PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Ελατήρια χαμηλώματος για το 207 GT/Rallye
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
grpts (Γιωργος)
Μέλος
Μέλος


207gt '08

Ένταξη: 05 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 171
Τόπος: Μαρουσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Ιαν 2011, 16:12:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να πω κι εγω με τη σειρα μου οτι με τα eibach και μαμα αμορτισερ προς το παρον το αμαξι εγινε μεν πιο σφικτο αλλα δεν κοπαναει τοσο ξερα κ ατσαλα που χτυπουσε πριν σε λακουβες , εκτος αν πεσεις σε κανα ταφο . εχω κανει περιπου 6-7 χιλ. χλμ. και ειμαι ευχαριστημενος γενικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Ιαν 2011, 18:26:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλε γιωργο την διαφορα θα την δεις στα πολλα κμ,σε οχι τοσο καλο δρομο.στα λιγα κμ κ σε κλειστα κομματια,σου δινει την αισθηση του καρτ Cool
οπως κ να εχει παντως μεγειες,κ καλες βολτες.να υπολογιζεις ομως στην πιο προωρη φθορα των αμορτισερ σου Wink



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
grpts (Γιωργος)
Μέλος
Μέλος


207gt '08

Ένταξη: 05 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 171
Τόπος: Μαρουσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Ιαν 2011, 20:06:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bagosgt έγραψε:
φιλε γιωργο την διαφορα θα την δεις στα πολλα κμ,σε οχι τοσο καλο δρομο.στα λιγα κμ κ σε κλειστα κομματια,σου δινει την αισθηση του καρτ Cool
οπως κ να εχει παντως μεγειες,κ καλες βολτες.να υπολογιζεις ομως στην πιο προωρη φθορα των αμορτισερ σου Wink
Δεν το πολυχωνω το αυτοκινητο και δεν εχω μεγαλες απαιτησεις απτην αναρτηση του (απτον συνδιασμο που εχω κανει εννοω). φυσικα και υπολογιζω σε αλλαγη των αμορτισερ αρκετα νωριτερα αποτι θα ηταν με τα μαμα ελατηρια. τα eibach τα εβαλα καθαρα και μονο απο αποψη αισθητικης γιατι δεν μου αρεσουν τα ψηλα αυτοκινητα (και αργησα). αλλα αναφερομαι στο οτι μες την πολη δεν κοπαναει τοσο ξερα οσο κοπανουσε με τα μαμα κι ας εγινε πιο σκληρο . ευχαριστω βαγγο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΣΑΜ (Samer)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207 GT

Ένταξη: 03 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιαν 2011, 10:00:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στα 15,000χλμ ειχα βαλει τα HR 3,5. Τωρα που ειμαι στα 80,000χλμ, και τα HR ακομα φορεμενα, ηρθε τωρα η ωρα να αλλαξω τα αμορτισερ γιατι εσκασαν.
2.5+ χρονια κρατησαν τα μαμα αμορτισερ.


"I wish I could see things from your point of view, unfortunately i can't stick my head that far up my ass"!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιαν 2011, 10:22:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σαμ καλημερα ειχες ενα μπορντο γκολφ παλια?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
milvas7 (miltos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 RALLYE ON LIMITS

Ένταξη: 29 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 492
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Ιαν 2011, 15:28:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΣΑΜ έγραψε:
Στα 15,000χλμ ειχα βαλει τα HR 3,5. Τωρα που ειμαι στα 80,000χλμ, και τα HR ακομα φορεμενα, ηρθε τωρα η ωρα να αλλαξω τα αμορτισερ γιατι εσκασαν.
2.5+ χρονια κρατησαν τα μαμα αμορτισερ.

sam ολα οκ?
μιλτος ζωγραφου
τα βαλες?


Καθότι γάλλοι στο steering κ έλληνες στο thinking..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
ΣΑΜ (Samer)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207 GT

Ένταξη: 03 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Ιαν 2011, 14:04:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
σαμ καλημερα ειχες ενα μπορντο γκολφ παλια?

Καλησπερα,

Ειχα μπορντο αμαξι αλλα οχι γκολφ.

Μιλτο,

Απο εβδομαδα γιατι εχω και αλλα να βαλω και ειπα να τα κανω ολα μαζι μια και καλη.


"I wish I could see things from your point of view, unfortunately i can't stick my head that far up my ass"!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
jonnakos207 (giannhs)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207 rallye

Ένταξη: 24 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Ιαν 2011, 14:28:06    Θέμα δημοσίευσης: anarthsh Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για σασ κ απο εμενα..εχω το 207 rallye κ θα ηθελα να ρωτησω αν πισω εχω μονο ελατηρια η και αμορτισερ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
milvas7 (miltos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 RALLYE ON LIMITS

Ένταξη: 29 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 492
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Ιαν 2011, 14:57:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

k ta 2..


Καθότι γάλλοι στο steering κ έλληνες στο thinking..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
GGiannis (ΓΙΑΝΝΗΣ)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 17 Μάρ 2011
Δημοσιεύσεις: 110

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 31 Μάρ 2011, 00:01:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
milvas7 (miltos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 RALLYE ON LIMITS

Ένταξη: 29 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 492
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 31 Μάρ 2011, 00:55:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

GGiannis έγραψε:
ε?
τι δεν καταλαβες?


Καθότι γάλλοι στο steering κ έλληνες στο thinking..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 31 Μάρ 2011, 06:41:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

milvas7 έγραψε:
GGiannis έγραψε:
ε?
τι δεν καταλαβες?


για να χαμηλώσεις θέλεις 4 ελατήρια....

Αν έχεις rc είναι αμαρτία να το κάνεις..., αν έχεις rally είναι λιγότερη αμαρτία...
Πάρε καμια σοβαρή ανάρτηση coil over και μην χαμηλώνεις πολύ. Τώρα αν πας πίστα, θέλει μελέτη αυτό καθώς θα πρέπει να παίξεις και με άλλους παραμέτρους.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
grpts (Γιωργος)
Μέλος
Μέλος


207gt '08

Ένταξη: 05 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 171
Τόπος: Μαρουσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Απρ 2011, 17:10:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω τα eibach με τα μαμα αμορτισερ εδω και 12000χλμ περιπου . μεχρι τωρα ολα καλα , το τελευταιο διαστημα ομως εμπρος δεξια με χαμηλες ταχυτητες σε λακουβες και ιδιως οταν στριβω αριστερα και ο δεξης τροχος πεφτει σε ανωμαλιες ακουγεται ενας περιεργος θορυβος λες και κατι εχει χαλαρωσει (γκουπ) και παιζει . μπαλακια και κρεμαργιερα τσεκαραμε και δεν ειναι ουτε η ζανφορ. εχει αντιμετωπισει καποιος κατι παρομοιο ..? 36000χλμ εχω μονο ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μαριάνα (Mariana)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 GT ('08)

Ένταξη: 22 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Μάϊ 2011, 09:43:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

grpts,
top mount χαλασμένο μήπως;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
GGiannis (ΓΙΑΝΝΗΣ)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 17 Μάρ 2011
Δημοσιεύσεις: 110

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Μάϊ 2011, 13:55:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

milvas7 έγραψε:
GGiannis έγραψε:
ε?
τι δεν καταλαβες?


τι ενοουσε δεν καταλαβα,
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Samer (SAM)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207GT GTX

Ένταξη: 04 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 573

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Μάϊ 2011, 18:50:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

GGiannis έγραψε:
milvas7 έγραψε:
GGiannis έγραψε:
ε?
τι δεν καταλαβες?


τι ενοουσε δεν καταλαβα,


SAKIS-LEMANS έγραψε:
milvas7 έγραψε:
GGiannis έγραψε:
ε?
τι δεν καταλαβες?


για να χαμηλώσεις θέλεις 4 ελατήρια....

Αν έχεις rc είναι αμαρτία να το κάνεις..., αν έχεις rally είναι λιγότερη αμαρτία...
Πάρε καμια σοβαρή ανάρτηση coil over και μην χαμηλώνεις πολύ. Τώρα αν πας πίστα, θέλει μελέτη αυτό καθώς θα πρέπει να παίξεις και με άλλους παραμέτρους.




"I wish I could see things from your point of view, unfortunately i can't stick my head that far up my ass"!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
grpts (Γιωργος)
Μέλος
Μέλος


207gt '08

Ένταξη: 05 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 171
Τόπος: Μαρουσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Μάϊ 2011, 22:39:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μαριάνα έγραψε:
grpts,
top mount χαλασμένο μήπως;


Τελικα ηταν το δεξι μπαλακι απτο ψαλιδι off .. Tα αλλαξα και τα δυο και δεν ακουγεται το παραμικρο πλεον ..!


puGTurismo ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μαριάνα (Mariana)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 GT ('08)

Ένταξη: 22 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:08:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα ήθελα τη γνώμη / παρατηρήσεις σας για τα παρακάτω που βρήκα με μια σύντομη αναζήτηση :

Aπό Γερμανία -->
http://cgi.ebay.com/Eibach-Tieferlegungsfedern-Peugeot-207-W-/200599272569?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item2eb4a5fc79#ht_5897wt_986

Τα δίνει 185 ευρώ αλλά
- θέλει email πριν να μου πει αν έχει στοκ και πόσες μέρες θέλει
- είναι πιο νέος πωλητής (όχι πως έχει και τρελή σημασία, καθότι με προστατεύει η ebay αν γίνει στραβή...)



Από Αγγλία -->
http://cgi.ebay.com/EIBACH-SPRINGS-Peugeot-207-1-4-1-6-1-6-150-Turbo-06-/120672186522?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1c189f709a#ht_3976wt_938

Βγαίνουν κοντά 250 €, καθώς τα μεταφορικά του μόνο είναι 45 λίρες (= 52 €)



Και εδώ όλα (διότι ενδιαφέρομαι και για αποστάτες) --->>>
http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=eibach+peugeot+207&_sacat=0&_stpos=&_sop=15&gbr=1&LH_AvailTo=80&_dmd=1&_odkw=eibach+207
( Έχει πολλά και ζαλίστηκα Dizzy2 )

--------------

1) To 207W τί σημαίνει; Μήπως εννοεί το station wagon; Scratch

2) Προς το παρόν θέλω να βάλω Eibach (-3 cm το πολύ) στα εργοστασιακά αμορτισέρ του GT ( ναι, το γνωρίζω ότι κάτι τέτοιο αποτελεί τρόπον τινά ημίμετρο Cool Wink ) για να χαμηλώσει λίγο το αυτοκίνητο και να γίνει λίγο πιο ''γλυκό''. Με τα εργ/κά ελατήρια και γενικά την ανάρτηση έχει πολύ και ''ξερό'' κοπάνημα (έχω δοκιμάσει και αλλαγές στις πιέσεις των ελαστικών αλλά το αποτέλεσμα παραμένει ίδιο).
Λέω λοιπόν να βάλω τα ελατήρια και όσο κρατήσουν τα εργ/κά αμορτισέρ...
Μετά ή θα πάω στα αμορτισέρ απ' το RC ή θα κοιτάξω για ρυθμιζόμενη ανάρτηση.


Αυτά...

Εκτιμώ πολύ την όποια γνώμη - σχόλιο και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sinanai (Κωστής)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 (16V) GTi (2006)

Ένταξη: 10 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 5637
Τόπος: Στις "Κάπα" των παλαιών Ε.Ο.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:16:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να γίνει πιο γλυκό, Μαριάνα, δε θες ελατήρια χαμηλώματος... Το ανάποδο αποτέλεσμα θα έχεις. Wink


Σβέλτα, μαντόνα, μανιβέλα
φρένο, στραπάτσο, καραμπόλα
μόδα, καβάλα, ντόλτσε βίτα
τρόμπα, φιγούρα, σαχλαμάρα κι άρπα-κόλλα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Μαριάνα (Mariana)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 GT ('08)

Ένταξη: 22 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:19:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κι εγώ αυτό πίστευα (και πιστεύω βέβαια μέχρι να το δοκιμάσω) αλλά 3 φίλοι με το ίδιο αυτοκίνητο κι ένας τεχνικός ειδικός στα Peugeot με διαβεβαίωσαν ότι γίνεται πιο γλυκό παρότι χαμηλώνει.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Επόμενη
Σελίδα 13 από 17

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2283s (PHP: 59% - SQL: 41%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on