PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ζώνη ασφαλείας

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Ιούν 2002, 19:56:39    Θέμα δημοσίευσης: Ζώνη ασφαλείας Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απο τοτε που πηρα το αμαξι εχω παρατηρησει το εξης:Οταν φρεναρω σε διασταυρωση για να ελεγξω ιδιως αμα εχει και λιγη κατηφοριτσα η ζωνη μπλοκαρει και δεν με αφηνει να σκυψω μποροστα για να ελεγξω καλυτερα.Φταιει ο εντατηρας η η κοιλιτσα μου που ειναι λιγο πεταχτη?(λιγο ειπαμε Embarassed ).Το παθαινει κανεις αλλο αυτο?Οι απαντησεις απο τα πιο γυμνασμενα μελη θα θεωρηθουν ιδιαιτερως αξιοπιστες Razz


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
zuper206 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 GTI

Ένταξη: 30 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 79
Τόπος: Nea Smirni, Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Ιούν 2002, 09:28:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To idio symbainei kai se emena. Alla exw prosexei pos an afhsw to freno h thn trabhxw ligo me to xeri jemplokarei. Prepei me kapoio tropo h zwnh na exei sxesh me to pathma toy frenou. To idio synebaine kai sto suzuki pou eixa prin.

An kapoios gnwrizei texnika giati symbainei as mas enhmerwsei.

Den moy fenetai alex oti einai problhma
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Ιούν 2002, 16:17:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι και γω με το χερι την ξεμπλοκαρω


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Ιούν 2002, 19:32:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω που ειμαι κορμαρα δεν εχω τετοια προβληματα.
ειδικα οαν δεν την φοραω (καποιες φορες, μη βαρατε ολοι μαζι, στο 90% τη φοραω.)

ΠΑΝΤΑ ΦΟΡΑΜΕ ΖΩΝΗ ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΟΥ ΟΓΚΟΥ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ ΜΑΣ.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 15 Ιούν 2002, 09:04:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1 ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΖΩΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΡΙΣΙΜΗ.

εχει παρατηρησει κανεις αν στο καθισμα του 206 του απο κατω εχει τιποτα καλωδια ?
με ενδιαφερεουν τα μοντελα 1.4 8v φυσικα γιατι πιθανα τα αλλα να εχουν αλλα καθισματα. και βεβαια οχι multiplex.

Ξερει κανεις αν περνανε καλωδια εκει απο κατω η μεσα στο καθισμα ?

Το ρωτω αυτο γιατι ΕΑΝ (λεω ΕΑΝ !!) αλλαξει καποιος τα καθισματα του με αλλα aftermarket , υπαρχει περιπτωση να χασει καποια χρησιμα πραγματακια, οπως ας πουμε τους πυροτεχνικους προεντατηρες των ζωνων ασφαλειας?
μου ειπαν (δεν ξερω αν αληθευει) οτι κατω απο τη θεση του οδηγου (και ισως μεσα σε αυτην ) υπαρχει συστημα που συνδεεται με τους προεντατηρες.

Παρακαλω τα φωτα σας για οποιον πραγματικα ξερει κατι.
Επειδη ειναι αρκετα σοβαρο (για εμενα) θα ηθελα απαντησεις και οχι γνωμες, ωστε να καταλαβω τι γινεται.

Οποιος ξερει κατι...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Ιούλ 2002, 11:19:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εδώ και μία εβδομάδα περίπου, η ζώνη του συνοδηγού έχει παρουσιάσει
κάποιο πρόβλημα και δεν τραβιέται-μαζεύεται αυτόματα όταν την αφήσεις.

Λέτε να έχει χαλάσει ο μηχανισμός? Για να την ελέγξω πρέπει να βγάλω
όλο το πίσω πλαστικό της πόρτας?


Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Byron206 (Αρης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16v) GTi (2003)

Ένταξη: 06 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 294
Τόπος: Αθήνα Βύρωνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Ιούλ 2002, 11:39:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

chatasos έγραψε:
Εδώ και μία εβδομάδα περίπου, η ζώνη του συνοδηγού έχει παρουσιάσει
κάποιο πρόβλημα και δεν τραβιέται-μαζεύεται αυτόματα όταν την αφήσεις.

Λέτε να έχει χαλάσει ο μηχανισμός? Για να την ελέγξω πρέπει να βγάλω
όλο το πίσω πλαστικό της πόρτας?


ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΝΟΠΟΙΕΙΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ.....ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΑ ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΤΟ 206 ΣΟΥ!!!!


BYRON206
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Ιούλ 2002, 13:50:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DIMIP έγραψε:

Το ρωτω αυτο γιατι ΕΑΝ (λεω ΕΑΝ !!) αλλαξει καποιος τα καθισματα του με αλλα aftermarket , υπαρχει περιπτωση να χασει καποια χρησιμα πραγματακια, οπως ας πουμε τους πυροτεχνικους προεντατηρες των ζωνων ασφαλειας?
μου ειπαν (δεν ξερω αν αληθευει) οτι κατω απο τη θεση του οδηγου (και ισως μεσα σε αυτην ) υπαρχει συστημα που συνδεεται με τους προεντατηρες.


Οι προεντατήρες είναι κατω απο το κάθισμα & δεν εχουν καμμια σχέση με αυτό.Βγαίνουν απο το πάτωμα μεσα απο τη μοκέτα και συνδέονται στο μπράτσο που δένεις τη ζώνη σου.Αν τραβήξεις το κάθισμα & σκύψεις θα δεις κατι καλώδια να βγαίνουν απο τη μοκέτα.Αυτα ειναι τα καλώδια του προεντατήρα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ DIMIP ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙΑ??????


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Ιούλ 2002, 14:39:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexandros έγραψε:
Οταν φρεναρω σε διασταυρωση για να ελεγξω ιδιως αμα εχει και λιγη κατηφοριτσα η ζωνη μπλοκαρει και δεν με αφηνει να σκυψω μποροστα για να ελεγξω καλυτερα.Φταιει ο εντατηρας η η κοιλιτσα μου που ειναι λιγο πεταχτη



Kατ' αρχήν Aλέξανδρε να εξαφανίσεις την κοιλίτσα. Που είναι το γαλλικό class που μας διακρίνει ως club; Kατά δεύτερον το παθαίνω και εγώ συνέχεια. Δεν έχω παρατηρήσει αυτό που λέει ο zuper206 με το φρένο. Γιατί σε κάθε διασταύρωση πατάω φρένο και δεν έχω πάντα το "πρόβλημα". Eγώ το αποδίδω σε απότομη (βιαστική) κίνηση προς τα εμπρός. Yπερευαίσθητος προεντατήρας ίσως; Tο διορθώνω και εγώ με το χέρι.


DIMIP έγραψε:
Ξερει κανεις αν περνανε καλωδια εκει απο κατω η μεσα στο καθισμα ?


Όταν αλλάζεις κάθισμα δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για την ζώνη αλλά για τους σιδηρόδρομους. Σπάνια να κάνουν οι ήδη υπάρχοντες για το καινούριο κάθισμα.

chatasos έγραψε:
Εδώ και μία εβδομάδα περίπου, η ζώνη του συνοδηγού έχει παρουσιάσει
κάποιο πρόβλημα και δεν τραβιέται-μαζεύεται αυτόματα όταν την αφήσεις.


To έχω αντιμετωπίσει και εγώ αυτό το πρόβλημα, αλλά στην ζώνη του οδηγού. Eπειδή και εμένα μου έκανε εντύπωση (για να πω την αλήθεια μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι) παρατήρησα ότι α) κολλάει το οριζόντιο στέλεχος της ζώνης στην πόρτα και στο κ@@@τζέκι που ρυθμίζει το κάθισμα. β) την έβγαλα τραβώντας την με δύναμη (βιαστική κίνηση) και λειτούργησε ο προεντατήρας.

Kαλό θα είναι να πας σε ένα συνεργείο να το κοιτάξουν αν δεν σου θυμίζει κάτι απο αυτά που έγραψα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Ιούλ 2002, 14:47:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
κολλάει το οριζόντιο στέλεχος της ζώνης στην πόρτα και στο κ@@@τζέκι που ρυθμίζει το κάθισμα


Αυτό μου συμβαίνει και εμένα συνέχεια αλλά το έχω συνηθίσει πια. :mad:

Το πρόβλημα είναι ότι αφού την ξεκολλήσω από κει, μετά δεν μαζεύεται
αυτόματα.

Και εγώ το σκέφτομαι για συνεργείο-φανοποιείο αλλά η ιδέα του
γδυσίματος για άλλη μια φορά με ανατριχιάζει. :scrambleup:

Τελικά, μάλλον θα προστεθεί και αυτό στα todo του επόμενου service.


Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
theflame 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 06 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 475
Τόπος: Αθήνα - Αμπελόκηποι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Ιούλ 2002, 20:26:05    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζωνη ασφαλειας Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexandros έγραψε:
Οταν φρεναρω σε διασταυρωση για να ελεγξω ιδιως αμα εχει και λιγη κατηφοριτσα η ζωνη μπλοκαρει και δεν με αφηνει να σκυψω μποροστα για να ελεγξω καλυτερα.Φταιει ο εντατηρας η η κοιλιτσα μου που ειναι λιγο πεταχτη?

Παρόμοιο "πρόβλημα" τόσο με 206 όσο και με το προηγούμενο μου Peugeot 104 (Ναι ζουν - κυκλοφορούν!). Μάλλον το απότομο τράβηγμα προς τα εμπρός από το μηχανισμό λαμβάνετε ως αιτία να μπλοκάρει. To ίδιο συμβαίνει και με άλλους οδηγούς - αυτοκίνητα. Μάλλον φταίει ο τρόπος οδήγησης. Τα περί κοιλίτσας μόνο ως κακιούλες εκλαμβάνονται (Είμαι του club you know Embarassed )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 09 Ιούλ 2002, 13:19:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pugsang έγραψε:
DIMIP έγραψε:

Το ρωτω αυτο γιατι ΕΑΝ (λεω ΕΑΝ !!) αλλαξει καποιος τα καθισματα του με αλλα aftermarket , υπαρχει περιπτωση να χασει καποια χρησιμα πραγματακια, οπως ας πουμε τους πυροτεχνικους προεντατηρες των ζωνων ασφαλειας?
μου ειπαν (δεν ξερω αν αληθευει) οτι κατω απο τη θεση του οδηγου (και ισως μεσα σε αυτην ) υπαρχει συστημα που συνδεεται με τους προεντατηρες.


Οι προεντατήρες είναι κατω απο το κάθισμα & δεν εχουν καμμια σχέση με αυτό.Βγαίνουν απο το πάτωμα μεσα απο τη μοκέτα και συνδέονται στο μπράτσο που δένεις τη ζώνη σου.Αν τραβήξεις το κάθισμα & σκύψεις θα δεις κατι καλώδια να βγαίνουν απο τη μοκέτα.Αυτα ειναι τα καλώδια του προεντατήρα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ DIMIP ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙΑ??????


οχι ρε παιδι μου! που να βρεθουν τα ευρω? πολυ ακριβα τελικα. παλευω μπας και φτιαξω το δικο μου αλλα που?



Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Ιούλ 2002, 03:00:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το δικό μου το 206 είναι η ειδική έκδοση Miltellas.

Δεν έχει κανένα από τα προβλήματα που αναφέρετε. 8)


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1432s (PHP: 85% - SQL: 15%) - SQL queries: 12 - GZIP enabled - Debug on