PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Η Οδύσσεια ενός 309
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 31 Μάρ 2011, 00:37:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

poliviosfp έγραψε:
Άλλαξα την πλακέτα του ποτενσιόμετρου (Μάκη σε ευχαριστώ πολύ φίλε Embarassed )
και το αμάξι λειτουργεί ρολόι. Τα κοψίματα δεν υφίστανται πια, λειτουργεί πιο ροπάτα και έχω και καλύτερη κατανάλωση. Το μαμά είχε κάποια σημάδια στην αρχή του τόξου, όπου και μπέρδευε. Όλα ήταν όπως τα είπατε.

Να σαι καλά Πολύβιε, αυτή η πλακέτα είναι η ενισχυμένη, οπότε θα αργήσεις πολύ να ξανασχοληθείς με αυτό το θέμα! Wink Thumb Left



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
poliviosfp (pol)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 309 1.4 (8V) 1992

Ένταξη: 14 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 36

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 31 Μάρ 2011, 09:12:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στείλε μου ρε Μάκη όποτε μπορείς κανά τηλέφωνο για να έχω καβάντζα σε περίπτωση που χρειαστώ νέο αντίστοιχο ανταλλακτικό Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
poliviosfp (pol)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 309 1.4 (8V) 1992

Ένταξη: 14 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 36

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Μάϊ 2011, 22:51:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

όλα καλά ρολάρουν με το 309, αν εξαιρέσεις το τσεκ που ανάβει όταν πέφτουν στιγμιαία οι στροφές και όταν αφήνω το γκάζι κάποιες φορές. Πρακτικά στο δρόμο δεν έχω ευτυχώς ούτε κομπιάσματα ούτε ράθυμη λειτουργία.
Ωστόσο, ακούω έναν θόρυβο από κάτω σαν να υπάρχει τζόγος. Έχω αλλάξει 2 σινεμπλόκ και έχουμε κοιτάξει ημίμπαρα, ακρόμπαρα για τζόγο. Ο μηχανικός μου μου είπε ότι ο ήχος έρχεται μέσα από τον σταυρό του τιμονιού που έχει κάτι ρουλεμάν εκεί μέσα. Μάλλον έχει εκεί κάποιο τζόγο.
Έχουμε παρόμοια θέματα;
Επίσης κόλλησε ο πίσω υαλοκαθαριστήρας στη μέση του τζαμιού και δεν κουνάει. Το θέμα είναι ότι δουλεύει συνέχεια το μοτέρ και κάνει σπαστικό ήχο, λες και έχει κολήσει στο ανοιχτό. Οπότε έβγαλα το ένα φισάκι του μηχανισμού για να μην μου φάει την μπαταρία..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
poliviosfp (pol)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 309 1.4 (8V) 1992

Ένταξη: 14 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 36

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 17 Ιούλ 2011, 11:44:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ένα feedback. To στροφόμετρο δεν είναι γραμμικό πιά κάνοντας κουλές κινήσεις. Είναι κάτι που συμβαίνει; Πώς το αντιμετωπίζουμε; Επίσης τα ψειράκια δουλεύουν όποτε θέλουν. Άλλο κουλό και αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
poliviosfp (pol)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 309 1.4 (8V) 1992

Ένταξη: 14 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 36

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Αύγ 2011, 21:19:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδιά έχει πλέον αρχίσει να κάνει και έναν ηλεκτρικό θόρυβο το στροφόμετρο και τρεμοπαίζει έντονα. Στις γούβες ανεβοκατεβαίνει, ενώ στρώνει μόνο όταν του παίξω 2-3 φάπες Laughing Συμβαίνει αυτό; Να ψάξω για μεταχειρισμένα όργανα ή είναι κάτι που αλλάζει επισκευάζει;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
poliviosfp (pol)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 309 1.4 (8V) 1992

Ένταξη: 14 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 36

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Φεβ 2013, 22:13:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γειά σας μετά από καιρό!! Από βλάβες γενικά αυτό το χρόνο, είχα μια καμμένη ηλεκτρονική (ρεταρίσματα και σβήσιμο). Λογικά θα ήταν αρκετό καιρό παιγμένη γιατί μετά την αλλαγή της το αμάξι πήρε τα πόδια του λιγάκι. Πήγα και σε πιο λεπτό λάδι (από 20-50) σε 10-40. Δεν το έχει κάψει ακόμα, ούτε ακούω βαλβιδίσματα, οπότε οκ.
Ένας θόρυβος που είχα από μπροστά ήταν τα μπαράκια της αντιστρεπτικής τα οποία και άλλαξα (αρκετά φτηνά).
Από ό,τι μου λέει και ο μηχανικός που το πάω, ένας θόρυβος που ακούω από το τιμόνι όταν πέφτω σε γούβα με στριμμένους τροχούς, είναι το ρουλεμάν της κολόνας του τιμονιού. Έχετε τίποτα υπόψη; Πρόκειται για συχνή βλάβη;

Επίσης συμπληρώνω λίγα νερά κάθε μήνα (μερικά γραμμάρια). Το ψυγείο του νερού έχει λίγες σκουριές στο πλάι, αλλά ο ψυγειάς λέει να μην το αλλάξω ακόμα. Ξέρουμε κόστος χοντρικά;

Γενικά είναι αξιόμαχο πάντως. Έβγαλε και Χριστουγεννιάτικο ταξίδι Ρέθυμνο Κατερίνη Πάτρα χωρίς προβλήματα και σούπερ άνετα.
Εθνική κατανάλωση και φορτωμένο τίγκα είχα 7 λίτρα (Εγνατία 130-140 σταθερά). Στην πόλη μου πίνει το αίμα (9 σταθερά) Evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Φεβ 2013, 23:32:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για την καταναλωση εντος πολης,μη το ψαχνεις...εδω το δικο μου πριν κλεισει η καριερα του σα 1.4 τριφυσο,δυσκολα εβλεπα χαμηλα 8αρια εντος πολης παντα! Εθνικη,με σταθερη ταχυτητα εβλεπα για πλακα 7λτ/100χλμ Confused Ειναι μυστηρια μοτερ Laughing


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
poliviosfp (pol)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 309 1.4 (8V) 1992

Ένταξη: 14 Φεβ 2011
Δημοσιεύσεις: 36

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Φεβ 2013, 00:29:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα μοτέρ που φορούσαν τα σάξο, 106, 1.4 δεν ήταν πολύ πιο οικονομικά εντός πόλης; Πολλαπλό ψεκασμό δεν είχαν αυτά;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Φεβ 2013, 10:00:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

poliviosfp έγραψε:
Από ό,τι μου λέει και ο μηχανικός που το πάω, ένας θόρυβος που ακούω από το τιμόνι όταν πέφτω σε γούβα με στριμμένους τροχούς, είναι το ρουλεμάν της κολόνας του τιμονιού. Έχετε τίποτα υπόψη; Πρόκειται για συχνή βλάβη;


Έλεγξε για τζόγους στα ημιαξόνια. Εμάς είχε πάρει κενά το δεξί και το έκανε μόνο όταν έκανες όπισθεν και αυτό αραιά και που. Να αποφεύγεις να κάνεις μανούβρες με σταματιμένο το όχημα. Λόγω μηχανικής κρεμαγέρας. Ας τσουλάει έστω και λίγο το αυτοκίνητο.

poliviosfp έγραψε:
Επίσης συμπληρώνω λίγα νερά κάθε μήνα (μερικά γραμμάρια). Το ψυγείο του νερού έχει λίγες σκουριές στο πλάι, αλλά ο ψυγειάς λέει να μην το αλλάξω ακόμα. Ξέρουμε κόστος χοντρικά;


Στα 12 χρόνια που είχαμε το δικό μας πάντα συμπληρόναμε και εμείς όσο λες. Ποτέ δεν βρήκαμε που μπορεί να το χάνει. Ποτέ δεν έκαψε φλάτζα. Δεν είχαμε αλλάξει ποτέ ψυγείο, παρά τα κοντά 300.000 χλμ.


3rioStooges-Motorsport Team

Ιδρυτής Συμφωνικής Ορχήστρας Βορείων Προαστίων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1913s (PHP: 50% - SQL: 50%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on