολύ!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Απρ 2017, 19:25:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ponstan έγραψε:
NoDsl έγραψε:
ponstan έγραψε:
Το άφησα χωρίς καταλύτη...

Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο δεν κυκλοφορεί, είναι στο συνεργείο και θα τοποθετηθεί μεταλλικός καταλύτης. Απλά θέλω να ξέρω κάποια πράγματα για να μη μου λένε ότι νάναι!!!!


https://youtu.be/bl3hkssYR00
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Μάϊ 2017, 16:36:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα.

Σήμερα άλλαξα εξάτμιση στο 207 rallye. Έβαλα 70αρι dp και η υπόλοιπη 63.5. Το περνώ μια βόλτα και νομίζω πως το αμάξι έχει χάσει πολύ σε δύναμη. Το νιώθω να σέρνεται και να μην ανεβάζει όπως πριν.
Το αμάξι το μόνο που φορούσε ήταν φίλτρο και σκαστρα s3. Κατά τα άλλα μαμά.
Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει? Μήπως πρέπει να προσαρμοστεί ο εγκέφαλος?

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Μάϊ 2017, 21:33:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θέλει πρόγραμμα για να δουλέψει σωστά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Μάϊ 2017, 21:42:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pezakias207 έγραψε:
Καλησπέρα.

Σήμερα άλλαξα εξάτμιση στο 207 rallye. Έβαλα 70αρι dp και η υπόλοιπη 63.5. Το περνώ μια βόλτα και νομίζω πως το αμάξι έχει χάσει πολύ σε δύναμη. Το νιώθω να σέρνεται και να μην ανεβάζει όπως πριν.
Το αμάξι το μόνο που φορούσε ήταν φίλτρο και σκαστρα s3. Κατά τα άλλα μαμά.
Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει? Μήπως πρέπει να προσαρμοστεί ο εγκέφαλος?

Ευχαριστώ


θα το αφησεις μαμα?150 αλογα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Μάϊ 2017, 22:17:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

android έγραψε:
θα το αφησεις μαμα?150 αλογα?


Κάποια στιγμή θα μπει πρόγραμμα απλά όχι ακόμα.. Απο τον άλλο μηνα στην καλύτερη..
Κανονικά δεν έπρεπε να πάρει έστω και λίγο?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Μάϊ 2017, 23:30:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι μεγάλο το dp για το τούρμπο σου

Αν δεις μερικές σελίδες πιο πίσω κι εγώ όταν άλλαξα εξάτμιση είχα χάσει χαμηλά βέβαια ψηλά είχα κερδίσει

Όπως και να χει μόλις ρυθμίσεις θα δεις άλλο αμάξι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Μάϊ 2017, 17:38:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pezakias207 έγραψε:
Καλησπέρα.

Σήμερα άλλαξα εξάτμιση στο 207 rallye. Έβαλα 70αρι dp και η υπόλοιπη 63.5. Το περνώ μια βόλτα και νομίζω πως το αμάξι έχει χάσει πολύ σε δύναμη. Το νιώθω να σέρνεται και να μην ανεβάζει όπως πριν.
Το αμάξι το μόνο που φορούσε ήταν φίλτρο και σκαστρα s3. Κατά τα άλλα μαμά.
Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει? Μήπως πρέπει να προσαρμοστεί ο εγκέφαλος?

Ευχαριστώ


Ακόμα και όταν θα βάλεις πρόγραμμα θα διαπιστώσεις ότι θα πάρεις πολύ δύναμη μεταξύ 2.500 με 4.500 στροφές, αλλά κάτω απο τις 2.200 θα σέρνεσαι...γενικώς αλλάζει λίγο η συμπεριφορά του αυτοκινήτου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Μάϊ 2017, 20:56:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pezakias207 έγραψε:
τι μπορεί να φταίει? Μήπως πρέπει να προσαρμοστεί ο εγκέφαλος?



Μη στεναχωριέσαι καθολου. Κι εγώ το ίδιο παρατήρησα όταν πρωτοέβαλα εξάτμιση στο 207 μου (μαζί με τον θόρυβο, που δεν μου αρέσει γενικώς). Άκουγα φασαρία αλλά απόδοση αρχικά δεν είδα.

Πλάκωσε το ανελέητα! Μόλις ψηθεί λίγο η εξάτμιση σου θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις διαφορά αμέσως. Τα πρώτα 30 λεπτά είναι απογοητευτικά αλλά μετά βελτιώνεται αρκετά από μόνο του.

Αν είχες πρόγραμμα θα καταλάβαινες ότι το σφίξιμο/απώλεια ισχύος ψηλά μετά τις 4500rpm, που προκαλεί η εργοστασιακή εξάτμιση, εξαφανίζεται!


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Μάϊ 2017, 22:25:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

salex έγραψε:
Μη στεναχωριέσαι καθολου. Κι εγώ το ίδιο παρατήρησα όταν πρωτοέβαλα εξάτμιση στο 207 μου (μαζί με τον θόρυβο, που δεν μου αρέσει γενικώς). Άκουγα φασαρία αλλά απόδοση αρχικά δεν είδα.

Πλάκωσε το ανελέητα! Μόλις ψηθεί λίγο η εξάτμιση σου θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις διαφορά αμέσως. Τα πρώτα 30 λεπτά είναι απογοητευτικά αλλά μετά βελτιώνεται αρκετά από μόνο του.

Αν είχες πρόγραμμα θα καταλάβαινες ότι το σφίξιμο/απώλεια ισχύος ψηλά μετά τις 4500rpm, που προκαλεί η εργοστασιακή εξάτμιση, εξαφανίζεται!


Ελπιζω φιλε Στελιο να ειναι ετσι. Παντως για προγραμμα θα σας ερθω αμεσα! Απλα θελω να ξεκαθαρισω για τι setup θα παω μιας και απο επαρχια δεν μπορω να ανεβοκατεβαινω συχνα Αθηνα για ρυθμισμα κλπ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Μάϊ 2017, 14:31:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενα 207 χωρις προγραμμα με φουλ περιφεριακα γινετε εκνευριστικα γραμμικο χανει το αποτομο μπαμ της μαμα εξατμισης στο πατα χαμηλα αλλα κερδιζει ψηλα,γενικα αν ειχες μετρα απο καποιο αλλο αμαξι που πηγενατε μαζι θα βλεπες οτι δεν εχασες σε ενα πατημα 3ης πχ απλα εχει αλλαξει ο τροπος που απλωνει και του πεφτει και λιγο κουμουτσα για τις πιεσεις που χει μαμα,εφοσον θα σε μονταρει ο στελιος θα δεις αλλο αμαξι και τοτε θα ποιασουν τοπο οι αλλαγες σου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 16 Φεβ 2019, 13:38:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παιδιά.. Έχω big turbo με μια garret 2860rs. Τί διάμετρο στην εξάτμμιση πρέπει να έχω;. Έχω 70αρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 107, 108, 109
Σελίδα 109 από 109

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2154s (PHP: 43% - SQL: 57%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on