PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Αλλαγή τιμονιού / Δερμάτινο τιμόνι
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Snap5 (Παναγιώτης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.4 Dynamic (2005)

Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 263
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Ιαν 2015, 16:16:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ερώτηση: Σε peugeot 206 Dynamic μοντέλο 2005, μπαίνει τιμόνι από peugeot 206 RC με απαραίτητη προϋπόθεση να είναι πλήρως λειτουργικός ο αερόσακος, η κόρνα κτλ χωρίς πατέντες, κόψε ράψε, μετέπειτα προβλήματα κτλ κτλ κτλ.?
Επίσης οι αερόσακοι ταιριάζουν από το ένα στο άλλο?

Μια φώτο που βρήκα στο internet από το τιμόνι του dynamic:

http://www.nxmotors.com.br/media/c:original/8/1/d/8298b929c16d4a477eb1ff3a2d46d.jpg

Thanks! Smile


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimisboukis (Dimis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


peugeot 206 1.6 16v (12/2006)

Ένταξη: 06 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 286
Τόπος: Λαρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Ιαν 2015, 22:23:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομιζω(μιας και εχω και γω dynamic)οτι εχει ιδιο τιμονι με το rc.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Snap5 (Παναγιώτης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.4 Dynamic (2005)

Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 263
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Φεβ 2015, 19:58:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν μόλις σήμερα πέρασα το τιμόνι του RC στο 206 μου (ευχαριστίες στον Steeve για το τιμόνι Cool ). Σημείωση το είχα αγοράσει χωρίς τον αερόσακο.

Κατά την τοποθέτηση (η οποία έγινε σε ηλεκτρολογίο αυτοκινήτων) προέκυψε κάτι που με έχει βάλλει σε σκέψεις....

Λοιπόν αφού ήμουν παρών σε όλη την διαδικασία τα πράγματα είχαν ως εξής:

Καταρχάς αφαιρέθηκε ο αερόσακος και εν συνεχεία το τιμόνι. Κατόπιν μπήκε το τιμόνι του RC και πάνω του κούμπωσε κανονικά ο αερόσακος που είχε το δικό μου (dynamic) και συνδέθηκαν όλες οι φίσες.

Ωστόσο, όταν έβαλαν μπροστά το αυτοκίνητο άναψε στο ταμπλό το φωτάκι του αερόσακου. Οι ηλεκτρολόγοι το πέρασαν στον υπολογιστή να κάνει διάγνωση και έβγαλε ότι υπάρχει πρόβλημα στον αερόσακο, χωρίς να μπορούν να το διορθώσουν από τον υπολογιστή..
Το κουφό της υπόθεσης είναι ότι ο ένας από τους δύο μου είπε "Δεν λειτουργεί ο αερόσακος, έχει σίγουρα αερόσακους?" (ΟΤΙ ΠΙΟ ΚΟΥΦΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ) ενώ ο άλλος είπε ότι το πρόβλημα έρχεται από το κάθισμα του οδηγού (σημείωση το αυτοκίνητο μου δεν έχει αερόσακους καθισμάτων).
Τους ζήτησα να ξαναδούν το τιμόνι ειδάλλως να βάλλουν πάλι το παλιό.
Ο ένας εκ των δυο κάτι ψιθύρισε στον άλλο και στην συνέχεια έβγαλε τον αερόσακο και τον επανασύνδεσε λέγοντας "Η μια φίσα δεν είχε κουμπώσει καλά" (δεν μπόρεσα να δω τι ακριβώς έκανε). Ξαναδοκιμάσαμε και όλα μια χαρά, το φωτάκι είχε σβήσει. Βέβαια δεν μπήκαν στην διαδικασία να το τσεκάρουν με τον υπολογιστή λέγοντάς μου ότι ήταν περιττό.

Πείτε με καχύποπτο, πείτε όπως θέλετε αλλά μου πέρασε από το μυαλό ότι ίσως να μην συνέδεσαν την μία από τις δυο φίσες (του αερόσακου) για να σβήσει το φωτάκι. Είναι αυτό πιθανό ή ακόμα και σε αυτή την περίπτωση θα άναβε και πάλι? Πως μπορώ νσ ξέρω ότι όντως λειτουργεί ο αερόσακος?

Βασική μέριμνα για μένα είναι η ασφάλεια και θέλω να ξέρω οτι αν χρειαστεί (μακάρι ποτέ) να ξέρω ότι θα ανοίξει.

Επίσης όταν γυρνάω τη μίζα στο ταμπλό ανάβει (πέρα των άλλων ενδείξεων) η ένδειξη του αερόσακου και του ABS και μετά αφού πάρει μπρος το αμάξι σβήνουν. Επειδή δεν θυμάμαι, αυτό είναι λογικό σωστά?

Ευχαριστώ και συγνώμη για την έκθεση Rolling eyes


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Φεβ 2015, 23:11:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Snap5 έγραψε:
Πείτε με καχύποπτο, πείτε όπως θέλετε αλλά μου πέρασε από το μυαλό ότι ίσως να μην συνέδεσαν την μία από τις δυο φίσες (του αερόσακου) για να σβήσει το φωτάκι. Είναι αυτό πιθανό ή ακόμα και σε αυτή την περίπτωση θα άναβε και πάλι?
Αν δε συνδεθούν και οι δύο φύσες, δεν δουλεύει ο αερόσακος :D Επίσης έχει και μια τρίτη φύσα για την κόρνα, οπότε μάλλον δε μέτρησες σωστά.
Snap5 έγραψε:
Πως μπορώ νσ ξέρω ότι όντως λειτουργεί ο αερόσακος?

Βασική μέριμνα για μένα είναι η ασφάλεια και θέλω να ξέρω οτι αν χρειαστεί (μακάρι ποτέ) να ξέρω ότι θα ανοίξει.
Δε μπορείς, παρά μόνο αν τον .... χρησιμοποιήσεις Sad

Snap5 έγραψε:
Επίσης όταν γυρνάω τη μίζα στο ταμπλό ανάβει (πέρα των άλλων ενδείξεων) η ένδειξη του αερόσακου και του ABS και μετά αφού πάρει μπρος το αμάξι σβήνουν. Επειδή δεν θυμάμαι, αυτό είναι λογικό σωστά?
Ναι είναι λογικό, αλλά σίγουρα επειδή πλησιάζεις και την 10ετία σα μοντέλο, όταν περάσεις τα 10 έτη από την ημερομηνία κατασκευής του αμαξιού, θα σου βγαίνει ούτως ή άλλως μήνυμα για σφάλμα στον αερόσακο γιατί υπάρχει σύστημα για υπενθύμιση αλλαγής
Wink

(ετοίμαζε κανα μωβάκι κοινώς σιγά σιγά...)



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Snap5 (Παναγιώτης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.4 Dynamic (2005)

Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 263
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Φεβ 2015, 00:12:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν για να καταλάβω δεν υπάρχει περίπτωση να ξέρω αν μπήκαν όλες οι φίσες, σωστά?
(Μου μπαίνουν διαόλια να ανοίξω το τιμόνι να δω τι έκαναν Evil )
Και ναι όντως 3 φίσες υπήρχαν, δυο μαζί και μια με μακρόστενο βύσμα στα δεξιά του τιμονιού. Τις δυο τις είδα που τις κούμπωσαν, αλλά δεν είδα τι έκαναν στην δεξιά Rolling eyes

Όσο για το μώβ...500 ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ Ο ΑΕΡΟΣΑΚΟΣ??? Shocked


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
The Ace (Αντώνης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Citroen C5 1.6THP, Ford Fiesta 1.0

Ένταξη: 03 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 54
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Φεβ 2015, 10:33:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν είχα βάλει το τιμόνι του GTi στο δικό μου 1.4, επειδή δεν είχαν βγάλει μπαταρία, το βάλε/βγάλε στις φύσες τελικά κατέληξε να μου κάψει την πλεξούδα του τιμονιού (όχι εκείνη τη στιγμή, προφανώς ήταν στα τελευταία της και αυτό την αποτελείωσε). Μήπως και σε σένα δεν είχαν βγάλει μπαταρία ?

Αερόσακο βρίσκεις μεταχειρισμένο με 70-80€, οπότε μην αγχώνεσαι....


Allez les Blues!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση MSN Messenger
Snap5 (Παναγιώτης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.4 Dynamic (2005)

Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 263
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Φεβ 2015, 15:57:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την μπαταρία την είχαν αποσυνδέσει και όταν έβγαλαν το τιμόνι και όταν το έβαλαν. Δεν πιστεύω να έκαψε καμία πλεξούδα.
Αερόσακο μεταχειρισμένο βρίσκεις, αλλά απο ότι κατάλαβα ρόλο παίζει η χρονολογία που φτιάχτηκε...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag21 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


peugeot 207 gt

Ένταξη: 16 Αύγ 2014
Δημοσιεύσεις: 184
Τόπος: πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Απρ 2015, 10:36:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εδω και καιρο το τιμονι μου ειχε γινει χαλια,πηρα απο prctiker ενα καλυμα ,αλλα δεν μου πολυαρεσε,ετσι ψαχτηκα για να ραψω ενα καινουργιο δερματινο πανω στο παλιο,οι τιμες παιζαν πανω απο 120 ευρω ,αλλα για καλη μου τυχη, βρηκα μεσα απο αλλα φορουμ για αυτοκινητα, ενα παληκαρι που αν μενεις κοντα σε νικαια, ερχεται σου βγαζει το τιμονι και μετα απο 2-3 ωρες στο φερνει ετοιμο με τα μισα λεφτα απο ολους και αν εψαξα.
η δουλεια πραγματικα ειναι αψογη ,τωρα ποσο θα αντεξει στον χρονο θα δειξει.
αργοτερα θα αναρτησω φωτο το πριν και το μετα του τιμονιου.


ευχαριστω που με ακουσατε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1615s (PHP: 67% - SQL: 33%) - SQL queries: 12 - GZIP enabled - Debug on