PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Ελατήρια + Αποστάτες/εντυπώσεις και συμπεριφορά
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JDROGAS (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


PEUGEOT 207 RC-207 1.4-ALFA 75 TURBO

Ένταξη: 24 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 632
Τόπος: KAΛΑΜΑΤΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Μάϊ 2014, 13:12:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ισως δεν εγινα εγω κατανοητος απο τα λεγομενα μου.
Ο Ανδρεας ειναι ηδη -15 στο οφσετ οποτε το παιχνιδι του αν θελει να μεγαλωσει ακομα το μετατροχιο του ειναι περιορισμενο.Με λιγα λογια θα ειναι ηδη με αποστατες απλα και μονο για να πιασει τα εργοστασιακα νουμερα.
Κι εγω φοραω αποστατες αλλα με 25 οφσετ.Οποτε εχω περιθωριο να παιξω ακομα παραπανω αν το θελω,συν οτι εαν βαλει μεγαλυτερους αποστατες στο μελλον θα θελει και σιγουρα μπουλονια μακρυτερα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
driver7 (thanassis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC f/l

Ένταξη: 12 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 262

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Μάϊ 2014, 13:18:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην το παρακάνεις με το μεγάλο οφσετ ώστε αργότερα με άλλους αποστάτες να μικρύνεις σε 25 ή παρακάτω...

Επίσης μετά τα 20mm προσθήκη, εκτός από τα κατά 20mm μακρύτερα μπουλόνια που θέλεις, ούτως ή άλλως, μπορεί να χρειαστείς να τρυπήσεις μουαγιέ ώστε να μπουν με ασφάλεια οι ζάντες και να μείνουν εκεί....

Δεν είναι τόσο απλό βάζω όση προσθήκη θέλω σε όποια ζάντα θέλω...

Γνώμη μου είναι πως αν οι ζάντες που πάρεις είναι καινούριες, να τις αφήσεις και να ψάξεις να βρεις κάποιες με εργοστασιακό οφσετ ή αν θέλεις να φαρδύνεις κάποιες με μικρότερο, ώστε να αποφύγεις τις προσθήκες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Μάϊ 2014, 14:38:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

JDROGAS έγραψε:
Ισως δεν εγινα εγω κατανοητος απο τα λεγομενα μου.
Ο Ανδρεας ειναι ηδη -15 στο οφσετ οποτε το παιχνιδι του αν θελει να μεγαλωσει ακομα το μετατροχιο του ειναι περιορισμενο.Με λιγα λογια θα ειναι ηδη με αποστατες απλα και μονο για να πιασει τα εργοστασιακα νουμερα.
Κι εγω φοραω αποστατες αλλα με 25 οφσετ.Οποτε εχω περιθωριο να παιξω ακομα παραπανω αν το θελω,συν οτι εαν βαλει μεγαλυτερους αποστατες στο μελλον θα θελει και σιγουρα μπουλονια μακρυτερα.


Ξερω πολυ καλα τι λες.Ειχα ζαντες με 40 οφσετ και απο την εταιρια ηρθαν με αποστατη 1.5ποντο γιανα παω στο 25.Αλλα μετα εβαλα φρενα.Ηθελα 1 ποντο ακομα.Αποστατη δυσκολο να βρεις με χειλακι 1 ποντο.Αν η ζαντα που θα επιλεξεις γενικα εχει 65 τρυπα για το μουαγιε και ειναι 25 οφσετ δυσκολα βρισκεις μετα αποστατες σωστους.Γενικα ειμαι της αποψης η θα παρεις ζαντα με 15 οφσετ η μεταξυ 35-40 για τα δικα μας.Για να μπορεις να παιζεις γενικα αν σε ενδιαφερει.Αν δε σε νοιαζει και πολυ βαζεις 25 που ειναι το μαμα και τελος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Μάϊ 2014, 14:40:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

driver7 έγραψε:
Μην το παρακάνεις με το μεγάλο οφσετ ώστε αργότερα με άλλους αποστάτες να μικρύνεις σε 25 ή παρακάτω...

Επίσης μετά τα 20mm προσθήκη, εκτός από τα κατά 20mm μακρύτερα μπουλόνια που θέλεις, ούτως ή άλλως, μπορεί να χρειαστείς να τρυπήσεις μουαγιέ ώστε να μπουν με ασφάλεια οι ζάντες και να μείνουν εκεί....

Δεν είναι τόσο απλό βάζω όση προσθήκη θέλω σε όποια ζάντα θέλω...

Γνώμη μου είναι πως αν οι ζάντες που πάρεις είναι καινούριες, να τις αφήσεις και να ψάξεις να βρεις κάποιες με εργοστασιακό οφσετ ή αν θέλεις να φαρδύνεις κάποιες με μικρότερο, ώστε να αποφύγεις τις προσθήκες.


Αυτο που λες για τους αποστατες απλα δεν ισχυει.Μπορεις σε ζαντα οφσετ 40 να βαλεις 2.5 ποντους αποστατη με μακρια μπουλονια.Δε χρειαζεται κατι αλλο.Δεν πρεπει να τσιμεντωσεις τι ζαντα στο μουαγιε μη φυγει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Μάϊ 2014, 16:53:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι ζαντες που θα πάρω είναι μεταχειρισμενες ελαφρώς σε καλή κατάσταση και καλη τιμή. Αν ήταν καινούργια προφανώς θα έπαιρνα με 25άρι οφφσετ! Δεν έχω σκοπό να μεγαλώσω το μεταξονιο στο μέλλον ούτε να βάλω αλλά φρένα(σιγα που δεν σταματανε το νντιζελα τα εργοστασιακα φρένα). Ο μόνος λόγος όπως προειπα είναι για να πέσω σε βάρος καθότι ντιζελακι δεν τις σηκώνει τις 17αρες μαμα 11 κιλών ζαντες. Απλά για να έρθω στο 25άρι οφφσετ η λύση είναι μονοδρομος για αποστάτες. Δεν θέλω να παίξω με γεωμετριες... Τουλάχιστον όχι αυτό τον καιρό.

Και αυτές οι μακ με αποστατες από το εργοστασιο ήρθαν για να μπουν πάνω στο 208 για να μην εχει θέμα με οφφσετ.


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Andreasf1 στις Τρι 12 Αύγ 2014, 19:25:31, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
driver7 (thanassis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC f/l

Ένταξη: 12 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 262

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Μάϊ 2014, 19:02:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ParisMcridis έγραψε:
driver7 έγραψε:
Μην το παρακάνεις με το μεγάλο οφσετ ώστε αργότερα με άλλους αποστάτες να μικρύνεις σε 25 ή παρακάτω...

Επίσης μετά τα 20mm προσθήκη, εκτός από τα κατά 20mm μακρύτερα μπουλόνια που θέλεις, ούτως ή άλλως, μπορεί να χρειαστείς να τρυπήσεις μουαγιέ ώστε να μπουν με ασφάλεια οι ζάντες και να μείνουν εκεί....

Δεν είναι τόσο απλό βάζω όση προσθήκη θέλω σε όποια ζάντα θέλω...

Γνώμη μου είναι πως αν οι ζάντες που πάρεις είναι καινούριες, να τις αφήσεις και να ψάξεις να βρεις κάποιες με εργοστασιακό οφσετ ή αν θέλεις να φαρδύνεις κάποιες με μικρότερο, ώστε να αποφύγεις τις προσθήκες.


Αυτο που λες για τους αποστατες απλα δεν ισχυει.Μπορεις σε ζαντα οφσετ 40 να βαλεις 2.5 ποντους αποστατη με μακρια μπουλονια.Δε χρειαζεται κατι αλλο.Δεν πρεπει να τσιμεντωσεις τι ζαντα στο μουαγιε μη φυγει.


O καθένας βάζει ό,τι νομίζει καλύτερο και πιο ασφαλές στο αμάξι του...άλλο αν κάτι μπορεί να γίνει και άλλο ποιό είναι το σωστό.

Επίσης δεν "τσιμεντώνεις" τη ζάντα στο μουαγιέ, αλλά την προσθήκη...η ζάντα κανονικά βιδώνει. Και επίσης υπάρχουν και άνω των 25mm προσθήκες...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Σελίδα 8 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1068s (PHP: 71% - SQL: 29%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on