PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Χτύπημα ανάρτησης coilover σε peugeot 307

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
antreaspeug307 (antreas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 307 1.6 16v

Ένταξη: 31 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Δεκ 2016, 18:51:53    Θέμα δημοσίευσης: Χτύπημα ανάρτησης coilover σε peugeot 307 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλοι και φίλες του φόρουμ καλησπέρα και χρονιά πολλά ...καταρχάς συγχαρητήρια για το φόρουμ και για την απίστευτη βοήθεια μέσα απο αυτό....Στο θέμα μας λοιπόν . Είμαι κάτοχος ενός 307 1.6 16ν 5θ το αυτοκίνητο ως τώρα φορούσε μαμά αμορτισέρ και ελατήρια καθώς οι παρεμβάσεις είχαν αρχίσει από μέσα προς τα έξω...πριν ένα μηνά λοιπόν τοποθετήθηκε μια coilover ανάρτηση της maxtrac και όλα κυλούσαν ρολόι ώσπου στο γυρισμό από ένα ταξίδι προ λίγων ήμερων και μετά από ένα απότομο φρενάρισμα στην εθνική με περίπου 130 χιλιόμετρα άρχισα να παρατηρώ μια περίεργη αίσθηση και δεν ήτανε ιδέα μου στο πρώτο σαμαρακι ακούστηκε ενα μπαμ και μου έδωσε την αίσθηση σαν να τερμάτισε η ανάρτηση ...από τότε και μετά και μόνο σε απότομο σαμαρακι τύπου αλλαγή από καινούργια-παλιά άσφαλτο η μικρο βαθούλωμα του δρόμου ο ήχος και η αίσθηση αυτή επαναλαμβανετε....και για να προλάβω κάποιους το αυτοκινητάκι έχει χαμηλώσει μόνο 3,5 πόντους και με μια γρήγορη ματιά τα αμορτισέρ δουλεύουν κανονικά καθώς βγήκαν δοκιμάστηκαν στο χέρι(λίγο μπακαλίστικα ομολογώ)αλλά όλα δείχνουν μια χαρά... Καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει ????? Sad Sad Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
B.M-SPORT (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Citroen Xsara 1.4 (8v) coupe 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 337
Τόπος: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Ιαν 2017, 12:13:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχεις δει τυχον μποσικα σε ακρομπαρο ψαλιδιου, κρεμαγιερας, ζαμφορακια αντιστρεπτικης, top mount.....

Κατα την διαρκει του δυνατου φρεναρισματος δεν κτυπησες σε καποια λακουβα......

Λιγο δυσκολο να επαθε κατι το καλαμι απο την στιγμη που δεν χτυπησες καπου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
B.M-SPORT (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Citroen Xsara 1.4 (8v) coupe 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 337
Τόπος: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Ιαν 2017, 12:21:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απο το εντονο φρεναρισμα τα ελαστικα οκ ειναι, η εβγαλαν καποιο τρεμουλο;;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
antreaspeug307 (antreas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 307 1.6 16v

Ένταξη: 31 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Ιαν 2017, 14:29:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπέρα... ευτυχώς κατά το φρενάρισμα δεν έπεσα σε λακουβα και γι αυτο μου κίνησε την περιέργεια γτ άρχισε από εκείνη την στιγμή και μετά ....τα λάστιχα οκ κανένα πρόβλημα ...όσο για κενά σήμερα πήγα σε Ι.ΚΤΕΟ και έγινε έλεγχος σε αμορτισέρ αν και δεν το πολύ εμπιστεύομαι και δεν έδειξε κάτι και μετά μπήκε στο ντζογώμετρο όπου διαπιστώθηκε ένα μικρο κενό στο αριστερό μπαράκι της ζαμφόρ ....κατα τα άλλα καλύτερο και απο καινούργιο....βέβαια τόσο εγώ όσο και ο υπάλληλος απο το κτεο δεν πιστεύουμε οτι ένας τόσο δυνατός θόρυβος και η αίσθηση σαν κατι να τερματίζει ειναι απο το μπαράκι...αύριο πρωί θα αλλαχθούν και τα δύο και βλέπουμε... Shocked Shocked Shocked
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
B.M-SPORT (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Citroen Xsara 1.4 (8v) coupe 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 337
Τόπος: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Ιαν 2017, 10:30:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για τοσο δυνατο θορυβο που περιγραφεις δεν πρεπει να ειναι απο το ζαμφορακι, τσεκαρε για σφιξιμο την βιδα που πιανει το αμορτισερ με το top mount μηπως ειναι λιγο λασκα.
Πες μου οταν πεφτεις σε νορμαλ λακουβα ακουγετε παλι η μονο σε αυτα που περιεγραψες;;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
antreaspeug307 (antreas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 307 1.6 16v

Ένταξη: 31 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Ιαν 2017, 16:08:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μόνο με αυτά που περιέγραψα όλες οι βίδες είναι οκ μιας και ήτανε το πρώτο πού σκέφτηκα οτι φταίει ...σήμερα αλλάχτηκαν και τα ζαμφορακια και το απόγευμα θα γίνει δοκιμή...ευελπιστώ για το καλύτερο Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antreaspeug307 (antreas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 307 1.6 16v

Ένταξη: 31 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Ιαν 2017, 22:01:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά μετά την σημερινή δοκιμή κατέληξα ότι η ανάρτηση τερματίζει και χτυπάνε οι σπείρες τού ελατηρίου... Περίεργο βέβαια το πως ξεκίνησε ένα μήνα μετά την τοποθέτηση το πρόβλημα αλλά ποιος ξέρει .....Ελπίζω ο μαγαζάτορας και προμηθευτής της ανάρτησης να μου δώσει μια λύση.... Cool Cool Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
B.M-SPORT (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Citroen Xsara 1.4 (8v) coupe 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 337
Τόπος: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Ιαν 2017, 10:10:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο ευχομαι να στην αντικαταστησει.....
Το καλο ειναι οτι βρηκες τι φταιει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
antreaspeug307 (antreas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 307 1.6 16v

Ένταξη: 31 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Ιαν 2017, 18:28:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μίλησα σήμερα με τον μαγαζάτορα και μου είπε ότι θα μου στήλει άλλα ελατήρια γιατί υπάρχουν δυο τύποι από ότι μου είπε ...το ένα έχει πολλές και πυκνές σπείρες και είναι αυτό που έχω εγώ και το χτύπημα ήτανε ότι τερματιζόταν οι σπείρες του ελατηρίου και ο άλλος τύπος που έχει λιγότερες σπείρες και είναι ποιο αραιές ..Αύριο που θα έρθουν και θα τοποθετηθούν ελπίζω να λυθούν όλα.... Very happy Very happy Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alfasud (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 R 1.6 (16V)

Ένταξη: 09 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Ιαν 2017, 18:39:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι λίμπρες έχουν τα μέν και τα δε, γνωρίζουμε;



Auto Power
"Ο ΝΟΤΗΣ"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antreaspeug307 (antreas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 307 1.6 16v

Ένταξη: 31 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2017, 00:54:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα δεν ξέρω λίμπρες άλλα ξέρω τον κωδικό του ελατηρίου που έχω τώρα ο οποίος είναι ΑΤ 170/60 εάν αυτό βοηθάει... αναμονή μέχρι να έρθουν τα καινούργια και βλέπουμε τι θα δείξει η δοκιμή... Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
B.M-SPORT (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Citroen Xsara 1.4 (8v) coupe 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 337
Τόπος: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2017, 11:51:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λιμπρες δεν αναγραφονται απο αυτα που μας γραφεις , το 170 ειναι το υψος του ελατηριου και 60 η διαμετροε του ελατηριου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
antreaspeug307 (antreas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 307 1.6 16v

Ένταξη: 31 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιαν 2017, 13:21:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπέρα και συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση αλλά είχα ένα πρόβλημα με τον Η/Υ ..ευτυχώς το πρόβλημα της ανάρτησης λύθηκε με τα καινούρια ελατήρια ...ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την βοήθεια...Καλές μας βόλτες Wink Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1102s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on