PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Κατάργηση DPF και EGR - Peugeot 207 HDI 1.6 110
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Δεκ 2014, 19:30:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η εισαγωγή καυσαερίων μειώνει την θερμοκρασία του θαλάμου και εισάγει κυρίως αδρανές co2 σε αυτόν.

Μειώνει δραματικά τα ΝΟx, το κακό είναι ότι επειδή μειώνεται το διαθέσιμο οξυγόνο για καύση, παράγονται περισσότερα σωματίδια->ένας ακόμα λόγος για την ύπαρξη του dpf.

Βγάζοντας egr και dpf σίγουρα το μοτέρ δουλεύει καλύτερα και μειώνεται η κατανάλωση, εις βάρος των ρύπων.

Τα υπόλοιπα για ηλεκτροκίνητα κλπ είναι άλλη κουβέντα, αλλά με την ίδια παρα-λογική ας γυρίσουμε και στη μολυβδωμένη βενζίνη γιατί ντάξ μωρέ.

Τα όρια τίθενται για κάποιον λόγο, το ότι επιλέγει κανείς τα αγνοεί για χ,ψ λόγους είναι διαφορετικό από το τι γίνεται για να επιτευχθούν τα όρια αυτά.

Smile


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Δεκ 2014, 14:41:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η παρα-λογικη δεν ξέρω για ποιόν πραγματικά πάει.
Το να λέμε και να ξάνα λέμε τα ίδια δεν βοηθάει πιστεύω.
Εξήγησα πως πραγματικά δουλεύει η egr και βγαίνουν κάποια συμπεράσματα απο την χαζή λειτουργία της. Σε λίγο θα πούμε πως ρίχνει κα την κατανάλωση όπως αναφέρουν και οι εκάστοτε εταιρίες αυτοκινήτων!
Egr έχει και ενα άλλο πετρέλαιο που έχουμε στην οικογένεια χωρίς να υπάρχει dpf. Να του βάλω αν είναι dpf γιατί η egr μειώνει το οξυγόνο και παράγονται περισσότερα μικροσωματίδια ή να την κατάργισω και σε αυτό την egr; χμμ.. . Αλλά ας μην ξεφευγω και εγώ.

Κάποιον που θα ενδιέφερε αυτό που εκανα, τον παρακινω να ψάξει πρίν προχωρήσει στην τροποποίηση και σε ξένα φορουμ να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Αν τελικά τον ενδιαφέρει, ορίστε μια λύση.. Αν υπάρχει άλλη ιδέα απο κάποιον, όπως αυτή του Παναγιώτη για καταλύτη απο κάτω κτλ, δεκτή προς συζήτηση. Αυτός ηταν επίσης ένας ακόμα λόγος που το μοιράστηκα στο club.

Εν πάση περιπτωση ξεφευγουμε του θέματος. Καλό πιστεύω θα ηταν να αναλυθεί η καύση του πετρελαίου κα την βενζίνης σε άλλο θέμα για να μην γίνεται αχταρμας. Αυτά


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Δεκ 2014, 15:22:55    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάργηση DPF και EGR - Peugeot 207 HDI 1.6 110 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Andreasf1 έγραψε:
Αρχικά να πω πως αυτό έγινε για αποφυγή των σπαστικών αναγεννήσεων που έκανε το αυτοκίνητο κάθε 500χλμ περίπου. Τα θετικά της όλης υπόθεσης είναι:


- δεν ασχολείσαι ποτέ ξανά με επισκευές όπως είναι η συμπλήρωση πρόσθετου υγρού που χρησιμοποιείται κατά την αναγέννηση, τον καθαρισμό του φίλτρου dpf.
Εγώ με το δικό μου που φοράμε ίδιο μοτέρ, και 52.000 χλμ στη πλάτη, γιατί δε μου έχει ζητήσει ούτε μια φορά αναγέννηση και γιατί δεν συμπλήρωσα πρόσθετο υγρό ακόμα;



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Δεκ 2014, 16:12:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιζει ρολο και ο τροπος οδηγησης για να ζητησει αναγεννηση.
Αν οδηγεις επαρχιακους δρομους με ταχυτητα και οχι σταματα ξεκινα καθαριζει το dpf ετσι κι αλλιως
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Δεκ 2014, 18:32:16    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάργηση DPF και EGR - Peugeot 207 HDI 1.6 110 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Andreasf1 έγραψε:
Αρχικά να πω πως αυτό έγινε για αποφυγή των σπαστικών αναγεννήσεων που έκανε το αυτοκίνητο κάθε 500χλμ περίπου. Τα θετικά της όλης υπόθεσης είναι:


- δεν ασχολείσαι ποτέ ξανά με επισκευές όπως είναι η συμπλήρωση πρόσθετου υγρού που χρησιμοποιείται κατά την αναγέννηση, τον καθαρισμό του φίλτρου dpf.
Εγώ με το δικό μου που φοράμε ίδιο μοτέρ, και 52.000 χλμ στη πλάτη, γιατί δε μου έχει ζητήσει ούτε μια φορά αναγέννηση και γιατί δεν συμπλήρωσα πρόσθετο υγρό ακόμα;

Αναγγενηση σου έχει κανει και όχι μία δυο φορές, απλα δεν το εχεις καταλάβει.. Δεν σε ειδοποιεί κάθε φόρα που κάνει. Αν ρίχνεις κλεφτες ματιές στο τριπ ίσως το καταλάβεις κάποια στιγμή.
Πρόσθετο δεν σου έχει ζητήσει γιατί εχεις λιγα χλμ ακόμα.. Σε αλλά τοσα περίπου, ανάλογα που κινείσαι, χιλίομετρα θα σου ζητήσει. Θα σε προειδοποιήσει οτι είναι χαμηλά η στάθμη του πρόσθετου και θα πρέπει να πας για καινούργιο σακουλάκι.

Σε οοτι δρόμο και να κινείσαι δεν την γλιτωνεις. Και εγώ σε επαρχιακούς κινούμαι πάντα και δεν είναι οτι το πάω και ″μπουκωμενο ″.


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Δεκ 2014, 19:21:53    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάργηση DPF και EGR - Peugeot 207 HDI 1.6 110 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Andreasf1 έγραψε:
Αναγγενηση σου έχει κανει και όχι μία δυο φορές, απλα δεν το εχεις καταλάβει.

+1

Προσωπικα μου χει τυχει να το καταλαβω 2 φορες επειδη εσβησα και πηραν τα βεντιλατερ στο φουλ για κανα 10λεπτο. Καμια αλλη φορα δεν καταλαβα κατι, ουτε σε καταναλωση, ουτε σε συμπεριφορα μοτερ. Οταν κανει αναγεννηση, ενεργοποιει θερμανση πισω τζαμιου κ καθρεπτων ωστε να δημιουργησει επιπλεον φορτιο. Οποτε εαν εχεις υποψια οτι κανει αναγεννηση, αρκει να αγγιξεις τον εξωτερικο καθρεπτη να δεις αν καιει.

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι γιατι θεωρειτε τοσο κακη την ολη διαδικασια. Μη μου πειτε λογω του κοστους αναπληρωσης υγρου eolys που γινεται μετα τα 100.000, θα βαλω τα γελια!


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Δεκ 2014, 21:14:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ειπα οτι τη γλιτωνεις
Απλα δε κανει καθε 500 χλμ στανταρ
Αναλογα με το ποσο "λερωνει" το dpf ξεκιναει και η διαδικασια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Δεκ 2014, 21:53:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αναγέννηση... Καρδίτσας μου ακούγεται αυτό Shocked

Το αμάξι έχει κινηθεί 3.000 χλμ εντός πόλης περίπου και τα άλα 49.000 είναι σε επαρχιακούς και συνήθως τέζα! Very happy


Μάλλον κάτι κάνω καλύτερα από εσάς Laughing



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Δεκ 2014, 22:18:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Αναγέννηση... Καρδίτσας μου ακούγεται αυτό Shocked

Το αμάξι έχει κινηθεί 3.000 χλμ εντός πόλης περίπου και τα άλα 49.000 είναι σε επαρχιακούς και συνήθως τέζα! Very happy


Μάλλον κάτι κάνω καλύτερα από εσάς Laughing

Καλά, όταν κουμπώσεις εγκέφαλο και δεις αριθμό αναγεννήσεων, θα με θυμηθείς Wink


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Δεκ 2014, 22:52:41    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάργηση DPF και EGR - Peugeot 207 HDI 1.6 110 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Andreasf1 έγραψε:
Αναγγενηση σου έχει κανει και όχι μία δυο φορές, απλα δεν το εχεις καταλάβει.

+1

Προσωπικα μου χει τυχει να το καταλαβω 2 φορες επειδη εσβησα και πηραν τα βεντιλατερ στο φουλ για κανα 10λεπτο. Καμια αλλη φορα δεν καταλαβα κατι, ουτε σε καταναλωση, ουτε σε συμπεριφορα μοτερ. Οταν κανει αναγεννηση, ενεργοποιει θερμανση πισω τζαμιου κ καθρεπτων ωστε να δημιουργησει επιπλεον φορτιο. Οποτε εαν εχεις υποψια οτι κανει αναγεννηση, αρκει να αγγιξεις τον εξωτερικο καθρεπτη να δεις αν καιει.

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι γιατι θεωρειτε τοσο κακη την ολη διαδικασια. Μη μου πειτε λογω του κοστους αναπληρωσης υγρου eolys που γινεται μετα τα 100.000, θα βαλω τα γελια!


Ακριβώς, πολλοί δε συνδέουν 1 λεντάκι στον καθρέπτη ώστε να έχουν οπτική πληροφορία για το πότε κάνει ενεργητική αναγέννηση.

Eίναι πολύ πιθανό του Στηβ να μην έχει κάνει πολλές ενεργητικές, αν οι συνθήκες που οδηγεί καλύπτουν τις προϋποθέσεις για παθητική.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
action_peugeot (Τηλεμαχος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


406 V6 24VALVE / 207 thp / 207 hdi

Ένταξη: 06 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 696
Τόπος: Νικαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Δεκ 2014, 23:39:51    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάργηση DPF και EGR - Peugeot 207 HDI 1.6 110 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Andreasf1 έγραψε:
Αναγγενηση σου έχει κανει και όχι μία δυο φορές, απλα δεν το εχεις καταλάβει.

+1

Προσωπικα μου χει τυχει να το καταλαβω 2 φορες επειδη εσβησα και πηραν τα βεντιλατερ στο φουλ για κανα 10λεπτο. Καμια αλλη φορα δεν καταλαβα κατι, ουτε σε καταναλωση, ουτε σε συμπεριφορα μοτερ. Οταν κανει αναγεννηση, ενεργοποιει θερμανση πισω τζαμιου κ καθρεπτων ωστε να δημιουργησει επιπλεον φορτιο. Οποτε εαν εχεις υποψια οτι κανει αναγεννηση, αρκει να αγγιξεις τον εξωτερικο καθρεπτη να δεις αν καιει.

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι γιατι θεωρειτε τοσο κακη την ολη διαδικασια. Μη μου πειτε λογω του κοστους αναπληρωσης υγρου eolys που γινεται μετα τα 100.000, θα βαλω τα γελια!

+1000


ACTION SPORT PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑΣ ΤΗΛ.& ΝΙΚ.
ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΦΑΝΟΒΑΦΕΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ
ΚΑΥΚΑΣΟΥ 51 ΝΙΚΑΙΑ
2105617306 2105697890
6947123587 Τηλέμαχος
Υγραεριοκίνηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
ixat47 (spiros)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 301 hdi 1.6 (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2016
Δημοσιεύσεις: 73
Τόπος: Kastoria

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Φεβ 2016, 14:30:45    Θέμα δημοσίευσης: dpf Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας παιδια! Αντρεα μπορω να κανω αυτο που εκανες και συ στο νεο 301 blue ? Εχω ακουσει πολλες ιστοριουλες απο ταξιτζιδες και μαλιστα με μερσεντες !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Μάρ 2016, 13:49:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Σπύρο σε όλα γίνεται κατάργηση του dpf. Δεν εχω βέβαια δει τα 301 τι εξαγωγή έχουν για να σου πω με σιγουριά οτι μπορεί να γίνει ακριβως η ίδια πατέντα.

Αν και νομίζω πως αυτά έχουν το dpf στο πάτωμα.

Γενικά δεν νομίζω πως υπάρχει ταξιτζής που να έχει κρατήσει dpf και καταλύτη στο αμάξι του πανω απο 150-200.000χλμτρα(καλώς ή κακώς).


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ixat47 (spiros)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 301 hdi 1.6 (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2016
Δημοσιεύσεις: 73
Τόπος: Kastoria

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Μάρ 2016, 21:26:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστω πολυ Αντρεα , θα ενημερωνω το φορουμ οσο μπορω στο μελλον .Παντος με οσουν το εκανα κουβεντα ολοι ηταν κατα αυτου του φιλτρου λες και ειναι κατι πολυ κακο , τι να πω , θα δειξει . Very happy


goalunited.org/legends
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Μάρ 2016, 12:30:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορώ να καταλάβω τον λόγο που είναι κατά. Αν κάθε 3 και λίγο μπουκώνει και τους κάνει νερά, ε, δεν θα τους είναι ευχάριστο(μιας και δουλεύουν πόλη και γίνονται και πολλά χλμτρα εντός).

Καλά χιλιόμετρα και απροβλημάτιστα να έχεις!


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Μάρ 2016, 15:44:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ixat47 έγραψε:
Παντος με οσουν το εκανα κουβεντα ολοι ηταν κατα αυτου του φιλτρου λες και ειναι κατι πολυ κακο , τι να πω , θα δειξει . Very happy

Εάν είσαι άνω των 30 ίσως θυμηθείς αντίστοιχες κουβέντες κατά τον ερχομό των καταλυτικών...


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Μάρ 2016, 17:36:17    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάργηση DPF και EGR - Peugeot 207 HDI 1.6 110 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι γιατι θεωρειτε τοσο κακη την ολη διαδικασια. Μη μου πειτε λογω του κοστους αναπληρωσης υγρου eolys που γινεται μετα τα 100.000, θα βαλω τα γελια!


Γιάαααααννη δεν είναι όλα Euro 5, με υγρό! Τα Euro 4 έχουν σκέτα dpf χωρίς ψεκασμό ουρίας. Το αποτέλεσμα είναι να μπουκώνει το σύμπαν αν πέσεις σε κακή ποιότητα πετρελαίου. Με αναγέννηση ή χωρίς, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο γιατί η τέφρα δεν φεύγει όταν στουμπώσει ο καταλύτης.
Με συνοπτικές διαδικασίες η παγίδα μικροσωματιδίων πετρελαίου διαλύεται σε 100.000χλμ. Άντε 120.000χλμ το πολύ.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Μάρ 2016, 18:00:45    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάργηση DPF και EGR - Peugeot 207 HDI 1.6 110 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι γιατι θεωρειτε τοσο κακη την ολη διαδικασια. Μη μου πειτε λογω του κοστους αναπληρωσης υγρου eolys που γινεται μετα τα 100.000, θα βαλω τα γελια!


επειδηη δεν κατεχω.
για τι κοστος μιλαμε και καθε ποσα km (ή χρόνια ή κάτι αλλο?) πρεπει να γινεται?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Μάρ 2016, 21:50:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το κοστος του πρόσθετου προ 2 ετων ηταν κάπου στα 300 με 350 και απο κει και πέρα η εργασία. Τώρα με τις καινούργιες τιμες δεν θέλω να ξέρω πόσο έχει φτάσει..

Ανάλογα το που κινείσαι και πως.. Μεταξύ 80.000 χλμ μέχρι και 140.000χλμ μπορεί να βγαλεις με το πρόσθετο απ οσα έχω δει και διαβάσει και εξωτερικό.

Επίσης γνώριμο φαινόμενο είναι και η αντικατασταση που χρήζει το ίδιο το βαρελάκι του dpf γιατι έχουν και αυτά ημερομηνία λήψεις(πάνω 180.000 με 200.000χλμ δεν φτάνουν) ας μην αναφέρω τιμή για αυτά, ειδικά αν είναι ενσωματομενα με τον καταλύτη.

Η διαδικασία της αναγέννησης προφανώς δεν είναι κακή αλλά καλή αφού μέσω αυτής γίνεται το "ξεμπουκωμα" του dpf.
Τα αρνητικά είναι άλλα και τα έχω αναφέρει σε προηγούμενα ποστ.

Πλεον είμαι με περίπου 35.000χλμ χωρίς αναγεννήσεις και καταναλώσεις ανεβασμενες χωρίς λόγο. Cool


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
309 lover (Ευθύμης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 309 & Peugeot 308 GT

Ένταξη: 08 Νοέ 2014
Δημοσιεύσεις: 117

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Μάρ 2016, 19:28:44    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάργηση DPF και EGR - Peugeot 207 HDI 1.6 110 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

salex έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι γιατι θεωρειτε τοσο κακη την ολη διαδικασια. Μη μου πειτε λογω του κοστους αναπληρωσης υγρου eolys που γινεται μετα τα 100.000, θα βαλω τα γελια!


Γιάαααααννη δεν είναι όλα Euro 5, με υγρό! Τα Euro 4 έχουν σκέτα dpf χωρίς ψεκασμό ουρίας. Το αποτέλεσμα είναι να μπουκώνει το σύμπαν αν πέσεις σε κακή ποιότητα πετρελαίου. Με αναγέννηση ή χωρίς, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο γιατί η τέφρα δεν φεύγει όταν στουμπώσει ο καταλύτης.
Με συνοπτικές διαδικασίες η παγίδα μικροσωματιδίων πετρελαίου διαλύεται σε 100.000χλμ. Άντε 120.000χλμ το πολύ.


Στελιο τα euro 6 hdi ειναι με ψεκασμο ουριας στην εξαγωγη, τα hdi τα euro 4 και 5 δεν εχουν εξτρα μπεκ ψεκασμου ουριας στο downpipe αλλα ειναι με το ειδικο προσθετο (eolys) που ψεκαζεται στο τεποζιτο πετρελαιου. Παντως ισχυει οτι θελει πολυ προσοχη με τα πετρελαια γιατι αμα μπουκωσει dpf και καταλυτης το κοστολογιο ανεβαινει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 2 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,203s (PHP: 78% - SQL: 22%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on