PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Συντήρηση πίσω άξονα....
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 12, 13, 14
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Thanos_V 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye S2 16v

Ένταξη: 23 Ιούν 2020
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Σεπ 2020, 16:20:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ Γιώργο, θα το ελέγξω με τη πρώτη ευκαιρία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pan10 (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 16v 2000

Ένταξη: 03 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 40
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 19 Δεκ 2020, 15:25:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thanos_V έγραψε:
Ευχαριστώ Γιώργο, θα το ελέγξω με τη πρώτη ευκαιρία.


Τελικα ηταν ο αξονας ή αντιστρεπτικη σου? Ρωταω γιατι ακουω και εγω τον ιδιο θορυβο απο πισω δεξια κυριως.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Thanos_V 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye S2 16v

Ένταξη: 23 Ιούν 2020
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 22 Δεκ 2020, 05:09:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σου Πάνο, τελικά όπως είπε και ο Γιώργος (που από τα χιλιάδες ποστ που έχω δει ο άνθρωπος πρέπει να είναι ραλλο-γιατρος ραλλολογος - ραλλίατρος) ήταν αυτή η 13αρα.

Πήγα στο συνεργείο να τη δούνε και η αντιστρεπτικη με την πίσω δεξιά βιδα κουνιόταν αρκετά. (Σε μένα ήταν δεξιά ο θορυβος).
Πήγε να ξεβιδωσει τη βιδα και έσπασε μέσα, την έβγαλε και έβαλε άλλη. 30 ευρώ επισκευή, γιατι εκανε και καινούργια πάσα κλπ.

Από τότε είναι οκ ευτυχώς, αλλά ακούγεται ένα μονό "φτσιν" δεξια πίσω σαν κελάηδισμα όταν στρίβω αριστερά. Ο ήχος μοιάζει με τον ήχο που κάνει το μπουλονι όταν σφίγγεις τη ζάντα με σταυρο και τερματίζει.

Αυτό με Την αντιστρεπτικη ίσως να μπορείς να το καταλάβεις αν σηκώσεις το αμάξι και οι ρόδες είναι στον αέρα και χτυπήσεις λίγο με το χέρι τη ρόδα από κατω προς τα πάνω. Έτσι το κατάλαβε ο δικός μου μάστορας.

Τώρα με το θέμα ρουλεμαν: επειδή δυστυχώς είχα και αυτό το πρόβλημα τελικά, ο θόρυβος είναι περίπου σαν να σκάνε ποπ κορν μέσα σε κλειστή κατσαρόλα. Ηλίθια περιγραφή, αλλά μπορεί να βοηθήσει. Ο ήχος είναι πιο εσωτερικός και ακούγεται και μεσα αρκετά, κάτω από τα πίσω καθίσματα. Δεν ακούγεται τόσο ψιλος όσο η αντιστρεπτικη. Η αντιστρεπτικη αν κουνιέται, είναι αρκετά πιθανό να την ακούσεις με το παράθυρο ανοιχτό περνώντας κοντά σε ένα τοίχο. Πώς να το πω, κάνει αντίλαλο μέσα στα στενά...

Στην περιπτωση του ρουλεμαν, για να το καταλάβεις πρέπει πάλι να σηκώσεις αμάξι, να είναι πάλι οι ρόδες στον αέρα και να προσπαθήσεις να νιώσεις κάποιο τζόγο, κουνώντας τη ρόδα σαν να προσπαθείς να την στρίψεις σαν τις μπροστινες. Εκεί θα δεις ποιος βραχίονας από τους 2 έχει θέμα. 150€ περίπου η επισκευή σε κάθε μεριά. Κάποιοι κάνουν και πατέντα με τρύπες για να λαδώνεις τον άξονα.

Σετ ρουλεμάν νομίζω γύρω στο 80αρι συν ότι χρειάζεται μαζί με τα εργατικά που δεν είναι και απλή η γρήγορη διαδικασία.

Για ολόκληρη ανακατασκευή, κάποιος που θα την αναλάβει θα σου ζητήσει 350-400 ευρώ αλλά μετά θα ησυχάσεις για πολύ καιρό.

Ο άξονας είναι ένα θέμα γενικά, εγώ ακόμα δεν τον έφτιαξα και κάνω χαζές γκριμάτσες σχεδόν σε κάθε λακκούβα που συναντάω. Και τα ρουλεμάν από ότι κατάλαβα, με το που γίνει η "διαγνωση", στο διμηνο-τρίμηνο με χωματόδρομους κλπ χειροτερεύουν γρήγορα. Ρώτησα αν επείγει και ο μηχανικός είπε ότι δεν είναι επικίνδυνο.

Σόρρυ για την έκθεση, ελπίζω να βοήθησα όσο μπορώ, γιατί από μηχανικά δεν το έχω.

Αν σε ενδιαφέρει να δεις πως είναι ο πίσω άξονας και πως επισκευάζεται, ένα αρκετά καλό βίντεο είναι αυτο:

https://youtu.be/EcdErJuerTs
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 22 Δεκ 2020, 18:42:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thanos_V έγραψε:
Τώρα με το θέμα ρουλεμαν: επειδή δυστυχώς είχα και αυτό το πρόβλημα τελικά, ο θόρυβος είναι περίπου σαν να σκάνε ποπ κορν μέσα σε κλειστή κατσαρόλα. Ηλίθια περιγραφή, αλλά μπορεί να βοηθήσει. Ο ήχος είναι πιο εσωτερικός και ακούγεται και μεσα αρκετά, κάτω από τα πίσω καθίσματα. Δεν ακούγεται τόσο ψιλος όσο η αντιστρεπτικη. Η αντιστρεπτικη αν κουνιέται, είναι αρκετά πιθανό να την ακούσεις με το παράθυρο ανοιχτό περνώντας κοντά σε ένα τοίχο. Πώς να το πω, κάνει αντίλαλο μέσα στα στενά...


Μήπως σου μοιάζει σαν ήχος από σούστα/ελατήριο που "συμπιέζεται/εκτονώνεται" απότομα, όταν περνάς πάνω από εγκάρσιες ανωμαλίες, ιδιαίτερα αν έχεις και φορτίο πίσω; Γιατί κάπως έτσι ακούγεται, τον δικό μου τον επισκεύασα προ 3ετίας.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Thanos_V 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye S2 16v

Ένταξη: 23 Ιούν 2020
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Δεκ 2020, 01:20:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TopGear έγραψε:
Thanos_V έγραψε:
Τώρα με το θέμα ρουλεμαν: επειδή δυστυχώς είχα και αυτό το πρόβλημα τελικά, ο θόρυβος είναι περίπου σαν να σκάνε ποπ κορν μέσα σε κλειστή κατσαρόλα. Ηλίθια περιγραφή, αλλά μπορεί να βοηθήσει. Ο ήχος είναι πιο εσωτερικός και ακούγεται και μεσα αρκετά, κάτω από τα πίσω καθίσματα. Δεν ακούγεται τόσο ψιλος όσο η αντιστρεπτικη. Η αντιστρεπτικη αν κουνιέται, είναι αρκετά πιθανό να την ακούσεις με το παράθυρο ανοιχτό περνώντας κοντά σε ένα τοίχο. Πώς να το πω, κάνει αντίλαλο μέσα στα στενά...


Μήπως σου μοιάζει σαν ήχος από σούστα/ελατήριο που "συμπιέζεται/εκτονώνεται" απότομα, όταν περνάς πάνω από εγκάρσιες ανωμαλίες, ιδιαίτερα αν έχεις και φορτίο πίσω; Γιατί κάπως έτσι ακούγεται, τον δικό μου τον επισκεύασα προ 3ετίας.


Τι να πω φίλε μου, δεν ξέρω... φορτίο πίσω δεν είχα ποτέ ως τώρα με τα ρουλεμάν έτσι. Το αμάξι είναι πάντα άδειο πίσω και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και η αναρτηση. Σαν ελατηριο που συμπιέζεται και εκτονώνεται δεν θα το έλεγα για το δικό μου. Η κάθε περίπτωση θα μπορούσε να είναι διαφορετική.

Απλά είναι σαν ένα μόνιμο κρακ κρακ αλλά εσωτερικό, το οποίο έχει άμεση σχέση με τις ανωμαλίες του οδοστρώματος σε χαμηλές ταχύτητες μόνο. Όταν βγαίνω στο δρόμο πχ περιφερειακός Θεσσαλονίκης, είναι σαν να μην έχει τίποτα το αμάξι από θορυβο. Ο βραχίονας πάντως παίζει αισθητά και τον καταλαβαίνεις σε στροφές ανοιχτές με καμία 90 χμ αν είσαι. Το καλοκαίρι που το αγόρασα δεν έκανε έτσι.
Σε χωματόδρομο, άστα να πάνε. Πηγαίνεις με 10 και το ακούς να χτυπάει μέσα μόνιμα.

Ανέβασα και ένα βίνεο να το ακούσουμε.

https://www.youtube.com/watch?v=97oEcJA27aI&feature=youtu.be
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Δεκ 2020, 18:23:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thanos_V έγραψε:
TopGear έγραψε:
Thanos_V έγραψε:
Τώρα με το θέμα ρουλεμαν: επειδή δυστυχώς είχα και αυτό το πρόβλημα τελικά, ο θόρυβος είναι περίπου σαν να σκάνε ποπ κορν μέσα σε κλειστή κατσαρόλα. Ηλίθια περιγραφή, αλλά μπορεί να βοηθήσει. Ο ήχος είναι πιο εσωτερικός και ακούγεται και μεσα αρκετά, κάτω από τα πίσω καθίσματα. Δεν ακούγεται τόσο ψιλος όσο η αντιστρεπτικη. Η αντιστρεπτικη αν κουνιέται, είναι αρκετά πιθανό να την ακούσεις με το παράθυρο ανοιχτό περνώντας κοντά σε ένα τοίχο. Πώς να το πω, κάνει αντίλαλο μέσα στα στενά...


Μήπως σου μοιάζει σαν ήχος από σούστα/ελατήριο που "συμπιέζεται/εκτονώνεται" απότομα, όταν περνάς πάνω από εγκάρσιες ανωμαλίες, ιδιαίτερα αν έχεις και φορτίο πίσω; Γιατί κάπως έτσι ακούγεται, τον δικό μου τον επισκεύασα προ 3ετίας.


Τι να πω φίλε μου, δεν ξέρω... φορτίο πίσω δεν είχα ποτέ ως τώρα με τα ρουλεμάν έτσι. Το αμάξι είναι πάντα άδειο πίσω και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και η αναρτηση. Σαν ελατηριο που συμπιέζεται και εκτονώνεται δεν θα το έλεγα για το δικό μου. Η κάθε περίπτωση θα μπορούσε να είναι διαφορετική.

Απλά είναι σαν ένα μόνιμο κρακ κρακ αλλά εσωτερικό, το οποίο έχει άμεση σχέση με τις ανωμαλίες του οδοστρώματος σε χαμηλές ταχύτητες μόνο. Όταν βγαίνω στο δρόμο πχ περιφερειακός Θεσσαλονίκης, είναι σαν να μην έχει τίποτα το αμάξι από θορυβο. Ο βραχίονας πάντως παίζει αισθητά και τον καταλαβαίνεις σε στροφές ανοιχτές με καμία 90 χμ αν είσαι. Το καλοκαίρι που το αγόρασα δεν έκανε έτσι.
Σε χωματόδρομο, άστα να πάνε. Πηγαίνεις με 10 και το ακούς να χτυπάει μέσα μόνιμα.

Ανέβασα και ένα βίνεο να το ακούσουμε.

https://www.youtube.com/watch?v=97oEcJA27aI&feature=youtu.be


Μπορεί να ακούς τα ρουλεμάν που έχουν πάρει βόλτες μέσα στα άκρα. Πιθανώς αυτό είναι. Το ζήτημα είναι μην έχει φαγωθεί τόσο που πας για νέα άκρα (αν βρεις κάποιον να επισκευάζει-υπάρχουν μερικοί) ή αρχίζεις και σκέφτεσαι επιλογές για νέο/μεταχειρσμένο άξονα.

Σε χαμηλότερες ταχύτητες ίσως να ακούγεται αυτό περισσότερο, στις υψηλές λόγω και άλλων θορύβων, ψιλοχάνεται. Όπως πχ εμένα παλιά το 2013 με ένα ψαλίδι, το άκουγα μόνο μέχρι τα 30-40 χλμ. Το αν έχει αρπάξει μπόσικα ο άξονας, φαίνεται και σε μια ευθυγράμμιση.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 12, 13, 14
Σελίδα 14 από 14

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,145s (PHP: 50% - SQL: 50%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on