PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Maximum ταχύτητα ανά σχέση-σχέσεις.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Kouzman (Yiannis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 CC RG

Ένταξη: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 710
Τόπος: Piraeus, Nea Smyrni, NYC

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Μάϊ 2004, 11:40:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλε αντωνη βρηκα και μερικες απο τις παλιες μας δυναμομετρησεις και βρηκα και αυτη της superchips. μολις ευκαιρησω θα την σηκωσω να την δειτε...

οσον αφορα τα κορωνοπηνια κλπ. μαλλον θα ψαξω να βρω ενα ολοκληρο κιβωτιο απο ραλλυ 16αρι 8βαλβιδο και ευχαριστω τον τασο που μου ειπε πως υπαρχουν δυο μοντελα οπου το ενα εχει πιο μεγαλους δορυφορους αρα ειναι και πιο γερο...

φιλε mag206cc1.6 εγω πλατο εβαλα της citroen sport μαζι με τον 4φτερο AP Racing...Ακομα δεν μπορω να σου πω εντυπωσεις γιατι ακομα το στρωνουμε...





2006 Wicked White Mitsubishi Evolution IX GSR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ydwr (Πανος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) XS (2003)

Ένταξη: 28 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 243
Τόπος: Πεντελη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Ιούν 2006, 09:27:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα θα εκφράσω εδω τον προβληματισμο μου.

Στην αρχη όλα ήταν ειδυλιακα και το 206 μου με 5η και 3000 σαλ εδειχνε στο κοντερ 110 χλμ/ωρα. Εκτοτε τα πραγματα με την παροδο του χρονου (3 χρονια και 5 μηνες) εχουν χειροτερεψει. Η αποδοση του εχει πεσει, το μωρο μου δινει πλεον 100 χλμ/ωρα στις 3000σαλ. Rolling eyes

Δεν βαζω μεσα σφαλμα ταχυμετρου. Οπως και να εχει τα χλμ/ωρα εχουν μειωθει κατα 10 στο κοντερ. Εκτος αν αυτοδιορθωθηκε Exclamation

Κανεις που να γνωριζει τον λόγο, και κυριως το γιατρικο Question Question


Πανω κατω,μπρος πισω και πλαγιως
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Ιούν 2006, 11:03:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάνο τι λάστιχα έχεις???

Αν άλλαξες τη μαμά διάσταση και έχεις διαφορά στη διάμετρο, τότε άλλαξες και την τελική σχέση!


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ydwr (Πανος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) XS (2003)

Ένταξη: 28 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 243
Τόπος: Πεντελη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Ιούν 2006, 11:57:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η διασταση παραμενει η ιδια 195/55 r15. Αυτο ειναι απο τα αυτονοητα ρε Χαρη Very happy

Υπαρχει περιπτωση να εχει πεσει η συμπιεση?


Πανω κατω,μπρος πισω και πλαγιως
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Ιούν 2006, 12:34:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το μόνο που θα μπορούσε να επέμβει σε κάτι τέτοιο είναι ο δίσκος. Το ταχύμετρο διαβάζει από το διαφορικό, έτσι ο κινητήρας και συμπίεση όπως λες να έχει χάσει, πάλι τα ίδια χλμ θα έδειχνε. Απλώς θα τα έφτανε πιο αργά (σε χρόνο

Mόνο απώλεια στην μετάδοση θα σου επιρέαζε την ένδειξη των χλμ.
Η διαφορά που λές είναι 10% που δεν είναι μικρή για να πεις ότι λόγω "φαγωμένων" ελαστικών μπορεί να προκύψει (διαφορά στην περίμετρο του ελαστικού) που όμως δεν είναι και απίθανο...



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ydwr (Πανος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) XS (2003)

Ένταξη: 28 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 243
Τόπος: Πεντελη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Ιούν 2006, 08:14:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με εφτιαξες Προεδρε...

Μαλλον παει ο δισκος δηλαδη Onfire μπουρλώτοοοοοοοοοοοοοο

Και να πείς οτι τον έχω κουρασει. Anyway, μολις αρχίσει τα πατιναρίσματα θα παει για ανακύκλωση Sad


Πανω κατω,μπρος πισω και πλαγιως
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Νοέ 2007, 11:18:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε 206 1.4 8V ΧΤ 2000 με ελαστικά 195-50-15 με 5η στις 4000 στροφές σύμφωνα με τον υπολογιστή ταχύτητας τα πραγματικά χιλιόμετρα ήταν 139,36. Σύμφωνα με το κοντέρ η βελόνα ήταν κάπου εκεί λίγο πριν τα 140 (περίπου 1 χιλιοστό). Τώρα με την αλλαγή διάστασης ελαστικών σε 185-55-15 τα πραγματικά χιλιόμετρα σύμφωνα με τον υπολογιστή ταχύτητας στις 4000 στροφές είναι 141,42. Η βελόνα του κοντέρ τι πρέπει να δείχνει? Έχω την εντύπωση ότι δείχνει ακριβώς το ίδιο, 1 χιλιοστό πριν τα 140.
Δεν μπορώ να θυμηθώ τι έδειχνε με την μαμά διάσταση 175-65-14. Αν μπορεί κάποιος με το ίδιο αυτοκίνητο και μαμά διάσταση 175-65-14 ας γράψει τι δείχνει η βελόνα στις 4000 στροφές με 5η.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Αύγ 2008, 07:41:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει 3-4 φορές στις 4000 στροφές η βελόνα του κοντέρ να είναι στα 135, ενώ κανονικά είναι στα 138-139. Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει γιατί συμβαίνει αυτό?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
grpap (Γρηγορης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16v) xs (2004)

Ένταξη: 02 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 529
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Αύγ 2008, 09:44:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ απλο.Χανεις στροφες.Δισκος.
Μπορεις να το τσεκαρεις μονος σου ως εξης:εισαι σταματημενος με το μοτερ στο ρελαντι και τραβηγμενο χειροφρενο χωρις να πατας καθολου γκαζι.Βαζεις πρωτη και αφηνεις σιγα-σιγα το συμπλεκτη.Αν δεν σβησει αλλα σκορτσαρει θελεις δισκο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1188s (PHP: 58% - SQL: 42%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on