PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Επιλογή ελαστικού για 206 1,6 16ν
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 38, 39, 40
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Ποιό νομίζετε ότι είναι το ιδανικό λάστιχο για 206XS 1600 16V;
195/55/15
29%
 29%  [ 52 ]
195/50/15
34%
 34%  [ 61 ]
205/50/15
4%
 4%  [ 8 ]
205/45/15
0%
 0%  [ 1 ]
195/50/16
3%
 3%  [ 7 ]
195/45/16
9%
 9%  [ 17 ]
205/45/16
14%
 14%  [ 25 ]
205/40/16
2%
 2%  [ 5 ]
Σύνολο Ψήφων : 176

Συγγραφέας Μήνυμα
Blue Cub (Δημοσθενης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) 2002

Ένταξη: 27 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 460
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Ιαν 2016, 15:08:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω πιασει τη συζητηση από την αρχη και εχω να πω ότι...μου χουν φυγει τα ματια από το διάβασμα! Και δεν εχω φτασει ουτε στις μισες σελιδες. Στην αρχη με απασχολουσε η μαρκα του ελαστικου αλλα βλεπω γνωμες για διαστασεις και διχαζομαι ακομα περισσοτερο. Σιγουρα βημα δε θα αλλαξω. Αλλα διαβαζω ότι τα 195 καποια στιγμη σταματησαν να τοποθετουνται και αντικατασταθηκαν με 185 (στα cc), από την άλλη σε ζαντα παχους 7" (Sirocco 15") 195 είναι το minimum και ότι 205 θα ηταν το ειδανικο. Αν φαρδύνεις το πελμα θα εχεις καλυτερο κρατημα σε στεγνη ασφαλτο αλλα περισσοτερη ολισθηση σε βρεγμενη; Και όταν λεμε ότι θα χασεις από επιταχυνση-τελικη και θα αυξηθεί η καταναλωση, για τι βαθμο μιλαμε;
Θα συνεχισω να διαβαζω και ας ελπιζω πως θα βρω απαντησεις πριν χυθουν τα ματια μου στα μαγουλα μου. Βεβαια μεσα από συζητηση 15ετιας σχεδόν και μετα από 39 σελιδες γνωμες, θα εχω τετοια υπερπληροφορηση που δυσκολο να συγκρατησω και να καταληξω καπου.


4 οι μεγάλες αγάπες μου. 2 κοπέλες. 2 αμάξια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Blue Cub (Δημοσθενης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) 2002

Ένταξη: 27 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 460
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Ιαν 2016, 15:10:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα καταφερα και τα διαβασα όλα.
Βεβαια δεν κατεληξα καπου μιας και ο καθενας διαλεγει για τις ανάγκες του.
Υπαρχουν πολλες μεταβλητες: ποσο σου αρεσει να πηγαίνεις με το πλαι, ποσο σε ενδιαφερει αν θα γλιστρας στη βροχη αν είναι να εχεις καλυτερο κρατημα στα στεγνα, αν είναι cc ή όχι λογω βαρους, το φαρδος της ζαντας, την πιεση που χρησιμοποιουσε ο καθενας όταν εβγαλε τα συμπερασματα του.
Εγω θα ηθελα ένα σετ που να είναι σταθεροτατο (με μαμα αναρτηση), σε στεγνα και σε υγρα εδάφη εξισου. Να ζεσταίνονται σχετικα γρηγορα για να πιανουν σε κοντινες διαδρομες (πιο πολύ κανω μονο κεντρο-Γερακα και πισω). Δε με ενδιαφερουν τα παντιλικια. Μου αρεσει να κουβαλαω και παρεα στο αμαξι οποτε πανω απ όλα η ασφαλεια. Σταθερο σε ευθεια και στροφες χωρις γλυστριματα λοιπον.
Η ιδεα αλλαγης στο βημα με προβληματιζει πολύ και οντως και γω σκεφτηκα τα PremiumContact5 σε 55 και ας εχουν οσο εχουν. Το αμαξι είναι βαρυ και κουβαλάει κοσμο. Βαζω και μια πιεση 40psi και βλέπουμε αντιδράσεις στην αποκριση.
Δεν ξερω τι θα διαλέξω και για να μη μιλαω μονος μου εδώ, μιας και φαινεται να εχουν ειπωθεί όλα, θα παρω γνωμες κι από κοντα όταν θα σας δω στην πιτα. Ελπιζω να δεχτείτε έναν ταπεινο νεοφερμενο ασχετο με αποριες στην παρεα σας. Embarassed


4 οι μεγάλες αγάπες μου. 2 κοπέλες. 2 αμάξια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Ιαν 2016, 20:48:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έβαλα πριν 2-3 μήνες τα uniroyal rainsport...
Το λάστιχο απλά δεν υπάρχει. Ειδικά τώρα με τις βροχές και ακόμα και σε θερμοκρασίες που φλερτάρουν με το 0 (ακόμα και κάτω από αυτό) το λάστιχο απλά κολλάει στην άσφαλτο! Έχω πιάσει τον εαυτό μου σε σημεία ιδιαίτερα γλιστερά και πρωί πηγαίνοντας δουλειά (που ακόμα είναι παγωμένα) να προσπαθώ να το γλιστρήσω -έστω να υποστρέψω- και δεν...
Εάν ήθελες σκληρό πλαϊνό, δεν θα στα πρότεινα. Αλλά αυτό είναι θετικό για την περίπτωσή σου μιας και ψάχνεις κάτι άνετο. Επίσης δε θα στα πρότεινα εάν ήθελες μπαντιλίκια ή αντοχή στην πίεση αφού η μαλακή τους γόμα λογικά θα σαπουνιάζει εύκολα (δεν τα έχω πιέσει, απλά υποθέτω).


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Ιαν 2016, 20:58:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτο ακριβως σας εχω πει απειρες φορες στο παρελθον...
ο συνδυασμος rainsport+206 ειναι απλα ΑΛΛΟΥ

δοκιμασμενο σε 195/45-16
στην ιδια διασταση επισης πολυ κοντα σε συνολικη εικονα/αισθηση ειναι το hankook s1 evo αν και λιγο υποδεεστερο στο βρεγμενο σε σχέση με το rainsport


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Ιαν 2016, 09:34:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τις coilover τις αντεχει το rainsport 3 λογω μαλακου πλαινου?
Mιλω παντα για καθημερινη εως σβελτη οδηγηση.


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Blue Cub (Δημοσθενης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) 2002

Ένταξη: 27 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 460
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Ιαν 2016, 22:01:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταλαβα πως οταν εβαλα αερα 40psi τελικα νομιζα οτι ειχαν ζεσταθει τα ελαστικα αλλα σημερα συνειδητοποιησα το λαθος μου.
Το ενιωsα να γλιστραει σε 3 διαδοχικες στροφες (οκ η μια ηταν αναστροφη) μετα απο 20 λεπτα οδηγησης.
https://youtu.be/B8GhPQCbeh0

Αργοτερα πηγα με κρυα και εβαλα 2,6bar.


4 οι μεγάλες αγάπες μου. 2 κοπέλες. 2 αμάξια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Αύγ 2016, 12:44:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα Ομαδα.!!

Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες κατελληξα σε Uniroyal RainSport 3 οπως προτεινετε πολλοι.!! Τοποθετηθηκαν πριν 2 μερες. Νταξει το λαστιχο οντως ειναι αλλου, μεχρι στιγμης ικανοποιημενος αρκετα μπορω να πω για τις εντος πολης διαδρομες, θα δουμε τι κανει και εκτος την αλλη βδομαδα.!!

195/50/15 διασταση, και το ερωτημα μου ειναι πως ο λαστιχας μου τα βαλε 34 πιεση οταν τα μονταριζε, πριν μπουν στο αυτοκινητο δηλαδη, ειναι αυτη η σωστη πιεση σε αυτη την διασταση.?? Κοπαναει λιγο, και στην πορτα μου δεν εχει το αυτοκολλητο με τις σωστες πιεσεις (λογικα το εβγαλε ο προκατοχος του αυτοκινητου). Δεν με νοιαζει το κοπανημα (νεος ειμαι, το αντεχω και οδηγω με προσοχη), με ενδιαφερει η σωστη πιεση του ελαστικου το χειμωνα και η αντιστοιχη το καλοκαιρι.

Ευχαριστω.!!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Αύγ 2016, 20:38:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christos_99 έγραψε:
195/50/15 διασταση, και το ερωτημα μου ειναι πως ο λαστιχας μου τα βαλε 34 πιεση οταν τα μονταριζε, πριν μπουν στο αυτοκινητο δηλαδη, ειναι αυτη η σωστη πιεση σε αυτη την διασταση.?? με ενδιαφερει η σωστη πιεση του ελαστικου το χειμωνα και η αντιστοιχη το καλοκαιρι.

Ευχαριστω.!!


Καποιος που να χει βαλει την συγκεκριμενη διασταση σε 206 και να ξερει σωστες πιεσεις χειμωνα-καλοκαιρι.??


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
papadoc (Νίκος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 106 Rallye 2002 ,308 2020 Diesel

Ένταξη: 08 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 160
Τόπος: Χολομωντας λεμε!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 23 Αύγ 2016, 12:55:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ανεβαζω απο το δικο μου 206 το αυτοκολλητο διπλα στην πορτα. Για 55αρι προφιλ ομως.

http://postimg.org/image/yojmevkvv/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
theo.car (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


PEUGEOT 206 1.4 (16V) XS 2004

Ένταξη: 18 Οκτ 2015
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: DownTown

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 23 Αύγ 2016, 21:51:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω τα ιδια ελαστικά 16 μήνες σε ζάντες 6,5χ15 και εχω 34psi εμπρός και 32psi πίσω σε 1.4 16V
christos_99 έγραψε:
Καλησπερα Ομαδα.!!

Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες κατελληξα σε Uniroyal RainSport 3 οπως προτεινετε πολλοι.!! Τοποθετηθηκαν πριν 2 μερες. Νταξει το λαστιχο οντως ειναι αλλου, μεχρι στιγμης ικανοποιημενος αρκετα μπορω να πω για τις εντος πολης διαδρομες, θα δουμε τι κανει και εκτος την αλλη βδομαδα.!!

195/50/15 διασταση, και το ερωτημα μου ειναι πως ο λαστιχας μου τα βαλε 34 πιεση οταν τα μονταριζε, πριν μπουν στο αυτοκινητο δηλαδη, ειναι αυτη η σωστη πιεση σε αυτη την διασταση.?? Κοπαναει λιγο, και στην πορτα μου δεν εχει το αυτοκολλητο με τις σωστες πιεσεις (λογικα το εβγαλε ο προκατοχος του αυτοκινητου). Δεν με νοιαζει το κοπανημα (νεος ειμαι, το αντεχω και οδηγω με προσοχη), με ενδιαφερει η σωστη πιεση του ελαστικου το χειμωνα και η αντιστοιχη το καλοκαιρι.

Ευχαριστω.!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 23 Αύγ 2016, 22:56:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

papadoc έγραψε:
Ανεβαζω απο το δικο μου 206 το αυτοκολλητο διπλα στην πορτα. Για 55αρι προφιλ ομως.

http://postimg.org/image/yojmevkvv/


Τα 2.4bar μεταφραζονται σε 34.8psi αλλα ειναι για 55αρι...

theo.car έγραψε:
Εχω τα ιδια ελαστικά 16 μήνες σε ζάντες 6,5χ15 και εχω 34psi εμπρός και 32psi πίσω σε 1.4 16V


Σας ευχαριστω παιδια.!!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Blue Cub (Δημοσθενης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) 2002

Ένταξη: 27 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 460
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Αύγ 2016, 09:22:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στην πορτα του cc λεει για πιεση ελαστικων 2.5 μπρος-πισω και 2.5 μπροστα 2.8 πισω με φορτιο. Ομως το 2.5 μπρος-πισω με τι κατανομη το υπολογιζει; Με την οροφη κλειστη και το βαρος στη μεση; Εγω που παω παντα ανοιχτος δε θα πρεπε να βαλω παραπανω πιεση στα πισω λαστιχα; Προφιλ 55 παντα.


4 οι μεγάλες αγάπες μου. 2 κοπέλες. 2 αμάξια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 38, 39, 40
Σελίδα 40 από 40

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1822s (PHP: 51% - SQL: 49%) - SQL queries: 15 - GZIP enabled - Debug on